Vztahy

Komu tikají biologické hodiny?

Přečtěte si o tom, zda je ve třiceti letech ještě brzy na dítě. O tom, že některé ženy nechtějí dítě vůbec. Ale také o tom, že jsou mezi námi ženy, které po dítěti vyloženě prahnou a nemají za cíl nic jiného...

hodiny

Mám kolem sebe několik kamarádek a známých, které řeší, kdy mít dítě.

Některé ho stále odkládají, že ve třiceti je ještě brzo a že ještě není ten správný čas (ještě musím pracovat, vydělat, splácet hypotéku, cestovat, poznávat chlapy...) a další to odkládají s tím, že nemají s kým ho počít. Buď že momentální partner je přechodná stanice (nebudu mít dítě s takovým bulíkem), nebo ho prostě nemají. Žijí singl, myslí si, že jim to vyhovuje, ale po dvou skleničkách vína samy začnou o tom, že to není až tak ono... Sice nikomu nesbírají špinavé ponožky, ale taky je nikdo v noci nehřeje - tedy s láskou nehřeje. Nějaký ten obšťastňovač je po ruce. Ale to je všechno. Nicméně po ránu, když vystřízliví, si už zase jedou tu svou single pohodu, a večerní nářky rozfouká vítr.

Některé je nechtějí vůbec. Nedávno jsem četla rozhovor s jednou emancipovanou umělkyní, a ta dokonce říká, že je sobec na to, aby měla děti. V tom smyslu, že by se jim asi nemohla věnovat, jako ty maminky, každým coulem. Taky že by to omezovalo její plány.

Pak mám kamarádky, které po dítěti prahnou. Jejich momentální cíl není nic jiného než mít dítě. Některé už ani neřeší, jestli ten potenciální otec je bulík, nebo není. Prostě jim v životě chybí dítě a ony ho chtějí. Bohužel už jim je často ke čtyřicítce, takže je to daleko těžší snažení než o 10, 15 let dříve. Z tikání biologických hodin se stalo jednolité řvaní budíku. Na našich poradách u vína řeší pomalu jen bazální teplotu v poševním prostředí a nevydařené pokusy o oplodnění (ať přirozené, či umělé). Nevím, jestli si přiznávají, že to měly řešit dřív, prostě to řeší teď.

Tak mne zajímá, jak to vidíte vy. Sama mám děti dvě, jedno dospělé. Jsem ráda, že tenkrát přišlo, byla jsem sice hodně mladá, ale nedalo se dělat nic jiného než to zvládnout. Jsem ráda, že jsem ještě nebyla v šíleném pracovním blázinci, kdy bych si nasadila antikoncepci a taky bych jen pracovala, vydělávala a dítě bych odsouvala. Pak přišlo druhé díky zamilování - prostě jsem chtěla mít dítě s tím konkrétním mužem (manželem) a práce a další věci šly v možné míře stranou. Další pokusy nevyšly. Škoda, přála jsem si hodnou holčičku.

Kdy myslíte, že je ideální doba mít dítě? Také je vedle vás někdo, kdo to řeší a už je na hraně s časem?

   
16.09.2011 - Láska a vztahy - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [15] azpol [*]

  Draco — #8 Mám děti dvě, jsou to zlatíčka a nedala bych je za nic na světě.Ale plně vás chápu.Mě hodiny netikali, nějak to všechno přišlo samo.Ale je pravda, že jsem bývala dost tvůrčí osoba a děti mi prostě obrátili život naruby.Možná se někdo ohradí, že jsem krkavčí matka, ale i když bych udělala pro děti vše, co jim na očích vidím, často si říkám co by, kdyby....

  superkarma: 0 21.09.2011, 20:00:16
 2. [14] Astřička [*]

  Tak já jsem své první dítě porodila před měsícem a to je mi už 38. Taky jsem to kvůli práci oddalovala a vždy bylo něco důležitějšího. Hodiny mi nijak zvlášť netikali, tedy nepřipouštěla jsem si to. No a pak jsem ve svých 32 letech potkala toho pravého, zařídli jsme byt, auto a nějakou dovču a najednou jsme oba pocítili, že nám nějaký ten pinďa chybí... Díky prvnímu a úspěšnému umělému oplodnění dnes držím svého měsíčního syna a jsem šťastná jak jsem dlouho nebyla a jak jsem si vůůůbec ještě před rokem nedokázala představit, co je to mateřská láska.  

  superkarma: 0 17.09.2011, 09:39:03
 3. avatar
  [13] peetrax [*]

  Lucimo — #9 Sml22 je na svatební cestě na Šumavě.

  superkarma: 0 16.09.2011, 20:18:21
 4. [12] Jijane [*]

  Lucimo — #9 fakt strašný hrubkySml15

  superkarma: 0 16.09.2011, 20:17:49
 5. avatar
  [11] JankaAnna [*]

  Pořád jsem si myslela, a myslím stále, že ještě nejsem na děti zralá. Problém je v tom, že zralá bych asi dle vlastního posouzení nebyla ani později o pár let. Je mi 32, máme 2letého synka a jsem za toho andílka vděčná. Manžel si dětí přál (snad stále přeje) víc. Ale já myslím a teď to tak cítím, že jeden drobeček je ten jediný, kterého chci. 

  Měla jsem rizikové těhu, jsem víc jak 3 roky doma a už poslední 3 roky se těším zpět do práce... 

  Prostě to máme každá jinak postavené. 

  A slečny, paní, ženy a dámy, které se bojíte "zlobivých" dětí... výchova je jen na vás a hlavně příroda vám hormonálně velmi pomůže. Navíc i ty zlobivé děti budou "vaše děti"!

  superkarma: 0 16.09.2011, 19:22:23
 6. avatar
  [10] Pentlička [*]

  Já jsem měla za socíku děti v 26 a 28 a myslím, že je to tak akorát. Člověk už není úplný puberťák, ale ještě není starý, je plný síly. Myslím si, že je dobré mít první dítě určitě do třicítky, potom rapidně klesá plodnost. Když je solidní partner, není o čem přemýšlet. Taky nejsem žádná supermatka, děti vlastně ani nemám moc ráda, ale svoje jsem milovala vždycky a nikdy mě ani na okamžik nenapadlo, že bych děti nechtěla. Teď jsou dospělí a já jsem nadšená, že je mám. Jsou z nich úžasní mladí lidé a moc ráda s nimi pokecám a necítím se po rozvodu tak sama.

  superkarma: 0 16.09.2011, 14:50:45
 7. avatar
  [9] Lucimo [*]

  Korektorka má zase dovolenou?

  1. na komentář reaguje Jijane — #12
  2. na komentář reaguje peetrax — #13
  superkarma: 0 16.09.2011, 12:45:47
 8. [8] Draco [*]

  Je mi 30, dítě nechci a mám partnera, který má děti z minulého manželství. Má je rád, splnil si svoje touhy a mě do potomka nenutí. Nejsem sobec, netoužím po kariéře a milionech, jen studuji, výtvarně tvořím, věnuji se zvířatům a prostě jsem po dětech nikdy netoužila. I když jsem absolvovala jednoletý au-pair pobyt s novorozenými dvojčaty a 6ti-letým klukem, svůj názor jsem nezměnila (ani k horšímu ani k lepšímu). Radši budu hodná teta než nervní matka z donucení. Obdivuji upřímně všechny lidi, kteří děti chtěli a mají je a dokáží jim (bez ohledu na materiální zabezpečení) vytvořit domov a šťastné dětstvíSml59. Co mě mrzí, je že spousta "dětných" z okolí není schopna respektovat můj postoj a neustále se vyptává, že už mám na to dávno věk a že toho budu ve stáří litovat, protože se o mě nikdo nepostará atd. Já si uvědomuji co mě může potkat, ale nemusí! A 100% by bylo sobecké pořídit si dítě jen proto, aby se o mě ve stáří někdo staral. Nehledě na to, že děti se rozletí po světě, můžou skončit ve vezení, nedej bože umřít a co pak bude říkat tento "rodič - radílek". Nikdo si nemůže být jist co ho v životě potká, tak proč takové strašení Sml80 Ať si každý jde zas svým a respektuje ostatní  Sml16

  1. na komentář reaguje azpol — #15
  superkarma: 2 16.09.2011, 12:41:04
 9. [7] Jasmína [*]

  Nedovedu si představit, že bych neměla děti. Ano, nemám tolik času na sebe, nemůžu chodit po nocích a furt je mám za zadkem. Ale jsou krásné a jsou moje Sml25

  superkarma: 0 16.09.2011, 11:04:34
 10. avatar
  [6] Kopretina3 [*]

  Je mi 29 let, téměř 30, o miminko jsme se začali s mnaželem pokoušet krátce před mými 26. narozeninami a teprve letos v červnu se nám narodila holčička. Před tím se nedařilo a když se už zadařilo, tak následovalo zamklé těhotenství a po té mimoděložní těhotenství, takže můj názor je, že pokud má žena partnera, který miminko také chce, tak nic neodkládat a začít na miminku pracovat co nejdříve. Kariéra je vybavené bydlen počkají. Biologický věk těla se moc ošidit nedá. A metody umělého oplodnění také nejsou všemocné. Všem co se nadař, tak jsko se nedařilo nám držím palce. Moc dobře vím, jaké je to náročné období. Pro mě je dítě to nejdůležitější na světě, ale rozhodně neodsuzuji ženy, které děti nechtějí. Někdo potřebuje k šťastnému životu dítě, pro někoho by naopak dítě znamenalo katatsrofu.

  superkarma: 1 16.09.2011, 10:38:36
 11. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Mě už netikají biologické hodiny, děti mám tři, mě už běží final countdown Sml54

  superkarma: 1 16.09.2011, 10:20:56
 12. [4] Lyoness [*]

  Me je 30  a nedovedu si predstavit, ze bych mela dite. Proste na to nemam. Jsem hodne pracovne vytizena, mam rada svoji praci a svuj zivot. Nemam na dite trpelivost.

  V podstate vsechny moje kamaradky maji deti v rozpeti od 5ti mesicu do 5ti let. Jedna z nich ma dvoulete dvojcata.

  Jednou za tyden na hodinu dve na navstevu mi to fakt staci. A to si myslim, ze to jsou relativne vychovane deti.

  Ale fakt si nedovedu predstavit, ze bych to mela doma 24hodin denne nonstop.

  superkarma: 0 16.09.2011, 10:18:52
 13. [3] knihovna [*]

  Děti mít jedině co nejdřív jako to bylo za socika. Čím jste starší, víc řešíte a ubývá sil.

  superkarma: 2 16.09.2011, 09:33:29
 14. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Dítě co nejpozději (nebo možná vůbec?). Vždyť jsem si ještě nic neužila! Mám pocit, jak kdybych až do 25 spala, takže to teď musím dohnat.

  superkarma: 0 16.09.2011, 09:32:48
 15. [1] Anime Otaku [*]

  Myslím, že v současné době je ideální mít první kolem 26 - 28 a druhé tak do 35. Protože u dětí v pozdějším věku si myslím, že řešit poberťáka a přechod je pro ženu až moc. A hlavně vidím to u mojí mámy, sestru měla ve 28 a mě v 32 a teď co jsme z domu si užívá život, tak jak s námi nemohla (byly jsme hodně nemocné) a hlavní je, že jí na to užívání zbývají síly.

  superkarma: 0 16.09.2011, 09:24:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme