Rodina

Kojit na veřejnosti či nekojit?

Tak teď už se to týká i mě! „Kojit na veřejnosti nebo nekojit?“ Tuto otázku si NEpokládám ode dne, co jsem otěhotněla, ale od doby, co vídám maminky v restauracích, na lavičkách v parku nebo kavárnách s vystrčeným prsem a hladovým miminkem u něj! Ne, že by mě to pohoršovalo, ne, že bych to odsuzovala, ne že by mi to přišlo divné… ALE!

logo Matky v nesnázích

Perou se ve mně dva rozdílné názory a nevím, který z nich si mám vybrat! Do teď jsem svá prsa ukazovala manželovi a všem ostatním na zahraničních dovolených při opalování :D Teď bych ale měla chodit po Praze, rozepnout si košili a prostě je vytáhnout jen tak u kafíčka s kámoškou? V kavárně plné lidí? V restauraci u polévky? Při té představě se musím oklepat. To pomyšlení je totiž opravdu nemyslitelné. Jenže když se na to podívám čistě logicky, ve chvíli, kdy má dítě hlad, co jiného mi zbyde? Opravdu budu v tu chvíli přemýšlet nad tím, kdo na mně bude koukat? Že se nade mnou může někdo pohoršovat? Že si budou na mě puberťáci ukazovat? Vždyť, když si horní díl plavek sundám na dovolené, nikomu to nevadí, tak proč by to mělo vadit, když tady jde o mnohem důležitější věc než je opalování – když jde o nakrmení miminka, které má právo se najíst stejně tak, jako my všichni.

I přes všechna tahle logická vysvětlení ženy kojící na veřejnosti zraky ostatních vždycky přitáhnou!! Spoustě lidí to přijde přes čáru. Přitom ale jde o naprosto přirozenou věc. Zatím nevím, jak to budu řešit. Možná jen stačí kojit „decentně“. Prostě tak, aby vše zůstalo zakryto a přitom miminko mohlo být nakrmeno. Existují prý kojící přikrývky, jiné maminky si poradí s obyčejnou plenou, která prsa zakryje. V obchodech pro těhotné najdeme také spoustu oblečení, které je navržené tak, aby se vlk nažral (dítě napapalo) a koza zůstala celá (a neokoukaná!).  ;-)

Matky v nesnázích

Matky v nesnázích 2Jsme dvě kamarádky, které otěhotněly téměř ve stejnou dobu. Všechny radosti prožíváme spolu. Rozhodně jsme neobjevily Ameriku a netvrdíme, že víme všechno! Nejsme expertky na mateřství ani těhotenství. Někdy jsme bezradné stejně jako většina prvorodiček. Takže? Testujeme na sobě! Vyzkoušíme, posoudíme, podělíme se a moc rády uslyšíme nejen i vaše tipy, ale třeba i váš příběh!
Pokud jste na to samy/sami (to, kdyby nás chtěli omrknout i pánové) nebo se chcete jen odreagovat, zastavte se k nám!

Foto: Petr Adámek

Čtěte také:

   
16.06.2016 - Děti - autor: Matky v nesnázích

Komentáře:

 1. [23] dadma [*]

  Pokud to není nutné ,tak bych si nechala kojení na doma,ale když někde cestujete či se zdržíte a miminko má hlad,tak ho samozřejmě nakrmím.Určitě někde v ustraní.Myslím, že se takové místo najde vždy.

  superkarma: 0 07.07.2016, 11:17:07
 2. [22] kikinous [*]

  Ono je rozdíl kojení na veřejnosti jako někde v parku a kojení v MHD, obchodech, restauracích a pod. Když je maminka na procházce v parku a mimčo má hlad, tak ať si ho v pohodě nakojí. Mi osobně se to příčilo, takže jsem kojila jedině doma. Když jsme někam šli, měla jsem odstříkáno a když malá dostala hlad, dostala mlíko v lahvičce. Nějvíc mě zaskočilo, když jsem byla poprvé s přítelem na jejich rodinné oslavě a jedna paní tam s námi u polévky začala kojit svou roční holčičku. Jakmile to uviděla jiná tříletá holka, ihned přiběhla za svojí mamkou, že chce taky. A tak tam kojily obě. Nutno podotknout, že se mohly přesunout do vedlejší místnosti, případně na gauč. Takto to bylo z mého pohledu celkem zvláštní a myslím, že i poněkud nepohodlené...

  superkarma: 2 19.06.2016, 21:06:34
 3. avatar
  [21] Myskdalen [*]

  Nemám to ráda, sama jsem to neprovozovala, neměla jsem zájem se někde vystavovat, to už by musela být velká krize

  superkarma: 2 17.06.2016, 20:42:46
 4. avatar
  [20] peetrax [*]

  Přijde mi, že před pár lety byla doba, že když jsem viděla kojící matky na veřejnosti, tak to dělaly tak, aby to bylo vidět, prsa ven... Sml6 Pár let se otočilo a myslím, že pokud už někoho kojit vidím, tak to ani nepoznám Sml16 anebo se to děje úplně přirozeně, decentně... osvěta asi nějak zafungovala.

  superkarma: 1 16.06.2016, 23:38:08
 5. avatar
  [19] helmar [*]

  Pokud je to nezbytné, proč ne. Ale budu kojit DECENTNĚ!! Tak, jak je to už psané v některých příspěvcích. Nelíbí se mi, když maminky kojí tak, že se vystavují všem. Pak to svědčí "něco" o jejich inteligenci. A hlavně se mi nelíbí, když maminky s kojenci tráví příliš mnoho času v uzavřeném prostoru u kafíčka a někdy i cigára!!. Proč nejdou s miminky ven, kde to prospěje miminku i mamince?

  superkarma: 3 16.06.2016, 16:54:35
 6. [18] Nikar [*]

  Takže v článku si pisatelka odpověděla. Potřebuje kojit na veřejnosti a nechce prsa vystavovat, no tak to udělám decentně, ne? Co je na tom? Sednu si bokem, nemusím daleko, třeba se jen otočím a přes sebe přehodím látkovou plenu a pod ní stáhnu - vytáhnu tričko, rozepnu knoflíky.... a prso nabídnu dítěti a je to. navíc i dítko se lépe nají, když nebude koukat po okolí a nic jen nebude rozptylovat. Nejsem proti kojení na veřejnosti, sama tak kojím. Na druhou stranu už jen věta ...V restauraci u polévky? ....mi přijde padlá na hlavu, doma také nekojím u jídla, tak proč bych měla kojit tak v restauraci (myšleno přímo u jídla). Takže to chce zapojit rozum a přemýšlet.

  superkarma: 1 16.06.2016, 15:46:09
 7. [17] zzandaa [*]

  Tohle téma se mě zrovna týká. Mám malé miminko a když jsem na procházce, má hlad, sednu na lavičku, odvrátím se a kojím. Stejně tak, když jsme byli na delší procházce, dostali chuť na zákusek a malý měl hlad, byli jsme uvnitř, zeptala jsem se u vedlejšího stolu paní, jestli ji to nebude pohoršovat. A když jsem byla mimo park, les, aj. sedli jsme na zahrádku do kavárny, kde nikdo nebyl a taky jsem nakojila. A když je mimčo přicuclé, nejde nic moc vidět. Samozřejmě nesednu doprostřed a koukejte, kojím. Sednu do rohu. Pokud to někoho pohoršuje, koukat se nemusí. Nenechám dítě hlady.

  superkarma: 0 16.06.2016, 14:39:55
 8. [16] marcia82 [*]

  pokud potkám kojící matku v parku tak mi to nepříjde vůbec divné, ba naopak v pohodě , i když sama jsem to štěstí neměla, mě by jste tam potkali leda s lahví a termoskou Sml16Sml16, pokud v supermarketu na hlavní promenádě, už kroutím hlavou jestli by se jí nevyplatil klidnější kout....zažila jsem kojení v mhd..po pravdě stáli jsme v zácpě a dítě bylo nevrlé, co jiného zbývala když,bal jeho čas ..a tak bych to nazvala obecně, co jiného zbývá, když matka ví , že má hlad, vyse tak neschováváte s jídlem doma, ba naopak si na něm pochutnáte i venku, třeba na zastávce...jinak co se týče návštěv restaurací je to složité i jako nekojící jsem se vždycky zeptala jestli můžu během čekání na jídlo dítě nakrmit a přebalit..ve většině případů mi byl nabídnut přebalovací koutek (ne vždycky šlo o místnost umístěnou na wc) a když ta možnost nebyla tak taky nikdy nic nenamítli (naopak získali jsme stůl někde v rohu místnosti abychom nikomu nepřekáželi)

  superkarma: 0 16.06.2016, 13:52:58
 9. avatar
  [15] Pentlička [*]

  Jsem ze staré školy, když něco takového vidím, je mi trapně a odvrátím zrak. Ale vím, že dnes je to normální, maminky s miminky už nedodržují striktní denní režim, jako já, když jsem měla děti, naopak sbalí dítě a odejdou někam třeba na celý den. A pak samozřejmě někde to dítko nakrmit a přebalit musí.

  superkarma: 2 16.06.2016, 12:32:16
 10. avatar
  [14] chanahd [*]

  No zažila jsem kojení snad tříletého dítě ve frontě v supermarketu. Vyvalení obou obřích prsou v cukrárně u stolku (ta cukrárna navíc měla na to speciální koutek, ale to by asi pro matku nebylo ono, že - jen ať všichni vidí). Taky jsem zažila matku co kojila v restauraci u stolu a následně na tom ubruse na stole ještě přebalila posrané dítě. No, za sebe tedy říkám, že člověka často fakt přejde chuť k jídlu.

  Jde to samozřejmě udělat i decentně, nenápadně. Spousta zařízení na to i ty speciální koutky má. Ale tohle je divná doba - aneb já jsem matka a kdo je víc, já vám všem ukážu...

  superkarma: 9 16.06.2016, 12:15:13
 11. avatar
  [13] vodilulu [*]

  vzdyt pri kojeni neni nic videt!!! kde jaké pubertacce lezou prsa z pushup podprsenek a nikdo to neresi. Dite ma hlad tak dostane najist nic víc. pokud zensky nebehaji za detma a stlacovanim nevystrikavaji mliko na okoli tak neni co resit

  superkarma: 0 16.06.2016, 12:04:55
 12. avatar
  [12] delfi.na [*]

  Každého jeho věc, ale souhlasím, že to jde decentně a nemusí nikdo nic vidět.

  superkarma: 1 16.06.2016, 10:55:34
 13. [11] teufel [*]

  NEKOJIT!

  superkarma: 1 16.06.2016, 10:09:45
 14. [10] patricia077 [*]

  Tohle téma už je tolikrát omýlané :-(...už se ani nebudu vyjadřovat...

  superkarma: 1 16.06.2016, 09:40:03
 15. avatar
  [9] aviaki [*]

  Mnoho povyku pro nic...Sml80. Jako zasloužilá babča vím, že i když se dítě kojí doma, tak pokud vyloženě nezírám, není nic moc vidět ani normálně. "Kdo se nestydí, tomu to nevadí - kdo se stydí ať se nekouká". Dokonce už jsem přehodnotila i názor na kojení dětí po jednom roce. I moje skoro tříletá vnučka si občas "cucne" s mladší sestřičkou - to samozřejmě jen doma v soukromí.Sml16

  superkarma: 0 16.06.2016, 09:39:20
 16. [8] Bébina [*]

  Klidně kojit, ale DECENTNĚ. Tedy nevystrkovat cecky záměrně na okolí, ale minimálně se odvrátit, ještě lépe se zakrýt. Já jsem taky kojila na veřejnosti, co jiného dělat, když dítě řve. Ale hodila jsem si přes rameno plenku a nikdo nic neviděl. Každý sice věděl, co se děje, ale nemusel při tom koukat na odhalená prsa a bradavky.

  superkarma: 0 16.06.2016, 09:33:12
 17. [7] bobani [*]

  a proč ne ? jsem zasloužilá babička , za nás to nebylo myslitelné , ale přece nenechám mimčo plakat hlady !

  superkarma: 0 16.06.2016, 08:49:44
 18. [6] Otazníček [*]

  Nevadí mi kojení na veřejnosti, vadí mi, že když na to někdo poukáže, tak matka začne mluvit o přirozenosti. Opravdu nechápu, jak je pro dítě přirozené prostředí kavárny, nákupního centra... On je rozdíl kojit a kojit. Myslím, že jsou prostředí, kde kojení na veřejnosti v nikom nevyvolá potřebu to komentovat. Poslední dobou mám pocit, že se v hojném počtu vyskytují matky, co si myslí, že ony jsou nejvíc a že se dítě dnes bere jako módní doplněk, dříve to byly čivavky a miniprasátka a dnes děti. Sml15

  superkarma: 4 16.06.2016, 08:24:47
 19. avatar
  [5] gerda [*]

  Kvůli kojení se vracet domů? To snad ne. Ale druhý extrém, všechno ven - jsem matka a kdo je víc - se mi jeví stejně nepatřičný. Stačí si sednout do ústraní a přes prs i dítě přehodit textilii.

  superkarma: 13 16.06.2016, 07:37:20
 20. avatar
  [4] bivena [*]

  Boros — #2 Jistě, generace babiček chodila kojit do kaváren, restaurací a nákupních center.

  superkarma: 7 16.06.2016, 07:36:23
 21. [3] kaataa [*]

  Kojeni na verejnosti je v poradku. Vse lze vyresit decentne.

  superkarma: 1 16.06.2016, 07:24:59
 22. [2] Boros [*]

  Ještě generaci mojíích babiček nedělal problém s kojením generace mojich rodičů- prostě to bylo normální. Až s nástupem socialismu to začalo být divné. taky to byla doba umých výživ, jeslí apod. A že se k tomu dnešní ženy vrací, nepokládám za nic divného. Ovšem nikoli ty celebrity, které se pyšní tím, že kojí na veřejnosti tak, aby je vidělo co nejvíce lidí, ale normální maminky, které na procházce v parku prostě na lavičce nakojí dítě.

  1. na komentář reaguje bivena — #4
  superkarma: 3 16.06.2016, 07:20:22
 23. [1] Andreadornova [*]

  Za mě na veřejnosti neexistuje

  superkarma: 2 16.06.2016, 06:48:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme