Zdraví

Koloběžka, jakou jste ještě neviděli

Na základní škole jsem byla nástěnkářkou. Zdobila jsem tu velkou korkovou plochu k různým výročím. Od té doby vývěskám moc pozornosti nevěnuji. :-))) Přehlédla jsem tedy i „v našem“ fitku informaci týkající se zajímavého sportovního náčiní – koloběžky. Prostě jsem o ni musela „zakopnout“, když ji v chodbě sportovec Michael Matek na chvilku odložil.
A od tohoto seznámení již byl jenom krůček k rozhovoru.

Jste autor, vynálezce. Jak se zrodil nápad na netradiční koloběžku?
Vynálezce je příliš silný výraz. Nejtrapnější odpověď jsem slyšel na závodech v Německu od finského výrobce a závodníka: „Každá dnešní koloběžka je originál, a to tím, že nejsou určeny mantinely." Kvalitu a špičkovost stroje ukazují výsledky na české lize a mezinárodních závodech. Má koloběžka se drží na „vrcholu ledovce“.

Má docela zvláštní tvar. Připomíná mi to trochu jednoho kolového pradědečka.
Ano, má velké přední kolo s galuskou, zadní kolo je menší. Důležité je, že je lehká a snadno ovladatelná. Váží necelých 6,5 kg a je využito kvalitních cyklomateriálů.

Sportujete odjakživa?
Vystudoval jsem na FTSV. Není snad sport, který bych nevyzkoušel, ale dávám přednost vytrvalostním sportům – lyžování, plavání, triatlonu, biatlonu. Nepohrdnu tenisem, surfem, volejbalem. Ovšem v poslední době jsem totálně propadl koloběhu.

Koloběhu?
Je úžasný, svobodný, jste mobilní ve dne v noci, po městě i cyklostezkách.:-))))

Co Vás motivuje ke koloběhu?
Hlavně radost z pohybu, soutěž s dvacetiletými zajíci (pozn. pan Matek vloni oslavil padesátiny). Jsem maximalista, a tak jsem založil 1. pražský koloběžko-bruslařský sportovní klub. Se stejnými nadšenci jako já se účastníme různých soutěží – ve Švýcarsku, Německu, i na domácí půdě. Vloni jsme byli na ME v Holandsku a letos jsme hájili o prvním červnovém víkendu pozice na Mistrovství světa v koloběhu v západních Čechách..

„To se musí jenom závodit?“ ptám se trochu zklamaně.
Neeeeee! Vždyť říkám, že jsem maximalista, pokud jde o mou osobu. Ale koloběžku jsem zkonstruoval hlavně pro rekreační sportování a abych něco nabídl i široké veřejnosti. Na koloběžce jezdí sedmiletí špunti i 82letí nadšenci. Je bezpečnější než kolo i in-line. A navíc se dá jezdit v obleku, v kostýmku … ale myslím, že přeci jenom nejvhodnější jsou legíny a triko. :-)

Kde trénujete a kde si člověk může zajezdit?
Trénujeme, kde se dá, hlavně na rovných úsecích – nejlepší jsou asfaltové stezky pro cyklisty podél řek. Třeba v Nymburce. A jezdit se dá všude – v lese, v parcích, na silnicích s klidnějším provozem, na speciálních stezkách. Pokud chcete ale vyrazit na silnici, nezapomeňte na helmu.

Žena-in je magazín pro ženy. Co jim koloběh může nabídnout?
Při koloběhu zapojujete celé tělo a procvičujete veškeré svalstvo. Jízda na koloběžce je zdravá pro páteř. Při jízdě totiž zapojujete i břišní svalstvo. Pokud na koloběžce jezdíte správně a dodržujete správné a pravidelné střídání nohou, pak odstraníte pohybové stereotypy.

Jako všichni - chtěly bychom mít hezkou postavu bez námahy…
Tím, že zanožujete, zvedáte dolní končetiny a posilujete všechny svaly dolních končetin včetně svalů zadečku. Pokud správně držíte tělo, posilujete břišní svaly, a pracujete tak na plochém bříšku. A hle, pěkné držení těla je na světě. Navíc si také zvyšujete kapacitu plic. Ovšem bez minimální námahy Vám opravdu nemůžu nic slíbit.

Takže stačí zakoupit koloběžku a vyrazit?
Doporučuji krátké zaškolení. Je třeba zvolit správnou velikost kol a nastavit správnou výšku řídítek. Zaškolení doporučuji i proto, aby se nový koloběžec naučil pravidelně střídat nohy a aby se se strojem seznámil.

Pokud se do toho někdo nechce pustit sám, co radíte?
Přidat se k nám, nadšencům. Jako jediný v Evropě držím licemci trenéra a cvičitele koloběhu.

Máte nějaký vzkaz pro Ženy-in?
Nejen pro Ženy-in. Koloběh je vynikající doplněk pro všechny sportovce, kompenzuje zátěže. Rekreačně se dá provozovat opravdu všude, navíc existuje i skládací verze, takže se Vám vejde do auta. Nemusíte lámat rekordy, hlavní je, když se budete hýbat, pročistíte si hlavu a ucítíte radost z pohybu.

Co vy na to? Kdy začínáte s koloběhem?

Pana Michaela Mateka, sportovce, fyzioterapeuta a vynálezce zpovídala  

 
   
24.06.2004 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. [7] Hanule [*]

  Takže kolik to stojí a dá se to složit např. na přepravu autem anebo se to vozí na střeše jako kolo ? A je nutná instruktáž cvičitele koloběhu?

  superkarma: 0 24.06.2004, 12:48:00
 2. avatar
  [4] Pajinka [*]

  MonikaW: Co blázníš? Proč to dáváš všude? Nestačí jen do diskuze s tímto tématem?

  superkarma: 0 24.06.2004, 09:44:41
 3. avatar
  [3] Žábina [*]

  mě se teda nelíbí, připomíná mi traktor ..k čemu je dobrý, že to přední kolo je tak velký ?

  superkarma: 0 24.06.2004, 09:43:30
 4. [2] Hanule [*]

  Už se vidím, jak se na tom řítím dolů z kopce. Já totiž moc neumím brzdit na bruslích a tak to radši sjíždím.

  superkarma: 0 24.06.2004, 08:47:19
 5. avatar
  [1] Pajinka [*]

  Mě zaujalo to střídání nohou - to se mám odrážet chvíli levou a pak pravou? To si nedovedu představit.

  superkarma: 0 24.06.2004, 08:15:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme