Každý z nás by se měl pečlivě zamýšlet nad tím, co jí, a zejména u nastávajících či kojících maminek je tato starost důležitá dvojnásobně, neboť každá maminka je zodpovědná za přísun živin i pro své miminko. Rozhodující vliv na zdraví dítěte v dospělosti má totiž výživa matky v době těhotenství, kojení a volba výživy v kojeneckém a batolecím věku.

Vyvážená strava by měla ve správném poměru obsahovat všechny důležité složky – bílkoviny, sacharidy, tuky, vitaminy a minerální látky. A právě tuky jsou ve výživě dětí, stejně jako u dospělých, velmi diskutovaným tématem. Některé maminky ze strachu, aby si jejich dítko nezvykalo na tučnou stravu a v pozdějším věku nebojovalo s obezitou, krmí své ratolesti nízkotučnými potravinami. Tím však dětem spíše ubližují, neboť právě tuky jsou významným zdrojem energie a i naši nejmenší je potřebují. S tukem se děti navíc setkávají již od narození, protože mateřské mléko je z něj z 3–5 % tvořeno. Tuk tak pokryje až 50 % energetického příjmu kojence.
Mateřské mléko je zlatým standardem pro nejmenší. Obsahuje kromě jiného i všechny živiny, které potřebuje miminko k tomu, aby se správně vyvíjelo a dobře rostlo, a proto se doporučuje plně kojit minimálně do ukončeného 6. měsíce. Velmi běžně se však stává, že maminka poté již kojit nemůže nebo se již rozhodla přejít na náhradní kojeneckou výživu, která by po vzoru mateřského mléka měla obsahovat mléčný tuk. Mnozí výrobci jej však v současné době nahrazují rostlinnými oleji různých druhů. Zda je ve výrobku obsažen právě mléčný tuk, poznáme snadno. Na obale musí být ve složení uvedeny všechny složky výrobku. Je-li ve výčtu uveden mléčný tuk, příp. plnotučné mléko, máme vyhráno. Mléčný tuk má navíc oproti rostlinným tukům tu výhodu, že jsou na něj děti zvyklé a je pro ně snáze stravitelný. Mléčná výživa značky Sunar jako jediná na českém trhu obsahuje mléčný tuk ve všech svých řadách. Mléčný tuk je rovněž nositelem lahodné mléčné chuti, která je pro děti příjemná, a je jimi velmi dobře přijímán. Ve složení kojeneckých mlék Sunar premium kromě mléčného tuku najdete i vyváženou kombinaci vitaminů, minerálních látek, galaktooligosacharidů GOS (třetí nejvíce zastoupená složka mateřského mléka), omega 3 a 6 mastných kyselin (DHA a ARA) a dalších látek, které jsou důležité pro správný růst a vývoj vašeho drobečka.

Více na www.sunar.cz.

Čtěte také:

Redakční zpověď: Jak jsem přestala kojit
Náhradní nerovná se špatné aneb boříme mýty o umělé kojenecké výživě
Kdy jsou HA mléka vhodná a kdy ne? Jak správně vybrat náhradní mléčnou stravu?
Když maminka nemůže kojit

Reklama