Bulvár

Kolik jazyků umíš….

Oslovili jsme Irenu Dominikovou, ředitelku anglické školy The Bell Scholl v Praze, aby nám představila jejich možnosti učení a odpověděla na to, proč by se lidé ve středním věku měli trápit studiem cizích jazyků.

Proč by se lidé ve středním věku měli trápit studiem cizích jazyků?

Lidé ve středním věku by se měli snažit neustále se zdokonalovat nejen po odborné stránce, ale i po stránce jazykové. Zaměstnavatelé stále více kladou důraz na jazykovou gramotnost. Znalost alespoň jednoho světového jazyka, a především angličtiny, umožňuje lidem ve středním věku být neustále ceněnými na trhu práce. Učení se cizím jazykům v této věkové skupině je také výborné cvičení paměti. Dovolím si tvrdit, že nesmírně obohatí život každého studujícího o nové zážitky, i když sám proces učení a osvojování je ve středním věku pomalejší a namáhavější. O to cennější jsou výsledky.

Jaké druhy kurzů a certifikací nabízí Vaše jazyková škola?

Pro děti předškolního věku připravujeme zábavné hodiny, v nichž si osvojují intuitivně komunikovat v cizím jazyce. Děti ve věku 6–15 let se u nás angličtinu nejenom učí, ale především ji používají jako prostředek k získání nových zkušeností. Kurzy jsou řazeny od začátečnické po pokročilou úroveň. Snažíme se obohacovat život dětských posluchačů o nové zážitky a informace. A především o znalosti kulturních odlišností všech anglicky mluvících zemí. Děti ve věku 7-12 let připravujeme na sérii testů z angličtiny. Testy jsou zajímavé a mají silný motivační náboj, protože neobsahují hodnocení „uspěl“ či „neuspěl“, nýbrž poskytují pozitivní impuls pro další studium jazyka. Zároveň je od útlého věku připravujeme na nutnost skládat zkoušky a testovat své znalosti. Testované resp. certifikované znalosti budou potřebovat při dalším studiu či hledání zaměstnání. Navíc se jim otevírají nedozírné možnosti studovat nebo pracovat téměř po celé Evropě a je rozumné je připravovat na „evropanství“ od dětských let.


Mládež ve věku 15–18 let se samozřejmě může také přihlásit do začátečnických kurzů, ale radostným zjištěním je, že již jen malé procento začíná studovat angličtinu až v patnácti letech jako začátečník. U mládeže klademe velký důraz na přípravu ke zkouškám, a to ať PET (pro mírně pokročilé mluvčí) či FCE (pro mluvčí na vyšší středně pokročilé úrovni), která je nejpopulárnější zkouškou ve světě s širokým uplatněním ve školství i praxi.

Dospělí posluchači mohou navštěvovat kurzy pro začátečníky až velmi pokročilé a kurzy, jež připravují na mezinárodně uznávané zkoušky PET, FCE, CAE, CPE a BEC (Preliminiary, Vantage a Higher). Úspěšné složení těchto zkoušek je dokladem o stupni znalosti anglického jazyka v celosvětovém měřítku (od mírně pokročilého k výbornému) a velmi usnadňuje posluchačům získat dobré zaměstnání v nadnárodních společnostech nebo se dostat na dobrou univerzitu či stáž na některé ze zahraničních univerzit.

Nacházejí Vaši absolventi díky těmto certifikátům lepší zaměstnání?

Určitě, máme zdokumentováno, že držitelé těchto certifikátů nemají problémy se získáním zaměstnání u nás či v zahraničí. Navíc CAE (Certificate in Advanced English) znamená splnění vstupních požadavků znalosti angličtiny většiny univerzit např. ve Spojeném království, takže tato zkouška zvětšuje šance na získání studijních grantů apod.

Které certifikáty jsou cenné na českém trhu práce a které na evropském?

Na evropském trhu jsou velmi ceněny právě certifikáty cambridgeské. V současné době i většina českých zaměstnavatelů uznává výše zmíněný typ zkoušek, v zahraničních či nadnárodních společnostech mají pochopitelně větší platnost zkoušky zahraniční. V České republice jsou ještě uznávány státní jazykové zkoušky a v regionech, tedy mimo Prahu a velká města, je přednost dávána státním jazykovým zkouškám. The Bell School je jedním ze zkouškových středisek, která mají oprávnění organizovat a vykonávat mezinárodně uznávané zkoušky ESOL.


Pořádáte také kurzy pro firmy? Jak tento program vypadá?

Pořádáme hodně kurzů pro firmy. Program je vždy navržen dle specifických požadavků klienta. Domnívám se však, že detailnější rozbor naší nabídky si ponecháme na některý z příštích rozhovorů. Firemní jazykové kurzy se pohybují od kurzů cizího jazyka zaměřeného na výuku běžného jazyka, přes přípravné kurzy na mezinárodně uznávané zkoušky, až po kurzy zaměřené na odborný jazyk či rozvoj profesních dovedností.

Užíváte nějaké speciální didaktické metody?

Přistupujeme ke klientovi odpovědně a snažíme se ho naučit prakticky používat cizí jazyk v různých situacích a naučit ho efektivně komunikovat. Jazyk chápeme jako komplex, a proto se naše výuka zaměřuje na rozvoj všech jazykových dovedností s tím, že pochopitelně v mnoha případech některým z nich není věnována maximální pozornost. Buď ji klient nepovažuje v určité fázi studia za prioritní, nebo jeho profesní potřeby nevyžadují dokonalé zvládnutí. Nemáme žádné rychlé a speciální osvědčené metody. Studium cizího jazyka je běh na dlouhé trati a my se snažíme klientovi na té trati všemožně pomáhat.
   
19.03.2004 - Společnost - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] raduna123 [*]

  Taky máme v práci firemní jazykové kurzy a nemůžu si to vynachválit. Chodila jsem do kurzů samostatně, ale teď s kolegy je to mnohem lepší. Máme stejnou úroveň jazyka a je tam i větší zábava :)

  superkarma: 0 18.01.2012, 14:53:03
 2. avatar
  [42] Dudlajlama [*]

  Tapina, ja se ucila nemcinu leta a stejne jsem na ni byla porad neuveritelne natvrdla, snad proto ji nemam rada . Se zbytkem tveho dopisu se ztotoznuju, Rusko neni jenom stara garda politruku, vojaku a novodobych mafianu.

  superkarma: 0 20.03.2004, 19:25:25
 3. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Jó, co bych já předloni dala za to, kdybych uměla rusky. Byli jsme na dovolené v Pobaltí, jedním slovem nádhera. Krásné památky, přátelští lidé. Rusy taky nemají rádi a taky době, kdy byli součástí SSSR říkají okupace, ale anglicky umí jenom pár mladších, rusky všichni. Tak jsem se tam nechala protáhnout přítelem jako příruční zavazadlo, všechno musel zařizovat on, já jsem si škrtla jenom ve Vilniusu v restauraci, tak uměla servírka anglicky, tak jsem jednou za celou dovolenou objednala jídlo Němčina je mi nesympatická, ale ne kvůli němcům, prostě jsem se ji snažila naučit a nešlo to kvůli absolutně chybějící zvukomalebnosti. Ale zatracovat jazyk kvůli národu, který s ním hovoří, to mi přijde ujetý.

  superkarma: 0 20.03.2004, 10:04:40
 4. avatar
  [40] Vivian [*]

  Eva_Fl: to je božíí Tak to jsem tady v životě neviděla (To ani nebyl žebrák, to byl regulérní uchazeč o zaměstnání )
  Tady i úplně zdraví lidi chtějí jen prachy...kdepak práci

  superkarma: 0 20.03.2004, 00:59:03
 5. avatar
  [39] Eva_CZ [*]

  Jen maly dofatek - nekdo mu ji dal, za chvili jsem jela zpatky a pan tam uz nestal...

  superkarma: 0 20.03.2004, 00:48:42
 6. avatar
  [38] Eva_CZ [*]

  Vivian: to mi pripomnelo : fakt poprve jsem tady videla zebraka... Starsi a upravenej pan stal na rohu hodne frekventovaneho mista a na krku mel ceduli :
  prosim, dejte mi praci, Buh vam zehnej.....

  superkarma: 0 20.03.2004, 00:48:11
 7. avatar
  [37] Vivian [*]

  Eva_Fl: hm, tak to spolu kromě vizáže mnoho společného nemají... ti naši nedělají nic, jen nastavují dlaň "dej, dej...", pořád křičí o nějakých právech, ale na povinnosti zapomínají. Jasně že ne všichni, ale bohužel drtivá většina. A té menšině dělají dost děsnou pověst. Těžko se divit, že je lidi házejí do jednoho pytle.

  superkarma: 0 20.03.2004, 00:27:02
 8. avatar
  [36] Eva_CZ [*]

  Vivian: ale abych jim nekrivdila - nejsou takovi vsichni, jinak tady drou jak mezci a prachy ( nic moc, ale oni neumi jazyk a ke vsemu jsou nevzdelani ) posilaji domu rodinam... Je to velkej problem.
  Na rozdil od cikanu tihle pracuji!

  superkarma: 0 19.03.2004, 23:46:11
 9. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  Vivian: oni i tak vypadaji, jen tak neopachnou... Vetsinou.... A dneska me pekne nastvali! Jsou tady 15 let, anglicky neumi absolutne nic - a prachy zjevne nepotrebuji, tak je vymenim...

  superkarma: 0 19.03.2004, 23:45:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Lucylle [*]

  Ja bych si nahodou rustinu rada nejakym kurzem ozivila.Azbukou psat i cist jeste umim a docela rozumim,ale mluvit mi nejde
  No a anglictinu mi vytesnuje cim dal tim vic nemcina Dneska jsem mluvila s anglanema misto pink jsem rikala rose(jako rosa-ruzova nemecky) Jo,po par ,to mluvim hned jinak

  superkarma: 0 19.03.2004, 23:29:32
 2. avatar
  [33] Vivian [*]

  Eva_Fl: asi jo ... představuju si, že je to něco jako tady s cikánským "dialektem"

  superkarma: 0 19.03.2004, 22:16:07
 3. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  Vivian: puta - hm, tak to umim taky a pak jeste silene moc sprostejch slov, ale kdybys mela okolo milion Mexiku a pul Jizni Ameriky, ver mi, ze by ti spanelstina lezla pekne na nervy....

  superkarma: 0 19.03.2004, 22:08:06
 4. avatar
  [31] Minda [*]

  Vivian: To zacinas pekne...

  superkarma: 0 19.03.2004, 19:30:22
 5. avatar
  [30] Vivian [*]

  Eva_Fl: a to mě se španělština zase líbí, moc ale zatím umím akorát "maldito hijo de puta" a podobný věci, nějak nemám motivaci se začít učit. Na takovou úroveň, abych se tím mohla živit, se stejně nedostanu (není čas) a pak, s kým si tady pokecám španělsky?
  Radši budu pilovat angličtinu. Právě jsem si na jednom webu udělala on-line testík a z 80 otázek jsem měla 26 špatně

  superkarma: 0 19.03.2004, 19:15:44
 6. avatar
  [29] Eva_CZ [*]

  Vivian: nebo VON dostane darecek - sekacku na travu....

  superkarma: 0 19.03.2004, 19:10:17
 7. avatar
  [28] Eva_CZ [*]

  Vivian: no a spanelstina se mi nelibi uz vuuuuuuuuuuubec. A proc spanelsky? Ja jsem rada, ze mi zakaznici konecne zacali rozumet!

  Myslim, ze uz mi staci... Uvedom si, kolik mi je, ja se do obchodovani s Jizni Amerikou fakt nehrnu - a dnes me tak vytocili ti Mexici, co nam delaji upravu okoli, ze jsem se rozhodla vypovedet jim smlouvu! Tady je firem...

  superkarma: 0 19.03.2004, 19:09:31
 8. avatar
  [27] Vivian [*]

  Eva_Fl: snad už ani jeden z těch jazyků nebudeš potřebovat A co teď, učíš se španělsky?

  superkarma: 0 19.03.2004, 18:57:48
 9. avatar
  [26] Vivian [*]

  Eva_Fl: mě ty jazyky zase tak hnusné nepřipadají Ty to hodnotíš podle toho, co nám kdysi provedly země, v nichž se takhle mluví? Buďme rádi, že už je to pryč...

  superkarma: 0 19.03.2004, 18:56:27
 10. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  Vivian: to ne... Ale krome nemciny je hnusna i rustina....
  Nehodlam uz nikdy promluvit ani jednim z obou...

  superkarma: 0 19.03.2004, 18:49:44
 11. avatar
  [24] Vivian [*]

  Eva_Fl: jazyk za to nemůže

  superkarma: 0 19.03.2004, 17:41:24
 12. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  Vivian: jo - tu nemcinu jsem si nevybrala, tu jsem mela povinnou...

  superkarma: 0 19.03.2004, 17:06:53
 13. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  bruna: ale o to prece nejde, navic smahem... tohle ne.

  Ale dej si na pritele bacha!

  Vivian: vzdyt to tam pisu!!!!!!!!

  superkarma: 0 19.03.2004, 17:06:14
 14. avatar
  [21] Vivian [*]

  Eva_Fl: ale Němci nás taky okupovali

  Já jsem dnes strašně ráda, že jsme na škole měli angličtinu a že jsem na jazyky nebyla dřevo. Učitelé nám vždycky kladli na srdce, abychom na to nekašlali a učili se, že jednou za to lidi budou platit těžký prachy v kursech - a hle, měli pravdu, vyplatilo se to
  Povolání, pro které jsem vystudovala, jsem už dělat nemohla (neuživilo by mě) a tak jsem se mohla začít živit sama - angličtinou. A uživím se opravdu dost slušně Ačkoliv nemám vyššího vzdělání než střední zdravotnickou školu.

  superkarma: 0 19.03.2004, 16:51:40
 15. [20] bruna [*]

  Eva_Fl: Majucha: Tak to byste me asi zabily - ziju v Nemecku a muj pritel je Rus

  superkarma: 0 19.03.2004, 15:46:28
 16. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Majucha: pro me neni naopak, pro me je TAKY. A ke vsemu je odporna.

  superkarma: 0 19.03.2004, 14:33:14
 17. avatar
  [18] medved [*]

  souhlasim s Natalii...jazykove znalosti se dneska zbytecne precenuji...jde prece o to se dorozumet, vsechno ostatni je zbytecny prepych takze jsem zastancem toho, aby kazdy umel anglicky a byl by klid

  superkarma: 0 19.03.2004, 13:53:51
 18. avatar
  [17] Luciš [*]

  No já zvládám asi nejlíp mimo češtiny portugalštinu, potom anglinu se státnicí na jazykovce, domluvím se španělsky, přeložím i německý dopis, německy ale nemluvím. V současné době je mi to všecko ale na Tam kde bydlím o portugalce nezavadíte, anglicky umí kde kdo (navíc má VŠ technický směr, já jsem jen SŠ), na španělštinu nemám žádné papíry (státnici, maturitu, nic), tak se můžu jít akorát tak bodnout.

  superkarma: 0 19.03.2004, 13:04:29
 19. avatar
  [15] danca79 [*]

  Hmm, zvládám aj, fránina se jaksi vytrácí...španělsky jsem uměla pár slov a ruština bohužel zmizela skoro úplně. Štve mě to, čím víc jazyků tím líp. A s Ruskem jsou dneska výborné obchody celosvětově, takže kdo se chytí v zahraničí u firmy co s nima obchoduje, je za vodou. Němčina se mi strašlivě nelíbí a doufám, že se ji nikdy nebudu muset učit.

  superkarma: 0 19.03.2004, 12:49:14
 20. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Rustina je jazyk tech, kteri okupovali nasi zemi a nikdy me nikdo nedonuti rusky promluvit.
  A po zkusenostech uz ani nikdy nikoho z teto zeme nezamestnam.
  Vic nez z nemciny, kterou jsem byla schopna bezne komunikovat ( nez ji totalne vytesnila anglictina ), si kupodivu pamatuji z latiny, kterou fakt v beznem zivote nepouzivam... Zajimave...

  superkarma: 0 19.03.2004, 11:46:20
 21. avatar
  [13] Wiki [*]

  ja umim nekolik jazyku....programovacich :oDD

  superkarma: 0 19.03.2004, 11:03:55
 22. avatar
  [12] risina [*]

  Autorům článku: Ta škola se jmenuje Bell School, zatímco Scholl je německá značka kosmetiky na nohy... Ve článku o výuce cizích jazyků je to docela roztomilá záměna...

  superkarma: 0 19.03.2004, 10:28:06
 23. avatar
  [11] marta-b [*]

  oprava: mateřštinu ... nějak se mi ti "š" vytratilo

  superkarma: 0 19.03.2004, 10:26:11
 24. avatar
  [10] marta-b [*]

  Maturovala jsem na česko-německým gymplu, a tak mám němčinu jako svoji druhou mateřtinu, ale jinak mi ta škola nedala vůbec nic ... svoje dítě bych proto na dvojjazyčnou školu nedala. Německy nás naučili dobře, ale jinak nemáme takový rozhled jako třeba klasický gympláci.

  superkarma: 0 19.03.2004, 10:25:34
 25. avatar
  [9] kubikm [*]

  TreasureIsland: jestli máš možnost, koukej na německou televizi - já to tady dělám s franštinou
  musíš ten jazyk prostě slyšet...navíc se vyvíjí a nebudeš znát nová slovíčka
  a nejlíp se osvěží gramatika na stále se opakujících reklamách

  superkarma: 0 19.03.2004, 10:07:17
 26. avatar
  [8] TreasureIsland [*]

  Ruština je jazyk budoucnosti. Já jsem četla ruskou klasickou literaturu v originále.
  A občas jsem dělala překlady ruština-angličtina. Většinou smlouvy.
  Jinak angličtinu snad umím - vystudovala jsem druhou VŠ v Anglii a pak si vzala Američna.
  Z němčiny mám z české VŠ státnici, ale nějak se mi vytrácí z hlavy.

  superkarma: 0 19.03.2004, 08:20:18
 27. avatar
  [7] Dudlajlama [*]

  Rustina nerustina, jeden jazyk navic a muze se hodit, viz o letosni dovolene, kde jsem s jednim parem z Ruska pokonverzovala, tedy snazila jsem se o konverzaci, leze mi to ale ven v anglictine, misto v rustine, totez mam s nemcinou, o tom uz jsme se ale kdysi s holkama bavily na auditku. Doufam, ze ta spanelstina se nejak samovolne zase rozjede a nezajde na ubyte.

  superkarma: 0 19.03.2004, 07:59:31
 28. avatar
  [3] Barunka [*]

  Irka1: I ruština je cizí jazyk a mluví jím spousta lidí.

  superkarma: 0 19.03.2004, 06:35:31
 29. avatar
  [2] Irka1 [*]

  Galadriel: ..ztrata znalosti rustiny...verim, ze to te musi desne mrzet.

  superkarma: 0 19.03.2004, 05:23:36
 30. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Chjooo, nedavno jsem samozacala se spanelstinou a musim se pochlubit, jsem porad u te druhe lekce, lemra lina jsem . Navic, diky nepouzivani, mi dost odchazi nemcina a rustina.

  superkarma: 0 19.03.2004, 02:16:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme