Kontaktní čočky slouží ke korekci optických vad zraku. Nasazují se přímo na rohovku a upravují krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a jiné oční vady. Používají se jako náhrada nebo doplněk k nošení brýlí. Dioptrií se s nimi ale nezbavíte.

kontaktní čočky

Díky, pane Wichterle!

Kromě toho, že se dělí na tvrdé a měkké s ohledem na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, se liší i dle doby nošení a četnosti výměny. Kontaktní čočky vyžadují v podstatě každodenní péči. Nejrozšířenější jsou denní čočky, které se na noc musí z oka vyjmout a ošetřit ve speciálním roztoku. A každé ráno zase nasadit. Důvodem vyndávání je i to, že se k oku nedostává potřebné množství kyslíku.

Kontaktní čočky jsou skvělý vynález. Navíc s českým puncem. Nevyhovují ale všem a stále častěji se objevují potíže spojené s jejich dlouhodobým nošením.

Problémy s čočkami

  • Při chronickém nedostatku kyslíku způsobeném dlouhodobý každodenním nošením kontaktních čoček, dochází k prorůstání cév do rohovky
  • Největším rizikem nošení kontaktních čoček je ale zánět rohovky. Mikroby jako akantaméba, případně plísně způsobují vředy rohovky a léčení trvá týdny až měsíce, zánět rohovky může navíc zanechat i trvalé následky. Riziko infekce z kontaktních čoček je mnohonásobně vyšší než riziko jakékoliv komplikace laserové operace rohovky.
  • Mezi další komplikace spojené s kontaktními čočkami patří i syndrom suchého oka. Ten se projevuje podrážděním, štípáním, vysoušením a zarudnutím oči, což nakonec vede až k nesnášenlivosti kontaktních čoček.

Laserová operace očí je z dlouhodobého hlediska nejlepším řešením

Laserové operace očí je bezpečná, rychlá, bezbolestná a znamená definitivní vyřešení oční vady. Zakřivení rohovky je korigováno excimerovým laserem. Ten nejdokonalejší excimerový laser na světě Wavelight ® EX500 je momentálně v ordinaci pražské kliniky OFTUM.

Reklama