Novinky

Komik, publikum a humor bez hranic – to je stand-up show

Klasický komediální žánr, jehož kořeny sahají až do 18. století se vrací na české televizní obrazovky prostřednictvím nového pořadu Comedy Club z produkce Prima Comedy Central a to už v pondělí 25. dubna.

Osamocený bavič na malém podiu, který se postaví před diváky a baví je svými peprnými, neotřelými, vtipnými historkami a postřehy. Ty mohou mít nadčasový charakter nebo naopak komentovat současnou situaci ve společnosti. Komici mají drtivé většině případů jednotlivé výstupy alespoň rámcově připravené, někteří si dokonce píší podrobný scénář. Nepřipravené vystoupení by totiž mohlo snadno sklouznout do jiného žánru – improvizace.

milošknor

Stand-up show, v 18. století mezi Brity označovaná spíše jako varieté, v současnosti slaví svůj comeback a získává si více a více fanoušků po celém světě. O novodobou podobu show se postaral kontroverzní americký komik Lenny Bruce. Ten se v 50. letech nebál vystupovat po barech a komediálních klubech, kde ohromoval diváky svým kontroverzním komentováním rasismu, sexu a politiky, doplněným silnými vulgarismy, což vyvolávalo u publika protichůdné reakce. Spolu s legendou Georgem Carlinem však tento komik posunul veřejné sólové stand-up výstupy na novou úroveň.

V Česku se stand-up začal rodit kolem roku 2004, kdy skupina komiků, kteří veřejně vystupovali pod názvem „Na Stojáka“, začala českému publiku předvádět doposud neznámý typ zábavy. Díky HBO se v roce 2006 tento pořad dostal i na televizní obrazovky, který později přebrala Česká televize. Parta se svou show slavila úspěchy a čeští diváci si inteligentní a silný humor oblíbili natolik, že se herci rozhodli jezdit a vystupovat v klubech po celé České republice. Na českých pódiích už pár let také působí skupina komiků z Underground Comedy, kteří věří v to, že bohatstvím českého národa je především specifický a neotřelý humor.

Díky své rostoucí popularitě mezi publikem se formát stand-up show znovu vrací z živých vystoupení také na televizní obrazovky v novém pořadu Comedy Club. Ke známým hercům, kteří se svými vystoupeními již proslavili, se přidává mladší generace nováčků s neméně vtipnými výstupy. Od 25. dubna vás každé pondělí večer budou na Prima Comedy Central bavit například Lukáš Pavlásek, Miloš Knor, Tomáš Reitz, Iva Pazderková a mnoho dalších.

   
22.04.2016 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Motty [*]

  Kristina Vodičková — #3 Sml67 Je fakt skvělá. Ten sitcom znáte? Ona tam hraje tak trochu sebe samu a je neuvěřitelná Sml30

  superkarma: 0 22.04.2016, 13:28:20
 2. avatar
  [3] Kristina Vodičková [*]

  Motty — #2 Mám to stejně a koukala jsem teď na Mirandy show, kterou dávali na HBO a neuvěřitelný, že zaplnila celou arenu a bavila sama bez hostů. Bomba!

  1. na komentář reaguje Motty — #4
  superkarma: 0 22.04.2016, 12:22:04
 3. avatar
  [2] Motty [*]

  Miluju britskou komičku Mirandu Hart, která právě v tomhle typu pořadu začínala. Je úžasně vtipná, má skvělý postřeh na situace a její sitcom "Miranda" můžu vidět stokrát a pořád se směju.

  1. na komentář reaguje Kristina Vodičková — #3
  superkarma: 0 22.04.2016, 10:59:37
 4. [1] bobani [*]

  to jsem teda zvědavá

  superkarma: 0 22.04.2016, 10:30:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme