Zdraví

Kolik investujete do svých zubů?

Zuby. V odborných příručkách označeny jako tvrdý útvar v dutině ústní. Zdravý dospělý člověk má celkem 32 zubů. Tedy měl by mít. Pokud nemá, ale na pěkném chrupu a zářivém úsměvu mu záleží, musí platit.

Přece nechcete cvakačky

teeth

Cvakačkami je míněn umělý chrup, který si dávaly do skleniček naše babičky. Pokud nenašetřím dostatečnou finanční hotovost, můžu si zakoupit akorát tu skleničku – a do ní ponořit ony cvakačky.
Tak nějak v tomto duchu probíhal minulý týden dialog mezi mnou a mým stomatologem. Konečně jsem se totiž odhodlala řešit můj prořídlý chrup.
V rodině hodně trpíme na záněty okostice. Babičce bylo „teprve“ 46 let, když přišla o všechny zuby. Pravdou je, že lékařská odborná péče v padesátých letech byla na jiné úrovni než dnes, ale přece jen, ten věk nastal u mě právě teď a je povědomě strašidlem, které mě donutilo zaklepat na dveře stomatologické ordinace.

Usmála jsem se na sestřičku i na pana zubaře, zepředu mám zuby pěkné, tak se směju jak měsíček.
„Tak posaďte se,“ když jsem však otevřela pusu, zubař se zhrozil:
„Ženská, kde máte zuby? V tak „mladém věku“ a už Vám jich tolik chybí?“

Ano, chybí. V těhotenství jsem měla obrovské problémy se zuby a přišla o celkem úctyhodný počet stoliček. Nějak mi to nevadilo, přední zuby mám zdravé a pěkné, však to vzadu nikdo nevidí.
Při lékařských kontrolách, které byly, přiznávám, nepravidelné, mi žádný zubař řešení nenabízel, asi čekal, že začnu sama, a já nic, tak prohlédl zuby, které zbyly, a bylo po kontrole.
Jenže jak člověk stárne, mění se i tvar obličeje, pokožka a vůbec mění se i přístup k sobě samotnému. Člověk se začne více hlídat a stává se zodpovědnějším než za mlada, kdy veškerá péče směřuje jen k dětem.

Nachystejte si necelých 100 000

Po hodně dlouhé době jsem tedy šla k zubaři. Naproti našeho domu otevřeli novou ordinaci a pacienti si ji nemůžou vynachválit. Mít zubaře přes ulici není špatné, šla jsem se objednat. Napřed mi sdělili, že nové pacienty už nepřijímají, ale když zjistili, že si prakticky koukáme do oken, tak mě „ze sousedské protekce“ ještě zaregistrovali.
Péče byla absolutně dokonalá, prostředí jako v pohádce. Byla jsem jako Alenka v říši divů a žasla nad všemi těmi „bezbolestnými“ výkony a unikátními pomůckami a přístroji.

Pan zubař mi krásné opravil stoličku a zaplatila jsem 4 000 Kč. Malinko jsem polkla, no, pryč jsou časy, kdy se opravovaly zuby zdarma, ale pryč jsou také časy, kdy se dávaly hnusné černé plomby a u vrtání a čištění kanálků člověk málem zešedivěl bolestí.
Radši si připlatit a cítit se i na zubařském křesle jako v ráji.
Z ráje jsem však procitla nabídkou na implantáty.
„Měli bychom něco dělat s těmi chybějícími zuby, opravdu jste ještě mladá a stojí to za zvážení.“
„A kolik by to tak stálo?“
„Cca 18 000 až 20 000 za jeden.“

Panebože, vypočetla jsem, že by mě to stálo necelých 100 000, a hned si vzpomněla na slova Lucie Bílé v jednom pořadu, kdy říkala, že bohatý člověk se pozná podle zubů. Něco na tom bude. Jenže já bohatá nejsem, ale na druhou stranu: zuby bych chtěla mít v pořádku... kousat jako zamlada. :)
Cena mě však trochu zarazila, když jsem se ale ptala kolegyň v práci, řekly mi, že to je cena naprosto standardní. Pokud tedy nechci opravdu cvakačky, ty vyjdou levněji.

Holt za všechno se platí, i za krásu. A tak mě napadlo, že když jsem o ty zuby přišla u dětí, tak by se teď na mě mohly, coby už obě vydělávající, složit. :)

Téma dnešního dne: Zuby

 • Chodíte pravidelně na kontroly k zubaři?
 • Pociťujete tu velkou změnu stomatologického ošetření z dob našeho dětství a nyní?
  V čem podle vás nastala změna největší?
 • Řešily jste už také chybějící zuby?
 • Jste ochotna si za péči o zuby připlatit?
  (plomby, implantáty, čištění…)
 • Přijde vám cena 18 000 až 20 000 za implantát odpovídající?
 • Máte i implantáty nebo „cvakačky“?
  Nebo máte to štěstí, že máte všechny zdravé zuby?
 • Kdy jste přišla poprvé o zub? (netýká se dětských, mléčných)
 • Trpíte na záněty?
 • Bojíte se zubaře?

Téma je to velmi obšírné a já doufám, že i díky vašim příspěvkům se něco přínosného dozvíme.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

jedna ze statečných pisatelek obdrží pěkný, tematický dárek: zubní sadu Sensodyne

darek

   
06.05.2013 - Zuby - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [23] VladkaZabka [*]

  Do svých zubů investuji tak přiměřeně. Hlavní část peněz potřebuji vložit do investice a podnikání USA - EB5 zelená karta přes investici.

  superkarma: 0 19.01.2015, 08:59:03
 2. [22] lindusss [*]

  nojo, péče o zuby - tu si každý představuje trošku jinak. Já používám kartáček a mezizubní kartáček, což mi doporučila doktorka. Zuby ale mám stejně furt šílený. Teď o víkendu budou na centru zdraví (www.centrazdravi.cz) zdarma konzultace s dentální hygienistkou, tak se zkusím poradit i tam.

  superkarma: 0 27.11.2013, 10:26:41
 3. [21] michaelabr [*]

  Doporučujeme chodit pravidelně do zubni ordinace, kde se o vás postará profesionál.

  superkarma: 0 26.10.2013, 01:26:28
 4. avatar
  [20] átéčko [*]

  Gloria — #13 Všichni mají jen povinné zdravotní pojištění u své pojišťovny. Ty hradí jen preventivní prohlídky, některé plomby, rentgeny, některé zubní náhrady.

  superkarma: 0 02.09.2013, 10:53:34
 5. [19] sdrawa [*]

  O zuby je potřeba se starat. Pokud se stane nějaká nehoda nebo pokud se zub zkazí, tak je nejlepší si nechat rovnou udělat zubní implantát a na nic nečekat

  superkarma: 0 13.06.2013, 18:04:57
 6. avatar
  [18] kosík [*]

  Na kontroly chodím pravidelně, i přesto jsem už do zubů investovala přes 20 tisíc Sml15

  superkarma: 0 21.05.2013, 11:38:52
 7. [17] Katlinka [*]

  Jó těhotenství, to dalo mému chrupu taky dost zabrat. Letos jsem dostala od manžela elektrický kartáček, o kterém někde vyčetl, že je úplně nej, tak doufám, že to brzy přinese své ovoce. Sml58

  superkarma: 0 21.05.2013, 11:14:18
 8. [16] V19 [*]

  na kontroly chodím pravidelne, zatiaľ mám zuby v poriadku, keď mi asi pred týždňom dr.blomboval zub platila som 20 eur. Zuby sú asi to najzdravšie, čo mámSml15

  superkarma: 0 06.05.2013, 19:29:57
 9. [15] spavec [*]

  Na kontroly chodím pravidelně, a jak už jsem psala v jiném článku, čeká mě můstek, vytržení předních zubů. Cena příšerná, počítám tak 14-16 tisíc. Sml15

  Už mám ušetřený 3 Sml59 Tak snad do příští zimy se konečně pořádně najím.

  Miluju topinky a jablka a trpím, protože je nesmím, jablka leda nastrouhaný a topinku rozdrobenou Sml15 A nemám vůbec na ty vpředu kousat, takže zatěžuju ty zbývající stoličky a už mi i upadl z jedné kus plomby, takže mě návštěva stejně nemine.

  Změnu oproti dětství pociťuju, a to hodně. Dnes je možností, jé je. Jen mít peníze a odvahu. No ale je pravda, že se mě dodnes zubaři ptají, kdo mi dělal dole ty zuby, že je to krásná práce. A dnes když mám plombu, bojím se i koupit si žvýkačku.

  Po resekci, kterou jsem prodělala před lety, mám ze zubaře trauma a strašně se bojím. Moje nynější paní doktorka to chápe, je na mě hodná.

  Já jsem toho zatím nevyužila, že je třeba možnost si nechat dát píchnout i injekci při vrtání, mám ještě ke všemu odhalené krčky a sundavání kamene je taky nepříjemné, ale dá se to vydržet. Mnohem víc se bojím toho trhání.

  Teď si vzpomínám na jednu příhodu, bohužel článek naťukat už nestihnu, tak jen stručně. Je to už dobrých 15 let, co mi zubařka trhala zub. Nechtěl potvora ven, ještě ke všemu se nějak ulomil či co a když už paní doktorka nevěděla co dál, (spíš si myslím, že už nemohla) zavolala na pomoc kolegu z vedlejší ordinace, tahali, tahali, vytáhnout nemohli. Střídali se. Já už hubu celou dřevěnou, bolest příšerná, a když už to skoro bylo, vypli zrovna elektrický proud. Tak to bylo něco. Naštěstí ho po chvíli, která mi ovšem přišla jako nekonečná) zas nahodili, a konečně byl pak zub venku. Jenže druhý nebo třetí den "po" začaly šílené bolesti a musela jsem tam znova, poslali mě na zákrok na zubní chirurgii a byla z toho pracovní neschopnost. Brrr, už bych to nechtěla zažít.

  Hezký den přeju, jsem tu po chvilkách a ráno mi nešlo psát.

  superkarma: 0 06.05.2013, 15:57:06
 10. [14] spavec [*]

  OlgaMarie — #2 Chci se zeptat, a jak se prosím vás to nepřijmutí implantátu projeví?

  superkarma: 0 06.05.2013, 15:22:33
 11. avatar
  [13] Gloria [*]

  Mam maly dotaz ohledne pojisteni, v Cesku neexistuje zdravotni pojisteni zahrnujici zubni osetreni???Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #20
  superkarma: 1 06.05.2013, 13:07:59
 12. [12] macamala [*]

  K zubaři dvakrát ročně, to je v pohodě. Víc investuji do dentální hygieny. Kartáček radši koupím v Profimedu - tam si ho můžu nejdřív osahat, než ho koupím.

  superkarma: 0 06.05.2013, 12:45:08
 13. [11] Alexandra Stušková [*]

  OlgaMarie — #2 No vidíte, to vůbec nevím. Moc děkuji za radu, při další návštěvě se ho na to zeptám.

  v.poho — #6 Nechcííí klapačky Sml15

  superkarma: 0 06.05.2013, 10:27:46
 14. avatar
  [10] Dante Alighieri [*]

  Už nějakou dobu chodím na kliniku Erpet Medical, naposled jsem za vyvrtanej zub dala 1.800 Kč. Ale zato vám zub vymodelují tak, že nepoznáte, že tam někdy byl kaz. Sama zubařka nepozná, na kterých zubech je tahle "dokonalá plomba", vidí to jen na rentgenu. Navíc ten přístup je natolik profesionální, že se mi o tom ani nesnilo. Doktorka je hodná, chápavá, co minutu se ptá, jestli mě to nebolí. Jinak si povídala se sestřičkou, kde koupit boty a jak zhubnout, tak jsem se ani nenudila. Sml30

  superkarma: 0 06.05.2013, 08:57:31
 15. [9] Rikina [*]

  Sml15 Zuby mám příšerný. A málo. Víc mi jich nenarostlo, a jediné, co by se dalo udělat, abych měla pravidelné bílé zoubky jako perličky, je vytrhat všechny a místo nich vyrobit umělé. Jenže na to nemám finance, a u zubaře už jsem nebyla spoustu let, protože, jak v článku psáno, neberou nové pacienty, a já žádnou protekci "ze sousedství" nemám. Sml80 Když jsem se otázala ve zdravotní pojišťovně, který zubař by mohl být "volný", doporučili mi lékaře vzdáleného 60 km, v pohraniční oblasti, kam se bez auta nedostanu, neb tam žádná veřejná doprava nejede. Což vysvětluje i to, že má ten zubař méně pacientů. Takže zase nic. Holt smůla, nemůže mít každej všechno. Sml57

  superkarma: 0 06.05.2013, 08:57:01
 16. [8] kukátko [*]

  Ty klapačky ale také stojí dost.

  superkarma: 0 06.05.2013, 08:50:45
 17. avatar
  [7] Louisa [*]

  OlgaMarie — #2 při vyloučení implantátu se vrací poměrná část peněz. Nejsem si teď jistá, jestli je to do 1/2roku, nebo do roka, ale vrací.

  superkarma: 0 06.05.2013, 08:06:59
 18. avatar
  [6] v.poho [*]

  Sašo, buď klidná, je ještě dost velká pravděpodobnost, že patříš k těm, kteří implantáty mít ze zdr. důvodů stejně nemohou. Akorát si nemysli, že nějak výrazně ušetříš. On můstek se totiž implantátům cenově dost blíží, akorát s tím rozdílem, že není na furt a obrousí ti zbytek zdravých zubů.

  Zas ale víš, co tě čeká. Klapačky.Sml79

  Mimochodem, sama mít implantáty nemohu a opravdu jsem to obrečela.Byla bych bývala za ně zaplatila ráda. Je to vepředu.

  Ale pátráním v okolí jsem zjistila, že procento těch, kteří si na ně nemohou dělat zálusk, je fakt dost vysoké.

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #11
  superkarma: 0 06.05.2013, 07:50:43
 19. [5] lidicka [*]

  Zatím mám zuby v pořádku, samozřejmě občasné malé opravy - plomby mám, za ty platím kolem 400,- Kč, za bílou 800,- Kč.Sml22

  superkarma: 0 06.05.2013, 07:45:41
 20. avatar
  [4] enka1 [*]

  Já prostě nemám šanci, takže klapačky Sml24

  superkarma: 0 06.05.2013, 07:42:24
 21. avatar
  [3] margot [*]

  když se dělá komplet celá čelist, je tam množstevní slevaSml57

  superkarma: 0 06.05.2013, 07:21:18
 22. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Vysvětlil vám lékař, že tělo nemusí implantát přijmout a na vrácení peněz nemáte nárok?

  1. na komentář reaguje Louisa — #7
  2. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #11
  3. na komentář reaguje spavec — #14
  superkarma: 0 06.05.2013, 06:35:07
 23. avatar
  [1] peetrax [*]

  V takové situaci mě vždycky omejvají, ale pak si řeknu, že nejlepší investice je stejně do sebe samotné. Tak ať se správně rozhodnete!

  superkarma: 0 06.05.2013, 00:48:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme