Moc hezky se k dnešnímu tématu rozepsala Kobližka, milující ponocování. A když už se jí přece jen podaří zaspat, škoda, že už nemívá ten krásný sen, co v dětství. Jaký, to se mimo jiné dozvíte v jejím příspěvku.

Jsem noční pták, sova. Nebo sýček? Ne, to ne, nechci sýčkovat, ale povídat o probdělých nocích.

Vždycky jsem to měla takhle nastavené, že se mě večer nechtělo jít spát a ráno vstávat. Ale vysvětlujte tohle svému zaměstnavateli, který očekává, budu o 6 hodině ranní kmitat jako vteřinová ručička.....no, naštěstí už žádného zaměstnavatele nemám a tak si můžu vstávat podle libosti....vlastně nemůžu, neboť mě manžel obdařil k odchodu na rentiérský post fenkou jezevčíka.....ale jen co se u nás rozkoukala, přehodila jsem ranní venčení na mého muže. Jednak si to sám zpískal a druhak, on je u nás tím pověstným skřivanem. Ne, že by tak libě zpíval, ale vstává brzy. A rád, na rozdíl ode mě.

Já miluju to úžasné ticho noci, kdy stojím u okna a pozoruju okolí. Třeba jak se ve vichru ohýbá vzrostlá lípa před balkonem, nebo v zimě se ráda dívám, jak se pomalu snáší sníh, při dešti pozoruju kapky. A hvězdy a měsíc, tím jsem pořád okouzlená…

Ale zrovna tak mám ráda, když si natahám do postele všemožné časopisy a když je úplný klid, tak si čtu a libuju si v tom. To mě neruší vůbec nic, to jsou moje chvíle.

Ještě, když jsem „uměla psát“, píšu to v minulém čase, protože teď to není písmo, ale jakési šílené rejdění pera po papíře, ráda jsem v noci psávala dopisy. Ale už je nepíšu, moje kamarádka není zběhlá ve čtení hieroglyfů. Nechodím spát před půlnocí a nechápu lidi, co jsou už v sedm večer v pyžamu a v osm v limbu. Jedny takové znám, ani nevím, co nás to kdysi napadlo a že k nim zajdeme na kafe.....v půl osmé večer byli kompletně připraveni ulehnout. Já jsem si hned vzpomněla na tu krásnou scénu ve filmu.“Já to teda beru,šéfe“ ,jak se paní Myslíková snaží vnutit panu Nárožnému myšlenku, jaký mají krásný život, když chodí takhle brzy spát.....Ale jelikož to byli dobří známí, k žádnému faux-pas nedošlo.

Nebo moje kamarádka, ta chodí spát fakt se slepicemi. Známe se už 40 let,takže si na obřadnosti nepotrpíme. Když jsem u ní třeba na 2 dny, žasnu, jak jí úderem půl osmé začne padat hlava, zívá a do 1/4 hodinky odchází spát. Ale nutno jí přiznat, že vstává hodně brzy, to já mám zase ještě půlnoc....a když kolem půl deváté ráno otevřu dveře do kuchyně (oči se mi ještě nepodařilo otevřít),ona už má uvařený oběd,vypráno a já se teprve šourám do koupelny. 

 Miluju prostě ponocování, říkám si, že noc je ještě mladá a je škoda jít spát. Horší je to s usínáním, s tím jsem měla vždycky problémy, ale teď je to hotová katastrofa. Můj muž, to je šťastný člověk. Ten uléhá, jednu nohu má ještě na zemi a už spí.....někdy mu tu rychlou narkózu i závidím. Já se převaluju na jeden bok, na druhý, zkouším ležet na zádech, ruku podél hlavy, ruku za hlavou, skrčené nohy a pro změnu zase natažené, odkrytá, přikrytá a NIC! Prostě neusnu a neusnu. Ono když už je půl třetí ráno, čtyři a pořád se nedaří usnout, je to k vzteku. Ponocování mám ráda, ale usínání je hrůza. Když už vím, že snaha usnout je marná, vstanu a jdu si vzít prášek....ale takhle se mi to taky nechce řešit pořád. Postel mám bezvadnou, matraci super, polštář úžasný. Co mě se hlavou honí myšlenek, ale ani jedna, která by se dala zpeněžit....ach jo...nemám to vůbec lehké :-)

A sny? Občas se mi zdá nějaká naprostá hloupost, ale po probuzení si skoro nic nepamatuju.Čas od času se mi zdá něco hodně negativního, kdy cítím přímo i fyzickou bolest v oblasti žaludku, že mě to nutí se probudit. Vstanu, trochu se projdu a zase se snažím usnout.

Zato v dětství jsem mívala krásné sny, hlavně o tom, jak létám. Stačilo, když mě třeba někdo honil a už-už mě chtěl, chytil a já jsem zamávala rukama a vznesla jsem se nahoru. Ještě dodneška si pamatuju  na ten úžasný pocit volnosti. Vůbec nevím, proč se mně to zdálo tolik let, ale co jsem dospěla, už se mi takový krásný sen nezdál nikdy.

P.S. Trošku jsem svého manžela pomluvila - tak promiň, miláčku, vím, že zpíváš krásně.

Všem přeju pěkný den a krásnou noc,
Kobližka.

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Jo, jo sny z dětství. Mně se zase pořád zdálo, že honím jednoho kluka ze třídy a ne a ne ho dohonit. Když jsem ho před nedávnem viděla, jsem ráda, že jsem ho nakonec nedohonila :)
Moc hezký příspěvek Kobližko, děkuji. A jsem ráda, že je nás „sov“ tolik, noci jsou opravdu krásné – a mladé ))
Saša

Téma 23. srpna: Spánek

 • Spíte rády?
 • Jak dlouho?
 • Zdřímnete si i přes den?
 • Jak se vám ráno vstává?
 • A jak se vám večer uléhá?
 • Budíte se v noci ve spánku?
  Z jakého důvodu nejčastěji?
 • Hážete sebou ve spaní?
 • Chodíte v noci čím dál častěji na záchod?
 • Pamatujete si sny?
  Napište nám nějaký svůj krásný (i špatný) sen
 • Má na váš spánek vliv momentální nálady? (starosti, radosti, smutek…)
 • Má na váš spánek vliv počasí? (horko, zima)
 • Má na váš spánek vliv, s kým spíte :)

Spánek je téma široké. Doufám, že jste se na dnešek dobře vyspaly (anebo taky ne) tak nám o tom napište
redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás čeká pěkný dárek: Vlasová kosmetika Ryor

darekryorvlaskosmetika

Reklama