Zdraví

Konec nemocnice „na Karláku“! Chce na tom stát vydělat?

VFN na Karlově náměstíVšeobecnou fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí čeká stěhování do nového. To v lepším případě. V horším se jednotlivá oddělení včetně lůžkových částí přestěhují do jiných pražských nemocnic. V každém případě však nemocnice stávající prostory v centru metropole opustí.

Končící kabinet premiéra Mirka Topolánka totiž rozhodl, že by se do chátrajících budov v centru Prahy už nemělo investovat, a vyčlenil 50 milionů korun na stěhování nemocnice.

„Rekonstrukce stávajících budov pro účely moderní zdravotnické péče není plně efektivní, proto je třeba řešit soudobé požadavky novou výstavbou,“ píše se v materiálu, který odstupujícímu kabinetu předložila ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Zatím není rozhodnuto o tom, jestli se celkem 1960 lůžek a 25 operačních sálů přesune z Karlova náměstí na okraj města, anebo do jiných nemocnic.

Jde o pozemky a budovy?

Nová nemocnice má podle vládního materiálu stát šest a půl miliardy korun. Není však jasné, jestli bude stát novostavbu financovat prodejem lukrativních pozemků na Karlově náměstí. Spekulace o tom, že by se mohly pozemky v samotném srdci metropole prodat, se objevovaly již v minulých letech.

Například v souvislosti s Ústavem hematologie a krevní transfuze, který chtěl ministr Tomáš Julínek sloučit se Všeobecnou fakultní nemocnicí. Na podporu profesora Klenera proti ministru Julínkovi demonstrovali i lékaři.

Z důvodu stěhování z „nevyhovující budovy“ chtěl Julínek zrušit i Úrazovou nemocnici v Brně, která také sídlí v samotném centru. Díky aktivitě starosty města Romana Onderky z ČSSD a většiny zákonodárců byla nemocnice převedena na město.

Dobrá zpráva pro Vinohrady

Vláda údajně rozhodla i o dalších zdravotnických investicích celkem za 1,5 miliardy. Vedle náhrady za Všeobecnou fakultní nemocnici je nejdražší stavbou nové traumacentrum na pražských Vinohradech. Z celkové investice ve výši tři a půl miliardy korun dostane letos 200 milionů.

Vinohradská nemocnice na špatný stav svého úrazového centra už několikrát upozorňovala.

   
05.05.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Bugy [*]

  U prof.Klenera se nesmírně kvalitně postarali o mou maminku, takže já mám k téhle nemocnici velmi dobrý vztah. Skoro sentimentální, takže mně mrzí, že končí. Je taky dobře přístupná, protože je ve středu města.

  superkarma: 0 06.05.2009, 20:27:55
 2. avatar
  [2] shb [*]

  mno dobré zkušenosti s ní nemám, ani lidi co znám o ní nemluvívají dobře a vinohradská jak by smet Sml80 takže proč ne, a stav technický? tak je tristní...

  superkarma: 0 05.05.2009, 13:38:24
 3. avatar
  [1] lenoška [*]

  to jsem zvědavá kam budu jezdit na kardiologii :-(

  superkarma: 0 05.05.2009, 12:40:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme