Zdraví

Konec krásných nohou

Jedná se s největší pravděpodobností o začínající křečové žíly neboli varixy. Co to křečové žíly jsou a kde se vlastně vzaly? Dá se s nimi ještě něco dělat, nebo se budeme muset smířit s tím, že krátké sukně jsou pro nás už jen minulostí? Křečové žíly ale nejsou bohužel jen kosmetickou vadou na kráse a jejich zanedbání může přivodit zdravotní komplikace.

Za varixy může zvýšený žilní tlak, který vyvolává zpětné proudění krve v žilách. Chlopně uvnitř žil za normálních okolností zpětnému toku zabraňují, jsou-li ale poškozené nebo rovnou nefunkční, stěna žíly zvýšený tlak nevydrží a rozšiřuje se. A právě v tomto okamžiku se objevuje na povrch u nohou zřetelný a pochopitelně nevzhledný varix.

Odborníci tvrdí, že problémy s žílami dolních končetin trpí až třicet procent populace v naší republice. V drtivé většině se jedná o dědičnou záležitost, kterou nám nechtě dali do vínku naši předkové, a kterou pak my sami předáváme dál. Sklony k varixům mívají především lidé s nadváhou, ženy po přechodu a křečové žíly se často objevují u těhotných. Kdo užívá dlouhodobě hormonální antikoncepci, je také ohrožen. 
Dalším faktorem, který může způsobit problémy s žilami, je druh práce. Kdo v zaměstnání celé hodiny stojí nebo například vláčí celou pracovní dobu těžké předměty, má na varixy „zaděláno“.

První příznaky se často projevují v podobě jemných fialových metliček, a neměly by se rozhodně podceňovat. Včasná návštěva lékaře může v některých případech odvrátit invazivní zákrok, tedy operaci. Takzvaná konzervativní léčba zahrnuje především změnu návyků. Znamená to omezit dlouhé stání, naordinovat si procházky případně pravidelné návštěv bazénu. Do vašeho šatníku také přibude elastická punčocha. Ne vždy je ale tento způsob léčby dostatečný.
Donedávna byla jediným řešením operace, kdy se postižené žíly chirurgicky odstranily a jejich funkci převzaly ty zdravé. Po této operaci však zůstávají na nohou často nehezké jizvy.

Díky moderní medicíně vznikly ale další, méně drastické metody. Mezi ně patří například endoluminární laser. Laserový paprsek zasaženou žílu zlikviduje a na rozdíl od klasické operace zůstávají na noze jen minimální jizvičky.
Skutečným hitem v odstraňování křečových žil je radiofrekvenční ablace varixů. Princip je podobný jako u laserové metody. Také tady je se křečové žíly likvidují pomocí tepla a do hlavních žilních kmenů se zavede speciální katetr. Teplota při tomto způsobu operace je ale desetkrát nižší než u laseru, tudíž je zákrok daleko bezpečnější a jizvy nejsou po zákroku skoro patrné. Obě metody nevyžadují v drtivé většině případů pracovní neschopnost. Je zde ale jediná nevýhoda. Tyto moderní zákroky prozatím nehradí žádná zdravotní pojišťovna.

Trápí vás křečové žíly a stydíte se za ně? Jsou u vás v rodině dědičné? Kterou z metod odstranění varixů byste volily? Myslíte si, že žena s výraznými křečovými žilami by neměla nosit krátké sukně nebo šortky?

   
02.10.2007 - Zdraví - autor: Alida Horváthová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Ťapina:

  superkarma: 0 03.10.2007, 17:00:01
 2. avatar
  [13] Ťapina [*]

  gentiana: A nakonec upadne

  superkarma: 0 03.10.2007, 11:43:35
 3. avatar
  [12] Vivian [*]

  gentiana: já myslím, že se tam pak vytvoří kolaterální oběh, nové žíly, takže trvalá nedokrevnost nehrozí...

  superkarma: 0 02.10.2007, 18:28:17
 4. avatar
  [11] Solei [*]

  gentiana: trhání žil už není jedinou metodou a upouští se od ní - dělá se to jen ve vyjímečných případech

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:46:35
 5. avatar
  [10] kareta [*]

  gentiana: já myslela, že je natáhnou a znovuzprovozní - to co popisuješ je zastaralé, nebo ne? Popř. křečák je stejně nefunkční

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:10:56
 6. [9] gentiana [*]

  Nehezké jizvy jsou u odstraněných křečáků fakt ten nejmenší problém. Podstatou věci je, že se vyrve celá žíla od kotníku až po třísla. Takže noha je pak hůř prokrvená, je na ni zima a bolívá tak jako tak.

  superkarma: 0 02.10.2007, 14:59:32
 7. avatar
  [5] kareta [*]

  Netrápí mě, takže nestydím
  Nevím, mamka má, otec ne (asi, nejsou přes chlupy vidět )
  Nejméněbolestivou
  Myslím

  superkarma: 0 02.10.2007, 11:51:35
 8. avatar
  [4] Meander [*]

  Trápí, nestydím. Není to hezké, ale že by to byla ostuda...?
  Jako že mi je někdo odkázal?
  Žádnou, je to zbytečné.
  Myslím.

  superkarma: 0 02.10.2007, 11:29:42
 9. avatar
  [3] femme [*]

  Asellus: nikdy nejseš na nic moc mladá mám kámošku, která má křečáky už od cca 20let

  superkarma: 0 02.10.2007, 10:58:05
 10. avatar
  [2] femme [*]

  ne
  babička je měla
  kterou? no přece tu nejmíň bolestivou
  ano, myslím

  superkarma: 0 02.10.2007, 10:57:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme