obi1

 Že se kompostování těší stále větší popularitě, potvrzuje i fakt, že hlavní cenu Grand Prix na veletrhu For Garden získal v loňském roce kompostovací koš. Třídění odpadu se tak začíná zabydlovat i v českých domácnostech. Při vyhazování odpadu se učíme rozlišovat plastové výrobky od PET lahví, papírový i kovový odpad a v neposlední řadě odpad biologický. Kompost představuje nejen ekologicky šetrnou variantu likvidace biologického odpadu, zároveň je hodnotným pomocníkem při výživě zahrady. Už ho taky máte?

Co znamená kompostovat

obi2Jde o způsob získávání vlastního kompostu, vznikajícího z odpadu, který vyprodukuje domácnost. Kompost obsahuje velké množství organických látek a živin, které získává řízeným biologickým rozkladem rostlinných zbytků. Tento proces probíhá nejčastěji v malém kompostéru, který se vyrábí ze dřeva, pletiva nebo plastu. Při dodržování základních pravidel a zákonitostí, které kompostování vyžaduje, tak lze získat velmi kvalitní doplněk pro ještě lepší úrodu.

Jak na to?

Kompostér je vhodné umístit do prostředí, kde nebude docházet k narušování harmonie celé zahrady. Ideálním místem je stinná část zahrady, pod stříškou nebo stromem, kde nebude kompost na přímém slunci ani dešti. Pokud nechcete chodit s odpadem z kuchyně příliš daleko, postavte si kompost v blízkosti domu. Nikdy ho však nesmíme oddělit od přímého kontaktu s půdou, protože jen tak do něj mohou pronikat půdní organismy, které podporují proces kompostování.

Stále častěji se využívají kompostovací ohradníky, které s trochou šikovnosti vašeho muže v domácnosti, z prken postavíte svépomocí.

obi3Tip odborníka:

„Při zakládání vlastního kompostu je vhodné vložit na podlahovou část hrubý, ale zároveň vzdušný materiál, například jemné větvičky. Ten by se měl střídavě objevovat i ve vyšších vrstvách a zajišťovat tak dostatečnou vzdušnost celého kompostu,“ radí Petr Dvořák, OBI Plzeň.

V současnosti se stále častěji využívají kompostovací ohradníky, které s trochou šikovnosti vašeho muže v domácnosti, z prken postavíte svépomocí. Můžete je sestavit z dřevěné kulatiny či prken. Při jeho sestavování dbejte na to, aby měl budoucí kompost dostatečný přísun vzduchu, a proto nechávejte mezi jednotlivými prkny dostatečné mezery. Dřevo však nevydrží věčně, a proto je dobrou volbou také kompaktní plastový kompostér, který je k mání například v hobbymarketech OBI. Ty nejsou náročné na prostor, jsou dostatečně provzdušněné a výsledný kompost lze odebírat ze všech stran.

Co do kompostu smí a nesmí?

obi4Abyste si mohli zahradu pohnojit svým vlastním kompostem, dávejte pozor, abyste do kompostu dávaly jen to, co tam patří. Teoreticky je možné kompostovat všechny látky organického původu. Měly byste se však vyvarovat materiálům, které jsou chemicky ošetřeny nebo napadeny různými chorobami. Můžete tak do kompostu směle vhazovat zbytky ovoce, zeleniny, posekanou trávu, rozdrcené větve, listí, hobliny, piliny a další materiály podobného charakteru.

Materiály

 

vhodné pro kompostování:

Ovocný a zeleninový odpad
Tráva a listí
Květiny
Vaječné skořápky
Čajové sáčky, kávový lógr

 Nevhodné pro kompostování:

Sklo Barvy
Plast Časopisy
Uhelný popel Pleny
Plevel Psí a kočičí výkaly
Kov Kosti

Jak dochází k přeměně materiálu?

Uvnitř kompostu dochází v podstatě k chemickým pochodům, na jejichž konci stojí kvalitní a ekologické hnojivo vlastní výroby. Za působení tepla a vlhka dochází k rozkládání organické hmoty, čemuž rovněž napomáhají živé organismy, jako jsou například houby, řasy, kvasinky, bakterie nebo roztoči a červi. Tento proces však zabere poměrně dlouhou dobu, a proto se v současné době vyrábějí takzvané urychlovače do kompostů, které zvyšují rychlost zrání kompostu. Ty se skládají z nezávadných bakterií a enzymů, které ekologicky rozkládají odpad organického původu.

Reklama