Bulvár

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ...

Miluji Tě. Jsem z Prahy. Jak se Ti daří?

Že vám to nedává smysl? Mně ano. Jsou to téměř jediné tři věty, které má bývalá spolužačka z vysoké školy umí brilantně přeložit do angličtiny. Na její obranu musím říci, že dříve dělala celé roky francouzštinu. Dnes propadá panice, že se anglicky nedomluví.

Vstup do Evropské unie - to je taková její malá noční můra. "Je to trapas, ale já vždycky začnu a tak nějak se v bůhvíjakém kursu zaseknu u bůhvíjaké lekce a je šmytec," hodnotí lakonicky už několik let svoji snahu pokořit angličtinu. Jinými slovy - zvládnout ji. "To je složité, pár slovíček a obratů umím, takže na začátku kursu, když jiní jsou na tom evidentně hůř než já, na to spoléhám a polevím," připustila Renata. "A pak jsou najednou oni kdesi vepředu a já nejsem schopná ten rozdíl už dohnat. Asi je to tím, že tu anglinu dřou hned od začátku naplno. Stačí, abych zůstala doma týden s chřipkou - a už se nechytám."

Vyzkoušela několik kursů. "Je to stres, koukat na hodinky a nervovat se, abych neprošvihla začátek lekce, takhle to bude lepší," zdůvodňovala mi, proč skončila s jazykovou školou a proč chodí na hodiny k soukromé učitelce. Jenže za pár měsíců pohořela i tady. "Víš, my jsme si padly do oka, máme stejně staré děti. Marcela také studovala pedagogickou fakultu, takže kecáme v češtině o všem možném," popsala Renata hodiny angličtiny. "Nejlepší asi bude, když si zvolím své vlastní tempo a budu samouk. A s Marcelou můžu zajít občas na kafe, aby prubla, jak mi to jde."

Od klasických učebnic s nahrávkami postupně přešla k drilovacím metodám a pak se zase vrátila ke starým knihám zpět. Učila se slovíčka, když jezdila služebně autobusem do Brna. A nejspíš se také smířila s tím, že z ní učitelka angličtiny ani tlumočnice nikdy nebude. Nevím, dlouho jsem s ní nemluvila.

Miluji Tě. Jsem z Prahy. Jak se Ti daří? Moje angličtina není moc dobrá, ale snažím se ...

Renata si rozšířila slovní zásobu. A věří tomu, že až její děti začnou chodit do školy, tak se bude učit angličtinu s nimi. A bude minimálně o jednu lekci napřed :-)

 

   
09.05.2003 - Společnost - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. [13] pani [*]

  Můj dědeček říkal,že umí dvě řečí potichu a nahlas.

  superkarma: 0 09.05.2008, 18:55:28
 2. avatar
  [12] Ivanka [*]

  jo tak to jsem na tom velice podobně.....

  superkarma: 0 11.05.2003, 20:50:18
 3. avatar
  [7] Susina [*]

  asi to bude tak, jak říká Ťapina - některý jazyk nám jde, jiný ne. Já se bez problémů domluvím francouzsky, italsky, anglicky - ale ta zatracená němčina mi prostě nejde .. a to mám německé předky...

  superkarma: 0 09.05.2003, 15:19:40
 4. avatar
  [6] pajda [*]

  Čáp: ber to tak: po dvanácti letech učení převýžně dospělých nebo dětí v pubertě tenhle problém nemám, ale ten pocit, že to stejně nezvládnu ani kdybych se postavila na hlavu, stejně přetrvává...

  superkarma: 0 09.05.2003, 14:29:29
 5. avatar
  [4] Mersi [*]

  To píšeš asi o mne. Ja tiež som sa snažila zdolať angličtinu, ale vždy to niekde skončilo, možno keby som potrebovala v práci, bola by motívacia.
  Mám kámošku, ktorá bola na tom rovnako ako ja, ale šla na 1 rok do USA, k svojej tete. Naučila sa krásne rozprávať.
  To je najlpešia škola, už je doma 3 roky, málo ju používa, nemá moc príležitosti, hovorí, že už čím ďalej vie toho menej a menej.

  Ale ja nemám tetu v cudzine, ani peniaze aby som si zaplatila aspoň 3-mesačný kurz v cudzine.

  superkarma: 0 09.05.2003, 14:16:34
 6. avatar
  [3] pajda [*]

  Taky s tím mám problém a nejsem schopná se jazyk naučit...u mě je to spíš problém s tím, že jsem se hrozně dlouho bála mluvit - a nejen anglicky. Takže neumím žádný jazyk a vůbec netuším, co s tím. Navíc mám "absolutní hluch", takže mi nějaké "najdi si někoho , kdo jinak nemluví" nepomůže - sysel měl hlídací slečnu, která s ním mluvila pouze a výhradně anglicky. Výsledek: sysel se domluví s kýmkoliv, já jim nerozuměla ani slovo...a kdyby někdo věděl radu, tak mu pošlu tři hlodavčí chloupky pro štěstí...

  superkarma: 0 09.05.2003, 09:06:08
 7. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Když umí francouzsky, tak ať se nestresuje. Každému sedne jiný jazyk, já zase od malička marně dřela němčinu a nic, angličtina mi šla skoro sama. Hlavně umět něco, pak už se člověk domluví

  superkarma: 0 09.05.2003, 08:45:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme