Zdraví

Kontaktní čočky a kosmetika – dodržujete všechna pravidla?

Průzkumy ukazují, že až 78% žen, které nosí kontaktní čočky, alespoň jednou denně používají make-up.* Patříte mezi ně? A znáte pravidla správného líčení? Víte, jaké přípravky používat a čemu je dobré se vyhnout?  Pokud si neumíte svůj den představit bez řasenky, očních linek a laku na vlasy, pak je následující článek určen právě pro vás.

kosmetikaStejně jako existují pravidla péče o kontaktní čočky, existují také pravidla správného používání kosmetických přípravků. Dodržováním těchto zásad předejdete možným komplikacím, které mohou nastat, jako je podráždění očí, štípání, pálení a další nepříjemní pocity. Chráníte tím také své kontaktní čočky, na jejichž povrchu se mohou usazovat zbytky kosmetických přípravků. Z tohoto důvodu je dobré zvolit kontaktní čočky s vysokou odolností proti usazeninám a čistící roztoky, které účinně odstraňují nečistoty a usazeniny z povrchu čočky. S výběrem vhodných čoček vám na základě očního vyšetření pomůže oční specialista (optometrista v oční optice nebo oční lékař.

Jaká líčidla si vybrat?

Doporučuje se používat líčidla, která jsou určena pro uživatele kontaktních čoček, osoby s citlivýma očima nebo přípravky, které mají hypoalergenní složení. Mějte na paměti, že kosmetické výrobky by neměly být používány déle, než doporučuje výrobce, a musí být vaše – stejně jako nesdílíte kontaktní čočky, nesdílejte vaše řasenky, tužky apod.

Jak postupovat při líčení?

kosmetika

Před aplikací kontaktních čoček do oka si řádně umyjte, opláchněte a osušte ruce. Nasaďte si nejprve kontaktní čočky a až poté nanášejte na obličej líčidla.  Nepoužívejte kosmetické prostředky na vnitřní okraj víček, protože by mohlo dojít ke znečištění čočky. Oční linky používat můžete, ale je třeba je nanášet pouze na vnější okraj víčka. Odličovací přípravky vždy používejte až po vyjmutí čočky z oka.

Na co si dát pozor?

Vyhněte se kontaktu s kosmetickými prostředky ve spreji, jako jsou laky na vlasy, spreje a parfémy. V ideálním případě tyto přípravky používejte před nasazením čoček. Pokud to možné není, alespoň při jejich použití zavřete oči. Chráníte tím své oči před případným podrážděním a zároveň chráníte kontaktní čočky, na kterých by částice těchto přípravků mohly ulpět.

 A čeho se máte zcela vyvarovat?!

 • Nanášet kosmetické přípravky v přílišné blízkosti „kořínků“ řas (riziko ucpání vývodu očních žlázek)
 • Nanášet kosmetické přípravky na podrážděné, rudé nebo nateklé oči (riziko očních komplikací a infekce)
 • Vystavovat kosmetické produkty horku nebo mrazu (riziko změny vlastností produktů a riziko podráždění očí)
 • Aplikaci slin na upravení špatně naneseného líčidla (riziko očních komplikací)
 • Aplikaci tužky na oči na vnitřní stranu spodního očního víčka (riziko ucpání vývodu očních žlázek, znečištění čočky)
 • Přespávat nalíčená, pokud nosíte kontaktní čočky. Za tenhle prohřešek váš nepochválí ani dermatolog, ani oční specialista. Malé části make-upu by se mohly přes noc dostat do oka a způsobit zarudnutí nebo podráždění oka.

Jaké čočky a roztoky používat?

kosmetika

Poraďte se se svým očním specialistou a nezapomeňte zmínit, že používáte líčidla a kosmetické přípravky. Například kontaktní čočky proměnným obsahem vody DAILIES TOTAL1® mají velmi hladký povrch, a proto je minimalizováno riziko ukládání usazenin na čočce. Důležitá je také správná péče o čočky každý den. Víceúčelový dezinfekční roztok OPTI-FREE® PureMoist® účinně odstraňuje nečistoty a depozita z povrchu čočky. K dispozici jsou také moderní peroxidové roztoky pro vysoce účinnou dezinfekci, které jsou rovněž kompatibilní se všemi materiály používanými při výrobě kontaktních čoček.

Reference: *Consumer Research amongst women 18-35 years old wearing weekly/monthly contact lenses at least 5 times per week & using make up at least 2 times a week, UK, Fr, Italy & Germany. Feb 2011. N=800.

   
25.09.2014 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] JumbiS [*]

  Zdravím načetla jsem si dost o operacích ale ted vybírám dobrou kliniku. Vybírám mezi několika a nejvic by mě zajimal nazor na kliniku Gemini. Koukala jsem že ted mají na gemini. cz reklamu, že mají na operaci slevu tak bych to chtěla stihnout….Díky

  superkarma: 0 27.12.2015, 19:22:29
 2. [5] Lukaško [*]

  Dobrý den, já jsem absolvoval zákrok na pražské klinice Gemini. Můj problém byly široké zorničky. Doktor mi říkal, že mužu mit za šera horší viditelnost, ale s výsledkem jsem naprosto spokojený. Vidím dobře a bez komplikaci i v noci. Při řízení auta v noci nebo zašera je to dobrý a nepocituju nějáké omezení. Brýle jsem nosil nerad a při sportu mi vadily, tak jsem se nechal operovat a nelituju.

  superkarma: 0 21.10.2015, 17:56:34
 3. [4] JumbiS [*]

  Byla jsem na operaci ve Zlíně, asi před 7 lety a všem doporučuji. Před operací jsem měla -6 a -8 dioptrií a jsem na nule. Ve tmě nemám vůbec problém, první měsíc to bylo trošku slabši ale ted už jsou oči uplně v pořádku.

  superkarma: 0 23.08.2015, 23:29:19
 4. [3] MarketSt [*]

  Spíše reklamní článek, než nějak zvlášť poučné :/

  superkarma: 0 30.09.2014, 16:54:06
 5. [2] patricia077 [*]

  Kontaktní čočky nosím bez problémů přes dvacet let a žádná zvláštní pravidla jsem nikdy nedodržovala....

  superkarma: 1 25.09.2014, 10:34:22
 6. avatar
  [1] wich [*]

  Tohle všechno mi řekla moje optometristka Sml67

  superkarma: 0 25.09.2014, 08:40:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme