.

Kočárky na zámku v Roztokách u Prahy

Cestování

Kočárky na zámku v Roztokách u Prahy

Hledáte program na předvánoční víkend a nebo na volné dny mezi svátky? Možná by vás zaujala výstava Kočárky a dítě, kterou pořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Stojí rozhodně za návštěvu - o tom ostatně svědčí i fakt, že ji muzeum prodloužilo až do ledna 2005, ačkoli původně měla skončit již v říjnu. Jen téměř 90 kočárků přemístilo z původních prostor a nyní jsou k vidění v prvním patře zámku.

Tušili jste, jak stará je historie dětských kočárků? Možná budete překvapeni, když se dozvíte, že jejich hromadná výroba začala až zhruba v polovině 19. století. Vůbec první, avšak spíše ojedinělý pokus o kočárky, je zaznamenán o sto let předtím v Anglii.

Výstava, která představuje zejména kočárky z let 1890 až 1960, je tak poměrně vyčerpávající výpovědí o vývoji tohoto dětského přepravního prostředku. Před tím, než se kočárky rozšířily, byly děti zejména nošeny, případně doma kolebány v kolébce.

Vozítka doplňuje kolekce dětského dobového oblečení, hraček a dalších atributů z období, kdy dítě poznává svět. To vše ze sbírky soukromé sběratelky paní Šormové, která ji muzeu zapůjčila. Žena je velkou fanynkou kočárků a všechny je sama doma restauruje. "Určitou věc vidíte během života jinak. Vnímáte ji tak silně, že když zahlédnete zanedbaný kočárek, musíte se o něj postarat. S tím se vy mladí nemůžete setkat. To se objeví až později," řekla sběratelka časopisu Reflex.

Roztocké muzeum sídlí v zámku, který zle poničily povodně v roce 2002, ale už se z nich víceméně vzpamatovalo. Kdysi býval ještě v horším stavu, hospodařil v něm totiž státní statek. Muzeum se zaměřuje zejména na mapování historie středních Čech.

Nyní kromě výstavy kočárků nabízí aktuálně i expozici o vývoji vánočních ozdob Jednou v roce na Vánoce, která trvá rovněž do ledna.

Otevřeno: muzeum je otevřené denně, mimo pondělí, avšak výstava
kočárků jen o víkendech do 16. ledna. Vstupné do muzea: plné 30 korun, děti od 6 let a důchodci 15 korun

Jak se tam dostanete:
vlakem: z Masarykova nádraží v Praze, směr Kralupy nad Vltavou
autobusem: MHD z Vítězného náměstí v Praze - Dejvicích, linky 340 a 350
autem: parkování přímo před areálem zámku

Více informací o muzeuu: www.muzeum-roztoky.cz/

   
17.12.2004 - Zahraničí - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Ferdulka [*]

  Fifinka: Bod 6 je síla ...Ach jo.
  Jinak na výstavě jsme taky byli a moc se nám tam opravdu líbilo,krásně opečovávané kočárky a peřinky a oblečky...Nádhera.

  superkarma: 0 17.12.2004, 18:57:33
 2. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Vzhledem k tomu, ze to mam k zamku kousek, tak bych doplnila nektere informace:
  1. doprava: je zde docela novy, rychly vlak a to ne z Masarycky, ale az z Libne. Jezdi prakticky bohuzel nevyuzivany, leckdo o nem ani nevi. Presne je to tedy trasa Roztoky - Liben, pricemz vetsina vlaku jezdi pres stanici metra C Nadrazi Holesovice. CD ho ted pro nevyuzivanost malem zrusily, ale nejak si to zatim nakonec rozmyslely, takze jezdi stale.
  2. Vystava je opravdu pekna , docela doporucuji, my na ni byli v lete a syn pak jeste jednou, se skolou (mistni skola ma pro zaky muzeum zdarma)
  3. Na vanicnich ozdobach jsem nebyla, syn vsak prisel s ocima dokoran, ze to bylo strasne krasne. Byl tam se tridou presne pred tydnem. Skoda, ze tenhle clanek nevysel minuly tyden, to bych Vas pozvala na vanocni vikend, ktery se tu v ramci teto vanocni vystavy konal. Byli zde zastupci 2 firem, predvadeli montaz perlickovych ozdob, zdobeni sklenenych ozdob atd.. Navstevnici si mohli koupit ozdobu a mohli si ji na prani nechat ozdobit a tak vznikaly velice originalni vanocni darky. Od jinych maminek jsem slysela na takto vyrobene ozdoby jen chvalu.
  4. Urcite bych upozornit na mistni spolek rodicu a deti Roztoc, ktere s Muzeem uzce spolupracuje. Treba hned tuto nedeli bude v Muzeu dalsi koncert z cyklu Vystavy, ktere zneji, kazdy rok byva v lednu tzv. Trikralovy koncert a jiz ted bych Vas chtela pozvat na kazdorocni Masopust, ktery je v roce 2005 planovan jiz na 28-9. ledna. Web tohoto spolku je zde: http://www.roztoc.cz
  A jeste treba link na Lexovy fotky z letosniho Masopustu: http://sweb.cz/jsem.lexx/masopust/firstpage.html
  5. K stavu po povodni: Muzeum na tom stale dobre jeste neni, je stale otevreno jen v omezenem rozsahu. V prostorach zamku se sice stale oddava, ale zatim je to planovano pouze do zari 2005.
  6. Nakonec Vam musim jeste napsat jedno upozorneni, kterym bohuzel nase mesto a okolni vesnice (Hostivice, dale katastr Rudne, Horomerice, Velke Prilepy) v poslednich dnech ziji: Kriminální policie varuje občany, že v okolí našeho města operuje gang lupičů, kteří se specializují na pouliční krádeže z jedoucích aut. Přesunují se z obce do obce a za jízdy z okénka strhávají ženám kabelky. Věnujte maximální pozornost svým kabelkám a noste je tak, aby nebyly snadno k dosažení ze silnice.
  Bohuzel jsou to takove pripady, ze tu gang operuje za bileho dne, jedna kradez byla primo pred mistni skolou. Vsude nam tu visi cedulky a plakaty s timto sdelenim..policie CR je zrejme bezmocna :-(


  superkarma: 0 17.12.2004, 10:00:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme