srdce

Myslíte si, že když je vám dvacet třicet let, tak vám infarkt nebo jiné onemocnění srdce a cév rozhodně nehrozí? Omyl! Vyšší věk je sice rizikovější, ale jednotlivé faktory, které se na vzniku onemocnění srdce a cév podílejí, se objevují i u mladých lidí. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak nebo obezita už dokonce stávají problémem i mezi dětmi. Obezřetnost se tedy vyplatí, i když ještě nemáte na zádech „čtyři nebo pět křížků“.

Samozřejmě, že určitou roli sehrává i genetická dispozice, kterou neovlivníme (pokud se objevilo onemocnění srdce a cév u vašich nejbližších příbuzných, riziko se zvyšuje). Proč ale toto riziko ještě dále zvyšovat dalšími faktory jako je špatná životospráva, nedostatek pohybu a neustálý stres, které na rozdíl od genetiky dokážeme ovlivnit?

Přesněji řečeno, dokázali bychom, kdybychom jen trochu chtěli. A chtít bychom měli - odborníci se výjimečně jednohlasně shodují na tom, že až 80 % onemocnění srdce a cév lze pozitivně ovlivnit právě úpravou těch faktorů, na něž má přímý vliv naše chování (tedy kouření, obezita, špatná životospráva, nedostatek pohybu, přemíra stresu a následně i vysoký cholesterol a krevní tlak).

Jinými slovy - zdraví srdečně-cévního systému máme z převážné části ve vlastních rukou a podle toho bychom se měli chovat. Pokud byste měli pocit, že rad a doporučení je tolik, že si je nejde zapamatovat, zkuste si uložit do paměti alespoň praktické telefonní číslo zdravého srdce: 035 140 530. Jeho jednotlivá čísla vám totiž jednoduše naznačují, co byste měli či neměli dělat: 0- nekouřit, 3 - 3 km denně nebo 30 minut fyzické aktivity střední intenzity, 5 - alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny denně, 140 - systolický krevní tlak, 5 mmol/l jako max. hodnota celkového cholesterolu, 3 - 3 mmol/l jako hodnota, kterou by se LDL cholesterolu už neměl dostat a 0 - vyhnout se nadváze a obezitě.

Pozor také na to, že jednotlivé výše uvedené ovlivnitelné faktory se velice rády vyskytují společně. Zradou je, že pak se riziko nesčítá, ale násobí! A naopak, podaří-li se nám některý z rizikových faktorů onemocnění srdce a cév eliminovat, riziko se výrazně sníží.

Mějte srdce pod kontrolou

Chcete-li vědět, jak na tom vaše srdce je, zkuste si zajít do některé z více jak 60 lékáren v celé ČR, kde v první polovině října v rámci oslav Světového dne srdce probíhá měření cholesterolu a krevního tlaku zdarma. Více informací o tom, kdy a kde měření probíhají, najdete na www.flora.cz, případně je získáte od nutriční terapeutky na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.

Reklama