Rodina

Kojenci budou zdravější

Nemůžete z nějakého důvodu kojit? Přechází vaše dítě z mateřského mléka na umělou výživu a vy máte obavy, že náhrada nebudu stejně hodnotná? Nové kojenecké mléko Nutrilon vás zbaví obav. V současné době totiž některá kojenecká mléka už neplní jen funkci výživy a zdroje nasycení, ale jsou i důležitým článkem v podpoře zdraví dítěte (např. posilování imunity).

Význam kojení
Každá matka si přeje, aby její dítě bylo zdravé. Výzkumy prokázaly významný vliv kojení či krmení mateřským mlékem jak pro dítě, tak i pro matku. Mateřské mléko je svým složením pro výživu kojence jedinečné. Obsahuje látky, které podporují dětskou imunitu a snižují riziko řady akutních i chronických onemocnění. Výživa v kojeneckém věku navíc může ovlivnit zdraví dítěte na celý další život.

Imunitou označujeme schopnost organizmu bránit se škodlivým látkám jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí. Každé miminko přichází na svět s přirozenou, tzv. nespecifickou imunitou. Specifická se u něj začne rozvíjet až v souvislosti s podněty, které imunitní systém čerpá z okolí, například očkováním.

Rozvoj specifické imunity  u dítěte závisí především na schopnostech jeho imunitního systému. Ten musí podněty z okolí rozpoznávat a zdolávat. Pokud však některé přijdou příliš brzy, tedy v době, kdy ne ně není imunitní systém připraven, mohou znamenat velké ohrožení zdraví dítěte (průjmy, dehydratace, napadení různými patogeny či bakteriemi).

Kojení dítěte zde hraje významnou roli. Mateřské mléko totiž obsahuje dokonalou rovnováhu látek podstatných pro tvorbu odolného imunitního systému, který dítěti poskytne ochranu proti běžným infekcím a nemocem. Velmi důležité pro správný vývoj imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především prebiotické oligosacharidy.Kromě ochranných látek obsahuje mateřské mléko i potřebné živiny a tekutiny a tím nejlépe dítě vyživuje. Složení mléka je pro dítě ideální.

Při přechodu na kojeneckou výživu se však situace mění. Maminka by měla dbát zejména na bezpečnost podávané výživy. Jakákoliv kontaminace škodlivými bakteriemi, které se vyskytují i v té nejčistější domácnosti, může dítěti způsobit zdravotní komplikace. Vhodnou variantou mateřského mléka jsou kojenecká mléka Nutrilon.

Tyto produkty byly vyvinuty po vzoru mateřského mléka na základě dlouholetých výzkumů a dítěti dodají nejen potřebné výživové látky, ale dokáží rovněž posilovat imunitu hned několika způsoby. Nutrilon obsahuje speciální prebiotickou výživovou směs IMMUNOFORTIS. Ta pomáhá dítěti budovat obranyschopnost a chránit jej před negativními vlivy, stejně jako mléko mateřské.

Výroba
Počátky výroby kojeneckého mléka u nás spadají do 30. let minulého století. Původně se mléko sušilo parou ve vysokých vytápěných válcích. Vzniklý prášek se ale díky nedokonalé technologii špatně rozpouštěl, byl hrudkovitý a při plnění do obalů hrozila jeho kontaminace. Také jeho chuť, vůně a barva neodpovídala požadavkům na kvalitu.

Dneska je už situace naprosto odlišná. Výroba kojeneckého mléka spočívá ve spojení základních komponentů – cukrů, tuků a bílkovin – do emulze obsahující asi 45 % sušiny, která se následně vysouší teplým vzduchem v tzv. sprejových sušárnách. Po vysušení a zchlazení se teprve do kojeneckého mléka přidávají vitaminy a další výživné látky, takže nedochází k jejich ztrátám vlivem tepla.

Celý výrobní proces se provádí  v uzavřeném antiseptickém prostoru (bez přítomnosti mikroorganizmů), takže riziko kontaminace výsledného produktu téměř neexistuje. Plnění prášku do obalů se provádí v přetlakové atmosféře. Zbytkový vzduch se vypláchne kyslíkem, který produkt ochrání až do vypršení jeho záruky. Se stejnou zárukou jsou vybírány i přidávané vitaminy.

Pověry a předsudky
Do dnešní doby se však uchovala řada pověr a předsudků, která nepřála výrobě dětské umělé výživy.

- Maminky často nevěří deklarovaným hodnotám výrobku, proto navyšují dávky mléčného prášku v domnění, že dítě lépe zasytí. Tím ale zvyšují hladinu bílkovin a minerálních látek a dítě i po vypití zůstává žíznivé.

- Dalším předsudkem je smyšlená představa, že mléko může být v průběhu výrobního procesu kontaminované a stane se zdrojem závažných infekčních onemocnění. Výroba kojeneckého mléka je ale náročný a přísně bezpečně hygienicky kontrolovaný proces. Konečný výrobek je vždy podroben spolehlivé řadě testů a kontrol.

- Některé matky odmítají „umělou výživu“ a dítě krmí například kravským mlékem nebo ovocnými šťávami. V obou případech však dochází k velké zátěži pro miminko, jehož organizmus neumí obsažené látky  (bílkoviny, minerály) zpracovat. V případě ovocných šťáv dokonce chybí kvalitní živiny důležité pro zdravý růst.

Z toho tedy vyplývá, že nejvhodnější pro dítě je mateřské mléko, případně jeho náhrada v podobě mléka kojeneckého. Obsahuje totiž látky potřebné pro zdravý růst a vývoj dítěte – vitaminy, minerální látky, esenciální mastné kyseliny, vápník, železo a další.

Jste stoupenkyní dlouhodobého kojení? Dopřávala jste dítěti „umělou výživu“, i když jste sama měla mléko? Myslíte, že kojení ženě pokazí postavu – poprsí? Věříte umělému kojeneckému mléku? Znáte nový mléčný produkt Nutrilon?

   
20.11.2007 - Těhotenství a porod - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [59] ula [*]

  Kojit ano, ale jen když je mamča v pohodě.

  superkarma: 0 27.12.2007, 13:21:31
 2. [58] dwolfova [*]

  Já bych řekla, kojit, kojit - nic lepšího v životě nemůžete svému dítěti dát, taky jsem kojila, jak jen šlo - a nějaké povídání o vytahaném poprsí a pod., nemohu říci, že by bylo poznat, že jsem dlouhodobě kojila dvě děti

  superkarma: 0 19.12.2007, 22:08:30
 3. avatar
  [57] barasv [*]

  Jsem po dvou dětech, teď mám pětiměsíčního chlapečka a kojím a kojím a kojím... Myslím, že kojení je to nejlepší, co může matka dítěti dát, samozřejmě pokud ho má dostatek. Kojení mi zatím postavu nezkazilo a doufám, že ani nezkazí. Ale i kdyby... Kojit budu určitě aspoň do roka, pak možná přejdu na nějaké umělé mléko, v porodnici nám říkali, že nejlepší je Beba, která je nejpodobnější mateřskému mléku. Nutrilon jsem dávala staršímu synovi, protože moje mléko mu brzy přestalo stačit. Chutnal mu, neměli jsme žádné problémy.

  superkarma: 0 04.12.2007, 16:48:59
 4. avatar
  [56] kyka [*]

  Chvíli jsme měli s kojením problém když byl malé necelý 1 měsíc, dostala Nutrilon a po něm tak horečně zvracela, že jsme s ním musely skončit. Nakonec se kojení podařilo a kojíme i teď ve skoro roce a půl.Tak myslím, že to je opravdu to nejlepší.

  superkarma: 0 29.11.2007, 20:51:56
 5. [55] hajt [*]

  moje teta kojila svého syna je po jeho 3tím roku a je v pohodě, nemocný jen občas...

  superkarma: 0 28.11.2007, 16:52:11
 6. [54] chmýří [*]

  Jsem stoupenkyní dlouhodobého kojení,to je to nejlepší,co můžeme dítěti dát.

  superkarma: 0 26.11.2007, 13:17:14
 7. [53] anetka [*]

  malou jsem kojila do 4 měsíců, pak jsem přišla o mléko a mALÁ dostala Nutrilon. Pila ho do 1 roku. Teď dostává Sunar.

  superkarma: 0 23.11.2007, 18:44:48
 8. avatar
  [51] ivetah [*]

  majazd-moje kamarádka ma stejně starou dceru/14m/jako já,kojí a malá je pořád nemocná,moje je na Nutrilonu od narození a taky nemarodila.

  superkarma: 0 22.11.2007, 23:02:13
 9. avatar
  [50] majazd [*]

  já jsem kojila bohužel jen 5 týdnu a pak jsem jí dávala nutrilon,ten pila do 3 let a ani jednou mi nezamarodila,kamarádka kojila do roku a půl a malej byl nemocný skoro každý druhý měsíc.Na nutrilon nedám dopustit.

  superkarma: 0 22.11.2007, 18:39:04
 10. avatar
  [49] honuska [*]

  každé dítě kojím minimálně 2 roky

  superkarma: 0 21.11.2007, 11:08:17
 11. avatar
  [48] ivetah [*]

  Kojení mi taky nešlo,velká prsa a nic neteklo.Malá je od narození na Nutrilonu a vše je OK.Nutrilonu věřím,je to nejdražší umělé mléko,tak by mělo být kvalitní.
  KIJARA-já dávala fenyklový čaj už od 3 týdne na prdíky.Kdo kojí tak může začít,až když se zavádí příkrm/6 měsíc/.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:32:37
 12. avatar
  [47] medoch1 [*]

  Laktační liga má jistě svou pravdu - pro dítě je nejcennější, pokud jej matka může kojit! ALE! pokud nemůže - z jakéhokoliv důvodu, matka není žádný zločinec a to dítě to přežije i na umělé výživě! Z dlouhodobých zkušenosti je Nutrilon skutečně to nejlepší /ale taky nejdražší/, co náš trh nabízí - obsahuje složky, podporující imunitní systém i nedonošených dětí.

  superkarma: 0 20.11.2007, 23:07:48
 13. avatar
  [46] fodorka [*]

  KIJARA: urcite uz mozu cajik, ale ja by som sa vyhla granulovanym, ktore obsahuju laktozu a fruktozu, vyborne bylinkove robi Leros a zlty je uz od 4 mesiacov

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:02:46
 14. avatar
  [45] fodorka [*]

  ale k teme: mam 1,5 rocnu dcerku, ktoru kojim, davam prevarene selske mlieko a ked ho nahodou nemam, urobim jej sunar

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:01:15
 15. avatar
  [44] fodorka [*]

  nezda sa vam, ze pani Sramkova zabudla napisat, ze je toto komercny clanok?

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:00:04
 16. [43] KIJARA [*]

  Moje sestra má dvojčata, páreček, 4 měsíce, kojila dva měsíce, chtěla dýl, neměla s tím problém, ale prostě ztratila mléko, nyní dává hami. Zajímá mě, od kdy má mimčo dostávat pít i čaje? Stačí jim zatím jen to mléko?

  superkarma: 0 20.11.2007, 21:40:23
 17. [42] 7kraska [*]

  Uz jsem to psala mnohokrat, kojeni mi neslo, desne jsem se trapila, asi jsem mela malo mlika, byla jsem zcela pod vlivem Laktacni ligy & Co., telefonovala jsem na vsechny strany pro radu, dite jsem porad vazila, chodila jsem kazdy den kojit do kumbalu k doktorce, kde mela vahu...proste hruza. Nakonec jsem na radu doktorky dala dceri Nutrilon a dcera za 2,5 roku mela zatim jen trikrat trochu nudle, jinak je zdrava a cila a velika.

  superkarma: 0 20.11.2007, 21:16:45
 18. [41] Martula.Z [*]

  Tak kojení nám bohužel nevyšlo, takže od narození dávám malému Nutrilon. Naštěstí s ním neměl nikdy žádný problém.

  superkarma: 0 20.11.2007, 20:38:40
 19. [40] A.linka [*]

  první jsem kojila,1,5 a druhé má necelych 5 m. a kojím a chci nejméně rok

  superkarma: 0 20.11.2007, 19:07:30
 20. [39] JanaJedli [*]

  loentynka: S tím naprosto souhlasím. Já jsem bohužel kojit nemohla (byla jsem z toho dost špatná, když se všude řikalo kojit, kojit, kojit... připadala jsem si jako macecha, ale bohužel) a při druhém jsem mléko neměla, děti byly na umělé výživě a musim zaklepat(ťuky ťuk)jsou oba dva zdraví.

  superkarma: 0 20.11.2007, 18:09:04
 21. avatar
  [38] kareta [*]

  Kojenec je každé dítě do 1 roku, pak je to batole Bez ohledu na výživu

  superkarma: 0 20.11.2007, 18:02:59
 22. avatar
  [37] loentynka [*]

  U všeho je potřeba používat zdravý rozum, moje kamarádka byla tak zblbá nutností kojit, že kojila, kdykoliv malá plakala...kojila dnem i nocí a vůbec jí nedošlo, že zřejmě pokud dítě stále brečí může jít i o špatnou kvalitu mléka, malou přehnané kojení stálo úbytek několika kil a kamarádku, pořádné pokárání od lékařky, že si zahrává s životem vlastního dítěte...:-(

  superkarma: 0 20.11.2007, 17:34:11
 23. avatar
  [36] Katka1984 [*]

  Myslím si že je to na každé z nás, a neměl by nám do toho kecat, jsou to naše děti a naše postava.

  superkarma: 0 20.11.2007, 17:08:02
 24. avatar
  [35] Jeremi [*]

  Žluťásek: No, jenže tohle porovnávání má trochu potíže s logikou. Ty přece nemáš od každého dítěte k dispozici geneticky přesný duplikát, který by byl s výjimkou výživy vystavený úplně stejným vlivům. Je možné, ba pravděpodobné, že ten Tvůj kojený "chcípáček" by na tom bez kojení byl ještě hůř.

  superkarma: 0 20.11.2007, 16:45:58
 25. [34] Tobbi [*]

  Hmmm,už tu dlouho nebyl fašisticko-propagandistický článek od Laktační ligy na téma: Ženy, které nekojí a nejvhodnější způsoby jejich popravy.

  superkarma: 0 20.11.2007, 16:24:47
 26. avatar
  [33] boudicka [*]

  Žluťásek: Je hloupost pochybovat o vlivu kojení na imunitní systém! Byla provedena obrovská řada vědeckých studií (a studie se neprovádějí na dětech z jedné rodiny, nýbrž na obrovském souboru, řádově tisících miminek!!!), které toto prokázaly.

  superkarma: 0 20.11.2007, 16:11:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] jochova [*]

  stále kojím syna (19 měsíců) a v noci dostává UM Hami nebo Nutrilon

  superkarma: 0 20.11.2007, 15:23:34
 2. avatar
  [31] svetluszka [*]

  ANGI: ...chudák malej...

  superkarma: 0 20.11.2007, 15:08:41
 3. avatar
  [30] LudPa [*]

  Samozřejmě,že kojení není všelék,když u něho nedodržuješ životosprávu a třeba kouříš.Pár takových znám.

  superkarma: 0 20.11.2007, 14:57:22
 4. avatar
  [29] Fazole [*]

  Skutečně si myslím, že dlouhodobé kojení je prospěšné. Ale podle mě bohatě postačí plně kojit 6 měsíců a pak přikrmovat, protože od 7. měsíce dítěti mateřské mléko výživově už nestačí. Já sama jsem musela začít s umělým mlékem už v porodnici. Dcera se narodila o měsíc a půl dřív, nebyla mi tak přiložena k prsu. Kojení se rozjelo během 2 dnů, ale malá byla slabá na to, aby si ho vzala dostatek. Musela jsem ji dokrmovat stříkačkou s odstříkaným mlékem nebo mlékem umělým. Svého jsem měla fakt málo. Kojila jsem jen 4 měsíce. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. V létě jsme mohly trávit spoustu času venku. Kdybych kojila, měla bych s tím dost problém, neboť nepatřím mezi maminky, které kojí bez ostychu kdykoliv a kdekoliv.

  superkarma: 0 20.11.2007, 14:57:08
 5. avatar
  [28] MEK [*]

  kojit jsem kojila,děti mám zdravé

  superkarma: 0 20.11.2007, 14:46:29
 6. avatar
  [27] Žluťásek [*]

  Taky tomu nevěřím, prvního kluka jsem kojila s bídou 6 týdnů a je zdravej jak řípa a toho druhýho, kojenýho rok a půl skolí úplně všechno

  superkarma: 0 20.11.2007, 14:22:55
 7. [26] leonab [*]

  Kojení je prokazatelně pro dítě to nejlepší, co může být. Svou dceru jsem kojila 13 měsíců, z toho 8 bez přikrmování. Jako malá nebyla vůbec nemocná. Nemyslím si, že by se kojení podepsalo na postavě. Umělé kojenecké mléko je snad kvalitní a dobře kontrolované. O Nutrilonu jsem četla, ale zatím nemám vyzkoušené.

  superkarma: 0 20.11.2007, 14:04:47
 8. avatar
  [25] vlcice [*]

  1) Co je dlouhodobé kojení? Ano, určitě kojit aspoň rok.
  2) Když budu mít svého dost, ne.
  3) Ne.
  4) Ano.
  5) Četla jsem o něm.

  superkarma: 0 20.11.2007, 13:42:56
 9. avatar
  [24] Gabi [*]

  Kojené byly děti do 1,5 roku. Umělé mléko jsem používala do cca 2,5 roku na přípravu jídel. Jinak kravské mléko jen v podobě kysaných výrobků.

  superkarma: 0 20.11.2007, 13:09:46
 10. avatar
  [23] Kite [*]

  mlíčko je fajn, ale že by dítko pak mělo nějak více obranných látek ? ....bývá tak samo nemocné jako ostatní :o(

  superkarma: 0 20.11.2007, 13:02:38
 11. avatar
  [22] danap [*]

  kojení... myslím, že je to dobrá věc, ale nelze zatracovat maminky, které nemohly kojit. Já jsem kojila do 1 roku, malý se odstavil sám, a to jsem slyšela jak je těžké ho odstavit...a vida šlo to jako po másle..

  superkarma: 0 20.11.2007, 12:43:43
 12. avatar
  [21] brez [*]

  Jedno dítě jbylo kojené rok,od 2 let stálé problémy se záněty uší,druhé kojené 14 dní(došlo mléko)a je naprosto zdravé kromě občasné rýmy.Ani to kojení není všemocné.

  superkarma: 0 20.11.2007, 12:38:09
 13. avatar
  [20] Jeremi [*]

  Dopřávám umělé mléko vedle kojení nikoliv dceři, ale sobě. Jinak bych se už dávno ztratila bez funusu.

  superkarma: 0 20.11.2007, 12:12:04
 14. avatar
  [19] Meander [*]

  Evat: Komu že se narodil? Jinak blahopřeju. Tobě i těm dalším matkám.

  superkarma: 0 20.11.2007, 12:04:39
 15. [18] Pavla_b [*]

  zase kojení?

  superkarma: 0 20.11.2007, 11:48:30
 16. avatar
  [16] Wanda [*]

  Dlouhodobé kojení není na škodu, ale když žena stratí mléko, tak nastoupí umělá výživa. No a žeby kojení kazilo postavu? Jak u koho.

  superkarma: 0 20.11.2007, 11:11:30
 17. avatar
  [15] Z_U_Z_U [*]

  nevěřím tomu

  superkarma: 0 20.11.2007, 10:37:20
 18. [13] Lindaa [*]

  Kojila jsem 2 a 5 týdnu a pak v obou prípadech uz nic neteklo. Starsí dcera je zdravá pokud nepocítám 2-3x do roka rýmu a mladsí az na alergii na hliník je zdravá taky. A to já jsem multialergetik na vsechno od prírody (=kytky,stromy,zver) takze nejaký hliník me nevyvede z míry. Z toho usuzuji, ze kojení taky není vsemocné a genetika a prostredí má na zdraví dítete vetsí vliv.

  superkarma: 0 20.11.2007, 10:25:22
 19. avatar
  [12] Zdendula [*]

  Syna jsem kojila 15 měsíců a dceru jen 4, nemůžu říci že by byl syn jako malý zdravější.

  superkarma: 0 20.11.2007, 10:24:31
 20. [11] Petulinek [*]

  Syna jsem kojila jen asi měsíc. Potom jsem kvůli nemoci mléko ztratila. Dost mě to mrzelo. Dceru jsem kojila do deseti měsíců. Pak se sama odstavila a nutit ji němělo cenu. Nutrilon jsem kupovala ještě chvíli.

  superkarma: 0 20.11.2007, 09:52:45
 21. avatar
  [10] kwiny [*]

  KAT:aby se hloupi ptali a chytři odpovidali!!!!!CHi,CHi...

  superkarma: 0 20.11.2007, 09:24:59
 22. [9] gentiana [*]

  Já to ani nečtla, není proč. Ale podle toho nadpisu bych čekala článek, který začíná "Podle nového nařízení Ministerstva zdravotnictví.... budou všichni kojenci zdraví."

  superkarma: 0 20.11.2007, 09:01:42
 23. [8] kat [*]

  sakra proč zase kojení?

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:45:07
 24. avatar
  [7] ANGI [*]

  stále kojím myslím,že mateřské mléko je mateřské mléko náš prcek váží při svých 5 měsících už 10 kg kdoví jak by vážil,kyby byl živen sunarem.A navíc kojení mi vrátilo postavu i kila

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:35:23
 25. [6] alena5 [*]

  První dítě jsem kojila 18 měsíců a druhé momentálně kojím a chtěla bych opět kojit minimálně do toho roku a půl.Myslím že je to pro dítě lepší než umělá výživa a pro mě to je pohodlnější a i levnější.

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:27:42
 26. avatar
  [5] Evikus [*]

  Evat: Tobě se narodilo šest dětí?
  Jinak tohle téma už mě vážně nebaví

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:21:25
 27. avatar
  [4] lenagirl [*]

  Evat: blahopřeji a hodně zdraví oběma

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:13:17
 28. avatar
  [3] Evat [*]

  ...Tak už jsem doma!!! teda JSME...12.11.2007 o 12.45hod se nám narodil syn SEBASTIÁN 3500g a 51cm.....jo a samozřejmě nic jiného než kojení!!!

  superkarma: 0 20.11.2007, 08:11:02
 29. [2] jitkamarsalkova [*]

  náš malý má neustálý hlad, musíme dokrmovat

  superkarma: 0 20.11.2007, 07:19:11
 30. avatar
  [1] kwiny [*]

  Mám dvě děti.Dcera 7let tu jsem kojila dva roky,syn 14 měsícu kojen dodnes.Umělé mléko jsem nikdy nepoužila,nemusela.Mléka jsem měla vždycky dost i pro dva kojence.Akorát mi syn jak se narodil hodně blinkal,tak jsem mu musela dělat kašičku na zahuštění mat.mléka z Nutritonu.A prsa mám v pohodě,žádné vytahliny.

  superkarma: 0 20.11.2007, 06:57:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme