Zdraví

Kolínka se smetanovým tuňákem

Tak jako na začátku tohoto století se neslušelo, aby dáma vyšla z domu bez klobouku, teď - na konci století - se nehodí, aby se vydala mezi lidi chlupatá. Nejenom konvence a módní imperativ, ale taky potřeba žen cítit se dobře, je nutí k tomu, aby v kratším či delším intervalu podstupovaly nepříjemné a bolestivé procedury za účelem hladkých nožek, slabin a dalších částí těla. Vida, ani to holení jsme chlapům nenechaly:-)))
Kdykoliv ale mezi ženami a dívkami přijde řeč na toto téma, vždycky přijdou na přetřes nešvary jako zarůstání chloupků, červené pupínky a další doprovodné znaky zkrášlovacího aktu. Také se často ptáte ve svých mailech nebo v naší dermatologické poradně, jak na to. Proto jsme se spolu s MUDr. K. Třískovou pokusily shrnout alespoň základní informace o trvalém i dočasném odstraňování chloupků.
Nejdříve si pojďme vyjasnit pojmy. Takovéto trhání a holení, které provádíme v krátkém časovém intervalu, se nazývá depilace a jedná se o metodu s krátkodobým výsledkem. Patří sem například vytrhávání chloupků pomocí strojku, vosků nebo depilačních proužků, holení žiletkou nebo strojkem (nejlepší výsledky dosáhnete pomocí speciálního strojku nebo nástavce s planžetou), odbarvování peroxidem nebo použití chemických směsí a přípravků (orientální depilace a nejrůznější přípravky, jež jsou k dostání v drogerii). Naproti tomu epilace je „odchlupení“ trvalé, které spočívá v odstranění nebo zničení vlasové cibulky (míšku, folikulu), z kterého vlas či chlup vyrůstá. Nejlepším a nejspolehlivějším způsobem trvalého odstranění ochlupení i v kritických částech těla, jako jsou třeba slabiny, je laser. K dosažení požadovaného efektu je zapotřebí minimálně několika návštěv (v případě chloupků pod nosem někdy až 7), ale výsledek je vynikající. K epilaci jsou nejlepší tmavé silné chloupky na světlé kůži. Není to sice žádná levná záležitost (platí se za decimetry čtvereční ošetřené kůže a cena se pohybuje v tisících korun), ale zase máte navždycky pokoj s pupínky, folikulózou a toho času, co ušetříte! (Schválně si spočítejte, kolik hodin týdně trávíte depilací teď!) Podmínkou úspěchu laserového zákroku je, že se předem nesmíte minimálně tři týdny opalovat (ani solárko) a nesmíte si chloupky trhat (leda holit). Takže právě zimní období je pro zákrok nejvhodnější.
Jestli ale raději zůstanete při starých metodách, máme pro vás několik doporučení z dermatologické ordinace MUDr. Třískové:
- pokud používáte chemickou depilaci, předem si přípravek vyzkoušejte na kousku kůže (může dojít k podráždění v podobě zarudnutí a pálení, nebo k alergické reakci, která se projeví i později nebo po opakovaném použití, a je pro ni charakteristické svědění postiženého místa)
- nevěřte žádným zázračným metodám, o jejichž původu a výrobci nevíte nic - pokud máte nějaké infekční (opary) nebo jiné problémy s pletí, raději holení na pár dní odložte
- holení si nechte na večer, protože kůže se přes noc zklidní a i ty protivné červené tečky mají čas zmizet
- po holení si pokožku hned nenamáčejte
- po trhání je dobré provést masáž nebo peeling, které mohou zabránit nebo zmírnit riziko zarůstání chloupků
- holíte-li se žiletkou, doporučuje se na každé holení použít novou
   
01.12.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  nepotrebuji

  superkarma: 0 05.11.2012, 13:41:29
 2. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: já už si na to zvykla a ani mě se chlupy nelíbí

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:58:49
 3. avatar
  [5] Andula [*]

  Chemcikou epilaci nemůžu, kůže trpí, takže jen holení, neb vytrhávání zase nestrpím já.

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:43:13
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Spíš je to ta móda, než touha cítit se dobře. Jasně že se cítím líp oholená, ale proto, že vím, že na mých chlupatých nožkách nespočine ničí pohled. Jednou třeba zas bude srst v módě.

  superkarma: 0 06.12.2003, 16:57:45
 5. avatar
  [3] Simba [*]

  Víťa: A neoholený chlap??? Moc by mne to zajímalo ...

  superkarma: 0 26.11.2003, 09:35:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme