Bulvár

Koalice ODS a ČSSD je opovržením voliči, míní většina Pražanů


Zásadní nespokojenost vyjadřuje drtivá většina Pražanů s podepsáním kolice ODS s ČSSD na pražském magistrátu. Jak ukazuje exkluzivní bleskový průzkum společnosti SANEP, většina Pražanů vnímá pražskou koalici ODS s ČSSD jako opovržení voliči, kteří dali v Praze nejvíce svých hlasů TOP 09 a druhé ODS.

Jednoznačně pravicově orientovaní pražští voliči se tak bouří proti koalici ODS a ČSSD a většinově dávají za pravdu místopředsedovi TOP 09 a ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který se domnívá, že koalice ODS s ČSSD je kmotrovskou koalicí korupčního kartelu. Většina Pražanů je rovněž toho názoru, že pražská koalice ODS a ČSSD bude mít negativní dopad i na vládní koalici ODS, TOP 09 a VV. Za zásadní lze pak považovat skutečnost, že u více než dvou třetin Pražanů nemá koalice ODS s ČSSD podporu. 

Dle většinového mínění Pražanů totiž koalice ODS s ČSSD rozhodně nebude garancí transparentnosti a protikorupčních opatření.  Pražané, kteří dali v komunálních volbách najevo touhu po změně na pražském magistrátu, ostatně projevili svoji nespokojenost s koaliční smlouvou ODS s ČSSD i protestem v rámci oslav 17. listopadu.  Za „podrazáckou“ označil koaliční smlouvu ODS s ČSSD i lídr pražské ČSSD Jiří Dienstbier mladší, který vedl ČSSD do voleb. Dienstbier rezignoval na svoji funkci poté, co jeho strana začala s ODS vyjednávat a uvažovat o koalici.

Exkluzivní bleskový internetový off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 16.–17. listopadu 2010 na vybrané skupině 838 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Hl. města Prahy ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 190 tisíc registrovaných uživatelů 7.446 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +3,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Podepsání koaliční smlouvy ODS a ČSSD na pražském magistrátu vnímá 30,1% Pražanů jako důkaz, že pražští politici opovrhují voliči. Za korupční koalici považuje ODS s ČSSD 21,9% dotázaných. Nelibě nese tuto koalici 12,3% respondentů, kteří se však domnívají, že s tímto stavem nic neudělají.

Spokojeno je s pražskou koalicí ODS s ČSSD 8,4% dotázaných Pražanů a za nejlepší řešení považuje tuto koalici 8,2% Pražanů.  Koalici TOP 09 s ODS by z nabídky možností spíš než koalici ODS s ČSSD upřednostnilo 8,2% Pražanů.

Jako opovržení voličskými hlasy vnímá koaliční smlouvu ODS s ČSSD v souhrnu  66,7% Pražanů, kteří v nedávno uskutečněných  komunálních volbách v Praze dali nejvíce hlasů první TOP 09 a druhé ODS.

Ze tří možných variant by v Praze  33,3% Pražanů dalo přednost koalici vítězné TOP 09 a ODS.

Koalice TOP 09 s ČSSD má podporu 19,6% Pražanů a stávající koalice ODS s ČSSD pouze 9,7% obyvatel Prahy. 

Názor, že za dohodou ODS s ČSSD stojí korupční záměry, což si myslí i místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, který podle některých médií prohlásil, že koalice ODS s ČSSD je kmotrovskou koalicí korupčního kartelu, sdílí v souhrnu 65,3% obyvatel Prahy.

Negativní dopad bude mít koaliční smlouva ODS s ČSSD na pražském magistrátu podle názoru 50% dotázaných Pražanů i na vztahy ve vládní koalici ODS, TOP 09 a VV.

Za alarmující pak lze považovat názor sdílený 74,6% respondentů, kteří se domnívají, že vláda ODS s ČSSD na pražské radnici nenapomůže transparentnímu jednání a nebude garancí protikorupčních opatření. Avšak právě snaha o nastolení protikorupční politiky a změnu poměrů na pražském magistrátu vedla většinu Pražanů ke snaze změnit v komunálních volbách dosavadní obsazení a ke svržení vládnoucí ODS.

 Je otázkou, jak si představitelé pražské ODS a ČSSD poradí se závažným veřejným míněním 77,1% obyvatel hl. města Prahy, a tedy i voličů, u nichž nemá koalice ODS s ČSSD důvěru.

Za zklamání považuje vyloučení možnosti, že by se v koaličním vedení pražské radnice ODS a ČSSD stal pražským primátorem bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, 51,5% Pražanů. Zdeněk Tůma měl v nedávných průzkumech společnosti SANEP v čele pražského magistrátu největší podporu.

Koaliční smlouva ODS s ČSSD jednoznačně vyvolává u většiny Pražanů zásadní nespokojenost a obavy z toho, že pražský magistrát bude nadále ovládat korupční prostředí, neboť v tomto koaličním uskupení podle většinového mínění nenastanou očekávané změny v chodu pražské radnice.

Jak vnímáte informaci o podepsání koaliční smlouvy ODS a ČSSD na pražském magistrátu?

Je to důkaz, že pražští politici opovrhují voliči                                                   30.1%

Je to korupční koalice                                                                                  21.9%

Nelíbí se mi to, ale nic s tím neudělám                                                 12.3%   

Je to naprosto v pořádku                                                                                             8.4%

Je to nejlepší řešení                                                                                      8.2%

Měla to být koalice TOP 09 s ODS                                                                             8.2%

Nevadí mi to                                                                                                     6.8%

Je mi to jedno                                                                                                  2.7%

Nevím                                                                                                                  1.4%

Vnímáte koaliční smlouvu ODS s ČSSD jako opovržení voličskými hlasy, neboť v komunálních volbách v Praze jednoznačně zvítězila TOP 09?

z

ANO                                      50%

SPÍŠE ANO                          16.7%

NE                                          19.4%

SPÍŠE NE                              11.1%

NEVÍM                                   2.8%

Kterou ze tří možných variant koaliční vlády na pražské radnici byste podpořili svým hlasem?

z

TOP 09 a ODS                    33.3%

TOP 09 a ČSSD                   19.6%

ODS a ČSSD                          9.7%

Žádnou                                               20.8%

Jinou                                       9.7%

Nevím                                    6.9%

z

Domníváte se, že za dohodou ODS s ČSSD stojí korupční záměry, což si myslí i místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, který podle některých médií prohlásil, že koalice ODS s ČSSD je kmotrovskou koalicí korupčního kartelu?

ANO                                     41.7%

SPÍŠE ANO                          23.6%

NE                                          15.3%

SPÍŠE NE                                8.3%

NEVÍM                                 11.1%

z

Bude mít podle Vašeho názoru případná definitivní koaliční smlouva ODS s ČSSD na pražském magistrátu negativní dopad i na vztahy ve vládní koalici ODS, TOP 09 a VV?

ANO                                      16.7%

SPÍŠE ANO                          33.3%

NE                                         11.1%

SPÍŠE NE                              18.1%

NEVÍM                                 20.8%

Domníváte se, že vláda ODS s ČSSD na pražské radnici napomůže transparentnímu jednání a bude garancí protikorupčních opatření?

z

ANO                                        5.7%

SPÍŠE ANO                            7%

NE                                         56.3%

SPÍŠE NE                              18.3%

NEVÍM                                 12.7%

Má koalice ODS s ČSSD na pražské radnici Vaši důvěru?

z

ANO                                       4.3%

SPÍŠE ANO                            8.6%

NE                                          61.4%

SPÍŠE NE                              15.7%

NEVÍM                                 10%

Je pro Vás zklamáním, že v případě koalice ODS a ČSSD je zcela vyloučeno, aby byl pražským primátorem zvolen bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma?

z

ANO                                  38.6%

SPÍŠE ANO                          12.9%

NE                                          25.7%

SPÍŠE NE                                8.6%

NEVÍM                                14.2%

Více na www.sanep.cz

SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

governace   

   
18.11.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [23] lucsej [*]

  Tak tohle je fakt výsměch výsledkům voleb Sml68

  superkarma: 0 18.11.2010, 19:37:09
 2. [22] klegova [*]

  aspoň vidíte jaká je tu demokracie,smutné!!!!

  superkarma: 0 18.11.2010, 19:17:06
 3. [21] dadma [*]

  Milala — #18 Ale to není až tak pravda.Já jsem volila lidi o kterých jsem si myslela, že by mohli být pro město přínosem se mnou si to myslelo hodně lidí,lídr této strany dostal vůbec nejvíce hlasů ze všech kandidátů a je od Zelených .Ale tato strana skončila v opozici protože lidi ,kteří nedosáhli tak dobrých výsledků se spojili.A to ani nemusí být proletáři a  jak to funguje.

  superkarma: 0 18.11.2010, 15:32:50
 4. avatar
  [20] Lukáš Čejka [*]

  Vpodstate se Prazane jen dovedeli, ze priste musi volit jinak a lepe. Kdyby si to uvedomili uz pred volbama, nemuseli dnes narikat.

  superkarma: 0 18.11.2010, 14:36:24
 5. [19] ivetinkav [*]

  do toho Sanepu taky vyplňují dotazy

  superkarma: 0 18.11.2010, 14:19:54
 6. avatar
  [18] Milala [*]

  Já taky nechápu,proč se pražáci rozčilují.Snad nikde nikdo nevyhrál většinu,tak musí udělat nějakou koalici.A navíc,mně osobně je jedno,která strana v mém městě vyhrála.Volíme vždy lidi,které známe a kterým důvěřujeme a jde to.Sml67

  1. na komentář reaguje dadma — #21
  superkarma: 0 18.11.2010, 14:07:25
 7. avatar
  [17] Lukáš Čejka [*]

  dadma — #16 zeleni jsou vsude levice, jen u nas jsou tam kam patri - v propadlisti dejin Sml24Sml54

  superkarma: -1 18.11.2010, 13:51:48
 8. [16] dadma [*]

  U nás je to to samé stejný počet mandátů dostala ČSSD a Strana PRO CHOMUTOV a kdo sedí na radnici ČSSD a ODS.Minulé volební období to bylo v opačném gardu ODS + ČSSD.Kdepak by pustili někoho jiného ke korýtku.Nedej bože ještě by se něco zhatilo co už měli "nasmlouvaný" a nebo by se ještě něco provalilo.A ,že neuspěli Zelení mě docela mrzí,ale udělali si to sami ,protože předtím vlezli do vlády s ODS.Tak jako lidovci.Zelení by měli být středová strana ,tak jako jinde v demokratických zemích.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #17
  superkarma: 1 18.11.2010, 13:46:30
 9. [15] Čírina [*]

  No halt co TOP v parlamentních volbách nevadilo, teď jim vadí, protože jsou na druhém konci klacku.Sml80

  superkarma: 1 18.11.2010, 13:35:22
 10. avatar
  [14] vladka006 [*]

  No a co?

  Nechtěla by si Praha udělat samostatnej stát?

  Jinde v republice vyhrála ČSSD a je v opozici a taky toho není plnej tisk a TV.

  Nejlepší na tom je, jak Kalousek vyřvává o kmotrovství. Zrovna on by měl držet hubu.

  superkarma: 1 18.11.2010, 13:16:36
 11. avatar
  [13] Lukáš Čejka [*]

  Radek Kříž — #11 to je o volebnim modelu Sml80 zadny neni dokonaly a vzdycky jsou nejake hlasy prerozdeleny, to neplati jen pro CR, to muzemnarikat nad 5% hranici pro parlamentni volby ...

  V Praze byl tusim jeden volebni obvod jen jednou, za dobu konani voleb po listopadu 89, takze bych to nevidel za nic tak hronehoSml16 Ostatne zadny pocet volebnich obvodu, nebrani volicum volit clenskou zakladnou sebemensi strany, ale asi neumi tak presvedcit volice Sml54

  Za sebe jsem rad, ze se  nedostalo na Zelene, to me tak nejak skodolibe hreje Sml30

  superkarma: 0 18.11.2010, 13:00:30
 12. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  Zuzice82 — #9 samozrejme ze dostali vetsinu - jinak by to byla mensinova koalice a to by jaksi tezko zasedli v tech kreslech Sml54

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:53:30
 13. avatar
  [11] Radek Kříž [*]

  Lukáš Čejka — #7 Mýlíš se, reprezentují jen 40%.

  Dosáhli toho tak, že rozdělením na 7 obvodů zneplatnili hlasy všechn voličů, kteří nevolili ČSSD, ODS, TOP09 a KSČM.

  Osobně jsem do letošních voleb vždy ODS volil. Poprvé jsem je nevolil letos do magistrátu. A po tomhle potvrzení korupční politiky ode mne neuvidí hlas NIKDY!

  O tom, že je to s ČSSD upečeno jsem slyšel už 4 dny po volbách od člověka co se v ODS pohybuje. Schůzky s TOP 09 byly jen na oko.

  Nic se nemění - ti co kradli do teď jen ustoupí do stínu a dopředu postaví bílé koně. 4 krásné roky zlodějin mají před sebou.

  A věří, že voliči zapomenou a zvolí je zas. Vždyť si teď jasně dokázali, že stačí vzít nějkoho důvěryhodného - postavit na něm kampaň a lidi jim hlasy hodí....

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #13
  superkarma: 1 18.11.2010, 12:53:20
 14. avatar
  [10] Altamora [*]

  Nevím, co vás na tom udivuje. Žádná strana nezískala sama pro sebe nadpoloviční většinu, takže bylo třeba vytvořit koalici. Koalice se vytváří s tím, s kým se dokážu dohodnout. Když mi Mařka řekne, že se mnou půjde na procházku, když si vezmu červené šaty a černé lakové kozačky, zatímco Anča nechá na mém rozhodnutí, co si na sebe vezmu, tak půjdu na špacír s Ančou, i když s Mařkou by to bylo lepší a mám s ní více společného. A Mařka bude sedět doma nebo si najde jinou společnici. Příště nevolte ODS, ale TOP 09, ať má nadpoloviční většinu a nemusí vytvářet koalici s nikým a budete mít po starostech. Takto to musíte brát tak, jak to je - vyhrává ten, kdo se umí s někým dohodnout. Ostatně - v Olomouci vyhrála ČSSD, ale koalici vytvořila ODS a TOP 09. Nevšimla jsem si, že by se někde ozývalo, že v Olomouci pohrdají míněním voličůSml57

  superkarma: 1 18.11.2010, 12:50:55
 15. [9] Zuzice82 [*]

  Upřímně ne ale ve všehc okresech to ale dopadlo přece podle výsledku voleb, takže Praha není prvním kde jsou hold dosazeni ti co nedostali většinu. vzpomenme si na volby do poslanecke sněmovny kde je vyhrala  kdo utvoril koalici a naopak vitezna strana v opozici a pak komunalni volby napr olomouv a mysli mze prerov taky vyhral jina strana ne z ta ktera usedla v cele radnice hold to je ceska politika Sml59

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #12
  superkarma: 0 18.11.2010, 12:44:17
 16. avatar
  [8] enka1 [*]

  Je na čase budovat rezervaceSml24

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:24:45
 17. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  co vas sejri? maj vetsinu? maj, tak reprezentuji vetsinu volicu Sml80

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #11
  superkarma: 0 18.11.2010, 12:21:49
 18. avatar
  [6] marry.lu [*]

  hlavně mě tu ten článek překvapil, ale co.  Politikou hýbe moc a peníze, vždy si dělali, dělají a budou dělat co chtějí. Jednou za čas padne nějaká hlava pro klid lidu, ale nezapomene se na tučné odstupné

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:20:40
 19. avatar
  [5] kareta [*]

  Tak tolik o nové tváři ODS...to si pěkně nasrali do hnízdaSml54

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:17:10
 20. avatar
  [4] sedesatka [*]

  Je to podraz na voličích.Tady je jasně vidět,že jim nezáleží na lidech,ale na korytě!Sml80

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:16:19
 21. [3] zázvor [*]

  Jak jde o koryta umí se dohodnout.Ale aby udělali něco pro zemi a lidiSml68

  superkarma: 1 18.11.2010, 12:15:58
 22. avatar
  [2] ifulinkaa [*]

  volíme,jestli chceme A nebo B ,ve výsledku vždy vznikne AB,jako by se nechumelilo...

  superkarma: 1 18.11.2010, 12:13:38
 23. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Ty grafy ani nemusely být, to se ví, že je to podraz. i bez tabulekSml15

  superkarma: 0 18.11.2010, 12:12:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme