Rodina

Kojení je fajn, ale když nebolí

Při vzpomínce na neslavné začátky vyživování mého potomka se lehce orosím i na těch méně viditelných partiích. Ano, při kojení nemusíte zažívat jen úžasně blažené chvíle mimozemského štěstí, ale můžete se při něm i pěkně zapotit. Abychom takovým stavům dokázaly předejít, nebo věděly, jak s nimi rychle a efektivně skoncovat, připomeňme si několik situací a to, jak je řešit:

 

Bolestivé nalití prsů

K bolestivému nalití dochází velice často mezi třetím až pátým dnem po porodu. Prsy jsou oteklé, tvrdé, horké a bohužel také bolestivé. Dlouhodobý tlak na prsní tkáň může zabránit toku mléka a být tak příčinou nepříjemného zánětu, který si většinou vyžádá léčbu antibiotiky.

P O M O C :

Kojení dle potřeby miminka. K zatvrdnutí vede vše, co kojení oddaluje nebo zkracuje jeho délku. Je nutné mít jistotu, že ovládáte správnou techniku kojení.

Mezi jednotlivými krmeními pomáhají studené obklady (namočená plena, studený tvaroh, studené listy bílého zelí, led). Před krmením miminka je vhodné naopak nahřátí a jemná masáž.

 

Popraskané bradavky

Popraskané bradavky, tzv. ragády, jsou nejčastějším problémem velkého procenta kojících maminek. Přitom je tento problém často naprosto zbytečný, neboť je důsledkem neznalosti správné techniky kojení. Pokud se ragády nehojí ani po úpravě techniky a odpovídajícím ošetření, konzultujte s lékařem, zda se nejedná o kvasinkovou infekci (viz. níže).

P O M O C :

Dle materiálů Laktační ligy je správná poloha následující: „Dítě se přikládá k prsu, nikoli prs k dítěti! Prsty matky držící prs se nesmějí dotýkat dvorce, bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, které musí uchopit nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, a to více pod bradavkou než nad ní. Dolní ret je ohrnut ven, jazyk překrývá dolní čelist.“ Při problémech se osvědčuje např. kalciová mast (Calcium pantothenicum), měsíčková mast nebo Bepanthen. Mnoho laktačních poradkyň doporučuje po nakrmení pomazat postižené místo mateřským mlékem. Prsa by se měla též hodně větrat, existují i „větrací chrániče“, které zabrání odírání bradavek látkou. Dále je nutné při kojení střídat polohy, vhodné je odstříkávání malého množství mléka před kojením, aby dvorec před přisáním změkl.  

 

Kvasinková infekce

Dlouhotrvající nehojící se ragády často svědčí o infekci způsobené kvasinkou Candida albicans. Infekce se někdy objeví i po několika týdnech či měsících bezproblémového kojení. Bradavky jsou červené, pálí, svědí, kůže se někdy začne i loupat. Miminko mívá současně bělavé tečky v dutině ústní a na jazyku tzv. soor, a také opruzený zadeček. Vhodnou mast vám i dítěti předepíše pediatr, velmi osvědčená je též genciánová violeť.

P O M O C :

Pečlivé dodržování hygieny, tj. mytí rukou před kojením a častá výměna vložek v podprsence (především v letních měsících).

Pokud miminko používá dudlíky, denně je vyvařujte a neolizujte je! Při častém opakování infekce je nutné vyhledat její zdroj. Tím může být dokonce i partner matky, v takových případech se předepisují perorálně podávané léky zvané antimykotika.

 

Mastitida – zánět prsní žlázy

Mastitida je zánětlivý proces v prsu, přibližně čtvrtina matek udává zánět prsu jako důvod, proč ukončily kojení. Příznaky se podobají chřipce. Patří mezi ně: bolest hlavy, kloubů, svalů, dále nevolnost, únava a někdy i horečka. Dle MUDr. Anny Mydlilové z Laktační ligy bývá odlišení skutečného zánětu (nutná preskripce antibiotik) od ucpání mlékovodu, někdy velmi nesnadné. Nejčastějším rizikovým faktorem je vznik ragád, které se pak stávají vstupní branou infekce.

P O M O C :

Předcházení popraskání bradavek a jejich důsledná léčba. Svůj význam při vzniku mastitidy má pravděpodobně i přílišná únava, stres a špatná výživy matky.

 

Ucpání mlékovodu - retence

Ucpaný mlékovod je méně nebo více bolestivé místo či zatvrdnutí (bulka, hrbol) v prsní tkáni. Příčinou bývá jeho ucpání buněčnou drtí a „zaschlým“ mlékem. V takovém místě se pak zvyšuje tlak, okolní tkáně jsou utlačovány, mlékovod se nevyprazdňuje a dochází k jeho zanícení.

P O M O C :

Pomoc je prakticky stejná jako při bolestivém nalití prsů. Doporučuje se kojit „na čtyřech“ , tj. v kleče. V případě, že matka dodržuje uvedená opatření, a přesto nedojde do 24 hodin k úpravě problémů, je čas vypravit se k lékaři.

 

Přídatná žláza

Tato komplikace někdy hůře vypadá, než jaká skutečně je. Pokud se pod paží objeví zduření, ve výjimečných případech velikosti kachního vejce, neděste se! Jde o jeden z laloků mléčné žlázy, který je v tomto místě uložen odděleně a reaguje na hormonální změny stejně jako ostatní tkáně.

P O M O C :

Bolestivé místo chlaďte a mléko odstříkávejte. Navštivte lékaře.

 

Problémy s uvolňováním mléka

Některé matky mají z nejrůznějších důvodů z kojení obavy. Psychika je schopná naše tělo ovlivňovat natolik, že problémy vyústí v zabránění fungování vypuzovacího či spouštěcího reflexu. Známkou dobře fungujícího reflexu je samovolné odkapávání mléka při kojení. Dle odborníků dochází v některých případech k útlumu tohoto reflexu  kolem 2.-3. týdne po propuštění z porodnice u žen, které měly při nástupu laktace problémy. Někdy se příčinu špatného uvolňovaní mléka nemusí podařit odhalit.

P O M O C :

Pomoci mohou teplé a vlhké obklady před kojením. Dále masáže krouživými pohyby prováděnými od těla k bradavce, zakončené masáží kolem dvorce s použití jemného tlaku a vibrace. Po té následuje vytřásání prsu v předklonu, gravitace pomůže mléko uvolnit. Velký vliv má i sebedůvěra a psychická pohoda a maminky.

 

Cílem článku NENÍ vyděsit nastávající maminky k smrti, velká většina matek kojí naprosto bez problémů! Cílem článku JE pomoci zorientovat se v problematice a vědět si rady  v uvedených nepříjemných situacích.

Zdroje: Propagační materiály Laktační ligy, www.kojeni.cz

 

Máte nějaké zkušenosti s bolestí při kojení?

Máte nějakou pozitivní zkušenost s určitým léčebným postupem?

Poučili vás v porodnici, jak předcházet problémům při kojení?

 

   
10.01.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] Samík97 [*]

  Genciánovou violeť jsem si kdysi namazala na bradavky,pak to holka ocucala,pusinku měla jak indián a nešlo to dolů,o plenkách ani nemluvě.Pomohlo přeškvařené máslo a zahojilo se to.není někdy nad " babské rady",jen se musí zhodnotit dnešním rozumem.

  superkarma: 0 12.01.2007, 20:52:59
 2. avatar
  [47] MEK [*]

  tak to už mi nehrozí,ale u prvního dítka jsem mněla strašně moc popraskané bradavky,že kojení bylo pro mne bolestivé a taky jsem mněla tvrdnutí prsu,a u druhého dítka jsem mléko vůbec nemněla,dostával sunar

  superkarma: 0 12.01.2007, 14:59:50
 3. avatar
  [46] Lassie [*]

  Já kojím naší Kačku šestým měsícem a je to v pohodě. Začátky byly neslavné, ale překonala jsem to, záněty a čtyřicítky horečky bez ATB - jen obklady a tvaroh. Teď si to docela užívám, navíc ušetřím. Jen jsem si malou navykla na noční časté kojení a chystám odvykání, což bude teror. Tak mi držte palce.

  superkarma: 0 12.01.2007, 11:32:14
 4. avatar
  [45] medved [*]

  Ťapina: je to divny, mas recht...ja si taky kojeni predstavovala tak, ze se laskave polozim, dite natahne pusinku, chytne se spravne spravneho mista a ja budu laskyplne pozorovat jak se zivi...krasne spojeni matky s ditetem ...a prdlacky kvrdlacky, dcera se to musela prachsproste naucit...a trvalo ji to dobre tri mesice nez toho stavu dosahla

  superkarma: 0 11.01.2007, 21:44:13
 5. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Stejně, není to divný? U všech savců je kojení záležitost novorozenců, i když jsou třeba slepí a hluší, mléko musí najít sami, matka pro ně udělá maximálně to, že si lehne. A u nás taková věda kolem toho. Jsme zdegenerovaní, až to tříská dveřma

  superkarma: 0 11.01.2007, 10:19:08
 6. avatar
  [43] honuska [*]

  To musím napsat: U prvního dítěte v nemocnici v Bílovci mi poprvé přinesla sestra mimčo a nechala mě s ním samotnou. Šla jsem za ní, že nevím co mám dělat. Přišla k malému natočila ho, mě vzala bradavku a vrazila mu ji do pusinky. Tak a byla jsem proškolela ohledně kojení.
  Třetí dítě jsem rodila v Novém Jičíně, (mimochodem ve srovnáním s Bílovcem ráj), přišla novorozenecká sestra a povídala o kojení víc jak půl hodinu.
  Kojila jsem 2roky a 3 měsíce, pak 4 roky a teď už to bude 7 měsíců.

  superkarma: 0 10.01.2007, 23:24:07
 7. avatar
  [42] medved [*]

  malaprdylka: myslim, ze to vidis hodne cerne...ja rodila krci, ktera je proslula svym "fanatismem" ohledne kojeni, ale ja to vitala...kojit jsem chtela a sama jsem honila sestry, aby mi s tim pomohly...a protoze jsem na pokoji byly tri a zadny to moc neslo, tak u nas vicemene nekdo trcel furt...ale vsechyn tri jsme se to naucily...kojeni je hodne o technice a zkusenostech a kde to ma clovek vzit, ze ...kojim uz 20 mesicu a ac je to zezacatku rehole a to i bolestiva, tak pak je kojeni fajn...levne, pohodlne, operativni

  ale souhlasim, jsou pripady, kdy to opravdu nejde a ja takovy maminky moc lituju a taky jsou pripady, kdy zena proste kojit nechce a i to je jeji svobodne rozhodnuti, do ktereho ji nikdo nema co mluvit

  superkarma: 0 10.01.2007, 20:42:36
 8. avatar
  [41] Linde [*]

  malaprdylka: máš pravdu s tím o porodnicích.....cituji:
  Ovšem v porodnicích a na novorozeneckých odděleních je situace úplně jiná. Kojit za každou cenu - to je to nejdůležitější. A ženská si tam připadne jak vadná, když nekojí - všichni si o ní myslí, že nechce a že nic nevydrží.

  tohle skutečně platí

  superkarma: 0 10.01.2007, 20:18:36
 9. avatar
  [40] sobina [*]

  malaprdylka: To s tebou úplně souhlasím.

  superkarma: 0 10.01.2007, 18:44:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [39] malaprdylka [*]

  Ještě dnes, když si na tu bolest vzpomenu, tak mi přejíždí mráz po zádech. Nekojila jsem ani jednu dceru a jedna vyrostla v pohodě - je jí 18 let a druhá - 4letá - roste taky. Říkám, že kojení je dobrá věc a hlavně je to zadarmo - tak která mamina by nekojila, když by jí to šlo. Ovšem né za každou cenu! To je můj názor a nikomu ho nevnucuji. Ovšem v porodnicích a na novorozeneckých odděleních je situace úplně jiná. Kojit za každou cenu - to je to nejdůležitější. A ženská si tam připadne jak vadná, když nekojí - všichni si o ní myslí, že nechce a že nic nevydrží. A nejlepší je, když to o vás řekne doktorka, která je stará pana a porodila leda prd na záchodě, v životě neměla dítě a nekojila a bude vám radit jak to máte dělat a co máte dělat s dítěm....

  superkarma: 0 10.01.2007, 17:30:38
 2. avatar
  [38] renata.mi [*]

  já kojila 24 měsíců a kdybych rázem nepřestala tak kojím ještě asi dnes,to malému budou 3 roky

  superkarma: 0 10.01.2007, 17:07:14
 3. [37] ivy [*]

  Ja kojila 26 mesicu taky bez problemu

  superkarma: 0 10.01.2007, 16:40:49
 4. avatar
  [36] pupik paja [*]

  Já kojila 17 měsíců a bez problémů

  superkarma: 0 10.01.2007, 15:55:03
 5. avatar
  [35] gwen [*]

  Zkušenosti s kojením nemám a ani mít, vlivem tohoto článku, nebudu...

  superkarma: 0 10.01.2007, 15:45:06
 6. avatar
  [33] Meander [*]

  Díky za varování. I kdyby mě někdy nějakou nešťastnou náhodou postihlo mateřství, jsem dostatečně varována před všemi pokusy krmit potěr vlastním tělem.

  superkarma: 0 10.01.2007, 14:58:12
 7. avatar
  [32] Medvidek4 [*]

  mě ta možnost bohužel nebyla dána.U obou holek se mi vytvořilo mléko dost pozdě a jelikož mi je nakrmili už v porodnice z lahve,tak nic jiného nechtěly.Co nocí jsem tehdy probrečela.Bohužel

  superkarma: 0 10.01.2007, 14:41:27
 8. [30] Samík97 [*]

  Mě před 45 lety poučili,až když jsem měla téměř ukousnutou bradavku,tak jsem musela kojit přes "klobouček".Ale raději jsem držela jazyk za zuby a nechala se "okousávat",ono se to mrně naučí brzo samo.KLOBOUČEK NIKDY!!! Jen na hlavu.

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:37:46
 9. avatar
  [29] alušenka [*]

  svoje dva kluky jsem kojila rok, a jediný problém jsme měli, že se neuměli ze začátku chytit, vyřešil to klobouček a bylo po starostech, a sami se i odstavili, takže pro mě bylo kojení paráda

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:29:45
 10. [28] PETROSKA [*]

  U prvního dítěte jsem se bála problémů ale bylo vše v pohodě,kojila jsem 10 měsíců.U druhého dítěte jsem si myslela, že bude vše ok ani jsem na ňáký problém s prsy nemyslela. A ouha oni se oběvily prsa jsem měla tvrdé,nateklé před prasknutím a jak bylo uvedené v článku u kojení jsem se pořádně zapotila nejhorší bylo než se malá chytla, někdy i mimo bradavku a kojila jsem ji 19 měsíců

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:05:43
 11. avatar
  [27] Gamibo [*]

  Prvorozeného syna jsem kojila asi rok,pak už nechtěl.Byla to paráda,kojení bez bolesti a celou dobu pohodový.Zato ten druhý mi dal zabrat,nedokázal se pořádně přisát a při sání se najednou pustil a hrozně brečel,příšerný časy.Celá šťastná jsem ho v půl roce odstavila.Pak mu ve dvou letech zjistili lehkou deformaci úst,která není na pohled vidět,takže mu při saní vnikal do úst vzduch a nemohl pít.Je to prý malý zázrak,že byl vůbec tak dlouhou dobu kojený.Svůj úkol jako matka kojitelka jsem splnila,ještě řádně vychovat,ale to je už jiná,daleko těžší etapa.Kojení,ale stálo za to.

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:02:16
 12. avatar
  [26] LidusP [*]

  Takové problémy jsem měla také. Popraskané a bolavé prsa. No prostě hrůza. Známá mi poradila, že když je mám tak bolavá ať používám klobouček. Mléka jsem měla i pro sestřenčiny dvojčata. Každý týden, jsem jí posílala asi 5 litrů mléka, co jsem ještě odstříkala. Připadala jsem si, jak dojná kojná. A svoji Kaju jsem kojila asi do 9 měsíců. Pak už ochutnala pořádné jídlo a mlíčko už nechtěla. Byla to fuška, ale stálo to za to.

  superkarma: 0 10.01.2007, 12:01:12
 13. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Jíťa*: Nedostala jsem oběžník, prostě nám přestali vyrábět léčivo s genciánou a když ho znovu uvedli do oběhu, bylo najednou zázračně bez genciány A nepřišla jsem s tím já, přišla s tím Dickie, která pracuje velmi blízko humánní medicíně. Je raktovinotvorná Genciána, ne Dickie

  superkarma: 0 10.01.2007, 11:57:02
 14. avatar
  [23] xjannickax [*]

  ragády se mohou vytvořit,i když je dítě přiložena správně..stačí mít citlivá prsa..a je to hned..a taky dítě pořádného dravce

  superkarma: 0 10.01.2007, 11:32:22
 15. [22] jhrobarova [*]

  Nutno se starat o bradavky již během těhotenství,ale gynekologové na to často nemyslí

  superkarma: 0 10.01.2007, 11:31:01
 16. [21] FAXÍK [*]

  tyhle problémy znám,zažila jsem to a přesto jsem kojila 16 měsíců

  superkarma: 0 10.01.2007, 10:49:19
 17. avatar
  [20] mikule [*]

  Kojila jsem obě holky rok a půl. Při obou jsem prasklinky měla, i když jsem dělala všechno správně. Pak se bradavky otužily a byla pohoda

  superkarma: 0 10.01.2007, 10:25:27
 18. avatar
  [18] ElenaJ [*]

  V porodnici mi sice řekli,co a jak,ale já to tak nějak zvládala sama. Malou jsem kojila do 2 let. Nějak se nechtěla odnaučit..poslední půlrok to bylo spíše před spaním,ale i tak.Po celé dva roky byla jen jednou nemocná. Nejhorší snad bylo období 3 a asi 6 měsíce,to měla jen půlhodinové pauzy mezi kojením a moje bradavky to nějak nezvládaly,ale nakonec jsem to zvládla,ikdyž mi občas bylo do breku. Je zdravá,krásná holka a to mě těší nejvíc.

  superkarma: 0 10.01.2007, 09:34:36
 19. avatar
  [17] renike [*]

  kojeni..zlate casy

  superkarma: 0 10.01.2007, 09:26:12
 20. avatar
  [15] pajda [*]

  Naše babičky měly jednoduchou radu na přípravu prsů: během těhotenství potíraly bradavky čímkoliv s lihem (nejčastjěi Alpou) nebo něčím podobným a pak je potřely mastným krémem. Aby mě tady někdo neobvinil, že by tím mohly způsobit předčasný porod - nejde o žádné mohutné masírování, ale o běžnou hygienu, jen namísto čisté vody se používal přípravek s lihem - klidně i kolínská. Sama jsem kojila do osmi měsíců bez jediné prasklinky, takže možná to něco do sebe mělo...

  superkarma: 0 10.01.2007, 09:19:19
 21. avatar
  [14] dzijana [*]

  já při kojení lezla bolestí po zdi.Ragády jako prase,víc krve než mlíka.

  superkarma: 0 10.01.2007, 08:58:52
 22. avatar
  [13] Florencie [*]

  No výborně, už teď se na kojení "těším"

  superkarma: 0 10.01.2007, 08:50:04
 23. avatar
  [12] Věrulinka [*]

  Kojení u mne bylo vždy na nic,nebylo mléko,bohužel.

  superkarma: 0 10.01.2007, 08:26:21
 24. avatar
  [10] Paulinka [*]

  ze 3 dcer jsem kojila jen tu nejmladší 6 týdnů a to mi připadalo,že nic jiného nedělám než ji kojím.

  superkarma: 0 10.01.2007, 07:40:07
 25. avatar
  [8] JasiS [*]

  počáteční bolesti se překonají, já kojila 7 a 9 měsíců, pak už dětičky nechtěly a bylo to fajn

  superkarma: 0 10.01.2007, 07:15:53
 26. [6] kornoutek [*]

  no když si vzpomenu jak jsem kojila, tedy spíše nekojila obě dcery... au au au

  superkarma: 0 10.01.2007, 06:36:50
 27. [5] Olca [*]

  tak tohle ještě fakt neřeším

  superkarma: 0 10.01.2007, 06:36:14
 28. avatar
  [4] edith1975 [*]

  to už mám za sebou. Jen si pamatuji na tu příšernou bolest, když jsem začala kojit a malej se zahryzl. Měla jsem strupy, hrůza. U druhého dítěte bylo vše O.K.

  superkarma: 0 10.01.2007, 06:02:38
 29. avatar
  [3] vora [*]

  Tak tyhle problémy už pětadvacet let neřeším.

  superkarma: 0 10.01.2007, 00:47:47
 30. avatar
  [2] honuska [*]

  Kojení je po problémech v začátcích(ragáda) doela pohoda. Nemusíte v noci vstávat a připravovat mléka. Jen si miminku přitulíte a ono samo papá. A když usnete, nic se neděje, za dvě hodinky se probudíte, vytáhnete si bradavku a spíte dál. To se mi párkrát stalo. A za celé dva roky kojení mě kousl asi jen dvakrát. Ale teď to třetí, ďáblík jeden, má 2 zoubky a úplně s klidem se zakousne. A když chce, zakousne se i třikrát za den. Naštěstí to nedělá denně to by přešel velmi rychle na tuhou stravu.

  superkarma: 0 10.01.2007, 00:32:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme