Vztahy

Kolik času trávíte se svými dětmi?

Již při myšlence založit si rodinu většině z nás přirozeně vyvstane jako jedna s priorit schopnost ji materiálně zajistit. Postarat se, aby naše děti nijak nestrádaly. Jak je to ale s naší schopností s dětmi komunikovat, umět jim naslouchat ?

WHO zveřejnila výsledky studie sledující socioekonomickou situaci rodin a schopnost vzájemné komunikace rodičů a dětí ve 35 zkoumaných zemích.

Dle studie je prokázáno, že u dětí při utváření pohledu na sebe a své okolí hrají socioekonomické podmínky rodiny svou roli.

Srovnávání s vrstevníky je stimulem k jejich dalšímu rozvoji, nebo naopak příčinou rezignace a apatie. Negativní vliv chudoby na zdravotní stav dětí byl již opakovaně dokumentován. Při poklesu socioekonomické úrovně rodiny byl také prokázán vyšší výskyt depresí, stresu, strachu, negativního vnímání okolí a sebepodceňování, což může vést k vyšší náchylnosti vyhledávání cest, jak míru stresu utlumit např. kouřením, konzumací alkoholu, přejídáním a užíváním omamných látek. I nejrozvinutější země světa uvádějí, že kolem 15 % dětí do 16 let žije podle národních standardů v chudobě. Nejlépe na tom jsou děti ve skandinávských zemích, složitější situace je na jihu Evropy a především v jejích východních částech. I když jen 37 % dospívajících žije v rodinách s více než třemi dětmi, právě polovina těchto rodin žije v chudobě. U rodičů této skupiny se také častěji vyskytuje nezaměstnanost. Podobné problémy hrozí i svobodným matkám s dětmi.

Studie si všímala také těchto faktorů - vlastnictví auta a počítače v rodině, možnost mít dětský pokoj a možnosti společné dovolené celé rodiny:

Auto vlastní nejvíce rodiny v USA, Kanadě, Francii, na Maltě a v Irsku. V USA pouhá 3 % domácností auto nemají. V České republice nevlastní auto 15 % rodin, jedno má 60 % a 2 a více 25 %.

Mezi zeměmi, kde má každé dítě svůj samostatný pokoj, vede Dánsko(93,6 %), Norsko, Švédsko, Holandsko. ČR figuruje ke konci seznamu s 56 %.

Zaostáváme také v počtu celou rodinou společně trávených dovolených.  Zde vede Norsko, kde pouze 5,7 % rodin nemělo v posledním roce společnou dovolenou, zatímco v ČR je to 19 %.

Studie se dále věnuje složení rodiny. Mezi zeměmi, ve kterých jsou děti vychovávány oběma rodiči, se na prvním místě umístily Malta, Makedonie, Řecko, Itálie, Chorvatsko a Slovinsko. Na naprostém konci žebříčku figuruje USA, kde pouze 60 % dětí vyrůstá s oběma rodiči, 21 % jich je vychováváno jedním rodičem a 16 % rodiči nevlastními. ČR je pod průměrem zemí zapojených do studie. 73 % dětí žije v úplných rodinách. 13 % s jedním rodičem a ve 12 % figuruje nevlastní rodič.

Více než ekonomické faktory a složení rodiny je však vyzdvihována  úroveň komunikace mezi jejími členy. Nejsnáze se hovoří patnáctiletým s matkami v Makedonii (92 % dívek a 89 % chlapců), Slovinsku, Holandsku, Maďarsku a Polsku. Podobně je tomu i v komunikaci s otci. Komunikace s otci je bez výjimky podstatně snazší pro syny, zatímco u matek jsou počty vyrovnány. ČR je v tomto ohledu pod průměrem - 76 % patnáctiletých dívek a 73 % chlapců snadno komunikuje se svými matkami. 43 % dívek a 61 % chlapců považuje možnost hovořit se svým otcem za snadnou.

Pro děti jsou důležité i sociální kontakty se stejně starými vrstevníky. Tři a více blízkých kamarádů mají častěji děti se severu Evropy, Izraele a anglicky mluvících zemí.

Jak se zdá, i v tomoto případě platí, že každá mince má dvě strany. V dnešní pohnuté době nás získávání materiálních potřeb připravuje o spoustu času. Ale právě společně strávený čas v rodinném kruhu je jednou z  nejcennějších hodnot, kterou bychom měli svým dětem poskytnout.

Jak si v této otázce stojíte Vy?                                                       

 

 

 

 

                         
   
03.08.2004 - Láska a vztahy - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [17] dadamac [*]

  24 hodin denně

  superkarma: 0 03.08.2006, 01:38:25
 2. avatar
  [16] Danuna [*]

  risina:mame 4plus jedna a kluci maji take kazdy svuj pokoj protoze by se asi zabili.A my mame loznici kde se jen otocis.A chlapci maji sve soukromi a co ja? ja mam prej pracovnu v kuchyni.

  superkarma: 0 03.08.2004, 18:15:46
 3. avatar
  [15] risina [*]

  Gabi č. 2: Vlastní pooj - máme 3 děti, nejstarší kluk má vlastní pidipokoj a holky se dělí o jeden ohromný. Má 2 okna a uvažujem, že jim ho přepažíme. Tak už jednu takovou rodinu znáš

  superkarma: 0 03.08.2004, 18:08:06
 4. avatar
  [14] Danuna [*]

  Suzanne:a jeste.Proto mam pejska ten do niceho nekeca a neodmlouva

  superkarma: 0 03.08.2004, 17:54:19
 5. avatar
  [13] Danuna [*]

  Suzanne:ja jsem cita a me to mrzi.Dneska jsem se tady hadala s mladsim a byla jsem tak vytocena.Clovek se s tim pipla a pak tady na me sborove rvou.Ja jsem sama na tri chlapy.To je hruza ale nekdy se priznam,kdyz me dozerou,ze tak radim,ze litaj vsichni tri.A je klid tak dva dny. ten 15letej uz docela ujde akorat je vsechno pro nej zbytecne to by me klepla pepka.Stlat je zbytecne,vysypavat kos je zbytecne atd.A ten mladsi byl porad se mnou takze zna jak se co vari,jak se kupuje maso,poradi jake saty si mam koupit,chodili jsme spolu do cukrarny,do mekace,do kina.Takze spis mi nahrazoval holku ale ted ten ctvrt rok se tak zmenil,ze bych ho obcas s chuti propleskla ale prijde mi to ponizujici mlatit takhle velkeho kluka.Ale nerikam,ze nenastane situace,kdy ji dostane.

  superkarma: 0 03.08.2004, 17:52:16
 6. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Danuna: Pubertu svých dětí je potřeba prostě přežít. A někdy to může být velmi, velmi nepříjemné

  superkarma: 0 03.08.2004, 17:41:53
 7. avatar
  [11] Danuna [*]

  Moji synkove uz nemaji o me zajem.Jen kdyz potrebujou jidlo,obleceni a penizky.Takze toho casu uz spolu moc netravime.Ten mensi to bylo fajn ale ted asi ctvrt roku s nim mydli puberta a rve tady na me.Vlastne oba.To pak mate chut se zavrtat hodne hluboko pod zem.

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:58:33
 8. avatar
  [10] kubikm [*]

  a švagrová byla několik let v Japonsku. Tam se rodina úplně rozpadla - otcové přijíždějí za rodinami až během sobotního odpoledne a odpoledně v neděli jezdí zpět...většina má poblíž práce pokojík, o trochu větší než skříň, v rámci Tokia by dojížděli i třeba 3 hodiny tam a 3 zpět, což nelze....

  superkarma: 0 03.08.2004, 14:26:48
 9. avatar
  [9] kubikm [*]

  Jitkara: taky mám zkušenost, že takhle velcí kluci komunikují snadno s matkami, ale s otci se hádají...

  superkarma: 0 03.08.2004, 14:24:03
 10. avatar
  [7] Žábina [*]

  Pavluska: to je pravda , já možná do 16 let jezdila s rodiči každý víkend na chalupu...bez nucení...ale pak mě to nějak pustilo a i když jsem je měla stejně ráda, už mě to s nima nebavilo ....

  superkarma: 0 03.08.2004, 10:15:13
 11. avatar
  [4] Žábina [*]

  čas strávený s dětmi je určitě to nejdůležitější....ale myslím si, že zrovna ti 15-tiletí o něj moc nestojí ....

  superkarma: 0 03.08.2004, 08:33:34
 12. avatar
  [2] Gabi [*]

  Je to jenom statistika, ale překvapil mě údaj u "každé dítě svůj samostatný pokoj" - 56%. Já se přiznám, že neznám rodinu s více než jedním dítětem, kde by každé dítě mělo svůj pokoj Možná, že je ten údaj daný právě tím, že většina rodin má 1 dítě.

  superkarma: 0 03.08.2004, 07:34:23
 13. avatar
  [1] danca79 [*]

  Zajimavej clanek. V USA jsem byla jako au-pair v rodine, kde jsem si proste MUSELA odpracovat maximum povolenych hodin (au-pairky nejsou placeny od hodiny, ale tydne, takze minimalni pocet hodin neni, jen maximum) i kdyz byli oba rodice doma. Rodina byla jinak fajn, ale tohle me teda stvalo uplne ukrutne, protoze decka i kdyz me mely rady, tak by si zcela logicky radsi hraly s maminkou a tatinkem nez se mnou...kor kdyz jeden nebo druhej si treba davali odpoledne slofika u televize....

  superkarma: 0 03.08.2004, 03:40:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme