Domácnost

Konec roku: Středověk a stehno na zadku


Napřed jsem chtěla trávit Silvestra u krbu a v teple domova. Pěkně si udělat "bouli" a vypít jí jen tolik, aby zůstala příjemnou "boulí" ve skle, nikoli o sklo. Nakonec jsem slavila s vrhači nožů, polykači ohně, krásnými tanečnicemi, hadem a spoustou jídla. Jeden ruský mužík si odnesl na zadku naše kuřecí stehno, ale bylo mu odpuštěno…

Kromě Míši jsme měli s sebou všechny moje holky. Radkovy dcery trávily Silvestra v Mikulášovicích, ale i tak nás bylo mnoho. Zabrali jsme stůl pro pět až sedm lidí a rozpočet dětenické středověké krčmy jsme potěšili už při příchodu cifrou za vstupné.

Bylo narváno. Kdo kdy tento lokál navštívil, ví, že se tu stejně jako ve středověku personál s hostem nemazlí.

„Uhni, maličká, táhneš se jako smrad,“ uvítal šenkýř Johanku, která, motajíc se v uličce, hledala v šeru svoje místo. Koukala jako bulík. I Radkovi se dostalo uvítání. „Hele ho, požitkáře. Ty musíš bejt pěknej kanec, chasníku, když táhneš tolik kůží,“ zvolala šenkýřka na adresu Radka, čímž otočila několik hlav jeho směrem, zatímco Radek rudl.

Pravda je, že měl s sebou čtyři ženy snad v každé věkové kategorii. Usedla mu na klín, zobala z jeho talíře a vyzvídala, zda by nechtěl ještě jednu. Ve chvilce se mu zde začalo líbit.

Ve vedlejší místnosti hnízdil ruský zájezd v počtu asi padesáti hlav, z nichž nejaktivnější byl už od začátku asi padesátiletý mužik, patrně závodní chodec, protože neustále korzoval sem tam. Zajímavý byl tím, že pokaždé prošel v jiné bundě. Alice ho překřtila na chodící věšák.

Kolem osmé hodiny nastoupily spoře oděné tanečnice, ladně se vyhouply na stoly a v rytmu živých bubnů se působivě vrtěly nad sedícími pány. Ti působivě slintali do řezaných piv.

Pánbu vám to zaplatí

„Už týden jsem neměl v ústech, a ty tohle nesežereš ani za tejden,“ povídá rozervaný pobuda. Usedl vedle Pavlíny a zíral na její klobásu.
„Mami, to je žebrák?“ zeptala se Johanka.
„Jsem chudák, ten největší ze všech,“ zaúpěl a vylíčil Johance barvitě svůj pohnutý osud. Dala mu klobásu, patku uzeného a špíz.
„Pánbu vám to zaplatí,“ žehnal nám a s výslužkou odběhl.
„To ho chci vidět,“ zapochyboval Radek s úsměvem.

Tahle smrdí!

„Víte, jak se pozná čarodějnice?“ zařval kolem desáté příchozí inkvizitor, když v uličce míjel vrávorajícího věšáka, který byl již bohatší o osmou bundu a pár promile.
„Smrdí a oddává se sexu s ďáblem,“ hulákal a máchal velikým křížem.
Na to povolal pomocníka, který chodil od stolu ke stolu a čichal k přítomným dámám.
„Tahle smrdí hrozně, velebnosti!“ ukázal pochop na nějakou ženu, kterou v ten moment odvláčel směrem k dřevěnému kůlu.
Představa, že bych byla na jejím místě, byla strašná, i když šlo jen o šou. Když ji natáhl na jakýsi skřipec a ona byla nucena hlasitě odříkávat prosbu o odpuštění, byla na stole ještě symbolicky zmrskána, což nejvíce pobavilo jejího přítomného přítele. Evidentně to bavilo i mého přítele.

 

Chceš si sáhnout na mého hada?

Po malé pauze, za zvuku bubnů, nastoupil polykač ohně. Pěkný, urostlý a velmi ohebný muž.
Ten nás, přítomné ženy, bavil mnohem více než předešlý čarodějnický proces. Zvláště když po produkci obcházel stoly s dotazem, zda si chceme prohlédnout jeho hada.
Všechny jsme hromadně chtěly, a on nám ho ukázal. Jeho několikametrový hroznýš byl vskutku překrásný kousek.
„Takovýho nemáš, co?“ povídá Radkovi.
„Takovýho jsem nikdy ani neviděl,“ odpověděl pobaveně.
„Chceš si sáhnout?“ povídá mi ten fakír. Sáhla jsem si a byl příjemný a hlaďoučký (ten had).
Myslím, že chci hada.

Nelituji ani stehna na zadku

Musím říci, že rozhodně nelituji, že jsem tam byla, ač můj Silvestr proběhl ve znamení několika kapučín a hektolitru jablkového moštu, protože tu chásku musel někdo dopravit domů.

Ani mi nevadilo, když věšák, který kolem jedenácté již střídavě uličkou lezl po kolenou a sem tam usedl na klín některého hosta, v jednu chvíli usedl přímo na náš stůl, odkud si odnesl kuřecí stehno slušivě nalepené na zadku. Měli jsme v tučném vstupném zaplaceno tolik jídla, že bychom ho nesnědli ani za dva dny. K tomu ještě sekt a hodně salátu.

Ač byly v naší místnosti původně asi čtyři různé společnosti, před půlnocí jsme splynuli v jeden družný celek.
O půlnoci jsme všichni vyšli ven, kde jsme sledovali nádherný čtvrthodinový ohňostroj. Všichni si gratulovali, zatímco náš již společný známý věšák opodál konečně, šťastně, novoročně zvracel.

Cestou domů, kromě mě, všichni spali. Jaký byl váš Silvestr?

   
06.01.2009 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [81] ellienka [*]

  Pavla_b: jakákoliv oslava 15tin s rodinou je blbá, ne? Nejlepší by byla někde v teple s kámošema..

  superkarma: 0 07.01.2009, 08:22:52
 2. [80] ellienka [*]

  andula: jo.. zaražený proto, že babička na něj pořád naléhala, jestli něco ještě nechce, ať se jde s ní podívat vedle, no, pořád něco.. ale kluk to nemá rád... jo, 15 let :-))

  superkarma: 0 07.01.2009, 08:20:21
 3. avatar
  [79] risina [*]

  V Dětenicích dělá náš soused (teď už vlastně bývalý) sládka. Líbil se mi jeho výklad, jak se vaří pivo. Byli jsme tam 2x na obědě a protože jsme byli připraveni na "hrubé" vystupování personálu, přežili jsme... Večerní program mě napůl láká (podívat se) a napůl odrazuje (kdyby si náhdou pro tu interaktivitu vybrali mě ).

  superkarma: 0 06.01.2009, 22:31:49
 4. [78] Leidy [*]

  Míšo: tak to tedy byla jízda viď? myslím celkově že musela být sranda...
  Taky jsem se bavila dobře 3 manželské páry a byla taky sranda

  superkarma: 0 06.01.2009, 21:58:26
 5. [77] Morgiana [*]

  ToraToraTora: U Rytíře se mi také líbí. "Autentický" středověk nemusí každému vyhovovat. na Dětěnice mám názory smíšené, poznala jsem to trochu z druhé strany, protože muž tam jeden čas hrával. Mám dost výhrady k rádoby středověké mluvě, žádný hospodský si přece nemohl nikdy dovolit hosty urážet, v žádné době. O středověké autentičnosti kukuřice, kterou dávají ke všemu, lze též diskutovat. Naštěstí jsem tam jezdívala v barokním šatu, tak mě nemohl personál titulovat holoto, ale paní kněžno.

  superkarma: 0 06.01.2009, 19:06:48
 6. avatar
  [76] Canadian [*]

  ta krcma me zacina zajimat ve studentskem klubu i v saloonu uz jsem byla no a ze umim mit ostrej cynickej slovnik, o tom nepochybuje nikdo, kdo me zna

  superkarma: 0 06.01.2009, 18:03:41
 7. avatar
  [75] tyrkys [*]

  Byla jsem tam dvakrát přes den. Líbilo se mi tam a skvěle vaří . Večerní program bych si odpustila.

  superkarma: 0 06.01.2009, 18:01:39
 8. avatar
  [74] catcat [*]

  V brněnské středověké krčmě se mi líbilo, jen bylo poledne, krátce po otevření, personál neměl jěště moc práce a tak si "stylově" pustil v lokále televizi. No, vymluvili jsme jim to...

  superkarma: 0 06.01.2009, 17:58:51
 9. avatar
  [73] Ťapina [*]

  Ch.Z. Kochanská: Co, jak je umyté, tam ani nevidíš, co v něm je. U nápojů teda Ale je to stylové.

  superkarma: 0 06.01.2009, 17:17:10
 10. avatar
  [72] Ch.Z. Kochanská [*]

  Anai: V brněnské středověké krčmě keramické nádobí používají. A docela mi to vadí, protože nevidím, jak je umyté.

  superkarma: 0 06.01.2009, 16:56:52
 11. [71] Rikina [*]

  Šla bych se tam podívat čistě z pusté zvědavosti, a taky protože tam už byl každý, tak abych nebyla pozadu. Ale mám to daleko a je to drahý.

  superkarma: 0 06.01.2009, 16:53:06
 12. avatar
  [70] Michaela Kudláčková [*]

  Anai: Mě pobavili kytkožrouti

  superkarma: 0 06.01.2009, 16:24:08
 13. [69] Anai [*]

  michaela.kudlackova: o svících jsem nepřemýšlela, akorát bych vylepšila nádobí - podávají tam jídlo a pití na úplně normálním porcelánu a skle. To je v Legerce lepší, tam mají keramiku. Ale asi by jim stylové nádobí hosté právě díky mihotovému světlu svic kradli, kdo ví....Jednou jsme tam byli ve společnosti kamaráda - velmi bohatého zemědělce. "Talíř zazobaného sedláka" na jídelním lístku nás rozveselil - přemýšleli jsme, jak na něj "poštvat" obsluhu, ale pak jsme si to raději rozmysleli, kdyby mu to naservírovali obzvlášť natur, třeba by ztratil, chudák, chuť k jídlu

  superkarma: 0 06.01.2009, 16:07:59
 14. avatar
  [68] *daisy* [*]

  Andula: tak tak, nota bene v takovem veku, uprimne bych nenavidela ty, kteri me tam dovlekli, a nejspis bych jim to i nalezite davala najevo Jooo, puberta

  Ad Detenice..lakali me tam, ale prave kvuli interaktivnosti a vulgarismum bych mela problem to vydychnout..

  superkarma: 0 06.01.2009, 16:03:50
 15. [67] Pavla_b [*]

  Dante Alighieri: já jsem od kolegyně slyšela, že tam je snad ta krčma a nad tím pak "lepší" restaurace v zámeckém sálu, tam je to chování obsluhy prý trochu lepší a nejsou tam ty zábavné programy...

  superkarma: 0 06.01.2009, 14:25:50
 16. avatar
  [66] Dante Alighieri [*]

  No tak z tohohle bych měla taky trauma. Věděla jsem, že tam není radno lézt, ale že je to AŽ TAK strašný?! Se mnou by si teda dali, protože moje vznětlivost a její následky neznají mezí, umím být opravdu zlá. Natož kdyby si někdo dovolil manipulovat s mým tělem proti mojí vůli.

  superkarma: 0 06.01.2009, 13:55:20
 17. avatar
  [65] Kuře [*]

  ellienka: Taky mne manža kdysi vzal na moje narozeniny do "úžasného podniku". I když věděl, že já mám úplně jiný vkus a přála bych si něco jiného, tak mne odvezl na nóbl večeři. A hrozně se divil, že se z mé strany nekonalo žádné nadšení a ještě se urazil, že jsem si z lístku vybrala podle své chuti. Ale musím poctivě říct, že mi opravdu chtěl udělat radost a vzal to prostě za špatný konec.

  superkarma: 0 06.01.2009, 13:51:22
 18. avatar
  [64] shb [*]

  Pěkný!! Zrovna pětadvacátýho jsme se o tý krčmě bavili- švagrová to dostala jako dárek k narozkám je to bomba!

  superkarma: 0 06.01.2009, 13:23:21
 19. [63] Pavla_b [*]

  ellienka: pro koho ta oslava teda byla? pro oslavence asi moc ne, hlavně že ostatní se skvěle bavili..děkuju za takové narozeniny

  superkarma: 0 06.01.2009, 13:08:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] řeřicha [*]

  Byla jsem tam s rodinou jak v Dětenicích tak v Písku kde je taky středověká krčma, na obou místech to bylo super a ráda tam pojdu znova super zážitek

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:56:41
 2. [61] a.... [*]

  V Dětenicích jsem byla, protože jsem byla zvědavá Stačilo mi jednou a už víc ne. Interiér bych vpodstatě brala, i když je to dodávání iluze středověkosti poněkud přehnané. Co ovšem absolutně neberu, je projev personálu, zaměňující středověkou pohostinnost za hulvátství. Obsluhujícího chlapce jsme ale tak zmrazili, že při dalších osloveních už mluvil normálně
  Středověká krčma, která se mi opravdu líbila, se jmenuje Olde Hansa a je v Tallinu, tak bych si takové zařízení představovala
  http://www.suegregg.com/travel/estonia/oldehansarestaurantA.htm

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:53:45
 3. avatar
  [60] Andula [*]

  ellienka: narozky, na kterých byl oslavenec zaražený? Pěkně děkuju

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:25:42
 4. avatar
  [58] Meander [*]

  michaela.kudlackova: Ještě že mají tolik vodky, kterou mě vyléčili

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:24:08
 5. [57] ellienka [*]

  My tam byli v 7mičlenná skupina 29.12.2008 - syn slavil 15 narozky. Je trochu introvert a byl spíše zaražený. Mě se tam ale děsně moc líbilo. Bavilo by mě obsluhovat tam nebo dělat program - hady mám doma taky, ale postavu na tanečnici bohužel nee .Bylo to tam úžasné, někdy tam ráda pojedu zas. Jo.. klíďo bych to brala jako "letní brigádu" .

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:21:45
 6. avatar
  [56] rozmar [*]

  Jeden příklad za všechny: manžel si objednal vodu a číšník se ho zeptal, jestli jí chce jen tak, nebo mu má do ní naprdět(to jak, že sodovka) mám výbornou představivost, já už bych jí nepila

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:15:38
 7. [55] Pavla_b [*]

  ToraToraTora: tak to by se mi líbilo rozhodně víc

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:08:52
 8. avatar
  [54] rozmar [*]

  my nedaleko Dětenic bydlíme a vždycky jsem si říkala, kde se pořád berou ty davy lidí, co tam jezdí. Večer se nedá nikam jet, protože po úzké okresce se proti vám řítí jeden autobus za druhým. A oni to rusáci,díky Míšo za info.
  Krčmu jsem navštívila(bez programu) a cítila se velmi trapně(za personál), tenhle humor mi teda nic neříká. A nemyslím si, že by se středověk vyznačoval tím, že jsou hostinští hulváti.
  Ač tam výborně vaří, mě už tam neuvidí

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:08:51
 9. [53] mindulinka [*]

  Mně se to líbí na koukání. Od návštěvy tohoto zařízení mě právě odrazuje, že hosty zapojují do představení (nedejbože, abych to byla já) - pokud by to nedělali, tak bych tam i zajela.

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:08:16
 10. avatar
  [52] cristy.crow [*]

  Ale jo, proč ne Sice nevím, jak bych reagovala na tu "očistu"(asi bych ji chtěla inkvizici vrátit), ale je zdravé se občas nebrat tak vážně

  superkarma: 0 06.01.2009, 12:05:13
 11. avatar
  [51] Michaela Kudláčková [*]

  Žábina: 44. Ták to jo
  Meander: To víš, balšoj naród, balšoje maroženoje, balšoje sranije

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:54:31
 12. avatar
  [50] Audrey [*]

  Z videa se mi to prostředí líbí, ale děsí mě, že je to interaktivní. Z představy, že bych měla personálu říct něco víc, než co si dám k jídlu a pití mě chytá žaludeční nervóza .

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:38:14
 13. avatar
  [49] Lostris [*]

  ToraToraTora: tak to by se mi líbilo

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:28:06
 14. avatar
  [48] Meander [*]

  Petrushe: Umřela bych na místě.
  michaela.kudlackova: Například obrovská OBROVSKÁ socha kosatky a vůbec všechno OBROVSKÉ. Taky jsem tam dostala obrovskou porci zmrzliny, po které jsem málem umřela

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:23:40
 15. avatar
  [47] ToraToraTora [*]

  Manx: Kdyby jsi obsluze dostatečně důrazně vysvětlila svůj názor na jejich přístup, třeba by tě angažovali na silvestra

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:21:36
 16. avatar
  [46] ToraToraTora [*]

  Pavla_b: Přiznám se, že mě středověk láká, ale ne do extrémů. Uplně mi stačí rastaurace U rytíře, kterou máme za barákem. Obsluha chodí v kostýmech a prostředí je vpodstatě zrekonstruované sklepení původně gotického domu. Vaří skvěle a komunikace s obsluhou odpovídá etiketě 21.století

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:20:09
 17. avatar
  [45] svetluszka [*]

  michaela.kudlackova: sis měla dát "pivo pro kočího"....

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:11:07
 18. avatar
  [44] Žábina [*]

  michaela.kudlackova: č.25 - internista - naštěstí

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:06:22
 19. avatar
  [43] svetluszka [*]

  my našim děckám normálně říkáme "smradi", takže když tam s nima mluvili jako se smráďatama, děcka to ani nepřekvalilo.
  A vyjímečně jsem je ani nemusela nutit jíst ...stačila servírka...

  Manx: normálně to tam tak drsný asi není.....večer je to prej horšáí...přes den v klidu.

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:05:19
 20. avatar
  [42] Lostris [*]

  michaela.kudlackova: mě nejdřív napadlo, že bych dotyčnému dala pěstí, ale protože jsem vysoká asi jako ty a všichni ostatní jsou proti mně vysocí, tak bych si vybrala tu holeň, na tu dosáhnu vždycky

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:00:43
 21. [41] Pavla_b [*]

  ToraToraTora: no a právě tohle mi nepřipadá nijak zvlášť zábavné

  superkarma: 0 06.01.2009, 11:00:42
 22. avatar
  [40] Michaela Kudláčková [*]

  ToraToraTora:

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:56:45
 23. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  Meander: Co bylo v kyjevské ZOO??

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:56:17
 24. avatar
  [37] ToraToraTora [*]

  michaela.kudlackova: Několik známých tam už bylo a nemohou vynachválit..ale spíš muži než ženy. Známého usadili hned po příchodu, když mu pochválili partnerku slovy: hezkou couru jsi sebou přitáhl

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:55:36
 25. avatar
  [36] Michaela Kudláčková [*]

  Lostris: Taky jsem ho chtěla za svou ratolest napřed zmlátit, ale pak jsem vyhodnotila, že je větší cca o půl metru, tak jsem to velkoryse přehlédla . No, mohla jsem ho zkusit uplivat

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:55:36
 26. avatar
  [35] Lostris [*]

  Tohle by nebylo nic pro mě. Říct mi někdo, ať uhnu, že se táhnu jak smrad, tak ho kopnu do holeně.

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:52:13
 27. avatar
  [34] Petrushe [*]

  Meander: Na druhou stranu mě po tom všem prohlásili čistou pannou...no neber to

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:47:18
 28. avatar
  [33] Meander [*]

  Petrushe: Nikdy bych nikomu nedovolila, aby mě takhle veřejně zostudil

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:43:18
 29. avatar
  [32] Meander [*]

  michaela.kudlackova: Pro mě by to bylo doživotní trauma To už budu radši vzpomínat na návštěvu kyjevské ZOO

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:42:17
 30. [31] Pavla_b [*]

  michaela.kudlackova: třeba v zimních měsících nepolévají
  Petrushe: taky si myslím, že by se při takové produkci neměl člověk namočit, ušpinit a podobně..
  No mě taková hospoda prostě neláká, ale chápu, že spousta lidí v tom vidí něco děsně zábavného - především v té hrubé mluvě s hosty.

  superkarma: 0 06.01.2009, 10:29:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme