Lidé trpící krátkozrakostí si mohou vybrat. Brýle nebo kontaktní čočky. Někdo se za brýle stydí, nebo mu překáží a dává přednost čočkám. Jinému zase kontaktní čočky vadí a na brýle nedá dopustit.

bryle

Poprvé jsem se s kontaktními čočkami setkala někdy koncem sedmdesátých let. Nosil je tehdy můj „kluk“, velký sportovec a čočky byly pro něj doslova požehnáním. Hrál závodně tenis a brýle mu překážely, takže si pořídil čočky. Jejich nošení bylo ale přísně omezené. Nesměly se nosit v prašném prostředí, ne déle než několik hodin a „údržba“ byla náročná. Po každém vyjmutí se musely vyvařit ve fyziologickém roztoku a párkrát se stalo, že na ně zapomněl a čočky se mu připekly na dno kastrůlku. Smůla.

To už je ale minulost.

Dnes nosí kontaktní čočky moje dcera. Brýle jí sice sluší, ale když je začala nosit, měla ještě rovnátka, takže je tvrdě odmítala. Nebude přece nosit brýle a rovnátka dohromady! Už tak měla dost pošramocené sebevědomí, tak jsem ji nenutila a pořídila čočky. Finančně to vyšlo skoro nastejno.

Minulý rok projevila přání, že by chtěla k Vánocům obroučky. „Hurá, konečně přišla k rozumu,“ pomyslela jsem si, „a nechá své oči občas odpočinout.“ Vybraly jsme krásné značkové, za dobrou cenu.

„Už sis nechala udělat do těch obrouček skla?“ zeptala jsem se jí.
„Ještě ne, musím k optičce, teď nemám čas... až udělám zkoušky... “ atd., zazněla vždycky nějaká výmluva. Už to bude rok a brýle jsou stále ve stejné krabičce, nové a netknuté, jak jsme je koupily. 

„Proč je nechceš nosit, vždyť ti tak sluší?“
„Já je budu nosit, ale zvykla jsem si už na čočky. Jsou pro mě praktičtější, chodím třikrát týdně na tréninky a nechce se mi to pořád přehazovat.“
Její argument jsem musela uznat, ale stejně si myslím, že zádrhel je někde jinde.

Když si nasadí čočky, může se v nich namalovat, kdežto bez brýlí by to šlo dost těžko. Nemám pravdu, dcero moje?

Jedna moje kamarádka je zase opačný případ a nedá dopustit na brýle. Brýle jí nesmírně sluší a říká, že by si bez nich připadala jako nahá. Brýle povýšila na super módní doplněk. Má už docela slušnou sbírku obrouček, takže je může střídat k různému typu oblečení. Navíc představa, že si do oka vkládá cizí „těleso“, je pro ni nepřijatelná.

 

Reklama