Vztahy

Kolik mužů si troufá…

Ano, skutečně to zní jako pohádka. Žili, byli, milovali se a narodilo se jim první dítě. To je příběh mé kamarádky Ivany, která vyzkoušela, co to znamená býti v roli muže. Před narozením dcery se s manželem dohodli, že ona zůstane doma s malou kvůli kojení pouze prvního půl roku, ale potom se vrátí do práce. Vzhledem k tomu, že má daleko vyšší plat, tak se stane živitelkou rodiny, on se stane „mámou“ na plný úvazek. Všichni přece bojují za zrovnoprávnění mužů a žen a oni budou tím párem, který ukáže cestu těm ostatním.

1 : 99
Toto je v současné době poměr mužů a žen na rodičovské dovolené v ČR. Právo otců jít na rodičovskou dovolenou bylo u nás uzákoněno až v roce 2001, což je docela pozdě například v porovnání se Švédskem, kde tato možnost byla již od 70. let minulého století. Přestože v Norsku, Švédsku nebo na Islandu, kde alespoň část rodičovské dovolené využije zhruba 80 % mužů, kteří na ni mají nárok, tak stejně na ni zůstávají daleko kratší dobu než matky. I v těchto zemích tak většinu dní rodičovské dovolené (zhruba 90 %) využívají matky.

Proč jsou muži na rodičovské dovolené?
Z průzkumu mezi muži na rodičovské dovolené vyplynulo, že se především jednalo o rozhodnutí ovlivněné možnostmi pracovního uplatnění obou rodičů a vyšším finančním ohodnocení práce ženy v porovnání s prací muže. 
„Protože zase druhej výpadek po těch třech letech by byl docela takovej komplikovanej a myslím si, že přece jen ta práce jí docela hodně pomáhá se tak nějak udržovat v takovým tom rozumným stavu, prostě nepropadnout tý domácnosti tak úplně na 100 %. Takže to jsme chtěli zachovat, tu její práci…“
Dalším podstatným důvodem je skutečnost, že někteří muži se cítí být unaveni ze své dosavadní práce, chtějí si od ní odpočinout a pobyt doma s dítětem vnímají jako vítanou změnu, chtějí si ho užít.
„…no a já jsem si to chtěl užít. Takže jsme začali s tím, že já budu doma… Takže jsem to bral i z toho pohledu, že pro mne je to vlastně taková možnost jakoby si odpočinout od tý práce, bez problémů se tam potom vrátit… dělat věci, kterým už jakoby za ty tři roky rozumím, ale přitom jakoby bejt v novým zaměstnání, protože s největší pravděpodobností půjdu k jinýmu zákazníkovi…“
A pak jsou to otcové, kteří si uvědomují důležitost času stráveného s dětmi, a také ti, kteří mají daleko větší možnost si při rodičovské dovolené přivydělávat než jejich manželky.

Rizika a přínosy u péče otců
Ty si Ivana naplno prožila. Partner si velkou část času s malou hrál, chodil na procházky. Skutečně se jí naplno věnoval. Ale co už však nezvládal, byla péče o domácnost. Praní, vaření, nakupování, uklízení, to vše zůstávalo stále na ní. Takže tím trávila čas po návratu z práce místo aby si užila naplno malé. I když by si mohla dovolit platit pomocnici v domácnosti, chtěla stíhat vše sama. K tomu ještě stres v práci, obavy, aby dostatečně vydělala, aby nebyla nemocná, neztratila práci, aby domácnost byla v pořádku, aby…

Její zkušenost potvrzuje i australský výzkum 37 párů, u kterých došlo k převrácení rolí. Dotazované matky se staly živitelkami, ale zároveň na nich spočívala zodpovědnost za organizaci domácnosti, byly vyčerpané fyzicky i psychicky. Některé špatně snášely fakt, že děti jsou více nakloněny otci než jim, nebo měly vyšší standardy na údržbu domácnosti než jejich partner. Také je mimo jiné rozčilovalo, že jejich partner byl vnímán jako hrdina jen proto, že zůstal doma, zatímco pokud by šlo o ně samotné, bylo by to bráno jako normální.

Zazvonil zvonec a příběhu je konec
Bohužel u Ivany došlo skutečně k plnému převrácení rolí, takže se stala hlavou rodiny a „mužem“, ztratila na dlouho dobu svoji ženskost. A její bývalý manžel tím, že žil po dobu rodičovské dovolené ve velké izolaci od pracovního a normálního světa, tak se stal nesamostatným a závislým. A tato kombinace není vhodná a sexy pro dlouhodobé partnerské soužití. Takže nakonec tento jejich experiment skončil rozvodem.

Kdo u vás byl na rodičovské dovolené? Pokud jste byla na rodičovské dovolené, chyběla vám práce? Jak byste si představovala ideální rodičovskou dovolenou? Chtěla byste, aby váš manžel šel na mateřskou dovolenou?

Zdroj: Průzkum MPSV, Demografie 

 

 

   
16.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Eva Bedrníčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [85] Samík97 [*]

  Asi můj příspěvek bude starodávný.....moje mateřská v r.1963 trvala od dubna do půl července,nastupovala jsem v nedokončených 9 měsících dítěte už po rozvázání pracovního poměru.Manžel dálkově studoval.Musela jsem brát místo,které bylo volné a pro školský odbor bylo pracoviště na celém okrese.Jak takové moje ráno vypadalo?Nakojit dítě/později bylo lepší "se podojit",abych ji nevzbudila/,vypravit se a běžet přes 1 km na 5 hod.na autobus. zastávku a pak vlakem.Odpoledne v 17 hod.doma.Auto nebylo,na kolo to bylo daleko.Proč?Vidina, že od září se možná dostanu blíže.Ještě, že tchyně byla ochotná hlídat!

  superkarma: 0 18.01.2008, 01:03:16
 2. avatar
  [84] verkaH [*]

  Na mateřské dovolené jsem v současné době já. Práce jako taková mi moc nechybí, jen kontakt s lidmi, kteří nejsou na mateřské. Ideální rod. dovolená asi neexistuje. Ale moc mi chybí, že v našem okolí není dostatek prostora možnosti vyžití pro děti (a to nejen pro ty malé). Již od roku 2001 se snažím prosadit alespoň jedno pořádné dětské hřiště (ne ta chátrající a nevyhovující torza). Když už to vypadalo, že se začne blýskat na lepší časy, tak "inteligentní" úředníci rozhodly, že jej vybudují mimo veškerou zástavbu, přístup pouze po silnici (chodník se nevejde)a kam na WC - podle pana starosty do 400m vzdálené restaurace.

  superkarma: 0 17.01.2008, 21:15:13
 3. avatar
  [83] Deta [*]

  Na mateřské jsem byla já, manžel byl na vojně . Práce mi nechyběla, žádnou jsem nepoznala, byla jsem chvíli po maturitě. Ideální RD? Víc peněz...

  superkarma: 0 17.01.2008, 20:46:58
 4. [82] FAXÍK [*]

  AngelinaJ1: moc hezké jméno, taky jsem ho dlouho vybírala a teď nelituji

  superkarma: 0 17.01.2008, 13:59:35
 5. avatar
  [81] AngelinaJ1 [*]

  FAXÍK: taky mám Nikolku

  superkarma: 0 17.01.2008, 11:03:54
 6. [80] FAXÍK [*]

  Momentálně jsem na mateřské dovolené a hezky si ji užívám, mám ještě dva dospělé syny, kteří studují na střední škole, ale s nimi jsem neměla čas si mateřství, tak užít jako těď se svojí skoro tříletou Nikolkou.Chodíme na procházky, do mateřského centra mezi ostatní děti a maminky. Nejsem proti tomu, aby byli tatínkové na mateřské, myslím že je to super.Doma by se mělo zůstat do 4 let věku dítěte, to je tak ideální věk.

  superkarma: 0 17.01.2008, 10:50:54
 7. avatar
  [79] AngelinaJ1 [*]

  na MD jsem já
  práce mi docela chybí
  ideální MD?Mít víc peněz a hlídacích babiček
  s přítelem bych si to klidně i vyměnila jen,aby zjistil,že být doma s dítětem neni zas taková legrace a pohoda jak si myslí.

  superkarma: 0 17.01.2008, 10:46:58
 8. [78] Radůza007 [*]

  Já už jsem na mateřské potřetí, navíc mě to i celkem baví.

  superkarma: 0 17.01.2008, 08:53:51
 9. avatar
  [77] Babca.p [*]

  Na mateřské jsem zůstala já. Ovšem potřebuji neustále něco dělat, takže 2x týdně vedu klub maminek, a trénuji děti a snažím se studovat, věnuji se komunální politice. Děti beru všude s sebou pokud to jen trochu jde.

  superkarma: 0 17.01.2008, 07:53:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [76] Canadian [*]

  danca79: je sluzebne mladsi

  superkarma: 0 17.01.2008, 01:22:09
 2. [75] Kasandra [*]

  Lorinka: Mojí kamarádce pomohlo, když začala na MD studovat cizí jazyk. Taky nutně nepotřebovala peníze, ale zaměstnat mozek. No a teď je docela spokojená..

  superkarma: 0 17.01.2008, 00:02:27
 3. [74] Kasandra [*]

  Patřím mezi ty maminky, které mohou pracovat doma (pracuji v oblasti PR). Mám dvouleté děťátko a uvažuji o dalším, docela se to dá zvládat, ale je pravda, že k počítači sednu většinou buď v poledne nebo večer, tedy v době, kdy naše malá spí..no a schůzky si zorganizuji většinou v jednom dni v týdnu, kdy si dohodnu hlídání s babičkou. Ale řeknu vám, ten kanclik mi prostě někdy chybí.. takový ten pokec u ranního kafe..ale co se dá dělat, člověk nemůže mít všechno, že..

  superkarma: 0 17.01.2008, 00:00:33
 4. avatar
  [73] danca79 [*]

  nekdo ma stejny psisko jako ja

  superkarma: 0 16.01.2008, 22:59:08
 5. [72] mamča123 [*]

  nevím já byla na mateřské před víc jak 20lety,ale já si ji užila a měla jsem čas i na koníčky a to mám 3 děti je pravda že jsem vstávala v 6 ráno ale v 10 jsem měla vše uděláno a šli jsme do 12 ven dala jsem dětem oběd a šli spát a já měla 4hidinky pro sebe.A to jsem plíny vyvařovala v hrnci na peci kam se hrabou dnešní papírové plenky.musím podotknout že ani automatickou pračku jsem neměla.Proto se vždycky divím mladým maminkám jak říkají že na nic nemají čas.Chce si to jen pořádně rozvrhnout a jde to.

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:34:52
 6. [71] mindulinka [*]

  Tak si myslím, že muži jsou tak nějak pořád v roli živitele a ve většině případů vydělávají víc a proto zůstávají doma s dětmi ženy - jinak by se rodina prostě neuživila. Do práce jsem se vrátila na 8hodin týdně, když byly synovi 2 roky - manžel byl ten den se synem doma nebo si ho bral sebou do práce. Od jeho 3 let jsem na polovičním úvazku, naštěstí mi zaměstnavatel vyšel vstříct - zato, že jsem šla o rok dřív do práce.

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:07:20
 7. avatar
  [70] cmelda [*]

  tak ja jsem zatim sestinedelka, ale uz pred otehotnenim jsme se hadali, kdo bude na rodicaku. manza chtel, aby si prcka uzil, ja chtela taky, ptz to bude moje prvni dite. nakonec vzhledem k vysi jeho platu a moji almuzny zustanu na rodicaku ja. ale nastesti on ma realtivne pruznou pracovni dobu, takze se malymu venuje, jak muze

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:02:44
 8. avatar
  [69] L_B [*]

  *Lorinka: prace pres internet...
  puvodne to delala kamaradka, ja asi mesic po ni a ted, co vim, tak dalsi cca 4 holky tady ze z-in...
  ...inzerat byl normalne na jobs.cz pod brigadama...

  jinak v kancelari delam taky jinou praci nez pred MD - na puvodni misto se vratit nechci...

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:33:45
 9. avatar
  [68] *Lorinka [*]

  Holky, jak to řešíte, když chcete při MD něco dělat, ale bohužel nemůžete dělat svou práci, kterou jste dělali, než jste měli děti?
  Jen aby bylo jasno, nepotřebuju nutně přivýdělek. Teda každá kačka navíc je prima, ale nepotřebuju pracovat kvůli penězům, spíš se chci aspoň trochu seberealizovat.

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:27:49
 10. avatar
  [67] L_B [*]

  u nas jsem na RD ja, i kdyz jsme s manzelem vydelavali tak nejak stejne - v zavislosti na premiich ja obcas i vic - ale s deckem jsem chtela byt ja...

  jinak do prace chodim na den a pul, pricemz jeden den hlida prababicka a ten pulden ma domluveny manza v praci, ze holt bude doma...
  ...kdyby jsme nemeli babicku, musel by si domluvit jeste ten den navic...

  takhle mi to vyhovuje nejvic, protoze prace z domu je sice fajn, ale kdyz jsem pryc, tak se dokazu lip soustredit...
  ...doma mam jeste jinou praci na 10hod/tydne a dokud byla dcera spici mimino, tak to slo super, ted, co je trosku vetsi a vyzaduje vic pozornosti, tak uz se to pytlikuje hur, ale jde to...
  ...s prichodem druheho mimina pustim asi na rok "kancelarskou" praci a pak bych to chtela zase stejne, pokud bud emoznost...uvidime...

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:16:29
 11. avatar
  [66] *Lorinka [*]

  Vivian: a navíc bohužel bydlím na malé vsi, kde mám minimální kontakt s lidmi

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:02:37
 12. avatar
  [65] *Lorinka [*]

  Vivian: pracuju jako státní úředník, specialista ...

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:00:48
 13. [64] vlasy [*]

  Tak u nás na MD jsem již podruhé já, je to kvůli tomu že manžel je živitel rodiny a vydělá víc než já jako žena, ale občas bych si to sním vyměnila po několika vyměněných názorech , že si na mateřské odpočinu a tak. U malého mi práce docela hodně chyběla tak sem to nevydržela a od dvou let syna jsem chodila na brigádu a malého brala sebou byla to výhoda.Ideální rodičovská dovolená nevím zda existuje, ale myslím si že by stát měl vyjít rodinám s dětmi více než sliboval, ale zase pak to trochu odsliboval. Dnes je dítě trochu přepychem a co pak ty co mají dětí víc já mám dvě a myslím že dvěmi budu končit.Ale snažím se si ji užít dosyta a doufám že proběhne bez komplikací a různých nečekaných špatných věcí, a manžela občas mám sto chutí ho poslat na mateřskou dovolenou aby si to na vlastní kůži vyzkoušel, ono to neni ´jen být dva dny a nebo den ale opravdu uklidit, postarat se o děti, jít na procházku v noci k nim vstávat, myslím že taková zkušenost by mužům neuškodila abysi vyzkoušeli že ani ta mateřská neni zas tak jednoduchá jak vypadá, uznání mi občas chybí.....

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:58:18
 14. avatar
  [63] Vivian [*]

  *Lorinka: a co děláš za práci?

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:48:44
 15. avatar
  [62] *Lorinka [*]

  Vivian: závidím ti ... já bohužel pracovat z domova nemůžu, moje práce je vázána sídlo firmy a to je navíc hodinu cesty od mého bydliště

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:28:32
 16. avatar
  [61] *Lorinka [*]

  Tak u nás jsem na MD já , přestože jsem vydělávala o kapku víc, než manžel. A přestože jsem doma teprve chvilku (4 měsíce), leze mi na mozek, že nedělám nic "hlavou". Jsem strašně šťastná, že mám naši berušku, ale chybí mi i vlastní seberealizace ... trochu nevím, jak z toho
  Chtěla bych nejmíň 2 děti a ještě raději 3, ale nevím, jestli tu spoustu let doma vydržím, abych z té samoty nezcvokla. je mi doma samotné smutno.

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:23:57
 17. avatar
  [60] vlskorepa [*]

  Již po druhé jsem na mateřské já. Manžel přináší do rodiny více financí, takže nemám na výběr. Ale již mám rozjednánu práci z domova, takže snad to vyjde. Do práce, tedy mezi lidi bych šla hned. Jsem ten typ, co doma blbne. Musím ještě nejmíň rok vydržet.

  superkarma: 0 16.01.2008, 18:51:08
 18. avatar
  [59] Vivian [*]

  My to máme v podstatě půl na půl, vzhledem k tomu, že oba pracujeme doma. Oba tak můžeme vydělávat a oba se taky můžeme starat o dceru, jde jen o to, jak se spolu domluvíme a jak si to zorganizujeme... Takhle se to dá úplně v pohodě zvládat i bez hlídacích babiček.
  Práce mi nechybí, protože jsem asi měsíc po porodu začala zase pracovat - když malá usne, tak můžu zasednout k práci... Ideální mateřskou/rodičovskou dovolenou si představuju asi právě takhle

  superkarma: 0 16.01.2008, 17:33:00
 19. avatar
  [58] OlgaMarie [*]

  1.Já
  2.Ne
  3.Brala bych na 2-3 hodiny pomocnici tak 2x týdně.
  4.Ne

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:25:20
 20. [57] Dagminka [*]

  pardon ona podstatně víc vydělává

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:19:20
 21. [56] Dagminka [*]

  U nás půjdu na RD já, protože prostě míň vydělávám. Ale zrovna u sousedů, to udělali tak, že žena byla doma jen dva měsíce a pak šel na mateřskou manžel, protože on podstatně víc vydělává, navíc mají velkou hypotéku.... tak to bylo cca 3/4 roku a teď vymysleli to, že chodí do práce jeden na ranní a druhý na odpolední (myslím, že manžel jen na půl úvazku) a to mezidobí si nechají chvilku pohlídat malou u mojí tchýně (sousedka), nebo si ji párkrát předávali na nádraží . No a teď měli na návštěvě na 3 neděle babičku, tak to měli fajn.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:18:44
 22. avatar
  [55] Suzanne [*]

  pujka:

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:11:21
 23. avatar
  [54] Kassy [*]

  * Nikdo, nemáme děti.
  * Viz. předchozí
  * Ideálně bych si představovala půl na půl, ale současně - tedy oba v práci na půl úvazku a u dítěte se střídat.
  * Vzhledem k tomu, že ve svém oboru nemám na rozdíl od něj možnost pracovat z domu, asi ano, chtěla bych, aby aspoň část rodičovské vzal on. Nicméně to je ještě hudba budoucnosti a kdoví, jaká bude situace za pár let...

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:39:21
 24. avatar
  [53] danca79 [*]

  par paru kde byl na rodicovske otec znam, a klapalo jim to - v jednom pripade byla s prvnim ditkem doma matka, s druhym otec, a v te dobe uz matka vydelavala podstatne vic a jeste prislo povyseni....oni to vzali jako ze holt kdyz oba cestujou a oba maj svou praci radi, je jen fer kdyz se prostridaj

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:33:41
 25. avatar
  [52] shb [*]

  supr- jednou bych to tak chtěla řešit

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:25:11
 26. avatar
  [51] MEK [*]

  za mě to ještě nebylo možné,takže jsem byla na rodičovské dovolené já

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:08:33
 27. [50] mafi [*]

  Eva Randová: 9 let doma s detmi si opravdu nedovedu predstavit. V oboru, ve kterem pracuji bych po 9 letech materske musela zacinat temer od nuly :-((

  superkarma: 0 16.01.2008, 14:40:14
 28. avatar
  [49] Janecka [*]

  Za mě to ještě nefungovalo, aby šel manžel na mateřskou. Když byli kluci nemocní, tak k nim stával manžel nebo jsme se střídali.

  superkarma: 0 16.01.2008, 14:35:24
 29. [48] mafi [*]

  Zrovna ted aktualne tuhle otazku resime doma. A jelikoz jsme s muzem oba osvc, budeme se muset o prcka prostridat, s tim ze papirove pujdu na materskou ja. Bude to docela jizda, ale musime to zvladnout, neda se nic delat. Miminko se nam nastesti podarilo "upect" tak, ze se narodi v dobe, ktera je v praci trochu volnejsi.

  superkarma: 0 16.01.2008, 14:20:32
 30. avatar
  [47] Eva Randová [*]

  na mateřské dovolené jsem byla 9 let.Děti si užijete než jdou do školy,pak začnou starosti.Manžel mi docela pomáhal ,je z 9 dětí ,takže mě i v ledamčes vlastně poradil.A byly jsme se sousedkou doma dvě,chodily jsme hodně s dětmi ven.Jinak nevím proč by nemohli být chlapy na mat.dovolené.Unás jeden byl a šlo mu vše výborně.Oni se umí postarat o domácnost,jen jim dejte příležitost a nekřičte na ně hned.Ženské taky neumí vše opravit jako oni.Klídek.

  superkarma: 0 16.01.2008, 14:19:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme