Říká se, že člověk je tak starý, jak se cítí. Tím se vlastně míní, že člověk může být duševně svěží i v pokročilém věku.
Jak staré se ale cítí vaše buňky? „Kolik je“ vašemu tělu?

Britští vědci se zamýšleli nad tím, proč se jednomu daří překonávat stárnutí a vypadá stále dobře, zatímco jiný je již ve středním věku málem shrbený stařec. Vymysleli sadu snadných testů, kterými si můžete samy na sobě ověřit, jak že to s vámi vlastně vypadá…

O tělesné (a nakonec i duševní) svěžesti rozhoduje ze všeho nejvíc životní styl. Nejvíce let vám přidají zlozvyky jako je kouření, nestřídmá konzumace nezdravých potravin, nadměrné slunění i popíjení alkoholu a stres.

Jak jsou na tom vaše plíce?
Svou kapacitu plic otestujete jednoduše. Zapalte svíčku a podržte si ji před obličejem ve vzdálenosti jednoho metru. (Pokud nemáte tak dlouhé ruce, postavte si ji na stůl.:-)) Podaří se vám ji sfouknout jedním „fukem“? Pak kapacita vašich plic odpovídá dvaceti letům. Pokud potřebujete svíčku přisunout, 60 centimetrů odpovídá zhruba třicítce zatímco 40 centimetrů už je půlstoletí.

Jak je na tom vaše pokožka?
Kouření, které škodí plicím, škodí i pokožce. Nebude na škodu si zkontrolovat, jak na tom je.
Stiskněte kůži na hřbetě jedné ruky mezi palec a ukazovák druhé ruky. Držte ji pět sekund. Za jak dlouho se do bílé skvrny vrátí barva? Pět sekund pro třicátníky, deset sekund pro padesátníky.

A co rovnováha, pane řidiči?
Stoupněte si na jednu nohu (raději si zujte boty i ponožky), rozpřáhněte ruce – a nepadejte. Udržíte-li se přes půl minuty, biologicky vám je dvacet roků. Ještě čtyřicátníci zvládnou 25 sekund, šedesátníci nevydrží před 10 vteřin.

Jsou vaše klouby stále pružné a ohebné?
Zkuste se hluboce předklonit. Pokud čas vaše klouby nepoznamenal příliš, jistě se dokážete dotknout rukama podlahy, aniž byste pokrčila kolena.
Dvacátníci položí na zem celé dlaně, třicátníci se sotva dotknou, čtyřicátníkům už chybí decimetr a padesátníkům dva.
(Tenhle test asi není pro baletky. :-))

Vytrváte? Opravdu?
Tenhle test je náročnější než ostatní, ale také mnohem přínosnější pro vaše zdraví, když už se k němu jednou odhodláte. :-) (Buďme upřímné – autorce tohoto článku se do toho moc nechce. :-))
Je třeba uběhnout čtyři kilometry; pochopitelně na plný plyn, žádné ulejvání.
Pokud je uběhnete pod dvacet minut, jste opravdu křepká dvacítka. Do 25 minut jste třicítka, pokud potřebujete více než půl hodiny, britští vědci vám bez milosti vmetou do tváře, že vaše tělo běhá, jako by mu bylo šedesát.
Pro muže jsou časy ještě o pár minutek přísnější.

Svěžest ducha
Jak výkonný je váš mozek?
Tento test je běžnou součástí rozsáhlejších psychotestů a má za cíl prověřit, jak spolehlivou a precizní máte paměť. Pokud budete tento test provádět opakovaně (s odlišnými údaji k zapamatování), budou se vám výsledky zlepšovat, protože váš mozek se rozcvičí a rozhýbe.
Nechte někoho, ať vám na papír napíše 20 nesouvisejících slov. (Nůše, křížala, déšť, rozcvička, papírek, redakce…)
Minutu si je prohlížejte, čtěte a snažte se si jich zapamatovat co nejvíc.
Pak papír odložte a na pět minut se věnujte nějaké jiné činnosti. Po uplynutí pěti minut se chopte čistého papíru a tužky a pokuste se přepsat co nejvíc slov, která jste si zapamatovala. Na pořadí nezáleží.
Pokud si jich vybavíte alespoň 17, váš mozek je dvacetiletý mladík. Třicátníci by měli zvládnout 14 – 16 slov, čtyřicátníci 11 – 13 a mozek, který uvízne na 8 – 10 pojmech, má na krku šedesátku.

Výsledek?
Sečtěte si roky, které jste nasbíraly v jednotlivých testech, a výsledek vydělte šesti. Britští vědci vám slibují, že číslo, které vám vyjde, odpovídá nejlépe vašemu biologickému věku.  :-)

Reklama