Bulvár

Kolena na cibulce

Já mám taky jednu zvláštnost. Babička mi kdysi dala obyčejnou nehezky vypadající rostlinu, vlastně je to jakási cibule, řílá se jí mořská /ani nevím proč/. Vypadá podobně jako cibule, zvláštně kvete, ale její léčivá síla je v listech. Pokud máte jakékoliv špatně se hojící poranění /odřeniny, hnisavé rány, hluboko zapíchnuté třísky/, tak kousek listu jemně naškrábete nožíkem na kašičku, tu pak dáte na postižené místo a co je důležité, ránu musíte pečlivě zakrýt, aby se k ní nedostal vzduch.
 
Nejlépe mikrotenem, na to obvaz a pořádně přelepit. Necháte přes noc působit a pak se jen divíte, jak se vám rychle a hezky rána zahojí. Nevím, jakou látku tahle rostlina obsahuje, ale je to výborný čistič. A docela dobře se množí, takže ji rozdávám známým. Když byly naše děti malé a občas nějaký ten pád nedopadl nejlíp, tak byla jejich odřená kolena a lokty vždy cibulové. Už samy věděly, co bude po pádu následovat, takže mě vůbec nepřekvapilo, když za mnou přicupitaly s květináčem a se slovy: ,,Mami, na bolístku". Teď se těm krásným vzpomínkám jen směji a cibule si vesele roste za oknem.
 
bamofi
Milá bamofi,
jsem ráda, že jste se o této zázračné rostlince zmínila.
Já ji znám také od babičky, ale její účinky jsem nikdy nevyzkoušela. Naštěstí nebyla příležitost.
   
03.10.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  I jsem poprvé v životě přemýšlela, jestli nemám napsat příspěvek na téma dne - právě o mořské cibuli, protože tu jsme doma používali od jakživa a je fakt velice účinná. Jsem ráda, že se tu objevila

  superkarma: 0 03.10.2006, 15:57:44
 2. avatar
  [7] Kayty [*]

  gerda: byla jsem zvědavá a našla to stejné. Byla jsi rychlejší.
  Obrázek (kytka č. 2) na http://www.zahrada.cz/forum/obrazek.php?identifikator=431237037677&nazev=rostliny&id_oblasti=100

  superkarma: 0 03.10.2006, 13:34:29
 3. avatar
  [6] gerda [*]

  hele, tady jsem našla nějaké informace - Jedna bylinářka mi doporučila k léčbě srdečních potíží mořskou cibuli. Nemohu ji však v lékárnách sehnat. Musím se obrátit do zahraničí, nebo byste o nějakém zdroji v redakci věděli? (Jitka C., Zadní Třebáň)
  To byla moc hodná paní bylinářka, asi vás chtěla vyléčit úplně a zcela. Mořská cibule – Urginea maritima – je totiž bylinou prudce jedovatou, takže při nesprávném dávkování byste mohla předčasně klepat u nebeských bran… Mořská cibule se z důvodů jedovatosti v lékárnách neprodává, ale můžete ji koupit čerstvou v květináči jako dekoraci. Drogou je šťáva z cibule nebo sušené listy bílé odrůdy; připravuje se z ní též tinktura.

  Drogu lze využít jako kardiotonikum při srdeční nedostatečnosti, zejména tehdy, jestliže je doprovázena otoky. Sušená droga se aplikuje formou prášku: obvyklou dávku činí 3x denně 0,25 g, maximální dávku 3x denně 0,5 g. Aplikujeme 10–15 kapek tinktury 3x denně. Mořskou cibuli však lze aplikovat i zevně – známý je starý recept Bratrstva Růže a Kříže proti ischiatickým bolestem: Půl čerstvé mořské cibule nasekáme nadrobno, přidáme na špičku kulatého nože kafru a 3–4 plátky bílého mýdla (v českém případě Hellada). Vše utřeme s trochou másla na vláčnou mast. Postižené místo zahřejeme u kamen a pak masírujeme uvedenou mastí, aby vnikala dobře do pokožky, načež převážeme vyhřátým silným flanelem. Obvykle postačí několik dní k úplnému zániku potíží.

  superkarma: 0 03.10.2006, 13:20:35
 4. [5] Pavla_b [*]

  mořskou cibuli si přinesl a pěstuje tatínek už asi 20 let, úspěšně s ní léčí drobná zranění

  superkarma: 0 03.10.2006, 13:09:39
 5. avatar
  [4] Láska [*]

  Taková cibulka by se hodila.Mrknu na ty stránky snad je tam i kde se dá sehnat

  superkarma: 0 03.10.2006, 12:58:29
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  mořská cibule se vyskytovala v sociálních románech z první republiky. Takže je pěstována s velkou tradicí. Píše o ní ve svých vzpomínkách i Josef Lada, když popisuje své vydavatelské začátky - založil školní časopis, kde informuje, jak si sousedovic Anča dávala na podebraný palec mořskou cibuli.

  superkarma: 0 03.10.2006, 12:44:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme