Hormonální antikoncepce byla po svém objevení oslavována jako dárkyně svobody. Žena se konečně nemusela omezovat ve svém sexuálním apetitu a ona sama mohla rozhodnout, kdy chce mít dítě a kdy ne. Zdánlivá svoboda se ale brzy stala otroctvím.

 

Hormonální antikoncepci totiž musíte užívat každý den, stejně jako chronický pacient své léky. A tak se objevuje čím dál tím víc „pill tired“ žen – žen unavených neustálým polykáním prášků.

 

Nesmíte zapomenout!

Přitom právě opomenutí uživatelek je nejčastějším důvodem selhání hormonální antikoncepce. Nepravidelné braní pilulky, třeba i s hodinovým výkyvem, může také posilovat negativní účinky antikoncepce, jako jsou bolesti hlavy a prsou, špinění či náladovost.

 

Jde to jinak?

V podstatě jediným možným řešením byla do nedávna takzvaná podkožní antikoncepce, tu však řada lékařů nedoporučovala. Obvykle je totiž nejméně na dva roky a v případě jakýchkoliv komplikací se musí odstraňovat chirurgicky.

 

Existuje řešení!

S unikátním řešením přišla společnost Organon. Antikoncepční kroužek si žena může sama zavést do vaginy. Kroužek vylučuje po tři týdny nízké dávky hormonů, které spolehlivě zabrání otěhotnění, pak se na týden vyjme, žena odmenstruuje a zavede si druhý. Případně si samozřejmě může rovnou zavést další kroužek, pokud nechce menstruovat.

 

S kroužkem nemusíte přemýšlet nad tím, jestli jste si zapomněla či nezapomněla vzít pilulku, nemusíte se obávat omezení jeho účinnosti při střevních potížích, a protože se nemetabolizuje přes játra, mohou být dávky hormonů mnohem nižší a nedochází k zatěžování organismu.

 

Při sexu většina uživatelek a jejich partnerů kroužek vůbec nevnímá, a pokud ano, nevadí jim. Také zavádění není o nic těžší než u tamponů – zvládne ho každá žena.

 

Zaujal Vás vaginální kroužek? Vyzkoušela byste ho? Jakou antikoncepci používáte nyní? Stává se Vám, že si zapomínáte vzít pilulku?

Reklama