Rodina

Kojení prospívá dětem i maminkám

Uplynulý týden se nesl v duchu Českého týdne kojení, který si jako své hlavní cíle stanovil šířit povědomí o potřebě a významu podpory matek při kojení a rozšiřovat aktuální informace o podpoře kojení. Světový týden kojení 2008, na který Český týden kojení navázal, vyzývá především k větší podpoře matek při jejich úsilí dosáhnout zlatého standardu výživy dětí - výlučného kojení po dobu 6 měsíců a pokračování v kojení do věku dvou let i déle spolu s odpovídající komplementární výživou. Proč? Pojďme se podívat na některé silné argumenty, které v rámci akce padly.

Výhody kojení pro matku i dítě
V roce 1997 bylo kojení prohlášeno za Zlatý standard výživy kojenců a malých dětí, se kterým se porovnávají všechny další způsoby výživy. Kojení neprospívá jen dětem, ale i maminkám, protože snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníků a hrdla děložního, chrání před osteoporózou, snižuje potřebu inzulínu u diabetiček, pomáhá k vytvoření mléka pro další krmení a brání krevním ztrátám matky.

Kojení dětem poskytuje ochranu před střevními, respiračními chorobami a infekcemi středního ucha (o 50 %), hrozí nižší riziko syndromu náhlého úmrtí u dětí v prvním roce života, nižší výskyt cukrovky v pozdějším věku, snižuje riziko alergií, cévních onemocnění, onemocnění astmatem a riziko obezity v pozdějším věku. Dítě musí použít sací reflex, který je nejsilnější během první hodiny po porodu, a tím se naučí správné technice kojení. Poskytuje dítěti kontakt kůže na kůži a teplo, zvláště nedonošeným dětem a dětem s nízkou porodní hmotností.

Podle Anny Mydlilové, lékařky v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, přínos kojení pro zdraví potvrzují také zjištění lékařů, že v pěti letech trpí alergií jen 27 procent dětí, které byly alespoň půl roku kojeny, oproti 40 procentům těch, které byly kojeny jen krátce nebo vůbec. „Kojení zlepšuje zdraví kojenců i matek a snižuje náklady rodičů, zdravotních pojišťoven, zaměstnavatelů i společnosti,“ shrnula lékařka. V ČR podle ní ušetří matky až 2000 korun měsíčně, pokud kojí. Krabice mléka Nutrilon vyjde na 400 korun, obvykle vystačí na jeden týden.

 

Kojení zvyšuje IQ
Dánští vědci provedli rozsáhlý průzkum na třech tisících Dánů. Zkoumané osoby obojího pohlaví podstoupily IQ testy - a ukázalo se, že kojení trvající po dobu devíti měsíců přineslo dětem dlouhotrvající intelektuální výhodu.

Dobrovolníci byli rozděleni do pěti kategorií podle délky kojení a inteligence byla měřena dvěma rozdílnými testy. V úvahu byly brány ještě další faktory, které potenciálně mohly výslednou inteligenci ovlivňovat (sociální status rodičů, hmotnostní přírůstky matky v těhotenství, kouření v prvním trimestru gravidity, porodní hmotnost a délka, komplikace v graviditě a další).

Studie ukázala, že delší doba kojení koreluje s vyšší hodnotou IQ. Ti, kteří sáli mléko z prsu své matky méně než měsíc, dosáhli v IQ testech průměrně jen 99,4 bodu. S rostoucí dobou kojení však progresivně rostl i průměrný inteligenční kvocient zkoumaných dobrovolníků. Nejlépe dopadli lidé, kteří si jako miminka užili kojení po dobu sedmi až devíti měsíců - dosáhli v testech průměrně 106 bodů.Ve skupině kojené déle než devět měsíců pak průměrné IQ bylo 104 bodů.

Nejčastější dotazy o kojení

Proč je důležité kojení v první hodině života?

Podle celosvětových údajů ze všech 10,9 milionů úmrtí dětí do 5 let jich zhruba 4 miliony umírá v prvním měsíci života. „Nedávná studie ukázala, že kdyby všechny ženy začaly kojit v první hodině po porodu, zachránilo by to 1 milion ze 4 milionů zemřelých novorozenců. Na druhé straně, riziko úmrtí se zvyšovalo s větším oddalováním zahájení kojení,“ vysvětlila Mydlilová.

 

Celkově pozdní zahájení kojení vedlo k 2,4krát vyššímu riziku úmrtí. Podání jiné stravy než mateřského mléka před zahájením kojení také zvyšovalo riziko úmrtí kojence. Studie, provedená na dětech, které žily déle než 1 den, jasně ukázala, že 41 % všech dětí, které zemřely v průběhu 2-28 dne po narození, mohlo být zachráněno jednoduchým opatřením, a to zahájením kojení do jedné hodiny po porodu. Pokud byla zahrnuta i úmrtí novorozenců první den, pak mohlo být sníženo 22 % všech novorozeneckých úmrtí.

Jak dlouho má být dítě kojeno, kdy mohu zavést příkrm?
Na zasedání Světové zdravotnické organizace (WHO) v květnu 2001 bylo ustanoveno, že výlučné kojení by mělo trvat 6 měsíců. „Maminky často chybují, když dítě nakojí a pak mu ještě dají jen tak něco do pusy. Mateřské mléko obsahuje všechno, co děti v tomto věku potřebují, nevidím proto důvod, proč by se jim mělo dávat ještě něco jiného, s čím si to jejich trávení ještě možná ani neumí dobře poradit,“ tvrdí fyziolog Jindřich Mourek z Jihočeské univerzity.

Po ukončení 6. měsíce lze postupně zavádět příkrm. Kojit by matky měly 2 roky a déle. V rozmezí 6-24 měsíců věku děti rychle rostou, ale jejich žaludek je ještě relativně malý. V tomto období tedy potřebují vysoce výživná jídla, která poskytnou mnoho živin v malém množství jídla.

Jaké tedy zvolit potraviny při dokrmování

Po 6 měsíci věku děti potřebují kromě mateřského mléka i další potraviny, aby byly splněny jejich výživové požadavky. Proces podávání jiných potravin a nápojů kromě mateřského mléka se nazývá komplementární výživa. Komplementární výživa a pokračování v kojení je součástí přechodu od výlučného kojení k rodinné stravě.

Ke klíčovým živinám, které potřebuje dít
ě ve větším množství, než lze získat z mateřského mléka a obvyklého příkrmu, patří železo a zinek V některých komunitách také vitamin A, některé ze skupiny vitaminu B, C, kyselina listová a vápník.

Ve většině domácností na celém světě je dětská strava připravována ze stejných surovin jako jídlo pro zbytek rodiny. To však neznamená, že děti mohou přejít přímo z výlučného kojení na rodinnou stravu. Starší kojenci a malé děti by měly dostávat nejlepší kousky rodinné stravy jako maso, zeleninu, ryby, fazole, které jsou upraveny (rozmačkány, nakrájeny) tak, aby to odpovídalo schopnostem dítěte je konzumovat. Okolo 12 měsíce věku je většina dětí fyzicky schopna jíst potravu stejné konzistence jako zbytek rodiny. Za některých okolností dávají rodiny přednost oddělené přípravě dětské stravy.

Skutečně má kojení vliv na pozdější obezitu u dětí?
„Hned dvě vědecké studie prokázaly, že kojení významně snižuje riziko obezity v období puberty. Čím déle byly děti kojeny, tím bylo riziko obezity v období dospívání nižší,“ potvrdila lékařka Magdalena Paulová.

Podle studie byly kojené děti ve věku 3-5 let hubenější než děti krmené formulí. Studie, provedená Dr. Gillemanem z Harvardské lékařské školy v Bostonu, sledovala 15 300 dospívajících dětí ve věku 9 až 14 let. Zjistili, že kojené děti byly méně často obézní v porovnání s dětmi krmenými převážně, či výlučně formulí.

Vztah mezi kojením a tělesnou hmotností byl průkazný i poté, co Gillemanův tým vzal v úvahu faktory jako kalorický příjem dětí, míra tělesného pohybu a hmotnost jejich matek. Zatím není jasné, proč kojení ovlivňuje riziko obezity v pozdějším věku. Možným vysvětlením je odlišný vliv formule a mateřského mléka na metabolismus dítěte. Mateřské mléko má lepší vliv na ukládání tuků.

 

Jak dlouho jste kojila vy? Věříte, že je kojení pro dítě prospěšné v tolika směrech?

   
22.09.2008 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] Kadlička

  No prostě ji nech vyřvat, chce to pevný nervy a prostě ji nedat to prso pod čumáček. Chvíli řve, ale pak jí už nic nezbude – je to drsný, ale funguje to. Jen musíš mít nervy a vůli ze železa... No a na ty vitamíny – zkus třeba Pregnium, můj lékař mi řekl, že je tam jen to co obě potřebujeme, žádná chemie a navíc mořský řasy s jodem a hořčíkem pro rozvoj nervové soustavy, štítný žlázy a očí a kýho výra dalšího.

  superkarma: -1 22.04.2009, 18:37:37
 2. [42] vannila [*]

  Ahoj holky, ještě teď kojím (skoro 14 měsíc) a nemá to konce, ta moje divoška si ne a ne odvyknout .) Poradíte? Jo a je problém brát při kojení vitamíny? Jaký byste doporučily?

  superkarma: 0 21.04.2009, 15:42:53
 3. [41] danca12 [*]

  Syna jsem kojila do 1,5.Teď mám 9měsíční dceru a stále ji také kojím. Snad to ještě chvíli vydrží. Myslím si,že člověk i ušetří, ale hlavní je těsný kontakt mezi oběma.Děti rádi cítí matčino teplo.

  superkarma: 0 23.09.2008, 23:09:51
 4. avatar
  [40] Vivian [*]

  Juana: já myslím, že taky kojím hlavně z lenosti Když si představím, že bych měla při tom všem ještě x-krát denně (nebo v noci! ) chystat umělý mlíko (který je navíc drahý jako prase) a mejt lahvičky, ježišmarja, díkybohu za ty prsní žlázy...

  superkarma: 0 23.09.2008, 21:57:28
 5. avatar
  [39] Ťapina [*]

  *Kotě*: Juana píše, že to byla lenost, co ji donutilo TAK DLOUHO kojit, ne co ji donutilo kojit. Dvouleté dítě už se snad obejde i s něčím jiným, než s Nutrilonem za 250 Kč.

  superkarma: 0 23.09.2008, 17:50:17
 6. avatar
  [38] *Kotě* [*]

  Juana: když nic neteče, tak vrozená lenost nelenost, máš prostě smůlu fakt si někdo myslí, že člověk kupuje týdně dvě flašky Nutrilonu po 250 korunách dobrovolně a rád?

  superkarma: 0 22.09.2008, 23:41:17
 7. avatar
  [37] Juana [*]

  Kojila jsem celkem pět let, dva roky a pak tři roky. Důvod? Je to levné a pohodlné, nedokážu si představit nějaké patlání se sunarem a vymývání lahviček, navíc obě dítka mi flašku odmítala, i když holka se pak naučila pít čaj z flašky od Aventu. Prostě to byla asi moje vrozená lenost, co mi donutila tak dlouho kojit. Navíc jsem byla doma v podstatě jen s klukem, půl roku, s holkou jsem po 14 dnech mazala do práce, protože tchýně už nezvládala zaskakovat za mne v naší firmě. A v práci ještě dělat sunar - ani náhodou. Jinak zvládnout se to dalo, zas tolik práce jsem neměla, dítka mi spala v postýlce, na procházky jsme taky chodili - takže potomci nikterak netrpěli.

  superkarma: 0 22.09.2008, 20:58:31
 8. avatar
  [36] RenataP [*]

  verlit: a což teprve opravdové zvedání žaludku při kojení? První týdny u obou dětí !!!! jsem měla pocit, že jsem zase v I. trimestru, jak se mi vždycky otočil kufr zkraje kojení. Pak to ustalo, ovšem pocity souznění byly málo, ale pamatuju si je,je to hezký. Kojení považuju za pohodlný pro lenory matky jako jsem já, výhody? Nevím, na alergie to vliv nemá, v mateřským mlíku je málo jódu a fluoru, jak jsem se dozvěděla a rakovina prsu? Kdesi jeden dr. tvrdil, že to není dokázaný a on osobně si to nemyslí...

  superkarma: 0 22.09.2008, 20:34:22
 9. avatar
  [35] Meander [*]

  mindulinka: Šmankote, a tohle si musí ženská nechat líbit? Proč jsi ji neposlala do kopřiv?

  superkarma: 0 22.09.2008, 19:05:53
 10. [34] mindulinka [*]

  kareta: já ne, ale dětská doktorka - aby viděla, kolik toho vypil najednou - jak už jsem uvedla přibíral syn i 1,5kg za měsíc a ona mě podezírala, že přikrmuju umělým.

  superkarma: 0 22.09.2008, 18:33:02
 11. avatar
  [33] phoebe24 [*]

  mindulinka: pohodlný to jo, celkem to šlo - když odmyslím ten trapas, jak jedné známé samovolně vyteklo mlíko uprostřed podnikovýho večírku skrz sexy dekolt (zapomněla na ty kojící vložky, či jak se tomu říká). Ale stejně sem byla ráda, když jsem odstavila.
  Jo, můj manža byl jednou na srazu gymplu a největší úspěch měla hláška spolužačky, která rozrazila dveře lokálu se slovy: "Hoďte sem dvě vodky, přestala jsem kojit!"

  superkarma: 0 22.09.2008, 18:09:52
 12. avatar
  [32] phoebe24 [*]

  kareta: no jo, já na to zapomněla - v porodnici mě tím stresovaly, baby jedny (sestřičky na šestinedělí). Pěkná pitomost, podle mě - stačí, že se prcek pohne, dá nožičku přes okraj toho vážícího korýtka a váží to plus minus 50ml.

  superkarma: 0 22.09.2008, 18:04:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Suzanne [*]

  kareta: Ale moje babička před 40 let vedla mé matce Deník kojení. Byly tam kolonky: hodina, pozice, množství, prs (levý, pravý, levý, pravý)... Deník byl veden přesně 3 a pl dne. Pak rozlícená prvorodička prchla na studentskou kolej

  superkarma: 0 22.09.2008, 17:13:54
 2. avatar
  [30] kareta [*]

  mindulinka: vy jste někdo vážil dítě před a po kojení!?

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:47:14
 3. [29] mindulinka [*]

  verlit: ono je to asi každýho věc, ale jak už bylo řečeno - pro mě bylo to bylo nejpohodlnější - žádné noční dělání mlíka, mytí lahviček apod.

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:43:48
 4. [28] mindulinka [*]

  phoebe24: zvážíš dítě před a po kojení a víš to hned.

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:42:21
 5. avatar
  [27] verlit [*]

  Koukám, že mám fakt štěstí, že nemáme děti. Představa, že bych je měla kojit mě zvedá žaludek, to by si na mě laktační ligy a jim podobní smsli

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:41:29
 6. avatar
  [26] phoebe24 [*]

  vendyna: jak poznáš, kolik potomek vycucá? To to jako hned vyvrhne, aby jsi to mohla odměřit?
  Mě osobně kojení taky nebavilo. Zvlášť u mladší holky, která měla v oblibě každé cca třetí kojení obloukově vyzvracet. Čím byla starší, tím se strefila dál. V roce to dotáhla na dva metry do dálky. A potom řvala hlady .

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:30:12
 7. avatar
  [25] medved [*]

  nechapu, jak muze kojeni nekoho bavit prvni dceru jsem kojila 21 mesicu, druhou, osmimesicni stale kojim, ale ze bych to povazovala za nejake labuzo, tak to ani nahodou....je to pohodlne, levne a bezproblemove....nez se patlat s nejakym umelym mlikem, flaskama a ja nevim cim....ale stejne jako renatap neverim, ze to je takovy zazrak....urcite to neskodi, ale vselek, jak clanek tvrdi, to taky nebude

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:06:01
 8. avatar
  [24] vendyna [*]

  Kojím a jsem šťastná za každý den!! Sice to vždycky trvá hodinu, než ze mě vycucá aspon něco,někdy 120 někdy jen 60, ale hrozně mě to baví. Sem tam musíme přikrmit, ale jen 1-2 lahvičky denně, co to je oproti sedmi po návratu z porodnice. Taky jsem chtěla kojit hned po porodu, ale jak,když mlíčko se udělalo až 5. den :o( ?

  superkarma: 0 22.09.2008, 16:00:34
 9. [23] gentiana [*]

  Manx: Já jsem proti všemu.

  superkarma: 0 22.09.2008, 15:42:17
 10. avatar
  [22] dajdada [*]

  1.) 13 MĚSÍCŮ
  2.) JASAN

  superkarma: 0 22.09.2008, 15:12:35
 11. avatar
  [21] Lesana [*]

  mollerova: mně se taky v těhotenství prsa nijak neměnila, až v šestinedělí (ale pak hned zase splaskla ), neodstříkala jsem víceméně nic... ale mlíka moje mínusky produkovaly dostatek Takže v tom to nebude

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:47:53
 12. avatar
  [20] lilithheta [*]

  mollerova 13: Kamarádce se taky nezvětšily a kojila normálně, bezproblémů asi rok. Takže v tom to asi nebude.

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:30:49
 13. avatar
  [19] vendyna [*]

  Kojím a jsem šťastná za každý den!! Sice to vždycky trvá hodinu, než ze mě vycucá aspon něco,někdy 120 někdy jen 60, ale hrozně mě to baví. Sem tam musíme přikrmit, ale jen 1-2 lahvičky denně, co to je oproti sedmi po návratu z porodnice. Taky jsem chtěla kojit hned po porodu, ale jak,když mlíčko se udělalo až 5. den :o( ?

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:08:15
 14. avatar
  [18] RenataP [*]

  Kojila jsem 2,5 roku a nevěřím, v žádném případě nevěřím, že je kojení tolik a tolik prospěšné... Příště už s rozumem

  superkarma: 0 22.09.2008, 14:01:44
 15. [17] mindulinka [*]

  ToraToraTora: naprost ve všem souhlasím. Kojila jsem každé 2 hodiny ve dne v noci a nedokážu si představit, že bych chodila ohřívat lahvičky, takhle jsem nakojila přebalila a uspala a hotovo.

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:57:22
 16. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  mindulinka: chlapi to mají tak nějak v rukách nebo v oku

  Pro mě bylo největším důvodem pro kojení má lenost vyvářet lahvičky, chystat do nich mléko a utrácet za předražené náhražky imunita i IQ mají mnoho faktorů, které je ovlivňují, kojení je jen jeden z nich.

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:46:00
 17. [15] mindulinka [*]

  mollerova: mně se tedy prsa zvětší okamžitě - dřív než si udělám těhotenský test - tak poznám podle prsou, že jsem těhotná. A manžel taky

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:16:24
 18. [14] mindulinka [*]

  Syna jsem kojila do 21 měsíců. Jak je to s přibíráním nevím, protože první měsíce jsme po kojení taky přibírali 1,5kg a dětská doktorka mě podezírala, že přikrmuju sunarem, že tohle z kojení nemůže mít. Doufám, že druhé dítě budu kojit zhruba tak stejně dlouho.

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:15:12
 19. [13] mollerova [*]

  Já jsem zásadne PRO kojení. Bohužel patřím mezi ty, které i přes veškerou snahu, své dítě kojit nemohly. Už v porodnici jsme museli začít přikrmovat. Po příchodu domů jsem se snažila všemi možnými prostředky nastartovat tvorbu mléka - leč marně. Denně se mi podařilo odstříkat tak 90 ml (a po 5 týdnech to bylo už jen 10 ml). Malého jsme krmili stříkačkou mnoho týdnů.
  Musím k však říct, že v těhotenství se mi velikost prsů vůbec nezměnila. Což svědčilo o tom, že mlíčko prostě nebude.

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:41:01
 20. [12] meme [*]

  Kojila jsem.Poslední dítě dokonce tři roky.Věřím na výhody kojení pro dítě i pro matku.A v neposlední řadě nám to oběma dělalo radost- mně i synovi.

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:06:41
 21. [11] soofii [*]

  Ano, kojila jsem:
  a/ protože jsem měla dost mléka
  b/ protože všechny náhražky jsou hodně drahé
  c/ protože jsem byla líná v noci vstávat a dítěti něco chystat...

  superkarma: 0 22.09.2008, 10:29:15
 22. avatar
  [9] abaka [*]

  já jsem kojila 1.syna 4 měsíce,pak už nechtěl.ani lékařka ho nedovedla rozkojit,šli jsme tedy na sunar.2.syna jsem kojila do jeho 2.let,bylo to super,...a tedˇ 3.syna kojim 18 měsíců a chtěla bych ho kojit taky do jeho 2 let.P rospívá to mně i malímu.

  superkarma: 0 22.09.2008, 10:19:39
 23. avatar
  [8] Olka [*]

  To si zas vědci pohráli se statistikami. Já jsem kojila celkem 3 roky, snad mi to zdravotně prospělo, nevím.
  Těžko mohu posoudit, jaké nomoci by děti měly, kdybych je nekojila, i když uznávám, že zánět středního ucha měly až ve třech letech, kdy jsme je nekojila.
  S alergiema si nicméně užíváme, dle návodu kojené dítě mělo atopický ekzém už při kojení, to přece nemohla alergie vědět, že ho odstavím už v roce a půl.
  Ušetřené 2000 za mlíko jsem úspěšně prožrala v jogurtech, ovoci a čokoládách, jediná finanční úspora byla snad na dovolené se švédským stolem, tam jsem platila jako jeden člověk a jedla jako dva.
  Dlohotrvající intelektuální výhoda asi po pár letech pomíjí, minimálně minulá sobota s úpravou algebraických výrazů a tato sobota s názvoslovím kyselin a solí mě utvrdila v tom, že mé dítě je na tom opravdu zle. Snad jsem ho měla odstavit už v devíti měsících, třeba by si pak lépe zapamatoval, že sírany jsou od kyseliny sírové, kdežto sulfidy od sirovodíkové.
  Ohledně obezity si taky nejsem jistá, druhé mé dítě bylo jako koule právě v době plného kojení, jako člověk začalo vypadat postupně až několik let po odstavení.

  superkarma: 0 22.09.2008, 09:13:01
 24. avatar
  [7] Krišpína [*]

  odstavila

  superkarma: 0 22.09.2008, 09:08:21
 25. avatar
  [6] Krišpína [*]

  Kojení je určitě prospěšné pro obě strany, o tom není pochyb,ale není už kolem toho trochu moc humbuku? Já jsem dceru kojila 3 měsíce a to jsme se obě moc snažily.Pod vlivem podobných článků jako je tady,jsem si řekla,že prostě musím!Trápily jsme se obě.Malá přibrala 5 dkg za týden,nebylo mléko,jen nervy.S pocitem provinění jsem v poradně přiznala,že malou přikrmuji.A světe div se,paní doktorka ze mě neudělala bezcitnou macechu,která kvůli postavě a sklence alkoholu odtavila dítě.Teď jsme já i malá v pohodě.Nic se nemá lámat přes koleno když to nejde,ani kojení.

  superkarma: 0 22.09.2008, 08:59:31
 26. [5] Lindaa [*]

  Kojím, kojís, kojíme . Ach jo, lidstvo by bez prsu pravdepodobne krute vyhynulo.
  A navíc podle kámosu Dánu mám ted písemný doklad, ze doma vlastním dva blbce - dosáhli by jenom na 99,4 bodu, no to je tragédie. Ze bych se sla dodatecne odstrelit jak jsem príserná matka.

  superkarma: 0 22.09.2008, 08:20:32
 27. avatar
  [4] Jardine [*]

  Dceru jsem kojila 10 měsíců (než jí narostly zoubky), u syna snad také vydržím podobně dlouho. Je fajn, když se kojení daří, ale nemyslím si, že by bylo všemocné. Kamarádka svou dceru kojí již téměř dva roky a holčička stůně mnohem častěji než moje dříve odstavená ratolest. Já jsem nebyla kojená jediný den a přesto netrpím jedinou alergií a stůňu jen výjimečně. A přestože mám oproti kojeným dětem handicap ohledně inteligence, podařilo se mi prokousat se studii až k doktorátu

  superkarma: 0 22.09.2008, 08:08:27
 28. avatar
  [3] Evik8 [*]

  Ešte som nekojila,nemám zatiaľ mimčo,ale verím,že je kojenie prospešné.Akurát sa to už tak často nevidí,teda aspoň v mojom okolí mali známe detičky a z ôsmich kojili len dve ...ostatným to nešlo,nemali mlieko...

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:14:57
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Ještě odpověď:
  1)kojila jsem rok
  2)ano, věřím, bylo to prospěšné ale hlavně pro mě - za celý rok jsem nevyvařila jedinou lahvičku a neuvařila jediné jídlo navíc, prostě jsem vždycky jen vyhodila kozu

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:12:11
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Já myslela, že jsme tu kojily nedávno

  superkarma: 0 22.09.2008, 00:10:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme