Domácnost

Komáři a jiná havěť

 

Prázdniny se zrovna slibně rozjíždějí a léto je v plném proudu. Vyrážíme na zasloužené dovolené, děti na tábory a vůbec se snažíme dostat pryč z dusných a prašných měst do zelené a svěží přírody. Ta nás vítá s otevřenou náručí, ale také se všemi svými nástrahami. Jednou z nich, a docela dost nepříjemnou, jsou komáři, včely, vosy a jiná havěť, která nás obtěžuje na každém kroku.

Pojďte s námi najít nějaký ten fígl, jak se bránit, a potažmo i zmírnit pozůstatky jejich návštěvy na našem těle.

Komáři

 • vyskytují se téměř všude, lebedí si na vlhkých teplých místech
 • způsobují malou pálící ranku, která později svědí
 • mimo to přenášejí také nemoci a není to už výsadou jen těch v teplých krajích
 • zvláštností je, že někoho si tyhle savé potvůrky nevšimnou, i kdyby se jim nabízel nahý, a druhého jsou schopni vysát zaživa. Podle odborníků je to dané látkami, které naše tělo vylučuje. Takže někteří z nás jim potom “voní” a na těch si smlsnou, jiní jim prostě nevoní a mají, k závisti té druhé skupiny, klid.
 • Prevencí proti komárům je použití moskytiér, do oken dejte sítě, v přírodě se snažte zakrýt co největší část těla oděvem. Odpuzuje i vitamin B a zkuste také jíst česnek, nejen proti upírům je dobrý. Pokud ani to nepomáhá, můžete sáhnout po výdobytcích moderní doby v podobě nejrůznějších repelentů.
 •  Pokud na vás po útoku těch otravných potvůrek zůstanou svědivé boláky, vyzkoušejte kašičku ze sody a trošky vody nebo propolis (pozor: je častým alergenem), či měsíčkovou mast.

 

Včely, vosy, sršni

 

 

-          Bodnutí od včely, vosy nebo sršně je mnohem nebezpečnější, protože obsahují jed. A na jejich jed je spousta lidí alergických. Někteří jedinci reagují na jejich bodnutí otokem dýchacích cest či těžkým šokem, což může v těch nejhorších případech skončit smrtí.

-          Žihadla odstraňujte s největší opatrností, neberte jej mezi prsty, protože tím jen přidáte jed do rány.

-          Z rány zkuste vymáčknout zbytky jedu a přiložte na ni ihned plátek cibule nebo rozetřený stroužek česneku. Výborně se osvědčila také citronová šťáva, propolis nebo  kapka levandulového oleje.

-          Dávejte pozor při stolování v přírodě, naučte své děti nejprve do nápoje nahlédnout, aby společně s ním nevypily i vosu nebo včelu. Pokud se tak stane a dostanou žihadlo do jazyka či dutiny ústní, okamžitě vyhledejte lékaře. Mohlo by dojít k udušení.

 

 

 

Opatrnosti není nikdy dost, nicméně by vám strach z těchto nepříjemných společníků neměl zkazit pobyt v přírodě. Takže s chutí z měst do polí.

 
   
07.07.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [23] aninas [*]

  Eva_Fl: tady se muze chemicky likvidovat a je to stejne platne Mame dokonce komara i ve znaku provincie

  Ale jinak, protoze zde jsou lide uz specialiste na komary, tak se tady hodne pouziva jeden druh kaktusu - ALOE - a z toho se vzdy kousek utrhne a bodanec potre. Site na vssem jsou samozrejmosti, jako u Evy. A cesnek teda nepomaha Jedine snad, se s nim natrit

  superkarma: 0 07.07.2005, 16:53:45
 2. [22] Rikina [*]

  Podle mých zkušeností dost komárů znechutí zapálená voňavá tyčinka. Aromatická svíčka nikoli. Repelenty většinou pomůžou jen krátce, jak se člověk při pohybu v přírodě zapotí, je po účinku... a česnek nefunguje. Aspoň mně ne, žerou mě úplně stejně, jako bych žádnej česnek nikdy ani neviděla. Na něco proti muchničkám a ovádům jsem ještě nepřišla, žerou mě taky. Ach jo. Je to nespravedlivý, přírodo.

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:38:48
 3. [21] Rikina [*]

  kemy: to není tak úplně přesně. Ozónu je méně, ne že by nebyl vůbec, a pokud člověk spálí na slunci, jeho kůže si to pamatuje. Čím častěji se mu to stane, tím se o něco zvětší pravděpodobnost, že by mohl onemocnět rakovinou kůže. U malých dětí je kůže citlivější než u dospělých a spálí se snadněji. Takže mazat, mazat a zase mazat, spíš vyšším faktorem. Tím se nemůže nic zkazit.

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:32:06
 4. avatar
  [20] kemy [*]

  já sem alergická na včely a zjistila sem to až tehdy, když sem před dvěma lety na koupališti šlápla na včelu, omdlívala a nakonec nemohla stzrčit nohu ani do boty..

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:17:17
 5. avatar
  [19] kemy [*]

  Petronilka: Kekka: tak to je hustý. to už aby člověk vůbec nevylézal ven.
  já totiž k tomu eště slyšela, že ozónová díra je tak velká, že když se letos malý dítě spálí, kolem 20-ti let umře. myslíte, že to je pravda...?

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:15:32
 6. avatar
  [18] Kekka [*]

  I muchničky? Tak těch máme na zahradě požehnaně. Co na nás ta příroda ještě vymyslí?

  superkarma: 0 07.07.2005, 13:12:04
 7. [17] Rikina [*]

  Lymskou boreliózu můžou přenášet i komáři a muchničky. Sice ne tak často jako klíšťata, ale stává se to. DDT na ně, na potvory štípavý ( jsem taky jejich oblíbený cíl ).

  superkarma: 0 07.07.2005, 13:01:11
 8. avatar
  [14] murena [*]

  Já tý havěti bohužel nesmrdím a tak jdou po mě,jsou čím dál tím víc agresivní a takový ty malý mušky z trávy,ty mi dávaj,ještě,že alespoň neotíkám ...

  superkarma: 0 07.07.2005, 11:55:55
 9. [11] esunad [*]

  a to se ještě máme na co těšit,jsem někde četla,že díky oteplování na naší planetě hrozí,že i v mírném pásmu budou komáři roznášet nemoci rozšířené zatím v teplejších oblastech

  superkarma: 0 07.07.2005, 11:29:46
 10. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Komplet vsechno mame pod sitemi - terasu, okna... Ale bestie moskyti se samozrejme dostanou do garaze. Nez nalozim auto, jsem komplet pozrana. Pokud se nenastrikam - ale to bych se musela strikat furt....

  Bohuzel jsme v oblasti, kde se nesmi hmyz chemicky likvidovat.


  Zkusenost s cesnekem : to jsem nabulikovala svemu EX a byl to moc dobrej napad. Po cesneku mu bylo cely den blbe a lezl na nej hmyz z celeho sireho okoli, takze ja jsem mela naprostej klid. Byli jsme tenkrat na Ovcarech a vsechna hovada se soustredila na nej.

  superkarma: 0 07.07.2005, 11:16:20
 11. [7] Pavlačková [*]

  Na bodnutí proti hmyzu je také dobrý led. Pěkně chladí a místo vpichu potom moc nenateče.

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:41:17
 12. avatar
  [4] Léňa [*]

  Na vosy a včela sice alergická nejsem, ale mám z nich panickou hrůzu a při jejich spatření dostávám hysterický záchvat.
  O tom, že komáři přenáší boreliozu sem taky slyšela ale co je na tom pravdy nevím.

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:26:19
 13. avatar
  [3] Kekka [*]

  No potěš!

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:25:26
 14. avatar
  [2] Petronilka [*]

  Kekka: známá jí měla, aniž by měla klíště a doktoři jí říkali, že je možné, že to má od komára

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:21:25
 15. avatar
  [1] Kekka [*]

  Komáři prý také mouhou přenášet boreliózu, která se zatím přičítá jen klíšťatům. nevíte o tom někdo něco?

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:37:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme