Domácnost

Kočičí mňamky

Ti, kteří od tohoto příspěvku očekávají návod na uvaření nejlibovějšího masíčka, nejšťavnatější tresky či doporučení těch negranulovatějších granulí, po kterých kočkám zjasní zrak, vztyčí se ocas a srst nabyde vzhledu lví hřívy, budou asi zklamáni. Včerejší zážitek s naší nově adoptovanou kočindou Jenny mne utvrdil v tom, že kočičí chutě jsou různé kočka od kočky, kocour od kocoura. 

Mým životem prošlo několik kočin. Například můj milovaný Chicory, který už nežije, ale který byl všežravcem nade všechny kočky a který snědl vše, co jsme mu předložili. Naopak peršánek Charlie, který zůstal u mého bývalého manžela, byl silně vybíravý a omezoval se na jeden druh kapsiček a jeden druh granulí.

Po těchto dvou čičinách vstoupil do mého života (a života mých rodičů, kteří jej adoptovali z útulku) Bělásek, kocour nevybíravý, trvale nedojedený, který nikdy nepohrdnul vůbec ničím. Vzpomínám si, jak nám z kuchyňské linky zmizelo listové těsto připravené na výrobu štrůdlu. Štrůdl pro rodinu se nekonal, drobné zbytky syrového listového těsta jsme nalezli pod konferenčním stolkem v obýváku, kde jej výhrůžně vrčící Bělásek urputně žral a chránil vlastním tělem.

Nebo oněch 40 dkg Eidamu připraveného na smažení, které stihl zhltnout během asi 20 vteřin, než jsme jej začali postrádat. Opravdovou lahůdkou pro tohoto kočičáka jsou však dodnes kynuté koláče s tvarohem. Za ty dva roky, co bydlí u mých rodičů, si dokázal vypracovat přesnou strategii pro ukradení a sežrání tvarohového koláče co nejefektivnějším způsobem. Ostatky koláčů (kolo kynutého těsta s vykousaným tvarohem uprostřed) nachází moje mamina většinou za gaučem, pod postelí či v boudičce na šplhadle. Dlužno říci, že pribiňáky a jiné tvarohové produkty ho naprosto nezajímají...

Náš kocour Riki, který je členem naší rodiny již druhým rokem, je co do jídla velmi skromný, pravděpodobně proto, že celé dny lítá venku a vrací se vyhladovělý. Sežere, na co přijde, s úchvatnou hltavostí v něm zmizí i dva dny staré granule nebo paštika od rána, po které by žádná ze zbývajících kočin ani neštěkla.

Lákavou lahůdkou je však pro něj chleba s taveným sýrem zapomenutý od snídaně na jídelním stole (nebo svačina, kterou si některé z dítek zapomnělo odnést). Riki váží něco mezi 7 a 8 kily a silně ho podezřívám, že se přikrmuje někde u sousedů, neboť k nám chodí pouze na snídani a na večeři.

Pravda, občas se mu také podaří husarský kousek, jako tenkrát, když jsem přišla domů z nákupu, bleskurychle hodila igelitku s nákupem do kouta a letěla na záchod. Než jsem vyšla ze záchoda, Riki stihnul z igelitky vytáhnout třičtvrtě kila vepřové kýty bez kosti, vybalil kýtu z papírového obalu, mikrotenového obalu a spolu se zbývajícími dvěma kočinami se o ni řádně popral. Mnoho z ní nezbylo...

To naše britečka Casey má jiné choutky. Nesáhne na nic kromě granulí Eukanuba nebo Hills, jen občas nepohrdne syrovým kuřecím nebo hovězím masem. I ona má však svou slabůstku. Když vařím segedínský guláš, obchází netrpělivě kolem sporáku a hází po mně vyčítavé pohledy (ze kterých mohu snadno vyčíst: ,,Taky jsi mohla koupit maso z mladšího kousku, kdo na to má čekat, než se to uvaří..."). Když je segeďák konečně uvařen, sedne si nábožně k misce a jazýčkem loví kyselé zelí a olizuje šťávu. Maso ji naprosto nezajímá...

Po těchhle zkušenostech jsem si myslela, že už mě - co do mlsných jazýčků koček - nemůže nic překvapit. Ba, stalo se. Včera jsem na stolku nechala talíř s nedojedeným lečem (je to moje oblíbené letní jídlo). Jenny, náš benjamínek, přilehla k talíři (jí většinou vleže, protože ji ještě pobolívají polámané packy), nejdříve vylízala všechnu šťávu (nedávám do leča vajíčka) a pak opatrně vybírala polorozvařená rajčata, kladla je vedle talíře a nábožně žvýkala s naprosto uchváceným výrazem do posledního kousku.

Ať mi proboha nikdo neříká, že jsou kočky masožravci nebo granuložravci :-))))). Náš kočičí jídelní lístek by vypadal nějak takto:

Předkrm:
dracena, papyrus nebo ibišek, dle momentální nabídky
přitvrdlý chléb s taveným sýrem 

Hlavní jídlo:
granule s kuřecím masem
kuřecí maso s granulemi
paštička s Calopetem a Bezopetem
hovězí maso s odčervovacím práškem

Vegetariánská jídla:
lečo
segedínský guláš bez masa 

Speciality šéfkuchaře:
40 dkg Eidamu vcelku
třičtvrtě kila vepřové kýty vcelku (hlavně nekrájet!!!)

Dezert:
kynutý koláč s tvarohem
listové těsto za syrova

Nápoje:
pramenitá voda z kohoutku
pramenitá voda ze sprchy ve vaně

Dobrou chuť všem čičinám, kocourům, kočindám a kočičákům. :-) Přikládám fotku maminčina kocoura Běláska v procesu ochutnávání koláče a fotku toho, co z koláče zbylo :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadla


Děkujeme za úžasné fotečky i za příspěvek :).

(příspěvek byl publikován na www.kocky-online.cz, ale autorka souhlasila, že ho můžeme použít i tady :) )

A čemu dávají přednost Vaši miláčci, ženy-in? Čímpak je krmíte? Nebo čím se krmí sami?

Podělte se s námi o Vaše zážitky na redakce@zena-in.cz!

   
14.11.2006 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ivana. [*]

  přesně můj briťák jen granule hillsky a občas trochu něčeho jiného jinak nic a druhý chlupáč zase jen konzervu a příležitostně maso a smetanu jsou to holomci

  superkarma: 0 14.11.2006, 15:40:29
 2. avatar
  [16] Kadla [*]

  Odemětobě: Čím víc koček, tím víc zážitků

  superkarma: 0 14.11.2006, 15:05:56
 3. avatar
  [15] Odemětobě [*]

  Máš úžasné zážitky.Naše kočka naštěstí lidské jídlo maximálně očichá a kromě syrového masa ji nic nezajímá.Možná proto chudinka váží jen 6 kilo.Cokoliv na lince je před ní bezpečné,jako malá dostala od páníčka pořádně na zadek,tak ví,že se tam nesmí.

  superkarma: 0 14.11.2006, 14:55:27
 4. avatar
  [14] Žábina [*]

  super článek
  s tou vepř.kýtou se mi to ani nechce věřit
  kdyby to byl tak neřeknu
  a 40 dkg sýra taky nemá chybu

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:48:52
 5. avatar
  [13] Kadla [*]

  arjev: No, pokud ta kočičí tlapka bude z marcipánu a nebude opravdická sušená, tak beru

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:47:34
 6. avatar
  [10] arjev [*]

  Bridgetj:

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:44:07
 7. avatar
  [9] Kadla [*]

  Já už teď kočky krmím jen granulema. Ale ony si stejně každou chvíli něco ukradnou :-))). Bělouš (to je ten tvarohovokoláčový mamčin kocour) je v tomhle naprosto nepřekonatelný. Vždycky, když ho není minutu vidět, víme, že někde něco schrastil :-). Tuhle narval čumák do odpadkového koše, potažmo do plechovky od sardinek a pak mu nešla sundat Jinak, tenhleten článeček jsem sepsala už před rokem, takže ty časové údaje už nejsou moc pravda :-) A kočičky už jsou taky o rok starší :-)

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:42:23
 8. avatar
  [8] arjev [*]

  Beruška1: je nás více s okrajem koláče

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:41:29
 9. avatar
  [7] arjev [*]

  Kadlo,nejlepší příspěvek má TY.Posílám Ti Řád kočičí tlapky

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:40:34
 10. avatar
  [6] Beruška1 [*]

  Jé já takhle jedla koláče jako malá, a do dneška okrajovou buchtu nemusím.

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:37:52
 11. avatar
  [1] paviocko [*]

  Tak ten koláč je fakt pěknej, koukám, že kocour je opravdu labužník :o)))) Kamarádka tuhle říkala, jak její dvouletá dcera taky z koláče vyjedla jen prostředek, jenže tam nechala těsto a snědla jenom náplň

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:28:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme