Pokud můžete, kojte svého novorozence co nejdéle. Mateřské mléko je pro kojence ten nejlepší vklad do života. Jak uvedl server Novinky.cz, britští vědci zjistili, že kojené děti mají vyšší inteligenční kvocient (IQ) .

Zásadní roli v tomto fenoménu hraje gen FADS2. Pokud je jeho nositel kojený, jeho IQ se může zvýšit až o sedm stupňů ve srovnání s tím, pokud by mateřské mléko na počátku života nedostával. A právě účinek kojení na IQ postihuje až 90 procent populace, která klíčový gen vlastní ve své výbavě. FADS2 přitom kóduje enzymy důležité pro metabolismus mastných kyselin potřebných k vývoji mozku.

„Rozdíl sedmi bodů je dost velký na to, aby dítě posunul do horní třetiny nejinteligentnějších ve třídě,“ uvedli psychiatři z Kings College v Londýně. Podle britských odborníků se pro kojení častěji rozhodnou více vzdělané a ekonomicky lépe zajištěné ženy.

Jste pro co nejdelší kojení miminka na úkor vaší postavy? Myslíte si, že náhradní umělá výživa už je na tak vysoké úrovni, že mateřské mléko zcela dokáže zastoupit? Jak dlouho jste svého potomka kojila vy? Odrazilo se to nějak na zdravotním stavu dítěte v pozdější době?

Reklama