Po vydatných lijácích se oteplilo, oblékli jsme zase letní šaty a vyrazili do přírody nebo do ulic měst. Jenže na nás číhá nemilé překvapení. Právě takové počasí, kdy vydatně zaprší a vzápětí se oteplí, svědčí nejrůznější havěti. Především klíšťatům a komárům. Nebezpečí v podobě této bodavé a otravné havěti totiž není závislé jen na parném létě, jak se mylně domníváme, ale na počasí.

„Většina z nás se domnívá, že nás komáři ohrožují jen v horkém létě,“ varuje před nebezpečím MUDr. Dagmar Hulínská, CSc., ze Státního zdravotního ústavu Praha. „Jenže spíše než na ročním období záleží na tom, zda je venku vlhko a teplo. Nejnebezpečnější je tedy doba, kdy zaprší, a pak následují dva tři horké dny. To pak komáři, ale třeba i klíšťata, neobvykle ožijí. Přitom jsou silněji infikována než v jiných obdobích. A proto pro člověka nebezpečnější.“

Nejbezpečnější obranou proti komárům a klíšťatům je pochopitelně očkování. „Jenže vakcín je nedostatek. A tak musí přijít na řadu repelenty,“ říká MUDr. Dagmar Hulínská.

Jaké ale vybrat? V případě klíšťat vybírejme látky s nejvyšším obsahem DEET. Proti komárům je zase nejúčinnější látka zvaná Icaridin. Ta nás před štípanci spolehlivě ochrání.

Repelenty je možné nastříkat jednoduše přímo na oblečení. K odpuzení hmyzu je to dostatečná ochrana. Přesto je třeba postřik repelenty jak proti komárům, tak proti klíšťatům po zhruba třech hodinách opakovat. Při pocení je dokonce tato doba ještě kratší.

Komáři mohou po záplavách šířit takzvanou Valtickou horečku. Pojmenovali ji tak lékaři po záplavách na Břeclavsku počátkem tisíciletí. Náchylnější jsou k tomuto onemocnění především děti, které mají slabší imunitní systém. Jedná se o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. Doprovázena je zejména bolestmi kloubů, hlavy a krku, způsobuje také silnou nevolnost.

A co praví lidové zkušenosti v boji proti komárům? Stejně jako upíři nesnášejí komáři česnek. Odpuzuje je ale i cibule či máta, účinné prý je postavit do okna muškáty, rozmarýn anebo balkonová rajčata.

Reklama