Přes 50 % populace v České republice potřebuje korekci zraku, neboť trpí nějakou oční vadou. Většinou je korekce zraku řešena pomocí dioptrických brýlí, ačkoli ty mají již dlouhá léta alternativu v kontaktních čočkách, které mohou mít oproti brýlím mnohé výhody. Existují různé typy kontaktních čoček, například firma Johnson&Johnson jich nabízí celou škálu pod názvem ACUVUE®. O jejich vhodnosti a správném použití je nezbytné se poradit s očním specialistou - optometristou nebo oftalmologem, který se aplikací kontaktních čoček zabývá.

Nejběžnější oční vadou je myopie, tedy krátkozrakost, a hyperopie, dalekozrakost. Pokud trpíte krátkozrakostí, máte potíže vidět objekty na dálku, váš zrak je ostrý na blízko, někdy pouze na několik centimetrů či metrů. Na delší vzdálenost vidíte rozmazaně, neostře. Krátkozrakost vás limituje zejména při řízení vozu, při sportu, nebo i v běžném životě, kdy si nepřečtete nic vzdálenějšího (třeba číslo autobusu) či nepoznáte osoby přes ulici. Máte pochybnosti o svém zraku? Vyplatí se zajít si k očnímu lékaři či optometristovi a nechat si zrak zkontrolovat. Je to otázka pár minut.

cockyJe dobré také vědět, že zrak se téměř každému v průběhu let mění, a proto se doporučuje se minimálně jednou ročně k očnímu specialistovi zajít a zrak si nechat přeměřit. Zvláště, pokud začnete mhouřit oči při snaze zaostřit na vzdálenější objekty, nebo třeba pociťovat bolesti hlavy - ty mohou být známkou nekorigované oční vady. Také si můžete jednoduše, v pohodlí svého domova, vyhledat na webových stránkách například adresu www.acuvue.cz, kde se dozvíte více o základních zrakových vadách a máte možnost si udělat orientační zrakové testy.

Pro řešení krátkozrakosti i dalekozrakosti v portfoliu kontaktních čoček ACUVUE® můžete najít různé typy kontaktních čoček - jednodenní čočky pro jednorázové použití nebo čočky pro opakované použití. Můžete si tedy vybrat vhodný typ čoček vzhledem k vašim potřebám a životnímu stylu. O výběru typu čoček je ale vždy nutné se poradit s odborníkem, a to i v případě, že již čočky nosíte, ale uvažujete o změně značky.

Máte astigmatismus? Zdá se vám, že vidíte rozmazaně nebo narušeně na všechny vzdálenosti? Nezoufejte, i pro korekci astigmatismu jsou na výběr kontaktní čočky. Nejvíce problémů může astigmatismus působit při činnostech, kdy je ostré vidění opravdu zapotřebí. Věnujete se sportu? Řídíte auto? I malé rozostření zraku může mít za následek situace, kterým by se každý z nás jistě rád vyhnul. Správná korekce zraku je velmi důležitá a může zachránit život třeba vám nebo někomu z vašeho okolí.

Další problém, který se týká téměř každého člověka, který dosáhl 40. až 50. věku života, se nazývá presbyopie. Jedná se o stav, kdy člověk zjistí, že má problém zaostřit na blízké objekty, zejména při čtení a slabém světle. Je to způsobeno tím, že v pokročilém věku začíná být oční čočka méně flexibilní a je proto obtížnější rychle zaostřit ze vzdálených objektů na blízké a naopak. Proto starší lidé tak často drží čtený text na vzdálenost délky paží od očí.

Pokud jste zvyklí používat bifokální brýle, dnes už můžete tento problém řešit i za pomoci kontaktních čoček. ACUVUE® Bifocal je bifokální kontaktní čočka, umožňující vidět na blízko i do dálky oběma očima. Zajímavou možností je v těchto případech i korekce zraku technikou monovize, kdy jedno oko má kontaktní čočku pro pohled na blízko a druhé na dálku. V závislosti na rozsahu zrakové vady může pak pro korekci zraku postačovat i pouze jedna čočka.

Ať už máte problém s viděním jakýkoli, značka ACUVUE® má pro vás připravenou vždy tu pravou kontaktní čočku. Dopřejte si kvalitní zrak i pohodlí, které si vaše oči zaslouží.

V případě problémů se zrakem navštivte svého optometristu nebo oftalmologa co nejdříve - včasné vyšetření zraku může odhalit počínající diabetes nebo zelený zákal!

Reklama