Jestliže máte citlivou pokožku, těžko si hledáte vhodné kosmetické přípravky. Jak se vyznat ve všech těch reklamách a produktech, které se na vás valí ze všech stran, vám poradí tento článek. Zahoďte ovoněné krémy, vraťte se k olejům a vodě!

aroma

Nejedna žena má citlivou pokožku. Důvodů může být více. Pokud patříte do tohot ranku, jistě vždy bedlivě studujete složení kosmetiky a modlíte se, aby přípravek, který jste si za nelevný peníz pořídila, neletěl do koše.

O problematice citlivé kůže jsem pohovořil se Zbyňkem Šedivým z laboratoří přírodní kosmetiky Nobilis Tilia.

Když si pořizuji kosmetiku a vím, že mám přecitlivěl pokožku, na co si dát pozor?

Přecitlivělá pokožka může být signálem sklonu k jejímu podráždění nebo alergické reakci bez zjevné příčiny. To stojí za vyšetření celkové odolnosti organizmu, zejména imunitního systému. Vyšetřovacích metod je celá řada a praktikujících diagnostiků rovněž. Je potřeba najít lékaře, popřípadě léčitele, ke kterému si vytvoříme vztah založený na důvěře.

Při ošetřování citlivé pokožky je vhodné používat jednoduchou kosmetiku, tedy panenské rostlinné oleje nebo tuky či vodné roztoky, látky mohou obsahovat nedráždivé bioaktívní látky. Z rostlinných olejů je možné jmenovat například olej mandlový, sezamový, konopný nebo jojobový.

Jak tyto oleje aplikovat?

Vhodná aplikace je taková, že do mokré kůže vtíráme několik kapek oleje. Kůže má totiž emulgační schopnost (mísí vodu s olejem), a vzniklou emulzi do ní vetřeme. Můžeme také použít panenský rostlinný tuk, kterému říkáme domorodým názvem Karáte. Pochází ze stromu máslovníku, Butyrospermum parkii, který roste v Africe. Na kůži hned roztaje a pak jej vtíráme, jak popisuji u oleje.

Co si koupit?

Jsou dva rostlinné oleje, které jsou vhodné vyloženě na ekzematickou a podrážděnou pokožku. Jeden pochází opět z Afriky, říká se mu „tamanu“, a druhý je z Indie, „nimba“. Ani jeden z olejů není příliš vonný, ale o to účinnější.

Pokud byste si chtěly koupit hotový kosmetický výrobek, pak doporučuji Jojobové regenerační oleje, masážní a regenerační oleje k pravidelnému dennímu ošetření a k mytí tak zvané hydrofilní oleje. To jsou takové oleje, které se rozpouštějí ve vodě. Takto je možné se zaměřit, v rámci citlivosti, i na kosmetiku vlasovou, ústní a další. Takovou nabízí společnosti s certifikovanou přírodní kosmetikou. Je to pak otázka individuálního sestavení žádoucího kosmetického „setu na míru“.

Voda!

Samozřejmě, že k přirozené péči o pleť patří čistá voda. Můžeme si vyrobit bylinné vodné výtažky, čaje, například z měsíčku, heřmánku, řepíku a dalších léčivek, které rostou „za našimi humny“. Z profesionální kosmetiky můžeme mezi vodné produkty zařadit tak zvané květové vody, které vznikají při výrobě éterických olejů. Je to jakési homeopatické ředění éterického oleje. Pod názvem Květové vody nebo také Hydroláty je nabízejí profesionální společnosti. Tyto produkty jsou naprosto bezpečné.

Takže se dá říci, že pro citivou kůži stačí rostliný olej a voda.

Čemu se naopak vyhnout?

Na pozoru byste se měly mít zejména před nákupem kosmetiky se složitým výčtem ingrediencí, kterým laik ani nerozumí a těžko dohlédne konce jejich seznamu. To jsou hlavně krémy a pleťová mléka. Tyto „emulzní přípravky“ obsahují potenciálně dráždivé substance, což jsou konzervanty, syntetické emulgátory, jak už bylo řečeno, látky pojící vodu a olej, a syntetické parfémy.

Jsou nějaké látky, které jsou vyloženě prospěšné?

Prospěšné látky budeme hledat v bezpečných substancích kosmetiky pro citlivou kůži, tedy opět v rostlinných olejích a vodných výluzích, popřípadě v květových vodách. Zde se nevyhneme trošce chemie. V rostlinných olejích jsou důležité tak zvané nenasycené mastné kyseliny, které ocení hlavně naše vnitrotělní biochemie, a také v neposlední řadě vitaminy a rostlinná barviva, které chrání přirozený kožní film, aktivují kožní barvivo a působí proti nežádoucím volným radikálům. Jednou větou, chrání naši citlivou kůži.

Květové vody s homeopatickým ředěním éterických olejů, hrají důležitou úlohu právě molekulami v olejích obsažených. Doporučit je možné květovou vodu z římského heřmánku, působící protialergicky, nebo vodu levandulovou a růžovou z pravé bulharské růže.

Jsou nějaké látky, které jsou vyloženě extra dráždivé?

Extra dráždivé látky se nacházejí mezi těmi, které jsem již uvedl u emulzních přípravků: jsou to syntetické konzervanty, parfémy a emulgátory. To jsou látky, které nepatří do organického, živého, světa, na rozdíl od nás lidí. Aby kosmetický „přírodní“ prostředek mohl doputovat ke svému uživateli, musí se „umrtvit“ - konzervovat, aby spojil vodu a olej - emulgovat, a aby se dobře prodal a byl příjemný - naparfémovat. Není bez zajímavosti, že právě kosmetika, krémy, pleťové masky a pleťová mléka, obsahující vyjmenované látky, patří mezi nejžádanější. Je to konvence dnešní doby.

A tak si lze jenom přát, aby kůže pod těmito látkami co nejdéle dokázala odolávat, než se objeví příznaky podráždění. Myslím to ve vší dobrotě, jemnému krému v krásném kelímku těžko odoláme, ale zkusme na chvíli tato lákadla opustit a k ošetření volit jen olej a vodu. Uvidíme, co na to kůže řekne.

Může si pokožka tak říkajíc zvyknout, anebo je naopak náchylná k tomu, aby delším používáním jednoho přípravku (jedné konkrétní látky) reagovala bouřlivěji?

Pokud používáme dlouhodobě emulzní produkt obsahující zmíněné potenciálně dráždivé složky, jistě se může nesnášenlivost (intolerance) dříve nebo později objevit. To jsou ty umrtvujíci složky. U většiny rostlinných olejů a květových vod se s nesnášenlivostí nesetkáme.

Reklama