Magie

Kopřiva vás ochrání před zlem, netřesk odpudí blesk

bejlí

Naše dvorní „čarodějka“ Míša Kudláčková se nedá v rubrice Magie nikým nahradit. A tak omluvte naše nesmělé pokusy jí trochu fušovat do řemesla a chabě ji zastoupit v její nepřítomnosti. Nechci se zaobírat magií jako takovou, na to prostě nemám, ale jak už jsem kdysi psala, zajímá mě vše okolo zvěrokruhu a věřím tomu, že funguje.

Neméně zajímavé jsou rostliny, které člověka obklopují od nepaměti a jsou opředeny mnoha pověstmi. Okolo některých chodíme a považujeme je za plevel, a přitom jim naši předkové přisuzovali magickou moc.

Tak jako se věřilo, že existují dobré a zlé čarodějky, byly také byliny, které používaly při svém čarování a zaklínání považovány za dobré a zlé. Ty zlé raději vynecháme, s tím by souhlasila i Míša, protože je dobrá čarodějka, ale můžeme se podívat po těch, které prý mají ochranitelskou moc.

Víte třeba, které byliny byly považovány za posvátné a měly ve své moci odpuzovat zlo?

Možná by se nám někdy hodily. Patří mezi ně nejen rostliny nám milé a sympatické, jako je heřmánek, planá jabloň, kerblík, fenykl, černobýl,  jitrocel, vičinec a řeřicha, ale třeba rostlina, kterou považujeme za plevel hodný vyhubení - kopřiva.

Tak až ji budete příště polévat Rondapem, vzpomeňte si na tento článek.

Jako děti jsme s oblibou sbíraly čtyřlístky pro štěstí. Ale možná málokdo ví, že jetelíčku (nejen čtyřlistému) byla přisuzována ochranná moc. Dokonce taková, že se dával kdysi mužům, aby je osvobodil od vojenské služby.

Andělika byla považována za nejlepší lék proti uhranutí, zlým čarám a jedům. Takový malý anděl strážný mezi bylinami.

Před bleskem, ďáblem a zlem by vás měly uchránit byliny, jako je česnek (známe ho z příběhů o upírech), kopr (asi nevoní ďáblu) a netřesk. Proto se mu asi daří i na střechách.

lupa

   
12.08.2010 - Magie - autor: Dana Haklová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme