.

Koláč jednoduchý, doma oblíbený

Cestování

Koláč jednoduchý, doma oblíbený

Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje, který se stal ostrůvkem klidu a pohody s nádhernou přírodou.


Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1397), tedy v době, kdy se mýtus o nedobytnosti hradů začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Hrad stojí mezi dvěma čedičovými homolemi a má dvě dominantní věže, které se jmenují „Baba“ a „Panna“ (protože je prý nepřístupná). Hrad si prožil svůj rozkvět, ale později chátral a stala se z něj zřícenina. Teprve pozdní romantismus 19. století objevil znovu zapomenutou zříceninu. Pro svůj tajemný vzhled se stal inspirací mnoha básníků a malířů.


Pod Troskami je údajně tajná chodba, která podle legend ústila u podzemního jezera. Vzhledem k tomu, že na hradě není žádná studna, by mohla být tato teorie pravdivá. Tajná chodba měla také vést k ještě tajnějším dveřím, kde se ukrývaly poklady. Ty měli schovávat loupeživí rytíři. Nedaleko od hradu jsou skály, kde jsou jeskyně, ze kterých se klikatí tři tajemné chodby.


Pokud chcete cestovat po vlastech Českých, hrad Trosky určitě stojí za návštěvu. Je opředen tajemstvím a stojí v krásné krajině. Správci hradu vám poskytnou výklad celé historie hradu a upřesní všechny legendy a pověsti, které se k Troskám vztahují. Jestli se budete chtít pod hradem ubytovat, určitě vám nabídne nocleh nějaký útulný penzion v okolí. Taková noc pod Troskami může být pro děti dobrodružný zážitek!
   
07.07.2000 - Zahraničí - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Andula [*]

  Na Troskach jsme byli kdysi s , prolezali jsme pesky Cesky raj :-)

  superkarma: 0 06.12.2003, 16:28:58
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Hrad samotný není nic moc, i když je z něho hezký výhled, ale krajina kolem je skvělá.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:58:18
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Hrad Trosky jsem navštívila letos v létě, vystoupit je už možné jak na Babu tak na Pannu. Navíc tam v tu dobu měli sraz sokolníci. Mile mne překvapil i stánek se vstupenkami, kde bylo možné zakoupit chlazené nealko za rozumné ceny.

  superkarma: 0 29.10.2003, 15:45:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme