Bulvár

Kočku, psa nebo obojí?

 

Modelem „jsou na sebe jako pes a kočka“ bychom si mohli u některých našich miláčků udělat pěkný průšvih. Mnohdy je to totiž přátelství až za hrob. Mnoho chovatelů mi jistě dá za pravdu… Pokud by bylo na mě, tak odpověď na otázku výše bude jednoznačná – jasně, že obojí!

Přijmout a hned odkojit

Moje nedávno zesnulá fena Německého ovčáka měla například zálibu ve všech mláďatech, jak lidských, tak i zvířecích, a bylo jí šum a fuk, o jaký se jedná živočišný druh. Okamžitě, jako správná „matka pluku“, adoptovala cokoli, co bylo menší než ona. To bylo skoro všechno vyjma koně, protože byla kus psa.
Sama se stala za život dvakrát matkou deseti štěňat,  měla zkušeností vrchovatě. Vynikala dokonce schopností laktace na přání“.


Jak už to v životě bývá, věci přicházejí vždy v balíčku. Jakmile se tedy u nás objevilo zatoulané kotě, což bylo každou chvíli, do týdne jich u nás zcela „náhodně“ skončilo  i pět najednou. Ladyna, spatříc miminko, během několika hodin zmobilizovala své tělo a druhý den již bylo možno pozorovat, kterak se malá koťata s klidem krmí z cecíků feny. Ladyna se tvářila důležitě a koťata velice spokojeně. Naprosto nikdo neřešil, jestli je to normální. Z koťat vyrostly šelmy zdravé a velmi slušně vypadající. Některé pak u nás zůstaly, jiné se zcela přirozeně odstěhovaly někam dál nebo za roh k sousedům.

Někteří jsou skalní

Tak jako pes se ve své přirozenosti kočka nechová. Pes s námi zůstává, protože jeho povaha a potřeby jsou jiné. I kočky ovšem mohou podlehnout sympatiím, a tak máme v Praze kocoura Agrippu, odkojeného psem, který je skalní a krom toho, že mívá „své úlety“, kdy o něm nevíme dva dny a po návratu vypadá jako trhací kalendář, vrací se domů pravidelně.
Mimochodem, po smrti Ladynky jsem myslela, že o něj přijdeme taky. Nejsem velkým zastáncem polidšťování zvířat, ale tohle nešlo zaměnit s ničím jiným. Byl to veliký kočičí žal, který jsem nikdy neviděla.

Samozřejmě vymete cizí misku

Vysvětlovat kočce, že Whiskas je lepší než psí konzerva, je zbytečné. Potřeba přesvědčit se, že kamarád obědvá stejně chutně, je mnohem silnější než účelová písmenka od výrobce. A tak je logické, že pes se vrhne po misce kočce, a ta obratem zacpe megamisku vlastním tělem, aby okolo nebylo možno ujídat, a mazaně tahá krmi z pod předních tlapek. 
Když se ti dva přesvědčí a okoštují, povětšinou se vrátí každý ke svému. Kočka ke zcela vyluxované misce, ze které si ani nelízla, a pes k ještě slušné porci, protože kočka se zásadně nepřežírá.


Oba jsou spokojeni a my jsme ad jedna vyhodili peníze za Whiskas, ad dva seznali, že i kočku lze úspěšně krmit psí potravou, a rozhodně nezačne štěkat.


Tady je dobré si uvědomit, že pokud je to kočka, jak má být, už předtím venku splivla 10 kg trávy, kterou obratem vyzvracela, několik můr, vos, chcíplou žábu, jednu myš a vyhozenou, napůl plesnivou rybu od sousedů, takže minerálů, které zaručeně obsahovalo proklamované kvalitní krmivo, má již dostatek.

Samozřejmě vymete kočičí záchod

Vysvětlovat psovi, že nesmí pojídat kočičí hovínka, je problém, zvláště jedná-li se o fenu. Ony mají tyhle naše matky zakořeněný pud uklízet po svých dětech. Tak jako to děláme my.
Ne, že by lidská matka obětavě žižlala pampersky, ale přebalování a utírání prdelek je v zásadě totéž, jako když fenka poctivě chodí a slupne každé volné hovínko. 


Co naplat, jestliže náš pes adoptoval kotě, pak je jasné, že v jeho útrobách zmizí i to, co odloží do kočkolitu. Opravdu na to ale neumře. Ladyně bylo skoro šestnáct let, když zemřela, a její útroby, s ohledem na to, kolik naším bytem prošlo koťat,  přefiltrovaly řádově několik kilogramů trusu i kočkolitu. Pohled je to ovšem opravdu pro Bohy a také je moc prima, když se pak pejsek láskyplně sápe po našem obličeji ve snaze dát nám hubana!

Pozor na suché krmivo!

Teď mě asi hodně výrobců nebude mít rádo, ale říci to musím. Jako sem tam zpestření je suché krmení pro kočky dobré, ale pak je potřeba, aby kočka hodně pila. Logicky je suché krmivo zbavené vody a logicky si ji po pozření odčerpá z organizmu zvířátka. Tím se hodně zatěžují  jeho ledviny.


Navíc nesmíme zapomínat, že jde o kočkovitou šelmu s útrobami od přírody vybavenými rozhodně ne na dehydrované granule.
 No, už jste viděli lva, který si suší antilopu? Nebo se snaží ulovit náklaďák vezoucí granulovaný Kittekat?
Vůbec nejlepší je, když se pokusíme (a to i kočce, která ven nechodí), poskytnout stravu, která odpovídá jejímu uspořádání zažívacího ústrojí. Protože i domácí polštářek v podobě angorské micinky, která je ráda, když pro sádlo vyskočí na gauč, má žaludek srovnatelný s předky.

U psů je problém menší, protože pes přece jen víc pije. Přesto je dobré mít na paměti, že je to psovitá šelma, a vody zbavený, chemickými operacemi prošlý a umělými vitaminy obohacený materiál, srovnatelný s některými produkty Spolany Neratovice, podávat rovněž v kombinaci s přirozenými druhy potravy.

Ten, kdo chová dohromady psa i kočku, bude jistě souhlasit, když řeknu, že je to nejzajímavější studijní materiál a že člověk má málokdy čas na televizi. A to už nemluvím o tom, když k této dvojce vlastníme ještě párek dětí :).

 

 

   
12.08.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [89] arjev [*]

  Nádherný článek. K nám chodí sousedova kočka. Sem tam jí koupím kočičí mls, který by nejraději zhltla i s obalem. Když si ji položím do klína na záda a drbu ji pod krkem, vyhahuje a zatahuje drápky blahem. Z očí má úzké štěrbinky, blaho...
  V neděli jsem jí dal celý svůj příděl masa - syrový, takže jsem měla brambory a sťávu u pod masa , ale micka byla spokojená.

  superkarma: 0 13.08.2008, 06:33:11
 2. [88] Champy [*]

  tyrkys: To já samozřejmě vím, granule jim dáváme taky, kupuji jen Eukanubu nebo Purinu. Vaření je u nás tak nějak zaběhlý, psi jsou na to zvyklí a nemají žádné problémy.

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:31:47
 3. avatar
  [87] tyrkys [*]

  Wiki: Fujky.
  Champy: Pokud nemyslíš granule značky "Za kačku", tak je to vyvážené kompletní krmivo .

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:27:15
 4. [86] Champy [*]

  tyrkys: Ty myslíš, že jen maso? A sušej si ho v přírodě? Nebudu tě přesvědčovat, já to prostě svým psům neodepřu a mám s tím dobrý zkušenosti. A nepsala jsem, že jim dávám řízek.

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:22:09
 5. avatar
  [85] Wiki [*]

  A kdybyste cirou nahodou nektera chtely fretku, tak mam dve mlade ulicnice k dispozici Nejak se letosni mladez nepovedlo udat :(
  Takze pokud by jste chtely nebo o nekom vedely... :)

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:22:08
 6. avatar
  [84] tyrkys [*]

  Champy: A v přírodě by si chudáčci ulovili řízek, viď? Co si myslíš, že je obsahem těch granulí?

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:10:48
 7. [83] Champy [*]

  Krásný článek a dávám za pravdu s tím krmením. Chovám psy skoro dvacet let, vždy jsme jim vařili a granule dáváme jen dodatkově. Nikdy jsme neměli žádné problémy se srstí, kůží či trávením. Naši psy jsou spokojení a na výstavách se ptají, čím krmíme, že jsou tak krásní. Připadá mi prostě krutý, nasypat jim jen granule a jít si dělat řízek. Vždyť oni jsou hlavně masožravci.

  superkarma: 0 12.08.2008, 22:08:46
 8. avatar
  [82] tyrkys [*]

  A ty kecy o suchém krmení . Tohle chová zvířata .

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:30:45
 9. avatar
  [81] tyrkys [*]

  Z_U_Z_U: Asi jsem naivní. Když jsem si z útulku brala Luciáše, bylo jasný, že jakmile dospěje, jde na kastraci a to je domácí. U venkovního by nebylo vůbec o čem mluvit . Kudláčková je vážně nesoudná .

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:29:55
 10. avatar
  [80] Z_U_Z_U [*]

  a....: to byla ironie
  tyrkys: a ty tomu věříš? Ono dneska chovatelů kteří se zajímají kam jejich zvířata jdou a jestli je dávají soudným a zodpovědným lidem bohužel moc není. Já šokovala okolí když jsem řekla, že to kotě co jsme pořídili na myšky samozřejmě taky nechám vykastrovat, stejně jako kočku a kocoura co už máme. To se u venkovních koček přece nedělá A ti samí lidi se pak diví tomu, kde se bere ta spousta toulavých koček

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:26:23
 11. [79] a.... [*]

  Z_U_Z_U: Já jo...už to vidím úplně v barvách, jak se díky Míše vylepší genofond varnsdorfských toulavých koček

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:19:07
 12. avatar
  [78] tyrkys [*]

  Z_U_Z_U: Jedině snad, že kotě bengálky z útulku možná zmizí rychleji. Pokud je ta chovatelka soudná, tak jí kotě snad nedá, proboha .

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:16:56
 13. avatar
  [77] Z_U_Z_U [*]

  tyrkys: ty snad nejsi nadšená ze snahy začlenit bengálskou kočku do českých luhů a hájů, vrátit jí svobodu a křížit s krásnými českými toulavými kocoury?

  superkarma: 0 12.08.2008, 21:12:24
 14. avatar
  [76] Dante Alighieri [*]

  Asi sem moc nezapadám, jsem čistě kočičáckej typ.

  superkarma: 0 12.08.2008, 18:04:14
 15. avatar
  [75] tyrkys [*]

  michaela.kudlackova: To nemyslíte vážně . Chystáte se produkovat další koťata, jako by jich nebylo dost . http://kocky-online.cz/jportal/opustena.phtml

  superkarma: 0 12.08.2008, 17:37:33
 16. [74] teq [*]

  úplně souhalsím před 3-mi týdny jsem naší 11leté fenečce kokršpaněla pořídila koťátko a koukat na ty dva je daleko lepší než jakýkoliv film:-)
  Měla jsem docela strach jak se snesou, ale vše bylo úplně v pořádku asi po týdnu jsem je dala k sobě a dopadlo to více neý dobře naše fenečka kocoura ignoruje a ten na ni neustale útočí takže je to opravdu podívaná pro bohy...

  superkarma: 0 12.08.2008, 17:06:30
 17. avatar
  [71] Meander [*]

  No ty vole, to je moc... Myslím, že ČSCH by si měl posvítit na registrované chovatele, kteří prodávají kočky množitelům.

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:52:44
 18. [70] Rikina [*]

  Bébina: vždyť jsi to slyšela. Kočka paní Kudláčkové bude mít třikrát do roka koťata, ty, jen co dorostou, se zachovají podobně, a do roka a do dne nebude ve Varnsdorfu pro kočky kam šlápnout.

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:33:44
 19. [69] Bébina [*]

  michaela.kudlackova: A co tedy s kockou? Je docela hodne chovatelu, kteri pokud prodavaji kote na mazla, tedy pokud se novy majitel nechce stat organizovanym chovatelem, pozaduji kastraci. Navic nekastrovana kocka je dost otravna a pokud ma casto rije a neni nakryta, muze mit cysty pripadne zanet delohy a to uz je onemocneni , ktere muze kocku ohrozovat na zivote. A cpat do kocky hormony na oddaleni rije ji na zdravi take moc neprida.

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:25:55
 20. avatar
  [68] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: Tak ať si koťátko vybereš a máš z něj jen radost!!

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:25:29
 21. avatar
  [67] Michaela Kudláčková [*]

  Všem moc děkuji i za odkazy ve vzkazech. S paní z chov. st. NOZOMI jsem se už domluvila.....mám radost. Budu mít přesně tu, kterou jsem si přála

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:19:24
 22. avatar
  [66] Michaela Kudláčková [*]

  Bébina: Agrippa zůstal v Praze s nejstarší dcerou. Sem do Varnsdorfu si pořizuji všechno znovu.....kastrovat i nadále nemíním. Řeším veliký venkovní výběh

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:18:04
 23. avatar
  [65] pajda [*]

  Bébina: bude mít nádherná malá koťátka přece je po nich poptávka, jak vidno z příloh, tak o co jde?

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:03:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [64] Bébina [*]

  Me by spis zajimalo, jak to pani Kudlackova bude delat, kdyz je zasadne proti kastraci, ma doma nekastrovaneho kocoura, ktery beha volne venku a chce si domu poridit kocku.

  superkarma: 0 12.08.2008, 16:01:33
 2. avatar
  [63] Stelinka [*]

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:57:40
 3. avatar
  [62] Michaela Kudláčková [*]

  Lilinka: jj Bígl je boma psík a super k dětem - nikdy nedospěje a zůstane hravý, ale do bytu, se trápí pes i majitel. Souhlasím

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:57:19
 4. avatar
  [61] Michaela Kudláčková [*]

  Stelinka: Volala jsem, paní šla nakoupit - mám zavolat za chvilku :-)

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:56:03
 5. avatar
  [60] Lilinka [*]

  Manx (44): Taky mi to tak připadá. V kočkách se neorientuji, zato to vidím ve psech. Teď jsou v módě kromě jiných bíglové, všude kolem sebe potkávám lidi se štěňaty. Co na tom, že jsou VELMI nároční na výcvik a potřebují denně celkem hodně pohybu, když jsou tak strašně roztomilí?

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:52:57
 6. avatar
  [59] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: Jo a je to Praha a cena je tam udaná 5000.

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:51:08
 7. avatar
  [58] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: 721402075 je tel.do chov. stanice a meli by tam mít 4erné dokonce 2 na výběr.

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:49:42
 8. avatar
  [57] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: Ale maji ty stránky trochu nepřehledné, tak nevím, jestli vůbec ty vrhy ještě platí.

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:45:40
 9. avatar
  [56] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: www.nozomi.wz.cz

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:44:35
 10. avatar
  [55] Michaela Kudláčková [*]

  Blues: Je krásná!

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:23:31
 11. avatar
  [54] Michaela Kudláčková [*]

  Meander: Však to plánuji hnedle na příští rok - ke kočkám

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:20:49
 12. avatar
  [53] Michaela Kudláčková [*]

  Manx: Máme dům - kočku bych do paneláku ani nechtěla.... bylo by jí škoda...

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:20:05
 13. avatar
  [52] Michaela Kudláčková [*]

  Blues: Díky moc, snad se zadaří :-)

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:19:03
 14. avatar
  [51] Michaela Kudláčková [*]

  Stelinka: ty, co jsi poslala jsou nádherný !!

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:18:39
 15. avatar
  [50] Michaela Kudláčková [*]

  Stelinka: Ahoj - kočičku pokud možno s P.P. budu vděčná ...

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:18:19
 16. avatar
  [49] Stelinka [*]

  http://zmostu.wz.cz/kotata/P1010257.jpg

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:09:14
 17. avatar
  [48] Stelinka [*]

  http://zmostu.wz.cz/galerie/DSC04571.jpg

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:08:35
 18. avatar
  [47] Blues [*]

  michaela.kudlackova: Černé britky jsou skutečně NEJ, držím palce, ať tu svou brzy objevíte!
  Ta naše je úžasné vrnítko a dobrý duch rodiny:
  http://www.ad.acheron.cz/egyptanka.jpg
  http://www.ad.acheron.cz/egyptanka_cela.jpg

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:07:40
 19. avatar
  [46] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: Míšo sháníte kočičku nebo kocoura. Já našla kocourka černého v Mostě.

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:03:26
 20. avatar
  [43] Meander [*]

  michaela.kudlackova: Než bengálku a britku, které se k sobě vůbec nehodí, si pořiďte radši další dítě. To vás zaměstná a nebudete mít čas na hromadění zvířat.

  superkarma: 0 12.08.2008, 15:00:07
 21. avatar
  [41] Stelinka [*]

  michaela.kudlackova: A sháníš kočku nebo kocoura tu britku?

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:51:35
 22. avatar
  [40] jana224 [*]

  Máme tři kocourky.Včera byl poslední na kastraci.Každý je jiný,
  líný,žravý a toulavý.Dozor nad nimi má jezevčice Rozárka.Doma se
  navzájem olizují,nebo si hrají a pak spolu odpočívají.Ale venku
  to je zážitek , skáčou přes sebe,honí se a mají se rádi.

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:21:24
 23. [39] matějíček [*]

  Máme doma 2x a 1x , ale náš pes se koček bojí. Je opravdu srandovní sledovat, jak mrňavá kočka honí po zahradě velikýho psa.
  michaela.kudlackova: moc toho asi o výživě zviřat, především koček, asi nevíte. Je to strašlivý blábol. A vámi zmiňované značky krmiva.. hrůůza.

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:19:44
 24. avatar
  [38] jazuzinka [*]

  Míšo, krásný článek zrovna mám doma také oboje. ve středu minulý týden k nám přišlo kotě . tak už je u nás doma Bobík a Micina. jen jsem přesvědčená, že jste myslela odkojené fenou ve větě: ... tak máme v Praze kocoura Agrippu, odkojeného psem....

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:06:42
 25. [37] ivušš [*]

  Tři kočky a dva psi, každý má jinou povahu. Bassetka miluje všechny, pinčice je taky miluje, ale až k smrti. Od té doby, co ji máme, kočky mají pravidelný pohyb a staly se velmi čilými, neboť neprojdou, aniž by je pinčice nezmerčila a nevystartovala. Když už je unavená, projde se za nimi aspoň vycházkovým krokem jak bachařka. Pravidelně chodí kontrolovat i kočičí záchodky, zřejmě má starost, jak kočkám funguje zažívání.To se prostě musí zažít. Michaelo, dávám jedničku!

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:05:19
 26. avatar
  [36] verlit [*]

  Máme doma smečku dvou psů a šesti koček, které se všechny vzájemně milují a snášejí bez problémů. Bohužel, úplně všichni se na fotku nevešli, ale aspoň část: http://sweb.cz/verlit/zara.jpg

  superkarma: 0 12.08.2008, 14:03:06
 27. avatar
  [35] Michaela Kudláčková [*]

  Bébina: To jsem dělala celý víkend - když konečně najdu - jsou zadaný... řekla mi jedna chovatelka, že je málokdo chová.. pro to její jediné si jedou tento týden z Polska

  superkarma: 0 12.08.2008, 13:37:20
 28. avatar
  [34] Michaela Kudláčková [*]

  Simba: Dík :-)

  superkarma: 0 12.08.2008, 13:36:29
 29. avatar
  [33] shb [*]

  michaela.kudlackova: ty jsou krásný! To jsou takoví ti tygříci no tyk ty se mi taky moc líbí, prostě ty krátkosrstý..
  simba: no mají! taky si to jednou splním...!

  superkarma: 0 12.08.2008, 12:29:02
 30. avatar
  [32] Modré z nebe [*]

  Bébina: Nejhezčí britky jsou stříbřité (Whiskas) - ách!

  superkarma: 0 12.08.2008, 12:25:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme