Bulvár

Kočárky nepatří do MHD: Stránka z Facebooku zmizela

Zajímámali jsme se o veřejnou stránku na Facebooku, která nesla titul: Maminky s kočárkem nepatří do MHD. Nebyli jsme jediné médium, které se stránky zděsilo. Stránka již na Facebooku není!

O veřejné stránce na Facebooku: Maminky s kočárkem nepatří do MHD, jsme vás informovali v článku...

Zde jsme také slíbili, že se budeme v této problematice šťourat dál a odeslali jsme následující otázky přímo na Policii ČR.

chair

 • Je nějaká trestní odpovědnost lidí, kteří založili tuto stránku na Facebooku: Maminky v kočárcích nepatří do MHD?
 • Pokud ano, jak mohou být potrestání?
 • Kdy vzniká trestní odpovědnost lidí, kteří založí aktivitu (byť nechtěně) podněcující k násilí?
 • Jsem jako moderátor internetové diskuze zodpovědný za její obsah, který sám nepíši?
 • Co dělat, pokud založím stránku na internetu s dobrým úmyslem upozornit na nějaký problém, ale diskuze se zvrhne právě v podněcování násilí či třeba etnické nesnášenlivosti natolik, že není v mých silách tomu zabránit. Mohu se od obsahu nějak veřejně distancovat a tím se z případné odpovědnosti vyvázat? A kdo je po té za obsah diskuze zodpovědný?

Policie je trochu bezmocná

Po nějakém čase jsme dostali od podplukovnice Markéty Kalouskové následující souhrnou odpověď...

Policie ČR se v těchto případech musí zabývat tím, zda se jedná o smyšlený, virtuální příběh, či skutečnou událost. Virtuální příběh může být svým obsahem nemorální, avšak pouhou myšlenku nelze trestně postihnout. Předmětem prověřování je tedy jak příběh samotný, tak identita osoby, která takové myšlenky - příběhy vyvěsí na facebookovou stránku.

Ani osoba, zobrazující se na profilu u textu, nemusí být shodná se skutečnou identitou. Údaje, které použijeme v rámci internetového prostředí, jsou snadnou kořistí pro ty, kteří je použijí ve svůj prospěch.

V rámci diskuze na internetu je zodpovědná každá osoba, která v tu chvíli koná, tedy je zodpovědná za svůj příspěvek, své výroky. Aby taková osoba byla trestně odpovědná, musí úmyslně v jiném vzbudit rozhodnutí spáchat trestný čin, nebo spáchání trestného činu zosnovat či řídit, nebo umožnit nebo usnadnit jinému spáchání trestného činu (§ 24 zákona č. 40/2009, trestního zákoníku). Jako moderátor můžete upozornit diskutující, že obsah jejich příspěvků je nemorální a tyto příspěvky nebudou použity či diskuze k tématu bude ukončena.

Facebooková stránka pojednávající o maminkách s kočárky je morálně odsouditelná. Její odstranění může být velmi složité, neboť facebookový server je umístěný ve Spojených státech amerických, kde platí svoboda projevu dle prvního dodatku ústavy USA, a tedy není možné odstranění shora uvedených stránek z hlediska platné právní úpravy ve Spojených státech amerických. Lze zaslat pouze podnět k odstranění takových stránek.

Překvapení, že? Cožpak šiřitelům nebezpečných myšlenek stačí, aby si založili stránku v USA a mají klid, mohou si psát libovolné rasistické narážky a nikdo je za to nepotrestá? To je trošku smutné...

Aktuální dění

Nejsme jediný magazín, který si všiml pobuřující facebookové stránky a pravděpodobně jsme nebyli ani jediní, kdo se na Policii ČR obrátil. Stránka už na Facebooku není - jak se to stalo? Nevíme. Můžeme ale odhadnout, že Policie přeci jen má své cestičky, jak potenciálně nebezpečné stránky likvidovat, a vy jste tomu, milé čtenářky, svým zájmem, zdá se, přispěly!

Čtěte také...

   
21.06.2012 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] cilani [*]

  Martina59 — #35 a ty si zkus tu pošahanou reklamu někde zaplatit, kozo

  superkarma: 0 06.02.2013, 08:24:59
 2. [35] Martina59 [*]

  Tak zkus internetový katalog

  1. na komentář reaguje cilani — #36
  superkarma: 0 05.02.2013, 16:11:29
 3. avatar
  [34] tajnostii [*]

  No,nevímSml23

  superkarma: 0 23.06.2012, 07:34:16
 4. avatar
  [33] wich [*]

  Altamora — #32 Cítím docela rozdíl mezi snahou řešit omezování svých práv, ať už jde o to, že mi soused zřídí pod okny zahradní restauraci, díky které se celé léto nevyspím nebo mi celou zimu zadělává na rakovinku pálením "petek" a mezi prachsprostým práskáním na prodavačku, že zrovna neměla den nebo zuřivým řešením stránek, které vznikly z nějaké recese.

  Ale s tím, že Češi špatně pochopili demokracii a jsou jako zvířátka utržená ze řetězu "je demokracie, můžu si dělat, co chci", ti dávám za pravdu Sml22

  superkarma: 0 22.06.2012, 22:15:43
 5. avatar
  [32] Altamora [*]

  wich — #17 To je právě ten pozůstatek totality v nás - názor, že nesmíme nahlásit na kompetentní místa přestupky a trestné činy, aby nás ostatní nepovažovali za práskače. Proč bych měla ja sama řešit s někým, že si na chodníku postavil kavárnu a mě omezuje v chůzi? Co když to má povolené městksým úřadem? On není povinen ukázat mi to povolení. Takže to sdělím na městkém úřadě a ten buď sjedná nápravu nebo mi sdělí, že dotyčný řádně zaplatil poplatek za zábor veřejného prostranství a má nárok nás omezovat a nutit chodit po silnici. Když nás stěžovatelů bude víc, příští rok mu to nepovolí nebo ne tak, aby z chodníku nechal čtvrt metru. (Ještě jsem něco takového neudělala, ale chuť na to mám mockrát.) Jde o to, že jako další pozůstatek totolitního myšlení je u nás zakořeněno, že si můžu na úkor ostatních dělat, co se mi zlíbí. Demokracie není anarchie.

  1. na komentář reaguje wich — #33
  superkarma: 1 22.06.2012, 10:37:11
 6. [31] Rikina [*]

  Lukáš Čejka — #29 no jo, to je vono Sml30 Sml67 

  superkarma: 0 21.06.2012, 23:03:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Suzanne [*]

  wich — #17 To ale nepramení z komunismu. Slyšela jsem nejednu historku ze Švýcarska: děláš hluk, šup, už tě někdo napráší na domovním výboře. V Americe zrovna tak - pověsíš si prádlo v rezidenci, kde se věšet nemá? Nebudou to řešit s tebou, budou si stěžovat. To samé Rakušané. Myslím, že tohle je spíš přesvědčení, že poškozenému nepřísluší konfrontace se "škoditelem", ale má právo, aby kompetentní osoba za něj tu patálii vyřídila v rámci dohodnutých služeb.

  superkarma: 2 21.06.2012, 21:33:40
 2. avatar
  [29] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #23 co bych pro tebe neudelal Sml57  

  1. na komentář reaguje Rikina — #31
  superkarma: 0 21.06.2012, 21:20:55
 3. avatar
  [28] wich [*]

  cilani — #22 Když je na mě protivná prodavačka nebo číšník, což se moc často nestává, za pět minut o tom nevím, protože mám hlavu na příjemnější věci, takže by mě ani nenapadlo něco řešit s nadřízeným. Půl dalšího dne to snad musí řešit ten, kdo chce jen škodit Sml80 Vím, co je práce s lidmi a když ženská obslouží 10 protivných idiotů v jedné hodině, už bohužel nemá energii ani na ty příjemné. I lidé, kteří "jsou tu pro lidi" jsou jen lidi a ne roboti. A co vím od holek, úřednic, lidi už neví, nač by si stěžovali. Tuhle si stěžovala baba na kámošku za přepážkou, že jí řekla ať chviličku počká, že musí dořešit klienta na telefonu. Prostě práskačství Sml45

  superkarma: 0 21.06.2012, 20:30:59
 4. avatar
  [27] kqkkatka [*]

  ja nie som na FB   hurrá  ale čánok som čítala na zene in  a aj ja mám kočiar  , chvalabohu tuu u nás na východe slovenska  sú autobusy OK   a aj nízkopodlažné  tak je to ok

  superkarma: 0 21.06.2012, 20:30:00
 5. avatar
  [26] marianaant [*]

  Taky si říkám kdo  může takovou kravinu napsat.Sml32Sml32

  superkarma: 0 21.06.2012, 19:03:08
 6. avatar
  [25] daska59 [*]

  Já se jen divím, že takový článek může někdo brát vážně?

  superkarma: 2 21.06.2012, 18:26:06
 7. avatar
  [24] LudPa [*]

  wich — #17 ale hlásit se to musí Sml30

  superkarma: 0 21.06.2012, 17:53:22
 8. [23] Rikina [*]

  Onehdy jsem slyšela v rádiu píseň "ředitel autobusu" - tedy jestli se tak jmenovala... text ve stručnosti pojednával o diskuzi řidiče busu a odmítnutého pasažéra tuším s kolem. Přišlo mi to celkem vtipné...Sml57 a vůbec mě nenapadlo, že by se to mělo hlásit policii. Jsem asi divná. Sml80 Dámy s kočárky mají své jisté dle přepravního řádu, jako každý jiný cestující, a pokud ten přepravní řád dodržují, není důvod, proč by je měla ohrozit na jejich právech nějaká anonymní facebooková stránka. Sml80 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #29
  superkarma: 1 21.06.2012, 16:00:21
 9. [22] cilani [*]

  wich — #17 Já třeba nemám moc dobrou vyřídilku a spoustu argumentů mě napadne až po bitvě. Proto, kdyby se ke mně choval někdo arogantně (myslím tím, že mě seřve a není v právu, jen si léčí komplex nebo co), případně mě urážel nebo mi vyloženě škodil a já se před ním slovně nebyla schopná ubránit, šla bych za nadřízeným. Na tom nevidím nic špatného. Pravda ale je,  že někdy lidi dělají druhým zle prostě naschvál ze závisti, jako pomsu nebo sobě pro radost..Sml68

  1. na komentář reaguje wich — #28
  superkarma: 1 21.06.2012, 15:37:30
 10. [21] Trefa [*]

  Trefa:jsem rada ze ta stranka uz je pryc.byl to velky nesmysl.maminky jezdete dal.platite jako ostatni cestujici.a jste take lide,mate na to pravo.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:08:57
 11. [20] Bébina [*]

  Saritka — #11 Mas sedet doma. Ty nevis, ze pokud jsi splodila potomka, nemas pravo na osobni zivot a vychazet muzes jen do nejblizsich parku, hrist a obchodu? A to jeste v dobe, kdy tam nikdo neni, neopovazuj se zavazet v krame s harantem ve chvili, kdy si chce nakoupit pracujici lid. A jestli musis k doktorovi, naplanuj si cestu na dobu, kdy v MHD nikdo neni. Co na tom, ze mas jet pres celou Prahu a byt u doktora v 8 rano? Pojedes nocnim spojem a prespis pred ordinaci venku.

  Ja jsem se na stranku podivala a i kdyz jsem okocarkovana matka, docela jsem se bavila. Brala jsem to jako recesi. Bohuzel, zacinam zjistovat, ze mezi nekterymi ridici jsou matky s kocarky neoblibene. Dnes me jeden schvalne privrel do dveri, musela jsem se hodne drzet, abych mu neukazala prostrednicek. A pak nam za trest zastavil daleko od chodniku. Ale na me si neprijde, umim vystoupit i tak. By me zajimalo, jak takovy psychicky nevyrovnany ridic udelal profesak.

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:40:50
 12. avatar
  [19] wich [*]

  *lidem

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:34:51
 13. avatar
  [18] ekleinovka [*]

  Njn,hlavně,že jsou pryč,byla to bludovina

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:33:34
 14. avatar
  [17] wich [*]

  Lukáš Čejka — #16 Tak tady je ten komunismus zakořeněný i v mladých lidech. Pořád má někdo potřebu někoho práskat, na někoho si stěžovat... na prodavačky, úřednice, pošťačky... Nikdo se s nikým nekonfrontuje přímo, každý jen práská, ničí ledem životy a to často i anonymně. Takže dislike Sml68 pro všechny, co uvízli v tomhle modelu společnosti...

  1. na komentář reaguje cilani — #22
  2. na komentář reaguje LudPa — #24
  3. na komentář reaguje Suzanne — #30
  4. na komentář reaguje Altamora — #32
  superkarma: 0 21.06.2012, 12:27:35
 15. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  step1 — #14 jak je psano v clanku - stranka nebyla umistena u nas, ale jinde - nejspis v USA Sml80

  a mne se naopak na USA libi jejich pojeti svobody projevu - protoze projev, svoboda vyjadreni vychazi z mysleni a cenzurovat mysleni je totalitni hnus Sml24

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 2 21.06.2012, 11:45:23
 16. [15] FAXÍK [*]

  to je dobře, že tam ta ošklivá stránka není Sml59

  superkarma: 0 21.06.2012, 11:22:43
 17. [14] step1 [*]

  Já se výsledku nedivím. U nás se mají darebáci dobře.Sml57

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 21.06.2012, 11:13:59
 18. avatar
  [13] navia [*]

  FB používám, i když u toho nesedím 24 hodin denně. Na komunikaci fajn. Tuhle stránku jsem neznala, ani nikdo z mých "přátel" není takový magor aby tam něco psal nebo sdílele, ale když jste mě na ni upozornili vy, "nahlásila" jsem ji jako nevhodnou. proto tam tam možnost je, ne? Udělala bych to, i kdybych to našla náhodně. Netvrdím, že to je důvod, proč už není, ale možná takových "práskačů" bylo víc.

  superkarma: 0 21.06.2012, 11:09:27
 19. avatar
  [12] ladouch [*]

  Byl to naprostý blábol, a nesmysl, proč by ženy s kočárkem neměly jezdit MHD.Sml22Sml22

  superkarma: 0 21.06.2012, 11:03:52
 20. [11] Saritka [*]

  A jak se teda maminky mají s kočárky dopravovat.Sml16

  1. na komentář reaguje Bébina — #20
  superkarma: 0 21.06.2012, 11:01:21
 21. avatar
  [10] carmi [*]

  wich — #6 No, já se na ty stránky tehdy podívala a byly opravdu hodně drsný a už fakt přes hranu. Takže nemám pocit, že by tu někdo zveličoval.

  superkarma: 0 21.06.2012, 10:59:34
 22. avatar
  [9] hubajda [*]

  Jindriska8 — #8 to by byl ne kazdy muze jezdit autem a nic vic ji nezustane nez MHD, na obrazku je moc hezky kocarek

  superkarma: 0 21.06.2012, 10:48:01
 23. avatar
  [8] Jindriska8 [*]

  Byl by to pro maminky s kočárkem velký problém.Sml22

  1. na komentář reaguje hubajda — #9
  superkarma: 0 21.06.2012, 09:32:01
 24. avatar
  [7] Suzanne [*]

  wich — #6 Já taky čumím jako puk Sml22

  superkarma: 2 21.06.2012, 08:58:18
 25. avatar
  [6] wich [*]

  Jéééžiš, na Facebooku je takových blbých stránek, co zakládají puboši... Nějaký maník se nasral, protože si zašpinil tričko, když pomáhal mamině s kočárkem, napsal o tom na FB a je z toho taková story Sml52Sml52 To fakt někdo řeší? Sml28

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  2. na komentář reaguje carmi — #10
  superkarma: 3 21.06.2012, 08:41:32
 26. [5] Roland [*]

  lidicka — #3 Už jenom z tohoto důvodu FCB nepoužívám.

  superkarma: 0 21.06.2012, 08:41:20
 27. avatar
  [4] blesksoft [*]

  jak jinak to mohlo dopadnout že Sml80

  superkarma: 0 21.06.2012, 07:44:56
 28. [3] lidicka [*]

  FCB nepoužívám, ale dcera ano. A dokonce před cca 3 lety sme řešili problém, kdy si někdo cizí na její jméno dokonce i na ukradenou fotku založil na FCB profil - samozřejmě s tím, aby ji zdiskreditoval. Psali jsme tehdy správcům FCB. Po nějaké době cca 2 měsíce byl profil smazán.Sml15

  1. na komentář reaguje Roland — #5
  superkarma: 0 21.06.2012, 07:25:42
 29. avatar
  [2] LudPa [*]

  Takže jste se taky zasloužili o odstranění kra....

  superkarma: 0 21.06.2012, 06:25:42
 30. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Zločinec až příliš často nedorostl svému činu: zmenšuje jej a znehodnocuje.

  F. Nietzsche

  Sml80

  superkarma: 0 21.06.2012, 06:25:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme