Domácnost

Kolik stojí Kočka... II. díl: Problémy?

 

S MVDr. Valentinou Sedláčkovou z veterinární ordinace v Pardubicích jsme toho probíraly víc. O kočkách by se totiž dalo mluvit donekonečna. Tentokrát jsme se zaměřily na situace, které jsou složitější a zavání nějakými problémy.

 

Zubní kámen je problémem téměř všech malých šelem, koček nevyjímaje. Cena za jeho odstranění se odvíjí dle použité narkózy. S narkózou budící pořídíte asi za 720,- Kč. Je to narkóza dle mého názoru šetrnější, po skončení zákroku dostane zvíře injekci, po které se vzbudí.

Klasická narkóza, ze které se kočky probírají cca 2-3 hodiny stojí zhruba 600,- Kč, ale musíte počítat s déletrvající „oblblostí“ kočky.

Hlasuju pro tu první, sic dražší…

 

Zajímalo mě, jak se dá vůbec tomuto nepříjemnému zákroku na zubech zabránit. No, odpověď mě nepotěšila – prakticky nijak.

Náchylnost k zubnímu kameni je dědičná, někdy jej stačí odstranit 1x ročně, jindy musí zvíře třeba 2-3x na tento zákrok. Vše se odvíjí od rychlosti ukládání plaku na zubech a jeho tvorby do zubního kamene.

Kousací hračky, granule, čištění zubů speciální pastou tvorbu kamene omezuje, čili pouze oddaluje lékařský zákrok.

Navíc u koček je čištění zubů o to obtížnější, že si málokterá kočka nechá dobrovolně sahat do tlamičky. Navíc neumějí plivat, takže manipulace se zubní pastou není zrovna jednoduchá. I když -  odčervovací piluli umí Kočka vyplivnout velmi obratně…

 

Rozhodně se nedoporučuje nechávat zuby koček napospas osudu. Pokročilý zubní kámen způsobuje paradentózu a následné vypadnutí zubů. O bolestivosti ani nemluvě. A navíc usazený plak je plný škodlivých mikrobů, které spolu se slinami přecházejí do těla a i tam tropí neplechu.

 

Dalším neduhem je svrab ušní – častá nemoc. Téměř každá venkovní kočka jím trpí. Projevuje se „špinavýma ušima“ a citlivostí uší. Kočka si nenechá sáhnout na hlavu a pohlazením ji rozhodně radost neuděláte.

Kapky na léčení jsou na předpis, stojí cca 350,- Kč + 100,- Kč za vyšetření a kultivace vzorku, protože se zjišťuje pravý původce.

   
06.02.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Meander: Bez ohledu na to, jak to vypadá, pro psychiku zvířete je lepší, když se budí pozvolna. Na druhou stranu zase po stránce fyzické zátěže pro organismus je samozřejmě lepší, když je pod vlivem anestetika kratší dobu. Ovšem zas na třetí stranu, u takové kočky "budící narkóza" prakticky zdvojnásobí cenu zákroku. A on pak málokdo řekne "tenhle doktor nám vykastroval kocoura za 1000 Kč, ale s lepší narkózou, protože jsme ji chtěli". Řeknou jen tu první část, a všichni se tam samozřejmě poženou Tak se ani nedivím, že veterináři moc tuhle možnost nenabízejí, pokud se nejedná o příliš mladou, příliš starou, nemocnou nebo březí kočku.

  superkarma: 0 06.02.2006, 21:18:39
 2. avatar
  [6] Meander [*]

  NiKina: Slyšela jsem, že může poškodit játra. Nevím, co je na tom pravdy. Jenom vím, že kámošky kočka po jeho aplikaci potratila. I když to taky mohlo mít jiný důvod.
  svetluszka: Jeden veterinář mi nechával kočku probudit samotnou a bylo to HROZNÝ! Jiný ji probudil. Byl to taky hnus, ale trochu menší...

  superkarma: 0 06.02.2006, 17:49:03
 3. avatar
  [5] svetluszka [*]

  ..o existenci nejaké "budící" narkozy ani nevím... ...náš Kocourek byl 2x na té obyč. a jak píše NiKina....motal se chudák celý odpoledne....
  No a navíc byl na něho strašnej pohled..jak nám ho dali domů... ...ještě spal, jazyk mu trčel z pusy a ty otevřený oči.... ...fuj, skoro jsem brečela.

  superkarma: 0 06.02.2006, 15:54:15
 4. avatar
  [4] Ťapina [*]

  NiKina: To je nejlepší ji nechat v přepravce, dokud se úplně nevzpamatuje.

  superkarma: 0 06.02.2006, 13:44:53
 5. avatar
  [3] RenataP [*]

  gerda: Ten Stronghold dr. hodně chválila

  Ťapina: Dík za dobrou informaci.
  Mě vadila na té nebudící narkóze, že kočka po ní byla cca 6 hodin úplně vyblblá, chodila čůrat do koupelny na podložku, chtěla chodit a švihala sebou o zem...

  superkarma: 0 06.02.2006, 13:34:47
 6. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Dlužno podotknouti, že stejně účinné kapky na ušní svrab se dají pořídit i za 170 Kč A k té narkóze budící/nebudící mi nedá neupozornit, že ta budící není příliš vhodná pro psychicky labilní jedince. Když se rychle vzbudí "cíťa", tak se někdy stane, že po celou dobu buzení, což trvá tak půl hodiny až hodinu, řve, jako kdyby ji na nože brali, vypadá to, že ji něco hrozně bolí, ale není to tak, je jen dezorientovaná a vyděšená.

  superkarma: 0 06.02.2006, 09:21:41
 7. avatar
  [1] gerda [*]

  na ušní svrab je dobrý Stronghold - je to malá ampulka, jejíž obsah se vytlačí kočce na holou kůži (na na srst!)mezi lopatky - aby to nemohla olízat. Stojí cca 240 korun a je k dostání na každé veterině. Jeho výhodou je, že současně hubí i vnitřní a vnější cizopasníky, s výjimkou tasemnic a působí ještě měsíc po aplikaci.

  superkarma: 0 06.02.2006, 07:08:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme