Máme tady svátky, čas, kdy na nás všechny televize chrlí zábavu všeho druhu. Pokud ale patříte mezi ty, kteří si raději vyberou svůj filmový program podle chuti, máme tady pro vás pár osvědčených tipů na příjemné veselohry, které nám procvičí nenásilně bránici.

Smích léčí. O tom není pochyb. A tak je dobré ve své domácí sbírce DVD mít pár opravdu dobrých veselých filmů, které nestárnou. Dá se na ně dívat znova a znova. A vůbec u nich nevadí, že dopředu víme, co bude následovat. Naopak, často nás přímo těší, že známe nazpaměť ty nejlepší hlášky a máme přímo dětinskou radost, když na ně dojde….

Dnes si profrčíme poslední tři desetiletý a pro každou dekádu vybereme jednoho zástupce.

Vesničko má, středisková

Mým prvním tipem je snímek, který jsem viděla před třiceti lety (!) krátce po jeho premiéře v pražském kině s milým názvem Domovina. Ten biograf už neexistuje, přesto - když jdu náhodou kolem domu, kde byl, si vzpomenu často právě na „Vesničku“.

Vesničko má, středisková

Naprosto dokonale zachycené postavy a atmosféra příběhu nás okouzlují dodnes. Co slovo, to perla. Každý detail má svou přesnou funkci a plní ji znamenitě. A ti herci! A hlášky! Není snad nic, co bychom o filmu nevěděli. No schválně - odpovězte si aspoň v duchu: Ze kterého schodu je pivo nejlepší? Co nedělá Jaromír dobře? Jak se jmenoval pes pana doktora Skružného? Už teď se usmíváte, že?

Je to zkrátka takový“vohřejváček“ nejen na zimu:

Pelíšky

Z osmdesátých let se přeneseme skokem do porevolučních devadesátek. V režii Jana Hřebejka tehdy vzniknul film, u kterého se nám chce smát i plakat. Naštěstí častěji to první...

Pelíšky

Myslím, že ač se o nás (jako národu) mluví mnohdy všelijak, musí se nám nechat ten smysl pro humor, kterým dovedeme „bojovat“ proti všem a všemu.

Herecký koncert v podání Jiřího Kodeta, Bolka Polívky, Emílie Vášáryové, Miroslava Donutila, Simony Stašové, Jaroslava Duška a dalších nám bude ještě dlouho zpříjemňovat chvilky, které třeba nemusí být vždy úplně idylické...

Anděl páně

A jsme v novém tisíciletí. Relativně tedy stále nový je můj třetí tip - vtipná pohádka Anděl páně, kterou v roce 2005 mistrovsky zpracoval můj oblíbený režisér Jiří Strach a jež splňuje vše, co by film pro lepší náladu měl mít.

Anděl páně

Jednoduchý příběh okořeněný řadou vtipných hlášek a hereckým obsazením snů: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiří Bartoška, Oldřich Navrátil, Zuzana Stivínová, Josef Somr, Jana Štěpánková, Klára Issová, Gabriela Osvaldová, Veronika Žilková, Jiřina Jirásková, Jana Hlaváčová, z mladších pak Zuzana Kajnarová, David Švehlík, Aňa Geislerová...

A k tomu všemu opravdu nádherná hudba Miloše Boka a šumavské zasněžené scenérie. Inu, laťka nasazená hodně vysoko. Přesto se zdá, že se můžeme těšit na dvojku. Premiéra je stanovena filmovým distributorem na 1.prosince 2016 a tak přejme tvůrcům pořádný polibek múzy a také štěstí, protože točit se bude začátkem příštího roku a nelze poručit větru, dešti, ale ani SNĚHU, který filmaři potřebují.

Přečtěte si také:

Reklama