Odpustit tomu, kdo nám ublížil, bývá nesmírně složité a často i nad naše síly. A proč bychom to také měli dělat, když si to ten dotyčný nezaslouží, řeknete si možná. Napadlo vás ale, že ze všeho nejdůležitější je, abyste to udělali kvůli sobě samým?  

Určitě to dobře znáte. Ať už vám provedl kdokoli cokoli, nosíte to v sobě. Kolikrát za den, týden nebo měsíc si na onoho člověka vzpomenete, píchne vás u srdce a s kypějící žlučí procedíte skrz zuby: „Ten zmetek!“? Asi podle míry křivdy, kterou vám způsobil. Ale ať už se vám přihodilo cokoli, chovat v sobě nenávist není fér. Vůči vám.

„Nedávno jsem četla takový citát, kde autor psal, že odpuštění je v podstatě základem, abychom mohli vést naplněný a hodnotný život. Zároveň ale dodával, že je sice důležité odpouštět, ale nezapomínat. A to proto, aby člověk svou chybu znovu neopakoval. Já s tímto tvrzením naprosto souhlasím,“ říká psycholožka Kateřina Kantová. I ona ale připouští, že to není vůbec snadné. Tak jako v případě paní Mirky (46).

odpuštění

„Nejsem schopná odpustit svému manželovi, že odešel za jinou. Vykašlal se na mě i na děti! Přitom já ho podržela v nejtěžších chvílích, kdy bojoval s vážnou nemocí. A věřte, že to nebylo jednoduché! Každé ráno se teď budím s myšlenkou na tuhle zradu a večer s ní zase usínám. Je to sice už rok, ale já se z toho nedokážu vyhrabat,“ zoufá si a s podobným problémem není sama. Mávnout nad něčím takovým rukou umí jen hrstka šťastlivců. Jenže ti ostatní si často ani neuvědomí, že přiživováním nenávisti ubližují nejvíce sami sobě.

„Ano, odpuštění je leckdy zároveň i velmi bolestivé a nelogické. Ale je třeba si uvědomit, že vede k postupné úlevě od negativních emocí. Pokud se stále budeme hrabat ve starých křivdách, rozhodně to pro nás nebude přínosné,“ upozorňuje Kantová s tím, že odpustit někomu a ještě k tomu se z toho celého poučit a snažit se z celé situace vytěžit i něco pozitivního, je velmi náročné. Ale ne nemožné! „Hlavně je to velmi osvobozující a úlevné. Tak proč to nezkusit?“ nabádá. Jenže jak na to?

„Základním předpokladem cesty k odpuštění je asi tolerance a trpělivost. Jak jsem ale již na začátku zmiňovala, je také důležité na negativní událost nezapomínat a vyvarovat se opakovaných chyb. Pokud byste měli pocit, že na to sami nestačíte, neměli byste zapomínat, že je zde i možnost odborné pomoci,“ dodává psycholožka.

kantovaO Kateřině Kantové

Po studiu Klinicko-poradenské psychologie na La Salle University v USA absolvovala roční stáž v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích na oddělení ochranné léčby sexuologické. Pravidelně se účastní odborných seminářů a zajímá se zejména o výzkum v oblasti pozitivní psychologie a moderních psychologických směrů. Různorodé pracovní zkušenosti ve firemní i personální oblasti kombinuje s aplikovanou psychologií. Více na KaterinaKantova.cz.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama