Domácnost

Kolik stojí svatba?

Svatba. Pro někoho hodina H v jeho životě, pro někoho pouhá formalita, kterou není třeba řešit. Někoho stála desetitísíce, jiného pouze povinné poplatky úřadům a šmytec. Pojďme si dnes povídat o tom, jak důležitá svatba pro každého z nás je a kolik peněz jej stála, nebo kolik si tak představuje, že do ní bude investovat!

Začal bych jedním příběhem, kvůli kterému mne dnešní téma vůbec napadlo. Můj kamarád pochází z docela rozvětvené rodiny, která si na rodinný život opravdu potrpí, pořád jezdí na nějaké narozeniny babiček, dědečků, strýčků a tetiček, takže i svatby jsou u nich oblíbené, ba berou se jako ty největší události za celé roky. Každá proto musí být minimálně střední velikosti.

Ten kamarád má sestřenku, která pochází z dobře situované rodiny, jež je však známá tím, že více než rodiny si hledí toho, kolik co stojí. Asi se jim to ani nedá mít za zlé, ale nedávno se sestřenka vdávala.

Už určitě pomalu tušíte, kam mířím. Svatba se plánovala skoro dva roky, všichni se těšili, sestřenka se nechala slyšet, jak sestra mého kamaráda půjde za svědka a její dcerka bude družička! No dokážete si představit, jak se asi šestiletá holčička těšila…

A tak se všechno pomalu chystalo, až nakonec týden před svatbou přišla sestřenka s tím, že změnili koncept a za svědka půjde kamarádka a v podstatě ani nikoho z rodiny nečekají. Prý udělají něco menšího pro rodinu potom, aby jim mohli všichni předat dary. Zajímavé, že?

Pointa je ještě hezčí. Asi čtrnáct dní po svatbě přijeli na návštěvu a strašně se divili, že byla kamarádova sestra poněkud nevrlá a netaktní, když jí chtěli ukazovat svatební fotky. Inu, co je v rodině… Zkrátka a dobře, každý se na svatbu dívá jinak a každý ji jinak prožívá. A každý do svatby chce investovat jiné peníze. Jak jste na tom vy?

Já se přiznám, že mám nejen malou rodinu, ale více než okázalých obřadů si vážím upřímnosti citů. K tomu při dnešní rozvodovosti se na všechny velké veselky dívám s drobným podezřením, zkrátka jsem nedůvěřivý. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že budu-li se někdy ženit, učiním tak tajně a možná i daleko odsud. Ale já jsem v tomto docela divný, a proto se nechám poučit o tom, jak to cítí a vnímají ženy. Řekněte mi, kolik jste investovaly do svatby, a jestli se to vyplatilo?

Kolik jste zaplatily za svou veselku?
Co šaty? Co hostina? Pro kolik lidí?
Cítíte potřebu velké svatby?
Nebo jste spíše pro komorní obřad?
Jste pro pozvání celé rodiny?
Pozvaly jste i všechny kamarády?
Nebo jen nejužší kruh blízkých?
A jaké to tedy bylo? Stálo to za to?

Napište mi o všem na adresu
redakce@zena-in.cz! Odměním vás!:)

   
09.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [129] puca [*]

  Henri: tak to je naprosto bozi, jen se bojim ze neco takoveho neni pro me - nikdy bych se k tomu neodhodlala nicmene takovejhle svatebni zazitek mi pripada uplne vybornej a jen tak ciste ze zvedavosti - co na to siroke daleke pribuzenstvo a kamaradstvo? vzali to v pohode nebo vznikla nejaka lehka posvatebni krize?

  superkarma: 0 14.10.2006, 19:40:24
 2. [128] Kačí1 [*]

  Zdravím vás jedna více méně čerstvá mladá paní:-) ještě to není ani měsíc:-) Obřad byl venku v zahradě hradu Zvíkov, kam jsme jeli parníkem... Po obřadu nějaká ta hostina. Něco to stálo, ale vůbec vůbec nelitujeme:-)

  superkarma: 0 11.10.2006, 19:50:31
 3. avatar
  [127] Henri [*]

  Vdávala jsem se v džínách, tričku, s kyticí natrhanou na louce, na jedné nejmenované zřícenině. Jen já, ženich, jeden svědek a nutná instituce (starosta, matrikářka, obraz prezidenta a státní znak). Druhá svědkyně byla nějaká holka co šla kolem, asi tomu dodnes nemůže uvěřit (její kamarádka neměla s sebou občanku, tak nemohla svědčit :-).

  Spokojenost maximální, tak jsem to vždy chtěla. Rodina byla poněkud překvapená, nikdo moc nečekal, že to fakt dodržím. Já nevím proč si pořád neuvědomovali, jakého umanutce v rodině mají .

  superkarma: 0 10.10.2006, 23:58:00
 4. avatar
  [126] claudyka [*]

  každý by si mal urobiť svadbu podľa seba. pre niekoho znamená via veľká svadba ako exotická dovolenka. Na dovolenku sa dá ísť aj potom ale svadba v rovnakej zostave nastávajúcich nie

  superkarma: 0 10.10.2006, 10:39:45
 5. [125] Jenka2 [*]

  Nedávno jsem našla účet za moji svatební hostinu - 1100,- tehdejších Kčs v deseti lidech včetně květinové výzdoby. V srpnu se mi vdávala neteř - na úřad se přišel podívat, kdo chtěl, pak oběd s nejbližššími (10 lidí), večer posezení doma. Za týden "zahradní slavnost" s přáteli, na občerstvení jsme se podíleli všichni (guláš, pivo, chlebíčky, řízky, utopenci....) a nemělo to chybu. Důležité je ke svatbě přistoupit s tím, že se všem nezavděčí a že určitě bude někdo pomlouvat.

  superkarma: 0 10.10.2006, 09:00:57
 6. [124] Jenka2 [*]

  triss: (71), já taky :-((, čím větší stres, tím větší potřeba jídla. Stejnou zkušenost mám s rozvodem - nejhorší je rozhodování, pak už je líp.

  superkarma: 0 10.10.2006, 08:54:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [123] femme [*]

  letos se mi vdávala sestřenice na Slovensku a ani nechci pomyslet, kolik je ta svatba stála, přitom nejsou žádní boháči myslím si, že by si za ně mohli novomanželé užít na nějaké exotické dovolené

  superkarma: 0 09.10.2006, 22:02:33
 2. avatar
  [122] Evikus [*]

  Tak jsem se konečně prokousala těma všema svatbama a taky přispěju. Já se vdávala před rokem a bylo to fakt super. Obřad jsme měli v kostele (né církevní, normální), potom focení v mírném dešti (pršelo nám štěstí) a pak přesun Škodou Superb (půjčenou) do hospůdky s asi 25 příbuznými - já proti nim nic nemám, a zase jich nemám tolik takže se na každýho dostalo. No a odpoledne se přidali kamarádi, pařilo se, tancovalo, užila jsem si to. Hostinu platili rodiče, myslím že to bylo kolem 20 tis. a ten zbytek jako šaty, (manžel si kupoval všechno nový protože nic neměl), prstýnky, obřad, kytky,...to bylo asi 15 tis. Ale skoro všechno se nám vrátilo v darech, chtěli jsme prachy protože domácnost už vcelku zařízenou máme (myslím spotřebiče a tak - chybí nám jen barák ale ten by nám asi nikdo nedal:o))

  superkarma: 0 09.10.2006, 20:34:10
 3. avatar
  [119] Suzanne [*]

  puca: vždycky někoho nasereš, buď sebe nebo je. Buďto buď tvrdá a udělej si to po svém, ale počítej s důsledky, nebo z toho vybrusli a nepozvi nikoho, stejně budou někteří lidi naštvaní. Je to tvoje svatba, ale s důsledky musíš počítat.

  superkarma: 0 09.10.2006, 17:56:30
 4. [117] puca [*]

  ja se jeste nevdavala ale uz to pomalu zacinam resit...:-( a mam docela zasadni problem: na svatbe bych chtela mit prarodice z matciny strany ale ne matku, a otce ale ne babicku z otcovy strany. bohuzel me nenapada zadny figl jak to pred polovinou pribuzenstva utajit aby nebyli urazeni.. takze bud pozvu vsechny a zkazim si svatbu hodne, anebo nepozvu nikoho a zkazim si ji jen trochu (tim ze tam nebudou ti, co je tam chci) ale zato si zkazim vsechno co bude nasledovat, pac ted uz se ale urazi opravdu vsichni... kdyby mel nekdo nejakou radu nebo si o tom aspon neco myslel, rada se priucim...

  superkarma: 0 09.10.2006, 17:26:30
 5. avatar
  [116] Suzanne [*]

  Měli jsme krásnou svatbu - nejdřív jsme pozvali asi 30 lidí (rodinu) na oběd, odpoledne jsme přizvali pár přátel na kávu a dort. Kolem deváté se všichni doveselili, my jsme kopli do vrtule a hurá na svatební víkend
  Stálo nás to asi 35 tis.(?)

  superkarma: 0 09.10.2006, 17:20:07
 6. [102] a.... [*]

  ještěrka.ehp: Můžete jít na zříceninu hradu. Na takové svatbě jsme byli minulý měsíc a bylo to velmi příjemné/ přestože svatby upřímně nesnáším a původně jsem se z toho chtěla vykroutit/. Oblečení bylo neformální, jídlo na stolech na nádvoří, kam by mohla zvěř v jakémkoli množství.Fakt to bylo moc hezký.

  superkarma: 0 09.10.2006, 14:14:43
 7. avatar
  [101] Amálie [*]

  Bába Bára: V roce 99´ jsme platila za obřad na zámku Hluboká nad Vltavou 1500,-Kč (1000 za obřad, 500 památkářům za "zapůjčení" památky )

  superkarma: 0 09.10.2006, 14:00:20
 8. avatar
  [100] Miruška [*]

  Nás na svatbě bylo asi 35 lidí a bylo to super, protože kromě příbuzných jsme tam měli i dost kamarádů a kamarádek, takže nálada byla úžasná a my si to užívali až do ranních hodin!!! Vdávala jsem se před třemi lety na Dobříši, což nám dosti navýšilo rozpočet, ale těch peněz na obřad nelituju - bylo to tam moc krásné! A s penězi to bylo tak, že naši jídlo, tchýně pití a my s to ostatní... šaty, ten obřad (asi 8 000), kytky, prstýnky.

  superkarma: 0 09.10.2006, 13:54:37
 9. avatar
  [99] ještěrka.ehp [*]

  Bába Bára: brrr, zámek nikdy nikdy nikdy, na to jsme oba moc obyčejní lidé, abychom dělali nějakou honosnou svatbu, no a navíc musí být přítomni všichni naši zvířecí miláčci (a že jich je), tudíž svatba na nějakém honosném místě nepřichází v úvahu, i kdybychom chtěli (jako že nechceme ). Chceme oddat na zahradě, kde bude zároveň akce pro příbuzné a kamarády. Žádné přesuny a všichni budou jak na obřadu, tak na kalbě (protože chceme kalbu, ne hostinu, i když i tak se to nejspíš trochu zvrtne, známe své maminky ). Jinak šaty chci ušít od své budoucí tchyně, dorty a laskominy mi slíbily upéct kamarádky (každá co zvládne ) a ogriluje se kráva. To přece nemůže stát tolik, ne?

  superkarma: 0 09.10.2006, 13:52:11
 10. avatar
  [98] Bába Bára [*]

  ještěrka.ehp: na zámcích tak 4-6 tisíc.

  superkarma: 0 09.10.2006, 13:36:18
 11. avatar
  [97] wich [*]

  My máme domluveno, že chceme jen malou svatbu, pouze blízkou rodinu a svědky a žádné vyžírací hostiny s vychcaným příbuzenstvem z mé strany, ale grilovačku na zahradě, šaty mi navrhne a ušije maminka návrhářka a za ušetřené peníze pojedeme na dovolenou nebo si pořídíme něco do domku Velké svatby mi připadají zbytečné... ale každý má samozřejmě jiný vkus

  superkarma: 0 09.10.2006, 13:35:48
 12. avatar
  [95] ještěrka.ehp [*]

  triss: pronájem nebude potřeba, chceme se brát venku, na hostině, ale když nebudou svolní na našem místním úřadě, tak si snad můžu vzít oddávajícího někde jinde, nebo ne? Přeci mě nikdo nemůže nutit, abych se vdávala někde, kde nechci

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:56:06
 13. avatar
  [92] arjev [*]

  a....:

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:49:06
 14. [91] a.... [*]

  triss: No já to vidím jako velmi silnou zátěž, řešit naše soukromí s nějakými cizími lidmi, i kdybychom se na všem ideálně domluvili/ v to taky tak úlně věřit nemůžu/. Ale zatím to není aktuální.Jeho vzdálenost cca 1000 km ode mne mě naplňuje klidem a pohodou

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:47:42
 15. [86] a.... [*]

  triss: No já ale budu mít tu odtučňovací kůru doopravdy, jestli se k tomu jednou dostanem.Když jsem ve stresu ,tak nežeru a za týden mám tak 4kg dole.

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:41:24
 16. avatar
  [85] ještěrka.ehp [*]

  jo když je tu tohle téma, nevíte někdo, kolik se připlácí za oddání jinde než na úřadě?

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:39:30
 17. [82] a.... [*]

  triss: To mě přijde na daleko víc, to vím jistě, kupovala jsem si jen obyč. šatičky a zaplatila mejdan kamarádům, tehdy cca 2000. Takže o tom si mohu nechat jen zdát. Kdyby ovšem připočítala, kolik jsem dala svému choti na auta, kterými jezdil jen on a na další jeho nezbytné potřeby/ až tak jsem bývala blbá /, částka by vyrostla tak vysoko, že už to ani raději nechci vědět.

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:34:28
 18. avatar
  [81] Meander [*]

  a....: Bohužel. Moje sestra je vdaná potřetí a ani její zkušenosti mi nebyly nic platné. Musela jsem se pomátnout na rozumu sama za sebe.

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:32:14
 19. [80] a.... [*]

  Meander: Nojo, takové knihy by měly být povinnou četbou před vstupem na obřad. Když ty špatný zkušenosti jsou bohužel nepřenosný, každý si musí udělat ty svý sám.

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:29:10
 20. avatar
  [77] Meander [*]

  a....: O tom bych mohla napsat kníhu...

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:24:00
 21. [76] a.... [*]

  Mě teda daleko víc zajímá, kolik stojí rozvod. Jestli se jednou k němu dokopu, tak abych věděla...prozatím je mi jasné, že újma na nervech by byla finančně nevyčíslitelná

  superkarma: 0 09.10.2006, 12:22:25
 22. avatar
  [71] Juana [*]

  Jo a svatební hostinu jsme taky z poloviny platili my, zbytek náš táta, ale zas tak moc to nebylo. Sestra se pak vdávala o pár měsíců později, byla to venkovská svatba, asi tak 30 lidí na hostině, k tomu šílená žranice u jeho rodičů - no náš otec to komentoval slovy, že čím větší svatba, tím dřív rozvod a měl pravdu - rozvedli se za 10 let, naštěstí bez dětí.

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:40:09
 23. avatar
  [70] Juana [*]

  My jsme se brali v roce 1991. Za 2 tisíce jsem si koupila šaty, použitelné i na jiné příležitosti - byly lososové (jako barva), k tomu za pár stovek bílé lodičky, opět dále nositelné, něco za kadeřnici. Na hostině nás bylo jen 8, naši rodiče, moji 2 sourozenci a manželova svědkyně, já jsem si vzala jako svědka sestru. A pak jsme večer uspořádali doma, to je u rodičů, posezení pro moje příbuzné, protože manžel má všechny příbuzný v cizině. Ta hostina myslím vyšla tehdy na 4 tisíce, a to včetně dortu, a to domácí posezení bylo jako normální rodinná sešlost, prostě studené mísy doma připravené.

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:37:46
 24. avatar
  [69] Meander [*]

  Moje svatba se vším všudy včetně ušití šatů stála 15 tisíc. Kdybych věděla, co si beru za mezulána, radši bych ty prachy prochlastala.

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:32:04
 25. avatar
  [68] Motty [*]

  Jo, a stálo nás to tak do 30 tisíc, se vším všudy.

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:22:49
 26. avatar
  [67] Motty [*]

  My jsme udělali oslavu na zahradě dva dny před svatbou pro asi 50 lidí, dělali jsme oheň a vůbec to bylo super. A svatba už byla jen o 20 lidech a úplně to stačilo. Prvně byla mezi oběma stranama docela velká bariéra (jazyková), ale díky překladatelce, která s náma zůstala až do večera a dala rodičovstvo dokupy, to dopadlo skvěle

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:22:19
 27. [64] MirkaK [*]

  Jako malá holčička jsem si představovala, že budu mít "pohádkovou" svatbu (a taky jsem si např. myslela, že vdávat se budu kolem ještě před 20:-) – asi jako každá malá holka (nějaké peníze jsem v tu dobu samozřejmě neřešila). Postupem času jsem měnila názor - vdávat jsem se nechtěla, pak zase chtěla s tím, že svatba bude malinká jen pro pár příbuzných/známých. Nebudu přece dělat šaškárny pro příbuzné, které nevidím, jak je rok dlouhý… to raději oslavím se svými kamarády, se kterými si mám co říct a jsou mi věkově bližší….
  Nějaké svatby jsem absolvovala jako host, vždy to byly svatby tak kolem 40-50 lidí. Nikdy to nebylo v uzavřených prostorách (sálech, „kulturních domech“ atp.,) Vždy tak nějak blízko přírodě – jednou na hájence blízko lesa, na zahradě... Bylo to prima..
  No, a teď si myslím, že chci svatbu pro pár příbuzných a známých (a že jich je:-), ale nic složitého… obřad pod modrou oblohou, oslavu taky… což preferuje i můj nastávající… placení neřešíme – nevíme zatím, co nás čeká, ale chceme utrácet ze svých…
  A ještě něco: Pokud Vás tato událost teprve čeká, zařiďte si to podle svého a hlavně si to užijte, tak jak chcete vy.. Zdrbnou Vás, ať už bude svatba velkolepá či nikoliv… účastníci či nezúčastnění… takže tak, můj názor

  superkarma: 0 09.10.2006, 11:01:54
 28. avatar
  [61] Trinii [*]

  svatbu nee a když tak utajenou a pak se to všem oznámí...nemám ráda divadla pro příbuzné, u nás v rodině to tak bohužel je- svatby pro 100 lidí minimálně a každý chce trumfnout ty předtím
  a navíc my si budeme muset stejně vše platit sami a úvěr na svatbu si fakt brát nepotřebuju.

  superkarma: 0 09.10.2006, 10:37:54
 29. avatar
  [58] átéčko [*]

  Mně by stačilo, kdyby na svatbě byli všichni, kdož se chtějí účastnit...teda..kromě mě.Nyo má pravdu .Svatba je zlo. Na své si tam přijdou všichni kromě mě. Stejně jako pohřeb, žádnou svatbu už nikdy nechci!!!

  superkarma: 0 09.10.2006, 10:32:14
 30. [57] Macek123 [*]

  co se týká placení...u párů okolo třicítky po dlouholetém vztahu, vyřešeném bydlení a už i nějakém postavení v práci....svatbu by si měli financovat i organizovat sami a rodiče pozvat jaho hosty, ať už budou mít 100 lidí nebo jen 10.

  superkarma: 0 09.10.2006, 10:31:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme