Bulvár

Kočky, koťata, kocouři a kočičáci

Jela jsem na domluvenou návštěvu do kočičího útulku Na Pláni. Bylo studené březnové odpoledne, za okny tramvaje poletoval sníh a já si s hrůzou představovala, jak budu se svým orientačním smyslem a v téhle slotě celé odpoledne bloudit neznámými ulicemi Radotína.

A tak jsem byla ráda, když mi paní Soběslavská zavolala, že se sejdeme na veterině blízko Újezda, kam si jede vyzvednout kočky.

Paní Petra Soběslavská je ošetřovatelka, krmička, uklízečka, spojka, prostě hlavní dobrá duše útulku. Pozor: všechny jmenované funkce vykonává mimo své občanské povolání!  

Než jsme pak dojely k patrovému domku se zahradou, v jehož bývalé prádelně se skrývá útočiště pro 22 kočiček (kocouři jsou v menšině), dověděla jsem už o útulku spoustu věcí.

Útulek patří Sdružení na ochranu zraněných a týraných zvířat, které  se zaregistrovalo na Ministerstvu vnitra v únoru 2002 (založila ho spolu s paní Petrou Soběslavskou její dcera Ing. Petra Ondráčková) 

9 členů, 20 koček, jedna místnost, žádné prostředky. To byly začátky. Dnes Sdružení kromě centrálního útulku provozuje řadu depozit, kde jsou dočasně umístěny další kočky. Pečují především o zvířata zraněná, týraná, koťata a březí kočky. V útulku přežívají i přestárlé kočky - jako epileptická Andulka nebo bezzubá Líza. Tyhle číči jsou závislé především na příjmech z virtuální adopce (spočívá například v úhradě pobytu v nemocnici, zasílání krmiva, návštěvách útulku). Tahle zvířátka jsou vděčná za každé pohlazení i vlídné slovo.

Sdružení spolupracuje s dalšími organizacemi v celé republice, pomáhá malým mediálně neznámým útulkům i soukromým osobám, které zachraňují opuštěné kočky. Jednou z forem spolupráce jsou i celostátní umísťovací výstavy. Nejbližší bude 2. května v Lucerně.

V loňském roce přijal útulek kolem 400 koček a na 300 se jich podařilo umístit do nových domovů.


Sdružení spolupracuje také s veterinární klinikou, která pomáhá opuštěným zvířatům a zajišťuje omezený počet bezplatných kastrací. Jedinou povinností zájemce o kastrování kočičky je dovést ji v objednaném termínu a pak se o ni 5 dní starat.


Umístěné kočky do svého původního domova "píší" třeba takovéhle dopisy:

Já, Borůvka, bych vám o sobě něco řekla. Mám tady v novém domově kámošku Dášu. Vymýšlíme, s čím si budeme hrát, co rozškubeme nebo komu sníme večeři. Neumíte si představit, jak je dobrý syrový kuřecí řízek, pěkně naklepaný ukořistěný přímo s prkýnka na lince!... Mám se dobře. Brzy se vám zase ozvu.

A já jsem se v útulku  zamilovala. Jmenuje se Mák, je  velký krasavec, celý černý s bílými tlapkami a čumáčkem. Škoda, že už je zadaný...

 

I vy si můžete vybrat kočičku na www.kocici-utulek.cz

   
17.03.2004 - Společnost - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Sisi: V tvém případě nejspíš potrat s infekcí nesouvisel. Lékaři ti našli protilátky a zvolali BINGO, protože se jim to hodilo. Ale aby to tak bylo, tak bys musela poprvé s nakaženou kočkou přijít do styku až v těhotenství, žádné mazlení v dětství na to nemá vliv. Bohužel humánní lékaře většinou nějaké nemoci zvířat podrobně nezajímají a při každém podezření na nákazu od zvířete šmahem řeknou "radši ho dejte pryč"

  superkarma: 0 20.03.2004, 21:39:04
 2. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Tak jsem tenhle článek objevila až teď, koukám, že se tu zase řeší toxoplazmóza, ale už jste si to vyjasnily naprosto přesně

  superkarma: 0 20.03.2004, 21:36:12
 3. avatar
  [24] Margarita [*]

  Tax jsem napsala, co už bylo řečeno, omlouvám se, že se opakuju, ale psala jsem hned reakci na Ninin dotaz, aniž bych si přečetla další. No neva, mějte se i Ti vaši miláčci

  superkarma: 0 18.03.2004, 12:50:02
 4. avatar
  [23] Margarita [*]

  Nina: Před plánovaným početím je dobré nechat si udělat test na protilátky toxoplazmózy. Většina lidí už ji v životě někdy prodělala a znovu ji chytnout člověk nemůže. Takže pokud má člověk protilátky, tak se nemusí, že to chtne během těhotenství. A pokud je nemá, tak prostě nebude pojídat 2 dny stará hovínka a sem tam si umyje ruce . jinak mnohem větší pravděpodobnost "získání" toxo je taková, že si po při práci na zahradě nejak sáhnete na pusu a pak nevědomky olíznete nebo při ochutnávání syrového masa (sekaná, tataráky atd.) Od těch čičinek je to nejméně pravděpodobné. Navíc jsou infekční většinou jen koťata asi do 1 roku věku. Jinak taky máme doma na paneláku nalezenečka Čertíka, s ho bezmezně zbožňujeme, máme ho asi půl roku a nedovedu si to už bez něj představit . A mimi chystáme taky a strach rozhodně nemám

  superkarma: 0 18.03.2004, 12:38:40
 5. avatar
  [21] Modroocko [*]

  Jo, jeste musim dodat, ze jsou oba nalezenci.

  superkarma: 0 17.03.2004, 22:44:38
 6. avatar
  [20] Modroocko [*]

  Tak ja se musim pridat, kocicky jsou radost. Mam 10 mesicu stareho kocourka Guse a je to muj poklad. A posledni dva dny s nami bydli jeste kotatko-holcicka. Zatim nevim urcite, jestli s nami zustane, protoze muj rozmazlenec Gus se s tim nejak nemuze smirit, ale snazime se, je zlatoucka a myslim, ze by se ji u nas libilo. Kockam zdar!

  superkarma: 0 17.03.2004, 22:43:11
 7. avatar
  [19] Vivian [*]

  Já jsem na některý kočky alergická (a to ještě ne vždycky, nevím, čím to je), ale soužití s mícou mi potíže nedělá, kýchání a svědění mi nevadí Mám zviřátka moc ráda

  superkarma: 0 17.03.2004, 19:43:51
 8. avatar
  [18] Dudlajlama [*]

  Jeee, takovy clanek a tak mila vybrana spolecnost a ja to prosvihla, meli jsme vcera navstevu . Jasne, ze kocky prosvetli to nase lidske pachteni, ja uz bych si zivot bez tech potvor nedovedla predstavit. To je tak krasny pocit, kdyz treba sedim a ctu si a na mne se uvelebi jedna z nich a vrni jako o zivot, strasne na me prenasi pozitivni energii, oni uz ti Egyptane vedeli, proc jsou kocky specielni .

  superkarma: 0 17.03.2004, 18:55:05
 9. avatar
  [17] Exupery [*]

  Nina: Když řekneš doktorovi, že plánuješ mimino a máš kočky, může ti celkem jednoduše zjistit, jestli už jsi ji neměla (mělo ji prý velký procento lidí, právě většinou z masa) a pokud jo, tak se nemusíš bát. A jinak? Není nic jednoduššího, než říct manželovi, že jako těhotná nebudeš uklízet kočkám záchod, a převedeš tuto činnost na něj, třeba mu to pak už zůstane
  Jinak zase podle mě člověk takový prase bejt nemusí. Jasně že nebude brát hovna do ruky, ale kočičky na to můžou v záchodě šlápnout, taky si neutírají zadek papírem jako my, a běhají a sedají si všude, klidně na prkýnko na krájení (to by se, pravda, schovat dalo). Takže bych to řešila spíš tak, že bych začala s miminem až by kočka odrostla nebo bych si vzala starší. Já už tři starší mám, takže asi začnu s tím miminem

  superkarma: 0 17.03.2004, 16:47:25
 10. avatar
  [12] jankucharo [*]

  Jednoho dne jsem přišla z práce a ozvalo se - mňam - malý černohnědý uzlíček, plakala po mámě. První noc spala se mnou, lehla si mi na hruď - byl květen, horko dvojnásobné, stulila se mi ke krku...prostě jsem ji odkojila spala se mnou půl roku, než si zvykla. Teď si lehne tu k dceři do postele (k nohám), nebo k synovi, to se rozvalí..a chrápe:-)
  Umí si otevřít balkon (na západku), ťuká čumákem do vodovodní baterie, abychom ji pustili vodu. Ohromným zážitkem byl pro ni kapr, neodolala a skočila za ním dovedete si představit jak pádila z vody
  No a nejnovějším zážitkem je nová pračka. přivezli pračku, instalovali, nastavil první program praní. Že jsme ji chodili obdivovat my, něco jako video, TV apod., no to bylo nasnadě. Ale že kočka stála půl těla v předsíni, půl těla v koupelně, uši vztyčené, prostě průzkumník, nehnula se půl hodiny

  superkarma: 0 17.03.2004, 12:02:15
 11. avatar
  [11] Křečkomyš [*]

  Aby ses nakazila toxoplazmózou, musela bys být s prominutím . Spóry totiž na vzduchu uzrají až za nějakých 48 hodin. Takže kdo pravidelně čistí kočičí záchůdek, nemusí se bát. A navíc, přenášejí ji jenom kočky do určitého věku. Takže je možná lepší rozhodnout se pro dospělého, čistotného z útulku.

  superkarma: 0 17.03.2004, 11:12:56
 12. avatar
  [10] janinkab [*]

  Nina: Taky si myslím, že ta hrozba toxoplazmózy není velká. Jsem s kočkama odmalička a nikdy jsem od nich nic nechytla. A to jich máme hodně- teď zrovna 16.

  superkarma: 0 17.03.2004, 11:10:27
 13. avatar
  [7] Motty [*]

  K nám přišla malá bezdomovkyně na konci roku 1998, byla šíleně vychrtlá, špinavá, zakrvavená, pajdala a byla bez oka. Dneska by ji asi nikdo nepoznal, očičko jsme nezachránili, protože už tam prostě nebylo, ale je z ní nádherná chlupatice, jmenuje se Mášenka, máme od ní dvě koťátka, kterým je už pět let a život bez těch mých miláčků si už vůbec nedovedu představit.

  superkarma: 0 17.03.2004, 09:44:17
 14. avatar
  [6] Conny [*]

  Juj

  superkarma: 0 17.03.2004, 09:41:04
 15. avatar
  [4] Deja [*]

  Ahojky, někdy říkám, že jsme takový mini útulek. Máme jednu kočičku /vyhozená u rybníka, kluci ji před sedmi lety přinesli domů/ a dva kocourky /jeden je syn té kočičky - Micky a druhý zbídačelý přišel k nám na zahradu a bydlel v multikáře, když jsem ho viděla, tak jsem nad ním brečela a chtěla, aby mu zkrátili utrpení, ale mladší syn se ho ujal a vypiplal ho a utratil na veterině veškeré úspory/. Teď je Zrzavec, zrzavý zločinec, Rezíno, Zrzeček, zrzavý darebák apod. naším miláčkem, který se odměňuje tím, že kuchyň musím mít naprosto holou bez milých ozdůbek a kytiček. Vše smete, ukradne - i maso z vařící vody. Stále se rozlíží a vymýšlí nějaký elent. Nějakým "milovníkem" zvířat vyhozenou z auta máme i naši hlídačku Betynku - vlčák. Do žádných útulků a na umisťovací výstavy nemohu chodit, protože bych ta zvířátka měla nejraději všechna.

  superkarma: 0 17.03.2004, 09:14:08
 16. avatar
  [2] evusche [*]

  také mám doma kocourka, ale už bych do bytu zvíře nechtěla...

  superkarma: 0 17.03.2004, 08:23:46
 17. avatar
  [1] Petraoz [*]

  Kočička v bytě je úžasná věc. Vřele doporučuji všem, které netrápí nějaké alergie. Uvidíte, jak se Vám doma rozzáří život.

  superkarma: 0 17.03.2004, 07:55:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme