Rodina

Kojení není ideální antikoncepcí

Kojíte a myslíte si, že díky tomu nemůžete otěhotnět? Pak je možné, že vás překvapí příchod dalšího miminka...

kojení

Jedna z rozšířených domněnek o plánovaném rodičovství říká, že období šestinedělí a následné kojení jsou dokonalou antikoncepcí. Je tomu ale skutečně tak? Nebo to jsou jen babské pověry zakládající se na faktu, že kojení dalšímu otěhotnění v podstatě nebrání, ale sexuální aktivity novopečené maminky jsou po porodu tak řídké, že vlastně ani nemá jak otěhotnět?

Přirozeně neplodné období

Bezprostředně po porodu se žena skutečně nachází v dočasném stadiu přirozené neplodnosti, a to díky tomu, že je kvůli souvisejícím hormonálním změnám pozastavena činnost vaječníků. Ty uvolňují vajíčka v závislosti na signálech přicházejících z mozkového podvěsku, který je v tomto období „němý“. Délka trvání tohoto „podvěskového oněmění“ a navazující poporodní neplodnosti je velmi individuální, a navíc závisí na dalších okolnostech, jako je například výživa.

Jak to funguje

Všechny tyto stavy způsobují hormonální změny, jimiž ženské tělo během porodu a po něm prochází. Zde hraje zásadní roli hormon prolaktin, jehož hladina v krvi matky stoupá (prolaktin = hormon podporující laktaci, tedy kojení). Navíc kojení samo o sobě přispívá k zástavě funkce vaječníků a obnovy menstruace (laktační amenorea).

K tomu, aby kojení účinně bránilo znovuotěhotnění, je však třeba vzít v potaz několik zásadních podmínek:

 • kojit se musí často, nejméně 6-8x denně (pro antikoncepční účinek není ani tak důležité kolik toho kojenec vysaje, ale kolikrát z prsu sál)
 • přestávky mezi kojeními nesmí být delší než 4 hodiny
 • od porodu neuplynulo více než 6 měsíců
 • žena nemá periodu

V momentě, kdy kojící maminka začne vzdor důslednému dodržování výše popsaných pravidel menstruovat, může kdykoliv otěhotnět.

Vše souvisí se vším

Na kojení lze ukázat, jak jsou děje v přírodě chytře provázány. Sání bradavek novorozencem uvolňuje prolaktin do krve matky, přičemž prolaktin podporuje tvorbu mléka a zároveň brání vaječníkům uvolňovat vajíčka. Tudíž čím častěji a déle dítě saje, tím více mléka i prolaktinu se vytvoří a tím déle může matka plně kojit a zároveň nemít periodu. Naopak když žena po porodu nekojí vůbec, dostavuje se první menstruace během šestinedělí. Plně kojící žena má tedy bezmenstruační období delší, avšak nemůže počítat s antikoncepční ochranou kojením déle než 6 měsíců. Jak vidno, kojení je tak určitou formou antikoncepce, byť vždy dočasnou. Babská zkušenost tedy nelhala.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
16.08.2011 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] Peggy89 [*]

  já kojila asi 5 týdnu

  superkarma: 0 18.12.2011, 20:56:41
 2. [4] Klára Křížová [*]

  Lucimo — #1 Ale spousta žen si to myslí....

  superkarma: 0 16.08.2011, 13:52:52
 3. avatar
  [3] Lucimo [*]

  femme.fatale — #2 Já jsem kojila 15x za den a stejně jsem začala menstruovat ani ne 3 měsíce po porodu, takže na tohle bych taky nespoléhala...

  Přesně jak píšeš.

  superkarma: 0 16.08.2011, 12:08:15
 4. avatar
  [2] femme.fatale [*]

  Mno, kojení u někho antikoncepcí být možná může, ale určitě to není spolehlivé pravidlo. Já sama jsem (plánovaně) otěhotněla, když jsem kojila asi 6 - 8x denně. Za 14 dní mám termín porodu a kojím stále.

  Navíc ani absence menstruace snad o ničem nesvědčí. Před každou MS je ovulace a je možné otěhotnět hned při té prví, tudíže se ani žádná MS nestihne dostavit.

  1. na komentář reaguje Lucimo — #3
  superkarma: 0 16.08.2011, 11:14:56
 5. avatar
  [1] Lucimo [*]

  Kojení není vůbec antikoncepce!

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  superkarma: 0 16.08.2011, 09:55:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme