Bulvár

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

K tomuto tématu mě přivedla jedna z vás, čtenářek Ženy-in, a mně se to téma moc líbí. Kolikrát jsem člověkem já? No, třeba takové „Dobrý den“, nebo „Miluji Tě“, dokážu říct nejméně v deseti jazycích. Ale jinak? Jinak je to bída.

jazyk

Němčourů nás bylo jenom sedm

Od první třídy základní školy jsme se začali pořádně učit jazyk mateřský. Tuším, že od třetí třídy to byl jazyk našich bratrů-osvoboditelů, jazyk ruský. Kupodivu mi šel a také mě bavil. No a díky mým německým předkům mě tatínek přihlásil v témže ročníku i na jazyk německý. Prý abych se zdokonalila a nedělala dědovi ostudu.

Chvilku jsem měla v hlavě zmatek, proč se učím řeči dvou znepřátelených zemí. Dějepisným vyprávěním o hrůzách války se mi tento chaos ještě malinko zesílil, nicméně s ruštinou a němčinou jsem vystačila až do maturity (nepočítám-li další jazyk, moji milovanou slovenštinu, která je už vlastně také zahraniční). Na gymnáziu byl samozřejmě i jazyk anglický, ale rozhodnutí mého otce „půjdeš na němčinu“, bylo nezvratné. Na druhou stranu, státnice z němčiny není k zahození, v pozdějších letech mi velmi pomohla.

Vysokou jsem šla studovat poměrně pozdě, už jsem byla vdaná a měla jsem děti. V ročníku jsem byla nejstarší. Co se týká jazyků, všichni byli angličtináři, Němčourů nás bylo jen sedm a ruský jazyk nebyl pro nedostatek zájmu otevřen vůbec.

No, yes, help, please

Přišla revoluce a otevřely se hranice. Bez obav jsem mohla konečně navštívit naše příbuzné v zahraničí. Jako první přišlo pozvání od tety z Londýna. Vzápětí mě však polilo horko. „Panebože, jak se tam domluvím?“ Jela jsem vybavena čtyřmi základními, pro mě životně důležitými slovy: no, yes, help, please.

Zpočátku bohatě stačily, a s delším pobytem se začala moje slovní zásoba slušně rozšiřovat. Na 100 % platí: nechat se hodit do vody a plavat. Pokud kolem sebe neslyšíte žádnou jinou řeč než řeč dané země, musí se to naučit snad i ten největší blbec (ostatně nemusíme chodit v případě některých vyhoštěných daleko).

Po měsíčním pobytu v Anglii jsem byla schopna se jakž takž domluvit a hned jsem si slíbila, že až se vrátím domů, začnu chodit do angličtiny. Ale mé předsevzetí se krylo s leností, a tak jsem zůstala zase jen u ruštiny, němčiny – a u slovenštiny. Věřím však, že kdybych vycestovala někam hóódně daleko, třeba do Japonska, že se i tu japonštinu naučím. Musela bych.

A jak jste na tom vy, milé čtenářky Ženy-in?

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

 • Dokážete se domluvit v zahraničí?
 • Jdou vám cizí jazyky?
 • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
 • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
 • Vzala byste si cizince?
 • Dokázala byste žít v cizí zemi?
 • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
 • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
 • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

   
12.10.2011 - Kultura - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] marcela-1 [*]

  obdivuji každého,kdo umí víc řečí Sml67

  superkarma: 0 27.11.2011, 07:57:24
 2. [10] Rikina [*]

  Už jsem to vzdala. Sml80 Holt nejsem člověkem, no. Jediný, komu to vadí a komu to škodí, jsem beztak jen já sama... Kdybych uměla aspoň jednu cizí řeč, mohla jsem mít lepší práci, za tutéž víc peněz, a následně třeba cestovat a poznat svět. Takhle jsem odkázaná na českou kotlinu, jinde se nedomluvím, a když náhodou vylezu na víkend za hranice, jsem z toho vyplesknutá a ve stresu, nechápu, nerozumím a čumím jak puk. Dobře mi tak, měla jsem se líp učit. Sml24 Sml68 

  superkarma: 0 12.10.2011, 23:15:41
 3. avatar
  [9] evelyn [*]

  sjuu — #8 takle zabijes dve masarky jednou rannou, cvicics si vyslovnost a rozsirujes slovni zasobu, biflovani slovicek me neba, takle bych se nic nenaucila

  superkarma: 0 12.10.2011, 17:53:29
 4. avatar
  [8] sjuu [*]

  evelyn — #7 souhlas, takhle válčím s angličtinou a je pravda že knížky pomáhají. Sice čtu jako prvňák, ale člověk se do toho po pár stránkách dostane. Nedávno jsem nakoupila několik detektivek na Aukru, to mám zase na hodně dlouho. Sml24 Ať žijí zimní večery a hnusný počasí venku. Jen kdyby mi ty slovíčka do hlavy lezly rychleji Sml31

  1. na komentář reaguje evelyn — #9
  superkarma: 0 12.10.2011, 17:27:15
 5. avatar
  [7] evelyn [*]

  Eva_Fl — #6 prvni knizku ja cetla asi mesic, dalsi kratsi dobu a pata uz byla jak v materstineSml80

  1. na komentář reaguje sjuu — #8
  superkarma: 0 12.10.2011, 14:46:06
 6. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  evelyn — #4 obdivuju te! A cetla jsem od prvniho dne, co jsem prijela, ale jsem asi nejaka zvlast tupa, do me to lezlo jak do chlupaty deky.

  1. na komentář reaguje evelyn — #7
  superkarma: 0 12.10.2011, 14:10:15
 7. avatar
  [5] navia [*]

  enka1 — #2 Jsem na tom bohužel podobně... na gymplu jsem válčila s ruštinou dost a s němčinou veeeeelmi. Momentálně neumím německy ani zbla, rusky bych asi rozumněla, mluvit nevím nevím a číst jsem hodně zapomněla...bukvy čtu jak prvňák. Rozumím pár anglickým slovíčkům a obdivuju každého, kdo se domluví v cizím jazyce. Já jsem pecivál a myslím, že naučit se jazyk by mě fakt donutilo jen vyhoštění. Párkrát jsem měla cukání začít chodit na aj, ale přiznávám, že na to nemám... trpělivost ani vůli. Nejde mi to, nebaví mě to...Sml57

  superkarma: 0 12.10.2011, 11:08:42
 8. avatar
  [4] evelyn [*]

  Eva_Fl — #1 mne teda spis knizky, cist si polohlasem, skolu jsem zvladla za pul roku s nejvyssim hodnocenim, ale ty knizky mi daly vic.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 12.10.2011, 09:30:53
 9. avatar
  [3] átéčko [*]

  enka1 — #2 Já taktéžSml30

  superkarma: 0 12.10.2011, 08:10:20
 10. avatar
  [2] enka1 [*]

  Neumím pořádně žádný jazyk a ještě se drze přiznámSml22Sml24

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  2. na komentář reaguje navia — #5
  superkarma: 1 12.10.2011, 07:41:22
 11. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jo. Kdyz se fakt chces naucit cizi jazyk, musis se ho ucit v zemi, kde se tim jazykem mluvi. Sml22 Ja rikam, ze me anglicky naucila televize - a je na tom hodne pravdy, i kdyz jsem tady chodila 2 roky do skoly. Vecer co vecer.

  1. na komentář reaguje evelyn — #4
  superkarma: 0 12.10.2011, 02:40:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme