No, je to už dávno, co mě rodiče vychováli. Především ohromnou láskou, táta mě zbožňoval a viděl se ve mě. Na tehdejší dobu měli docela moderní pojetí výchovy.

Tělesné tresty byly u nás tabu,svojí první facku jsem dostala v 17 letech,protože si maminka nepřála,abych chodila s mým budoucím mužem,kterého potom ovšem měla velmi ráda.Ale to je jiná kapitola.Já si myslím,že přílišná benevolence ve výchově je na škodu a sami vidíme na některých dnešních dětech,jak moc se o nevyplácí.Dítě musí mít nějaké hranice,znát,kam až může zajít,co je správné a co ne a příliš tolerance si dítě může vykládat i jako nezájem i jeho osobu a už je zaděláno na velký problém.Promiňte mi to přirovnání,ale malé štěně taky vychováváme a snažíme se,aby z něj nevyrostl tupý,zlý pes.,taky mu prostě stanovíme,co může a co ne.Taky mu nedovolíme absolutně všechno.

Vůbec se mi nelíbí ta západní kultura výchovy dětí,kdy dítě je naprostý "vládce a tyran" v rodině,kdy matka za ním běhá pět hodin s jídlem a 10X ho ohřívá a zkouší jestli přece jenom potomek nedostane chuť.Bojí se na něj křiknout,aby to náhodou neslyšeli sousedi a nevolali na sociálku.Možná taky proto tolik českých děvčat je v cizině jako au-pair,jsou žádané a naše čeká výchova asi taky.Co je možná obdivuhodné, je sebevědomí,které se v dětech pěstuje od malička.Ale všeho s mírou.

 kobližka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

Úplně s vámi souhlasím :)


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

 

Reklama