Politici dnes rozhodnou o osudu kožešinových zvířat v Česku. Do prvního čtení jde návrh změny zákona, který by vedl k ukončení provozu stávajících devíti českých kožešinových farem.

V březnu letošního roku podala skupina 50 poslanců napříč politickým spektrem (včetně premiéra a dvou ministrů) návrh zákona, který má v České republice kožešinové farmy zakázat. Od roku 2017 by se nesměly nové farmy zakládat a do konce roku 2018 by měly ukončit svoji činnost stávající podniky. Farmářům by tak bylo poskytnuto přechodné období, během kterého budou mít dostatek času, aby se na zrušení chovů připravili.

Důvod navrhovaného zákazu je jasný – předkladatelé novely jsou přesvědčeni, že: „V Evropě v jednadvacátém století nemá takový byznys místo.“

liska

Zdroj foto: Shutterstock

Rozsáhlé vědecké výzkumy a studie potvrzují, že na farmách jsou zvířata chována v nevyhovujících podmínkách. „Absence adekvátního welfare a držení nedomestikovaných šelem v malých klecích, kde není možné uspokojit jejich přirozené potřeby, nevyhnutelně vede k utrpení těchto zvířat,“ připomíná Tereza Bílá z organizace Svoboda zvířat. Výrobu módních ozdob tak podle ní lze jen stěží označit za důležitý lidský zájem, který by sám o sobě eticky odůvodňoval chov a usmrcování zvířat.

Etické obavy většiny evropských občanů a kruté podmínky chovu na farmách vedou k tomu, že v posledních několika letech ukončuje existenci kožešinových farem stále více zemí.

Pro zákaz kožešinových farem u nás je 70 % Čechů.

Reklama