Novinky

Kobližka: Jsem zkušený matador 

Titulek v dalším příspěvku od čtenářky Kobližky, který si mimochodem zvolila sama, je opravdu velmi výstižný. Přečtěte si a uznáte, že je opravdu, co se týče staveb, zkušený matador.

Myslím,že už můžu v klidu bilancovat.  Naše dva postavené domy, jeden zrekonstruovaný a dva byty z gruntu renovované, mě k tomu přímo vybízejí.

Hned v začátcích našeho manželství si muž myslel, že nemůže bez domu žít. On,dítko panelákové, se rozhodl stavět. Na mé vkladné knížce trůnilo „pyšných“ 15 000Kč a tak jsme šli do toho....dům postavil za pomoci mého tatínka a čerstvě vyučeného kamaráda zedníka a za rok a půl jsme se stěhovali. Na krku půjčku a malé platy...šlo to těžko. Pak se něco v životě změnilo, dům jsme prodali a přestěhovali se za ovdovělou matkou mého manžela. No...nebylo to nejšťastnější období.....dostali jsem školnický byt v úděsném stavu. Po poměrném luxusu, kdy jsme už v 70 letech minulého století měli bidet a topili plynem, přišel pád v podobě bytu 3 kategorie. A tak jsem po dvou dnech zbaběle sebrala 20 měsíční dcerku a frčela zpátky k mému tatínkovi na pár týdnů, než to manžel dá do stavu, aby se tam dalo žít....no, nedalo se ještě dlouho, ale já se stejně po 14 dnech vrátila.

Nikdy nechtěl, abych mu s něčím pomáhala, říkal, že tohle nejsou práce pro ženskou. Vydrželo to pár let a pak si vzpomněl, že by trénoval mužstvo házené, ale v 70km vzdálené  vesnici. Bezva. A aby nemusel pořád dojíždět, nabídli mu místní, ať si tam koupí pozemek a postaví chatu.Na co chatu - můj muž tam rovnou postavil domek. A zase sám, jen s občasnou pomocí kamarádů.

Pár let to fungovalo bezvadně, pak se situace změnila k horšímu a domek jsem prodali. Odešli jsem i ze školství a museli opustit i byt. Dostal jsme náhradou jiný ve 4.patře bez výtahu. Oba dva jme tenhle byt z duše nenáviděli. Ani nás nenapadalo tam něco budovat a renovovat, věděli jsme, že to je jen provizórium. A netrvalo dlouho a můj poklad chodil a koukal po nějakém domku. A našel. No,nebyl to domek, byl to dům jako kr*va, pořádně rozlehlý. Však v něm kdysi byla hospoda, pak se tam scházeli Sokolové a nakonec tam ordinoval i doktor. Mám vypisovat v jakém byl stavu? Asi ne, jistě si to domyslíte sami. A co nás čekalo? Nekonečná dřina a zase jen dřina.

To už jsem ale manželovi občas s něčím lehkým pomáhala i já. Rekonstrukce nebrala konce, mezitím přibyly roky a rapidně ubylo sil a financí. Ale žilo se nám tam dobře, bylo to bydlení podle našich přestav. Celý život jsme žili mezi starožitnými kousky a měli jsme k tomu nábytku vztah. Pořád jsme za tím viděli poctivou práci předků. Jenže přišlo, co muselo přijít - rozhodnutí, jestli zůstaneme sami dva v tak velkém domě, na kterém nebyly opravy zdaleka hotovy, celou režii táhnout jen ze dvou důchodů, nebo to prodat a koupit si byt a už se zbavit nekonečné dřiny. Rozhodli jsme se bez lítosti pro druhou variantu. Ani jedna z dcer o dům nestála, tak jsme udělali rázný konec. Vloni na jaře jsme dali dům k prodeji, za necelé tři měsíce se našel kupec, my jsme si koupili byt, který jsme nechali celý zrekonstruovat, všechno to starožitné jsme prodali, protože zkuste tahat obří příborník do bytovky a koupili si moderní nábytek. Ani jsem nevěděla, že můžu být tak spokojená a manžel taky.

Nelituju ničeho a neohlížím se zpátky.Proč? Beru život tak, jak to přijde. Prostě jiné představy a možnosti má člověk ve třiceti, jiné v šedesáti. Máme nádherný byt v přízemí, dvě lodžie,všude sluníčko,teplo,sucho a bez starosti. Užila jsem si domu i zahrady a vím, co to stálo dřiny,času a financí. Společně si s mužem říkáme, že to bylo za několik posledních let naše nejlepší rozhodnutí. Ono je nakonec úplně jedno,kde bydlíte, důležití je s kým.

Zdraví Kobližka.

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Milá Kobližko,
Ani nevíte, jak jste mě vaším příspěvkem psychicky povzbudila. Právě v těchto dnech se po mnoha letech stěhujeme z vinohradského bytu (tedy spíš jsme byli vyštípáni majitelem)a jsem z toho dost špatná. Vaše věta: Ono je nakonec úplně jedno, kde bydlíte, důležité je s kým – mi hodně otevřela oči. DĚKUJI.
A co se týče vašich stavařských a stěhovacích zkušeností – klobouk dolů před Vámi i manželem.
Oběma krásný život – ať se daří.
Saša

Téma dnešního dne: Ženy na stavbě

 • Napište nám, kde bydlíte, jestli v domku, ve vile, v panelovém domě, a jak a zda jste se společně se zedníky, tesaři, elektrikáři, instalatéry a jinými řemeslníky podílely na jeho stavbě či přestavbě
 • Anebo jste třeba stavěli sami, jen s manželem a kamarády ?
 • Napište, jestli vás pomáhání na stavbě bavilo
 • Jestli jste s výsledným dílem spokojené
 • Napište i nějakou příhodu ze stavby / představby (domu, chaty, bytu), ať už veselou, nebo méně veselou, kdy jste třeba přišly na stavbě k úrazu. (se šťastným koncem))
 • Napište, jestli se fyzické práce na stavbě nebojíte

Já myslím, že ne. Vždyť co si budeme povídat, ženy jsou osobnosti silné, i co se práce týče …
Tak pište a posílejte i fotografie (nejvýš dvě). Těším se.

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z šikovných „stavebních dělnic“ odměníme pěkným dárkem, který si může dát spolu s ostatními o pauze: luxusní arabskou kávou a čajem s českým černým rybízem...

kavacaj

   
06.09.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] kobližka [*]

  datura — #11 Však je to v pořádku - umíš si představit kdyby všichni žili úplně stejne?To by teprve byla nuda Sml30

  superkarma: 0 08.09.2013, 20:00:25
 2. avatar
  [11] datura [*]

  Ale když já mám tu dřinu kolem domu a zahrady tak ráda, v paneláku bych určitě umřela nudou Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #12
  superkarma: 0 08.09.2013, 19:14:31
 3. avatar
  [10] kobližka [*]

  olinka55555 — #9 Asi shoda myšlenek a to jsem zmiňovanou spisovatelku v životě nečetla.

  superkarma: 0 07.09.2013, 16:01:04
 4. [9] olinka55555 [*]

  Hezký článek s moudrým závěremSml59, jak psala Betty MacDonnaldová - není důležité kde člověk je, ale s kým.

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 0 07.09.2013, 08:31:36
 5. avatar
  [8] samecka [*]

  kobližka — #7 počkáme, až v druhém životě, jo?

  superkarma: 0 06.09.2013, 17:31:30
 6. avatar
  [7] kobližka [*]

  samecka — #5 Jó - v renesančním zámku....to bych se ale musela narodit se stříbrnou lžičkou v puse a to se nestalo.My,odjakživa bezzemci a námezní síla,kde by na nás shlédlo oko šlechticovo Sml30

  1. na komentář reaguje samecka — #8
  superkarma: 0 06.09.2013, 16:50:30
 7. avatar
  [6] kobližka [*]

  samecka — #5 Viď,že musí? Já to furt říkám,ale je málo platný,je to málo platný,je to....Sml57 však víš.Hezký víkend Sml53

  superkarma: 0 06.09.2013, 16:43:47
 8. avatar
  [5] samecka [*]

  Kobliž, z tvých psaníček to tak dýchá člověčinou, až se z toho točí hlava. Tebe si dovedu představit v renesančním zámku i na orbitální stanici ve vesmíru. Hodně štěstí do dalšího žití. Tebe člověk prostě musí mít rád.Sml25Lenka

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  2. na komentář reaguje kobližka — #7
  superkarma: 1 06.09.2013, 16:37:38
 9. avatar
  [4] enka1 [*]

  Tý joSml67

  kobližka — #3 Sml22

  superkarma: 0 06.09.2013, 16:27:54
 10. avatar
  [3] kobližka [*]

  Alenka0010 — #2 Celá léta jsme si mysleli,že bez doho domu nemůžeme být,manžel se tam nadřel,ale měl tu práci rád.Jenže pak přijde čas se rozhodnout.Jiné ruce než ty manželovy na práci nebyly a dům potřeboval mladou sílu.Tak jaképak dlouhé rozhodování.Nakonec nám to usnadnila mladší dcera,která oznámila,že si s partnerem našli byt a odchází...Uvědomila jsem si,že plno lidí žije v bytech a ještě z toho neumřeli...tak co Sml58

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 06.09.2013, 11:32:59
 11. avatar
  [2] Alenka0010 [*]

  S tímhle se člověk moc nesetkává takhle nelpět na majetku, líbí se mi to a obdivuju vás Sml67.

  1. na komentář reaguje kobližka — #3
  superkarma: 0 06.09.2013, 11:24:48
 12. avatar
  [1] marde [*]

  To jste si teda užiliSml22

  superkarma: 0 06.09.2013, 09:55:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme