.

Konzumní způsob života zcela ovládl lidstvo. Já žiju jinak

Magie

Konzumní způsob života zcela ovládl lidstvo. Já žiju jinak

Rostislav Blažek je původem z Uherského Hradiště. Býval vojákem z povolání. Od malička byl veden ke sportu a léčitelství. Prochází životem a sbírá zkušenosti, mezi nimiž je mnoho těch s nálepkou - „NIC PRO CITLIVKY“.  Ale jak to tak bývá, odvážnému štěstí přeje. Tak i po zážitcích , které by nejednomu z nás mohly způsobit nemalou újmu na psychickém či fyzickém zdraví, Rosťa s úsměvem pluje na své životní lodi do širého moře poznání, a ještě se námi s láskou  podělí o své osobní příběhy.

rostaRosťo, Vy jste se rozhodl vzdát se klasického způsobu výživy těla jídlem a zvolil jste tzv. pránickou stravu. Jak Vás to vůbec napadlo a kdy? (Pránická strava je neustálá výživa z jednotného energetického zdroje, ve kterém všichni žijeme. Je to v podstatě výživa na bázi nehmotných energií.)
Abych byl upřímný, už jako dítě jsem velmi rád experimentoval nejen s tělem, ale našel jsem si cestu i k meditacím. Cvičil jsem jógu, otužoval se ve studené vodě, a to dobrovolně a velmi mě to těšilo. Vzpomínám, jak mi maminka zařídila průkazku do knihovny, abych si zde mohl číst knihy, které byly dané na prvním stupni jako povinná četba. K údivu maminky i paní knihovnice jsem si přinesl knihu Co nás čeká po smrti. Tak to vše začalo. Jako dítě jsem se setkal i s velkým neporozuměním nejen rodičů, ale i okolí. Například mně nechutnalo maso a bylo mi z něj špatně. Vzpomínám, jak jsem byl hubován za to, že nejím, co je dobré. Po čase jsem zjistil, že mohu opravdu jíst, co je pro mne chutné, a cítit se pak lépe. Zvířátka beru jako své přátele, proto jsem neměl problém jíst stravu rostlinou. Držel jsem půsty i 18 dnů, chodil do práce, cvičil v posilovně a vůbec mi to nevadilo i v povolání vojenského tělocvikáře. Klíčové bylo setkání s Henrim Monfortem a pránickou výživou. Pozoroval jsem svět nejen kolem sebe u „nás“, ale i během cest v zahraničí jsem vnímal, jak se naše planeta potýká s chudobou a nemocemi a také s problémy ekologického charakteru spojenými se všude se válejícími odpadky. Zarezonovalo to se mnou a cítil jsem, že pránická strava je mojí cestou. Velmi mě podpořil ekvádorský šaman, který mi po ceremonii povídá: „Musíš mi říct, jak to děláš.“ A já mu říkám, co dělám. „No, díval jsem se do Tebe a vidím, jak jsou tvoje orgány čisté a jak se tvoje tělo vyživuje jiným způsobem, to jsem ještě neviděl.“ Měl jsem velikou radost a rozhodl jsem se uskutečnit svůj sen.

martin

Šaman Martin, se kterým se Rosťa setkal a popíjeli spolu v horách San Pedro, což je výtažek z kaktusů podobný Ayahuasce

Také jsem si dal dohromady, že v době, kdy je mi dobře nebo se cítím zamilovaný, nemám pocit nedostatku, doslova žiji takříkajíc z lásky. Naopak v době neúspěchu, partnerských krizí si pomocí jídla dodáváme ten chybějící hřejivý pocit lásky. Naše civilizace se potýká s nadváhou, dokonce jsem četl, že více lidí umírá na nemoci z přepychu než hlady! A za tím vším vězí STRACH, konzumace čehokoliv, co nám stimuluje pocit - CÍTÍM SE NAPLNĚNÝ. Konzumní způsob života, konzumace lidstvo zcela ovládla a je to vidět všude kolem nás.

Čtěte také:

 

A jak tedy vlastně fungujete?
Většinou vstávám se sluníčkem, provádím medicínský kruh za naši zemi, přírodu a zvířátka, taky za lidi, kteří žijí v bídě a nemocech nebo v zemích, kde probíhá válka či hladomor... Pak cvičím čchi-kung. Je to energetická forma tchaj-ťi-čchuan z techniky taoistického bojového umění kung fu. Potom jsou na řadě meditace a další cvičení. Pokud nepociťuji hlad - oběd a večeře je pránická, tzn. cvičení a vizualizace světla, jak vyživuje mou fyzickou schránku spolu s mentálním, emočním a spirituálním tělem... Většinou se pak cítím velmi dobře, a dokonce i někteří lidé včetně mojí partnerky nepociťují žádnou chuť si něco dát k jídlu... Když přijdou nějaké komplikace, jím, a to převážně stravu vegetariánskou, nebo si dám jen čokoládu a další den pokračuji ve cvičení a pránické stravě, polívám se studenou vodou. Někdy chodím bez bot i do přírody a sandálky mi vystačí do prvního sněhu. Rád bych tuto zimu obstál v sandálech. Uvidíme, už se těším na sníh (smích). Jednou mě viděla babička, jak jsem vyběhl v zimě jen v trenkách bosky a skočil do sněhu. Babičce se zastavil dech a údajně byla pak celou zimu zdráva. Taky jsem moc vděčný babičce, že mně dovolila, abych mohl trávit někdy i hodiny ve tmě ve staré almaře. Vždycky říkala: „Kluku jeden, co to máš za nápady!“ Dnes chodí lidé za peníze do tmy se léčit či někteří tam hledají určité schopnosti. Pro mě je však nejdůležitější meditace, která vede k sebepoznání, tedy k Pravdě. Až se člověk nabaží světa kolem, táhne ho to zpátky domů, pak nastoupí cestu k poznání. Pro mě je to Boží milost, že se někdo takto rozhodne, a pokud je to opravdové rozhodnutí, vesmír tuto cestu umožní a podpoří.

šamana

Šaman Ney z Brazílie, který léčí Ayahuaskou

Jsou i tací, kteří tuto cestu znají, ale lidem, kteří jí jdou, nevěří, že jsou schopni takto fungovat. Setkáváte se i s těmito reakcemi?
Přímo ne, tu a tam někoho slyším říkat, že je to zvláštní a že se tomu velmi těžko dá věřit. Když člověk na něčem pracuje a věří tomu, pak spíš potkává lidi, kteří mu po cestě pomáhají. Vše to záleží na tom, do jaké míry vaše práce, vaše cíle souzní s vámi samotnými. Pokud děláme něco, co nás tolik nebaví, čekají nás problémy a s nimi i další omezení.

Setkáváte se i s jinými podobně laděnými lidmi? A kdo byl Vaším učitelem či inspirátorem?
Přesně tak. Právě to setkávání s ostatními lidmi je velmi inspirující a prozradím, že setkat se třeba s nějakou velkou osobností člověka zcela pohltí a je možné dojít k přenosu síly a zkušeností. Přenášejí se i špatné vlastnosti. Naší podporou a ochranou je jedině náš čistý osobní rejstřík, myslím tím charakter a klidná harmonická mysl. Inspirují mě lidé, s kterými se cítím dobře a vidím, že společně táhneme za jeden provaz. Ať už dělá to, či ono, je pro nás prvním a nepsaným pravidlem, aby zde na zemi bylo hezky a mohli jsme zde žít v míru a lásce a rozvíjet své poznání.  

Lze s tímto programem žít normálním životem?
Myslím si, že ano. Nedávno jsem prošel procesem 21dnů. Podařilo se pěkně to zvládnout. Mnoho jsem se naučil. Předtím jsem se připravoval 2 roky. Těsně před procesem jsem jedl jen hrst semínek či oříšků. Byl to velmi silný proces a aktivizace této možnosti. Spal jsem jen hodinu denně a přes den jsem posiloval, jezdil na kole, hrál basket a chodil do přírody. Někteří v procesu přibrali i dva kilogramy váhy, mně se však po nějaké době váha pomalu snižovala, a proto jsem zvolil nenásilnou cestu, že budu dál cvičit a bouchat na nebeskou bránu. Zkušenost pro mě, že se vše v těle aktivovalo, ale pak musí přijít na řadu osobní síla a udržet si energii i vedle lidí, kteří takovou zkušenost nemají, a třeba mají o vás strach, aby se vám něco nestalo. 

šaman

Šaman, se kterým se Rosťa setkal v Peru

Vy máte za sebou i netradiční zážitek s pitím ayahuasky.
Stejně jako do Indie a Peru jsem se vydal, abych nejen poznal kulturu, ale se i vnitřně obohatil. Věděl jsem, že šamani používají ayahuasku nejen k léčení, ale i k poznání.

Seděl jsem v horách se šamanem a nebyl jsem rozhodnutý, jestli ano, či ne.

Chtěl jsem cvičit a jít cestou jako Buddha. Avšak nejen kouzlo šamana, ale i místní příroda a nádherné prostředí mě k tomu zcela přirozeně dovedly. Vzpomínáte, jak jsem vám říkal, co byla jedna z mých prvních knih. Velmi mě zajímá otázka smrti, a proč jsme vůbec tady. Ayahuaska liána smrti - šamani jí říkají maminka učitelka, mi pomohla projít si tímto životním okamžikem. Nedá se to popsat slovy, když opouštíte tělo, přehraje se vám celý život před očima, vidíte odhozenou tělesnou schránku, opouštíte tento časoprostor a zažíváte zkušenost, která není z tohoto světa snů a představ.

A jak je to s pitím tabáku, já bych se asi pozvracela...
Tabák používají šamani k léčení. Sami si jej pěstují a s láskou ošetřují. Silný výtažek se dává i do očí, dokonce i malým dětem. Je pravdou, že skrze oči přichází do těla strach, každý si to může sám vyzkoušet. Při tabáku se vesměs podává smrtelná dávka. Pak nastupuje práce šamana a veliká očista. Říkají mu dědeček, a ten je přísný. Většinou celou noc můžete prozvracet, skloníte hlavu, to je dobré, odchází špatné a může přijít to správné. Odchází strach a člověk je silnějšího ducha. Na těchto věcech nemůžete, a ani to nejde, být závislý,  protože očista se děje na všech úrovních lidské bytosti a není to zrovna procházka rájem.

   
05.11.2013 - Magie - autor: Klaudie Lišková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Alenka0010 [*]

  gerda — #9 Uvádím, protože se s nimi opravdu setkávám Sml58.

  superkarma: 0 06.11.2013, 10:06:29
 2. [12] schnaxy [*]

  Zajímavý článek,zajímavý člověk,ale já mám ráda jiný způsob života.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 05.11.2013, 13:29:59
 3. [11] knihovna [*]

  Šťastný to člověk, taky bych chtěla být sycena jen láskou.

  superkarma: 2 05.11.2013, 12:38:50
 4. avatar
  [10] LudPa [*]

  jeho volba, bohudík takhle většina nevolí, žili bychom stále v jeskyni Sml22

  superkarma: 0 05.11.2013, 12:21:34
 5. avatar
  [9] gerda [*]

  Alenka0010 — #7 Uvádíš příklady ode zdi ke zdi, ono je i něco mezi.Sml58 Prostě ctít přírodu a žít v souladu s ní, přesto se nevymezovat vůči civilizaci.Sml80 Každý holt nemůže být poustevníkem.

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #13
  superkarma: 1 05.11.2013, 11:44:23
 6. avatar
  [8] Suzanne [*]

  gerda — #2 okresní psychiatr by jistě diagnostikoval poruchu už ode dveří Sml57. Psychiatr, který se skutčně zabývá hlubinami lidské duše, pak nikoli. 

  Jo, zajímavá cesta. Pokud do toho netlačí druhé a nachází v tom obohacení - Sml67

  superkarma: 3 05.11.2013, 10:20:55
 7. avatar
  [7] Alenka0010 [*]

  gerda — #2 Proč zrovna psychiatra? Podle čeho se pozná, co je dnes normální a co už ne? Mně osobně třeba nepřijde zase zrovna ok jezdit na celodenní výlety do nákupních center, jinému by zase přišlo divné běhat celý víkend po lese, jak to mám ráda já....v tom případě bychom časem skončili u psychiatra všichni Sml80.

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 3 05.11.2013, 10:05:32
 8. avatar
  [6] hanika [*]

  docela Rosťu i chápu - nejradši bych se odstěhovala někam do hor, do přírody - pěstovala si ty bylinky atd... maso k životu taky nepotřebuju. Jen ty půsty a sandále celoročně bych asi neustála Sml30 Jsou prostě důležitější věci než ty, co se jimi běžně zabýváme, jenže člověk si nemůže jen tak dovolit se na všechno vyfláknout a žít tak nějak jinak, zvlášť když máte děti. I když je to všechno asi jenom v myšlení toho daného jedince.....

  superkarma: 1 05.11.2013, 09:48:56
 9. [5] sisinapipi [*]

  [3] samecka [*]

  vem to i přes KozmiceSml30

  superkarma: 0 05.11.2013, 08:51:14
 10. [4] Modsi [*]

  Uvidět pána ve sněhu v sandálkách - asi bych hned zavolala do blázince, zda jim nějaký pacient neutekl...

  superkarma: 0 05.11.2013, 08:30:21
 11. avatar
  [3] samecka [*]

  Za hodinu jedu do Hradiště, beru Rosťovi pár klobás...

  superkarma: 1 05.11.2013, 07:16:15
 12. avatar
  [2] gerda [*]

  Každý jsme jiný, když to pána těší a mě do toho nenutíSml80 Jaksi mi napadlo..... "z paprsků světelných stvořím Sirael"Sml57, a teď bych potřebovala doplňující článek a pohled na věc od nějakého dobrého psychiatra, který se podobným záležitostem věnujeSml58.

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #7
  2. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 05.11.2013, 05:57:00
 13. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml80 proti gustu....

  superkarma: 0 05.11.2013, 04:33:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie