Přečtěte si o tom, zda je ve třiceti letech ještě brzy na dítě. O tom, že některé ženy nechtějí dítě vůbec. Ale také o tom, že jsou mezi námi ženy, které po dítěti vyloženě prahnou a nemají za cíl nic jiného...

hodiny

Mám kolem sebe několik kamarádek a známých, které řeší, kdy mít dítě.

Některé ho stále odkládají, že ve třiceti je ještě brzo a že ještě není ten správný čas (ještě musím pracovat, vydělat, splácet hypotéku, cestovat, poznávat chlapy...) a další to odkládají s tím, že nemají s kým ho počít. Buď že momentální partner je přechodná stanice (nebudu mít dítě s takovým bulíkem), nebo ho prostě nemají. Žijí singl, myslí si, že jim to vyhovuje, ale po dvou skleničkách vína samy začnou o tom, že to není až tak ono... Sice nikomu nesbírají špinavé ponožky, ale taky je nikdo v noci nehřeje - tedy s láskou nehřeje. Nějaký ten obšťastňovač je po ruce. Ale to je všechno. Nicméně po ránu, když vystřízliví, si už zase jedou tu svou single pohodu, a večerní nářky rozfouká vítr.

Některé je nechtějí vůbec. Nedávno jsem četla rozhovor s jednou emancipovanou umělkyní, a ta dokonce říká, že je sobec na to, aby měla děti. V tom smyslu, že by se jim asi nemohla věnovat, jako ty maminky, každým coulem. Taky že by to omezovalo její plány.

Pak mám kamarádky, které po dítěti prahnou. Jejich momentální cíl není nic jiného než mít dítě. Některé už ani neřeší, jestli ten potenciální otec je bulík, nebo není. Prostě jim v životě chybí dítě a ony ho chtějí. Bohužel už jim je často ke čtyřicítce, takže je to daleko těžší snažení než o 10, 15 let dříve. Z tikání biologických hodin se stalo jednolité řvaní budíku. Na našich poradách u vína řeší pomalu jen bazální teplotu v poševním prostředí a nevydařené pokusy o oplodnění (ať přirozené, či umělé). Nevím, jestli si přiznávají, že to měly řešit dřív, prostě to řeší teď.

Tak mne zajímá, jak to vidíte vy. Sama mám děti dvě, jedno dospělé. Jsem ráda, že tenkrát přišlo, byla jsem sice hodně mladá, ale nedalo se dělat nic jiného než to zvládnout. Jsem ráda, že jsem ještě nebyla v šíleném pracovním blázinci, kdy bych si nasadila antikoncepci a taky bych jen pracovala, vydělávala a dítě bych odsouvala. Pak přišlo druhé díky zamilování - prostě jsem chtěla mít dítě s tím konkrétním mužem (manželem) a práce a další věci šly v možné míře stranou. Další pokusy nevyšly. Škoda, přála jsem si hodnou holčičku.

Kdy myslíte, že je ideální doba mít dítě? Také je vedle vás někdo, kdo to řeší a už je na hraně s časem?

Reklama