Rodina

Kojí se méně. Hrozí rakovina a obezita!


Dětí se v posledních letech rodí více, mluví se dokonce o porodním boomu. To však přináší i negativa. A jedním z nich je, že sestry v nemocnicích mají méně času věnovat se matkám, které poprvé kojí. A ty jsou pak méně připravené, při prvních problémech se raději upínají k umělé výživě miminka.

Dokazují to statistiky, které v rámci Světového týdne kojení představila Laktační liga. Podle ní je po opuštění porodnice kojeno necelých 90 procent dětí, v půlroce už jen čtvrtina. „V tomto věku tedy více než dvě třetiny dětí nejsou živeny optimálně,“ zdůraznila předsedkyně Laktační ligy Anna Mydlilová. „Řešením by bylo zavedení laktační poradkyně přinejmenším ve velkých porodnicích. Ta by měla na starosti pouze problémy s kojením,“ dodala. Úpadek kojení s sebou přináší řadu rizik!

Problém pro děti

„Kojené děti mají menší pravděpodobnost rozvoje obezity ve srovnání s dětmi na umělé výživě,“ uvedla příklad Mydlilová. Vychází ze studie projektu Childhood Obesity Programme, která prokazuje, že vyšší obsah bílkovin v umělé výživě vede skutečně k vyšším přírůstkům hmotnosti během časného dětství.
Kojení je také chrání před nádorovými onemocněními (akutní lymfoblastická leukémie, Hodgkin a neuroblastom…) v dětském věku.

Riziko pro matky

Není žádnou novinkou, že kojení chrání před rakovinou prsu. Ve Velké Británii touto chorobou onemocní jedna z devíti žen, ve USA je to již každá osmá žena. A u nás? Každá šestá žena! Vědci dokázali, že čím déle žena kojí, tím více je chráněna proti rakovině prsu. Mateřské mléko totiž pravděpodobně obsahuje látky, které mohou zabíjet rakovinné buňky. Předpokládá se, že je to alfa-laktalbumin.

Zátěž pro rodiny

Nejen zdravotní, ale i ekonomická hodnota kojení je vysoká. „Až 2 000 korun měsíčně ušetří matky, které mohou své děti kojit,“ vysvětlila předsedkyně Laktační ligy. „Krabice mléka Nutrilon vyjde na čtyři stovky a obvykle vystačí tak na týden. Potraviny čeká další zdražování, což se týká i umělé výživy. U kojeneckých mlék a kaší se předpokládá nárůst cen o 10–20 procent,“ poznamenala.

Dostatečně dlouhé kojení je i v zájmu pojišťoven a zaměstnavatelů. Podporuje to řada zahraničních studií. Například podle výzkumu, zveřejněného v italském časopise Acta Paediatr, měli plně kojení novorozenci méně onemocnění vyžadujících ambulantní péči, méně příjmů do nemocnice a nižší výdaje na zdravotní péči než miminka, která nebyla plně nebo vůbec kojena.

Jaké matky v Česku kojí nejméně?

Starší 35 let a mladší 17 let; se základním vzděláním; svobodné; ty, které porodily císařským řezem. A statisticky jsou kratší dobu kojeni spíše chlapci.

Pocity a zkušenost rodiček

- 90 % žen v ČR chce kojit své dítě.
- Jen 30 % žen prochází předporodní přípravou.
- 76 % matek považuje informace o kojení získané v prenatální poradně za nedostatečné.
- 91 % matek je nespokojených s podporou kojení v ČR.
- Některé matky již z porodnice volají na Horkou linku na kojení a dožadují se pomoci.
- Podání letáku o kojení je často jedinou pomocí, kterou matka dostane od zdravotnického personálu
- 54 % matek se nenaučilo v porodnici správnou techniku kojení, která je v 50 % příčinou neúspěchu kojení
- V některých porodnicích jsou děti v 60 % paušálně dokrmovány
- Pokud matka má po propuštění z porodnice problémy s kojením, v 85 % dostane špatnou radu od svého praktického lékaře pro děti a dorost a nejčastějším doporučením je zavedení umělé výživy
- 41 % dětí dostává příkrmy před 4. měsícem věku, což je proti doporučení WHO/UNICEF, které doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku a zavádění příkrmu od ukončeného 6 měsíce.
(průzkumy Laktační ligy)

Kojila jste/chcete kojit své dítě déle než 6 měsíců? Nebo si naopak přejete kojit co nejkratší dobu? Souhlasíte s tím, že doba kojení může ovlivnit zdraví dítěte?

   
07.08.2008 - Těhotenství a porod - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [102] Terinka1984 [*]

  evkadlouha — #101 Mamka odstavila segru naraz. Proste rekla, ze uz mlicko nema. A pak jeste asi dvakrat ji to zopakovala, kdyz to sesticka zkusila znovu.

  superkarma: 0 22.12.2009, 03:26:49
 2. [101] evkadlouha [*]

  Ahojky já jsem kojila 24měsíců do května kdyby bylo na malé tak je na mě přisátá i těď. Néjhorší bylo to odstavování musely jsme postupně trvalo nám to skoro měsíc, ale teď máme zase problém s pitím, stršně málo mě pije.
  Teď jsem těhotná(v šestém týdnu) tak doufám že pak nám to kojení půjde - už se moc těším....

  1. na komentář reaguje Terinka1984 — #102
  superkarma: 0 13.08.2008, 13:08:35
 3. avatar
  [100] Tulinka [*]

  risina:já jsem druhé dítě kojila i přes noc,asi tak 3x nepamatuji si už do jakého věku to bylo,ale na co určitě jen tak nezapomenu je že když mu bylo 8měs.tak se mi večer budil po 1,5hodině bylo to období vánoc,já vypadala jak troska,tak to trvalo skoro měsíc. Nikdy už bych to nechtěla zažít.Dvě děti mi bohatě stačí.... ale co by matka pro svoje dítě neudělala že???

  superkarma: 0 10.08.2008, 11:58:31
 4. avatar
  [99] Vivian [*]

  vendyna: já jsem měla taky úplně ploché bradavky, ale malá si je "vytáhla" Taky jsem uvažovala o formovačích, ale nakonec jsem se na to vykašlala... a šlo to. Moje ségra měla něco podobnýho a ta zase kojí s kloboučkama, a taky bez problémů...
  Ono kromě psychiky taky hodně záleží na tom dítěti, nakolik bude schopné se přisát, vytáhnout si eventuelní plochou bradavku, jestli bude schopné pít z prsu a současně z lahvičky... Každé dítě to má jinak. Já mám to štěstí, že naše malá byla úplný expert na kojení, ploché bradavky si vytáhla, mohla od narození používat dudlík a občas i lahvičku (když musel zaskočit manžel) a přitom bez problému dál sála z prsu... Díky bohu za ni.

  superkarma: 0 09.08.2008, 21:40:36
 5. avatar
  [98] Vivian [*]

  Champy: já myslím, že stačí dávat třeba jogurty a tak, že to nemusí být vyloženě mléko mlékovaté. Jde hlavně o vápník, tekutiny může doplňovat jinak. Vím, že nejvhodnější jsou kysané výrobky, jogurty, kefír, a naopak se nemají dávat tavené nebo plísňové sýry.

  superkarma: 0 09.08.2008, 21:34:56
 6. avatar
  [97] risina [*]

  Jitulinka 79: Noční přípravu mléka neznám - všechyn 3 děti spaly cca od 6 týdnů v noci 8 hodin, později i déle. A když se jako staší občas v noci probudily, dostaly napít vody, přebalili jsme je, pochovali, uložili a ony spaly dál...

  superkarma: 0 08.08.2008, 18:14:32
 7. avatar
  [96] risina [*]

  Syna jsem kojila do půl roku, první dceru do 4 měsíců - ani u jednoho to nebylo kojenílné protože v té době se i kojeným dětem dávaly příkrmy od 6-8 týdnů - nejdřív ovocné šťávy, pak přesnídávky, polévky, krupicová kaše...
  S nejmladší dcerou to bylo trochu jiné, kojial jsme do 8 měsíců, ale plně jen asi 4 - pak dostávala postupně rýžovou kaši, zeleninové příkrmy, přesnídávky, polévyk.. V těch 8 měsících zbývalo jen ranní a odpolední koejní a protože jí přestávalo stačit, nahradili jsme ho Sunarem.
  A co vím z vyprávění mé matky, tak za mého dětství se kojilo ještě méně... Jsou to prostě trendy a dpoporučení, která s emění co 10 let...

  superkarma: 0 08.08.2008, 18:01:44
 8. avatar
  [95] Julianna [*]

  Já i brácha jsme byli kojeni tak týden, problémy nemáme. Syna jsem kojila cca 1 měsíc, mléka jsem měla pro celý kojeňák, stála jsem ve vaně a odstříkávala 5 minut, 10 minut, půl hodiny, pak jsem už brečela, horečky 40, antibiotika a zatvrdlá místa, doktor řekl, zastavíme to, nerad bych vás řezal, ukecala jsem ho na prášky na snížení tvorby mléka, abych mohla kojit, vydržela jsem týden. Ulevilo se všem, malý byl na sunaru do asi 2 let, mlíko od té doby nepije, je zdravý, dokonce bych řekla zdravější než ostatní - kojené děti. Tak asi tak.

  superkarma: 0 08.08.2008, 14:54:55
 9. avatar
  [94] Tulinka [*]

  Champy:zajdi do lékárny a zeptej se na vzorky mléka,nebo se zeptej dět.doktorky.Někdy je samy nabízejí.

  superkarma: 0 08.08.2008, 11:39:03
 10. [93] Mehteb [*]

  Oba syny jsem krmila od prvního dne flaškou, je jim 25 a 26 a nemají příznaky nekojených dětí.

  superkarma: 0 08.08.2008, 08:11:04
 11. [92] Champy [*]

  Margarita: Já to teda ještě zkusim, ale nevim, jaké koupit, o svoje už jsem přišla. Blbý taky je, že když to člověk otevře, tak se to musí do čtyř týdnů spotřebovat. Co já už toho vyhodila.

  superkarma: 0 08.08.2008, 00:13:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [91] charouzka [*]

  Mám dvě děti a s oběma jsem v porodnici válčila s kojením, s obouma jsem odcházela s dokrmováním.U starší Terezky mi nepomohl ani náš pediatr, naznal,že to nemá cenu se snažit rozkojit, když dostala flašu, že se sama stejně pustí.Nicméně Terinka byla statečná, já jsem kojila jak to šlo a když měla hlad, dala jsem jí ještě umělé mléko.Pořád ale blinkala a měla hlad a plakala.Když jsme místo nutrilonu koupili omneo,najednou se jí režim ustálil, dokrmovala jsem jen 3x za den a jinak kojila.Tak jsme to i s příkrmy a kojením vydrželi 20 měsíců.U Vojtíška jsem si už v porodnici řekla, že tu samou chybu neudělám, doma jsem ho dokrmila asi 3x a pak jsem mu dokrm sebrala a kojila jsem i po 20i minutách. A dnes je mu 26měsíců a kojím pořád a nevím jak ho odstavit, protože se mě nechce vzdát. Když mě nevidí, není v tom problém,ale jinak žadoní o mlíko. Sunar mu nechutnal, ani ho nesmí, má pravděpodobně alergii na kravské mléko.Ale najednou mu zachutnalo rýžové.Litr stojí sice 62kč, ale chutná mu. Tak snad nám to pomůže k odstavení.Protože dýl jak do dvou a půl roku nechci kojit. Vím jaké to jsou stesky když kojení nejde, ale nevím zda nejsou horší stesky když se nedaří toho závisláčka odstavit.
  V porodnici mi pomohla jen jedna jediná sestra a té moc děkuji.U obou dětí byla mojí spásou. A pak u VOjtíška laktační poradkyně. Jinak bych to vzdala u obou a nekojila bych asi ani jednoho.

  A to že se dítě pustí když se mu dá lahvička, to je otázka miminka, znám takové, že ani mateřské mléko z lahvičky nechtěli a daly přednost umělému mléku.Každé miminko je jiné a co platí na jedno neplatí na druhé.

  superkarma: 0 07.08.2008, 23:09:11
 2. avatar
  [90] *Kotě* [*]

  Margarita: jsou lahvičky, např. AVENT, které fungují na stejném principu jako sání z prsu a které kojení neohrozí.

  superkarma: 0 07.08.2008, 22:56:16
 3. avatar
  [89] Margarita [*]

  Champy: zkoušej malému nabízet mléko v určitých odstupech, dětem se chutě mění, za pár týdnů mu třeba začne zase šmakovat

  superkarma: 0 07.08.2008, 22:56:04
 4. avatar
  [88] *Kotě* [*]

  Champy: v tom nejsi sama, co vidím kolem sebe, tak převážná většina pouze kojených dětí odmítá po odstavení jakékoli jiné mléko než mateřské, a nijak nestrádají, dá se to nahradit jogurty, sýry, kašemi a podobně

  superkarma: 0 07.08.2008, 22:54:58
 5. avatar
  [87] Margarita [*]

  vendyna: s tou lahvičkou, já něvím, způsob sání je úplně jiný, než při kojení, ať přes kloboučky nebo přímo z prsu
  Já se s kojením taky prala, malé drobné bradavky, malá byla nedonošená, takže se jí špatně pilo, no nabrečela jsem se bolestí jak blázen . Pak se to nějak ustálilo, strašně moc jsem chtěla kojit a fakt jsem malou pravidelně co 2 hodiny přikldala, vnoci ji budila a myslím, že díky tomu jsem se fakt rozkojila. I bradavky si časem zvykly, Kája se naučila sát a už to nebolelo jako zpočátku. Pak přišla krizovka, malá jednou míň přibrala a já začala jančit, že mám málo mlíka, tak jsem začala dokrmovat, ale jen na noc, jinak jsem pořád kojila a zase se to rozjelo. Berlička na noc nám zůstala a tak jsme to vydržely až do konce 11. měsíce, kdy se dítko samo rozhodlo, že už prostě nechce. Ořvala jsem to, protože jsem na to nebyla psychicky připravená, dítě prostě rozhodlo za mě, ale nakonec jsme byla ráda, že jsme nemusela složitě odstavovat.
  Jinak co se týče sester v porodnici - nemůžu si vynachválit jejich přístup - chodily za mnou neustále - ve dne, v noci a učily, pomáhaly, ukazovaly, prostě SUPER, jsem jim dodnes moc vděčná.

  superkarma: 0 07.08.2008, 22:54:55
 6. [86] Champy [*]

  S kojením jsem měla problémy, malý Daneček byl líný sát a mléka jsem měla na rozdávání. Odstříkávala jsem a zkoušela mu to dávat z lahvičky. Sice mi tento postup nedoporučovali, ale malýmu to pomohlo, rozjedl se a po měsíci jsem kojila bez problémů. V šesti měsícících jsem však začala přikrmovat a jeho zájem o mléko byl stále slabší a na osmym mě odmítl úplně. Odstříkávání už nepomohlo, nechutná mu ani umělé mléko a to jsem zkusila všechny značky. Docela mě to trápí, je mu jeden rok a měl by vypít půl litru mléka. Doháníme to jen kašemi a mléčnými výrobky.

  superkarma: 0 07.08.2008, 22:42:09
 7. avatar
  [85] vendyna [*]

  Ježiši, to je nějaký dlouhý , to jsem se teda rozepsala .

  superkarma: 0 07.08.2008, 21:31:30
 8. avatar
  [84] vendyna [*]

  Malé jsou tři týdny a s kojením jsme se musely poprat. Na předporodním kurzu jsem se spokojila s hláškou: "Tady rozkojíme kdekoho" a nepřipouštěla jsem si žádné problémy. Taky jsem se držela zásady: "Všechno je o psychice" a byla jsem úplně v pohodě". Porodila jsem v úterý večer, malá se přisála dobře (s epidurálem, rychle jsem se po porodu vzpamatovala), mléko nikde. Sestřičky mě uklidňovaly, máte 2-3 dny čas, to je normální, malá hlad nemá. Za dva dny jsem vyfasovala glukosku a stříkačku, aby nebyla neklidná. V pátek jsem už znervozněla, malá se pořád nechtěla pořádně přisát i když jsem ji přikládala opravdu často, když se zadařilo, byla stejně otrávená, nic neteklo. V pátek večer jsme místo glukosky dostaly ke stříkačce Nutrilon. Pokoušela jsem se kojit přímo z bradavky a když to nešlo (mám ploché bradavky), tak jsem (poradila sestra) nasadila kloboučky. To bylo vždycky řevu, celá porodnice věděla, že mám dítě u prsu, hroznej randál. Malá zhubla z 3860 na 3300g. Náznak mléka se objevil až v sobotu večer. (pila jsem kojící čaj, teplý obklady) Ale malá se už opravdu nechtěla přisávat. Vzaly si mě do parády sestřičky, ale moc se jim to nepovedlo (Nic jim nezazlívám, fakt se snažily, byly na mě hodný, ale stejně bych je v tu chvíli nejradši nakopala, měla jsem pocit, že mi každá směna radí něco jiného). Měla jsem BRUTÁLNÍ KRIZI. Vztekala jsem se na vlastní prsa, mám je ted snad sedmičky a nic v nich, na palici!!!!.Bulela jsem snad hodinu, měla jsem záchvat strachu, že mi doma malá umře hlady. Vůbec nevim proč, teď si to vůbec nedokážu vysvětlit, proč mě napadla taková pitomost! Pak jsem se uklidnila, už jsem kojení obrečela a smířila se s Nutrilonem. Tak jsme dokrmovaly dál a zkoušely pořád přisání. Malá začala přibírat. Ale jen z dokrmu ze stříkačky , taky jsem pravidelně chodila na odsávačku, mléka jsem měla podprůměrně, ale něco bylo.Odsát a stříkačkou to dostat do malé, to byl režim. Až v pondělí ráno se malá z ničeho nic přisála a trochu pila, začátek se neobešel bez řevu, ale trochu pila. Zrovna přišla vizita, tak jsem na ně hrozivě mávala, ať ani nepípnou, doktorka koukala, co se děje, ale pochopila. Měla jsem malou zváženou a po kojení se ukázalo, že malá vypila NEUVĚŘITELNÝCH 10ml!!!!!. Vůbec jsem si nebyla jistá, jestli to nebyl jen nějaký její úlet, jestli to doma dokážeme znovu. Ale bylo to rozhodujích 10ml a okamžitě nás pustili domů. Na gynekologii totiž ležely další maminy a čekaly na lůžko na porodnici, prostě jsme tam zacláněly moc dlouho. Sotva jsem se sbalila, už v mý posteli ležela další mamina. Jela jsem domů vybavená odsávačkou a Nutrilonem. Před odjezdem mi jedna sestra řekla,ať se vykašlu na stříkačku a krmím malou lahvičkou, že prý je to stejně jedno, když stejně kojím přes kloboučky (DOTEĎ NEVÍM JESTLI JE TO PRAVDA, NEVÍTE NĚKDO???).

  Teď kojení pokryje tak 1/3 potřeby malé, zbytek lahvička s Nutrilonem. Dnes jsem našla na netu spoustu tipů jak zvýšit laktaci, recept na nějakou japonskou polivku, tak to jsem zvědavá, co to udělá.

  (V porodnici mi taky řekli, že jsem měla už v těhotenství nosit formovače bradavek, ale to já vůbec nevěděla, že to existuje, můj gynekolog se mi na bradavky podíval někdy ve čtvrtém měsíci a řekl,že je mám sice plošší, ale že kojení půjde, tak zase nevím, kdo měl pravdu, jestli on nebo jestli si sestry chtěly ušetřit práci a šouply mi ty kloboučky zbytečně brzo, ach jo)

  Nejdřív jsem nemohla rok otěhotnět a zadařilo se, až když jsme se na to vykašlali. Malá se taky přisála až když jsem se smířila, že normálně kojit nebudu a přestala jsem to řešit. Všechno je fakt o psychice. Teď trochu zabojujem, když budu kojit aspoň tak jak kojím teď alespoň 2-3 měsíce, tak budu spokojená, člověk nemá mít velký očekávání, aby pak nebyl zklamanej, holt nejde vždycky všechno, no bóže. Nějaký ty protilátky jsem do malé dostala, bude to muset stačit.

  superkarma: 0 07.08.2008, 21:30:14
 9. avatar
  [83] spetulka [*]

  tortora: tak já teda kojila klidně i tu půlhodinu, pucíkovi to fakt trvalo dlouho...ale to je fuk, zas nechtěl pít v noci a pil pravidelně 5-6x denně, tak to zas bylo lepší, než kdyby chtěl co hodinu a pil pět minut Takhle se fakt dalo i kouknout na kus filmu, příp.přečíst kus knížky

  superkarma: 0 07.08.2008, 20:32:17
 10. avatar
  [82] tortora [*]

  souhlas se spetulkou v Bohunicích se nám věnovaly já byla spocená až na p***i a furt nic,malá dostávala příkrmy stříkačkou,bo řvala hlady už v den porodu,ač mi to nechtěly věřit,ale nakonec je malá přesvědčila kojila jsem 15 měsíců,malá se odstavila sama a vůbec mi to nebylo nepříjemný,naopak,bavilo mě ji pozorovat a půl hodiny jsem nekojila,za 5 min.bylo hotovo

  superkarma: 0 07.08.2008, 19:32:45
 11. avatar
  [81] Heduš [*]

  Vivian: taktéž nedělám rozdíly.

  superkarma: 0 07.08.2008, 19:21:27
 12. avatar
  [80] spetulka [*]

  Tak já kojila půl roku plně a dokojovala pak do roku a trochu, pak se malej sám odstavil. Kojení mi teda naštěstí nedělalo žádný problémy, hned v porodnici mě naučili kojit s kloboučky, bez nich to L.neuměl. Pravda poté, co jsem si přečetla brožurku laktační ligy, že se NIKDY nemá začínat kojit přes kloboučky, protože se dítě odstaví a nevydrží být kojené...jsem z toho měla krapet blbý pocit, že sama zazdívám kojení...pak jsem se na to vykašlala, šlo to, tak proč to řešit. Jen že jejich rady taky nejsou 100%, spíš bych se takovou institucí vůbec nenechala příště stresovat...Nicméně musím pochválit sestřičky v porodnici v Bohunicích, protože se nám opravdu věnovaly. Nevím, jestli je to tím, že jsem se zkrátka nenechala odbýt a asertivně se dožadovala příslušné pozornosti, ale byla nám poskytnuta a i přes silnou žloutenku mláděte a počátečních potížích(než nám zkusila jedna sestřička dát ty kloboučky)se podařilo, že jsem odcházela plně rozkojená A asi jsem měla štěstí, že jsme byli s dobře sehraní, ale pocit, jako bych měla v prsou kameny jsem zažila jen jedenkrát-když jsem v půlroce poprvé dala zeleninový příkrm. Jinak jsem neznala ani situace, kdy by mléko samo vytékalo, prostě přesně jen na kojení se mladej napucnul a jinak pohoda A to, že jsem musela sedět třeba půlhodiny s dítětem přicucnutým na prsu mě teda netrápilo-četla jsem si, odpočívala, příp.koukala na film - prostě jsem si užívala, že po mě v té době nikdo nic nechce

  superkarma: 0 07.08.2008, 19:12:24
 13. avatar
  [79] Tulinka [*]

  1.dítě jsem kojila 14dnů mléka jsem měla na rozdávání,ale malá neměla reflex sání takže mi postupně mizelo. Při 2.dítěti jsem si to dostatečně užila kojila jsem 2roky a 7měs.plně jsem si to užila a jsem nato náležitě hrdá!!Měla jsem o starost míň vyvařování flašek,noční příprava mléka...nehledě toho,že když jsem zkoušela mléko odsát a dát ho z lahve tak mi to malý odmítal a zvedal se mu ze silik.dudlíku ,,kýbl"je pravda,že některé maminy zazmatkují když jim začne mizet mléko já to měla pravidelně po 3 měs.chce to trpělivost Taky jsem jedla všechno ze začátku jsem omezila pouze bublinky,100%džusy a kořeněná jídla.
  Nikomu tady nic nevnucuji,ať si každý kojí jak chce nechce.Jen mi příjde strašný jak někdo může říct,že to 14ti dennímu dítěti nestačí a okamžitě přejde na sunar,bebu,nutrilon a já nevím co ještě.Taky něco na tom bude,že kojené dítě má menší pravděpodobnost,že bude alergik.A že to čtu každou chvíli,jak je u nás každé druhé dítě na něco alergické

  superkarma: 0 07.08.2008, 18:34:11
 14. avatar
  [78] Vivian [*]

  Já teda při kojení jím naprosto normálně a nevím, proč bych neměla Držím si svoji obvyklou redukční dietu (včetně čistě ovocných dnů a podobně), jím všechno (včetně luštěnin, cibule, pálivých jídel a podobných hrůz ) a moje dítě je naprosto v pohodě, mléko mu chutná a zaražené prdy a bolesti bříška znám jenom z knížek Nevím, proč většina matek dělá okolo svého stravování takový cirkus, ale u některých mám dojem, že mají akorát dobrou výmluvu, proč nemůžou hubnout... protože kojící ženská se podle nich musí přežírat a nesmí se omezovat

  superkarma: 0 07.08.2008, 17:51:05
 15. avatar
  [77] Vivian [*]

  Dimsy: ve dvou letech už to dítě pije jen párkrát denně, některé třeba jen večer nebo v noci. To není jako u novorozeněte, kdy kojíš třeba dvanáctkrát denně a nikdy nevíš, kdy dostane hlad Takže si nemyslím, že by hrozila nějaká exhibice na pískovišti. A když jo, tak se mu už dá dát na žízeň i na hlad něco jiného, nemusí nutně pít mléko...

  superkarma: 0 07.08.2008, 17:46:00
 16. avatar
  [76] fialinka [*]

  Docela mne ale překvapuje, že je vás tolik, které z toho rozhodně nebyly nadšené - to nemyslím ve zlém, spíš v mém okolí všechny baby kojí, kromě těch, kterým to nešlo. Ale je dobré to vědět, třeba na tom budu stejně :-)

  superkarma: 0 07.08.2008, 17:21:47
 17. avatar
  [75] fialinka [*]

  Jájja: já fakt nemám osobní zkušenost, ale teď to všechno "načítám" a to děcko má fakt na tak dlouhou dobu zásoby živin ještě od maminy z břicha, takže by to až tak vadit nemělo

  superkarma: 0 07.08.2008, 17:16:51
 18. [74] holka69 [*]

  já jsem kojila obě děti starší do1 roku mladší ještě dýl , a jsou zdravé ,vůbec nebývají nemocné ,ráda na kojení vzpomínám.

  superkarma: 0 07.08.2008, 17:06:46
 19. avatar
  [73] RenataP [*]

  Kotě: přesně tak, skoro jsem měla vždycky pocit, že rozhodnout se nekojit z jiného důvodu, než že např. užíváš léky, bez kterých bys natáhla kramle, je skoro stejně morálně zvrhlé jako jít na potrat z dobrovolného rozhodnutí...
  Podle mě do toho nemá kdo co krafat. Kdo chce kojit, ať kojí, kdo ne, ať míchá mlíko - vždyŤ je to jedno.

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:49:15
 20. avatar
  [72] Jájja [*]

  L_B: Tak to jo, já osobně bych byla dosti naštvaná, nedostat 3 dny najíst

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:23:56
 21. [71] Ještěrka1 [*]

  Přečetla jsem všechny příspěvky a jsem opravdu ráda, že evidentně nejsem na zeměkouli jediná, komu se kojení hnusí. Poprvé jsem s krajním odporem kojila asi 14 dní a pak s úlevou přešla na Feminar, teď se chystám zachvilku rodit a kojit nehodlám vůbec. Je mi to prostě natolik nepříjemné a pro mě stresující zážitek, že se o to ani nebudu pokoušet - už jen z té představy je mi divně. Čekám, že na mě budou v porodnici kvůli tomu pěkně hnusní , ale můžou mi vlézt na záda - a Laktační liga taky.

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:23:50
 22. avatar
  [70] L_B [*]

  Jájja:
  dle meho nastoupi tezka masaz od sestricek, ze pokud neni matka sobec , tak na dokrm pristoupi...

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:22:29
 23. avatar
  [69] Jájja [*]

  L_B: Jasně, ale některé tu psaly, že neměly ani mlezivo, tož co pak? Čeká se nebo ne?

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:20:44
 24. avatar
  [68] *Kotě* [*]

  RenataP: teď fakt v pohodě jsem, právě proto, že se absolutně nestresuju tím, zda to půjde nebo ne. Už jsem pár známých, kteří se mě ptali, jak to bude s kojením tentokrát, zda budu kojit nebo ne, odvařila odpovědí: "Pokud to půjde, tak nebudu"

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:19:04
 25. avatar
  [67] L_B [*]

  Jájja: ze zacatku netece mliko, ale tzv. kolostrum (takove ridke mleko) - to decku povetsinou staci i na to, aby pribiralo...
  ...mne se mliko spustilo (a prsa natekla) vzdycky az 4-5. den (to uz jsme byli z porodnice doma) a pritom deti v porodnici nabiraly pomerne dobre a i podle vazeni si tech cca 50-80ml pri kazdem kojeni vycucly...

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:18:09
 26. [66] Lindaa [*]

  *Kotě*:(61) o tom mi povídej, jeste po 12 letech mi pri vzpomínce na kojení vstávají chlupy na tele a na bradavkách mám stále jizvy. Jedine jsem nemela pocit neschopnosti uzivit vlastní díte - já byla tak utahaná a vycerpaná ze jsem se na vlastní pocity ani nezmohla. Ta úleva kdyz dcera poprvé nasála z flasky - nic me nebolelo a já vrazila flasku tatíkovi nebo babicce (máti u nás byla první mesíc po porodu) a mohla jsem spát v tahu víc jak 1,5hodiny - to byl luxus.
  Kdo chce a vyhovuje jim tom at si kojí kdy chce, jak chce, kde chce a jak dlouho chce. Ale PROSIM respektujte, ze jsou mezi námi i zeny, které kojení opravdu hodne bolí nebo mléko nemají nebo proste mají 1000jiných duvodu proc nekojí a nechte je v klidu zít a uzívat si miminek.

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:18:08
 27. avatar
  [65] RenataP [*]

  Kotě: tak to jo, to nemá cenu trápit sebe i mimino. Já to měla spíš o psychice Držím ti palce, ať jsi v pohodě...

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:14:10
 28. avatar
  [64] Jájja [*]

  Asi budu mít hloupý dotaz, ale pokud se matka rozkojí 3-4 dny po porodu a odmítá dokrmování mimina, tak do té doby je ten chudák malý hlady?

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:14:06
 29. avatar
  [63] ismy [*]

  jdu trošku vyvrátit tvrzení, že kojení souvisí s věkem-ať už nízkým nebo vyšším-dcera měla mimi v 17-kojila rok a já mám teď skoro 44 a kojím a kojím...malej má 2 roky v září, takže je to na přírodě a okolnostech a přání mamky, jinak baštím všechno, alkohol tedy nepiju ani nekouřím,ale jinak se moc neomezuju, no a co znám maky po 40, tak hodně nás kojilo dlouho-některé rekordmanky i do 3 let, jak to komu šlo a vyhovovalo.

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:07:48
 30. avatar
  [62] Olka [*]

  Dimsy: Dvouleté dítě snad není nutné kojit na pískovišti, kdykoliv odhodí lopatičku. Už roční dítě jí zeleninu, maso, ovoce, případně kaši a jogurty, takže mlíko mu stačí třeba dvakrát denně. To je pak na matce, jestli bude kojit ráno a večer doma, nebo dopoledne a odpoledne venku, nebo jinak.

  superkarma: 0 07.08.2008, 14:05:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme